۹ خاصیت مهم از خواص سه پستان

یکی دیگر از خواص سه پستان درمان سوزاک است

سه پستان یا سپستان یک گیاه دارویی است که میوه آن شباهت زیادی به آلو دارد. بهترین نوع سه پستان در کشور بحرین می‎روید. میوه آن کاربرد دارویی دارد به اندازه یک لوبیاست. این ماده خوراکی مزه و طعم خاصی ندارد. اما خواص سه پستان باعث محبوبیت آن در طب سنتی شده است.
آن را از تیره گاو زبان به حساب می‎آورند. در ایران دو گونه گیاه سه پستان وجود دارد. گونه اول آن میوه ها درشت است که گوشت و دانه به راحتی از هم جدا می‎شوند. اما گونه دوم به دلیل کوچک بودن میوه، گوشت و دانه به هم چسبیده هستند. نوع کوچک آن شیرین تر است. سه پستان به صورت لزج است و خواص دارویی فراوانی دارد. با هم ۹ مورد از مهم‌ترین این خواص را بررسی می‌کنیم.

 

خواص سه پستان در قسمت‌های مختلف این گیاه

خواص سه پستان بیشتر در میوه آن نهفته است. این قسمت از گیاه حاوی موادی از جمله آلکالوئیدهای پیرالوزیدین، کومارین ها، ساپونین ها، ترپن ها و استرول ها است. اما خواص این گیاه تنها در میوه آن نیست. بلکه برگ‏های ‎آن هم حاوی مواد معدنی از جمله ساپونین، ترپن، استرول، کومارین و آلکالوئیدهای پیرالوزیدین است. در طب سنتی روغن دانه‏‌های ‎سه پستان هم کاربرد زیادی دارد. روغن این گیاه حاوی مواد دیگری از اسیدآراشیدیک، اسیداستئاریک، اسیداولئیک، اسیدلینولئیک، اسیدبِهِنیک و اسیدپالمیتیک است.

۱. بهبود بیماری روده

افرادی که به دلیل مصرف بیش از حد ادویه‏‌های ‎تند، مشروبات گازدار و یا مشربات الکی به ناراحتی روده مبتلا می‎شوند، می‎توانند سپستان مصرف کنند. این ماده خوراکی به دلیل حالت موسیلاژی یا لعابی که دارد می‎تواند خراش‏‌های ‎دستگاه گوارش را درمان کند. همچنین مصرف میوه سه پستان به دلیل ملین بودن باعث افزایش مخاط روده بزرگ شده و از راه‌های درمان خانگی یبوست محسوب می‌شود. از سوی دیگر مواد مضر و زائد بدن هم به راحتی از طریق روده بزرگ دفع می‎شود. وجود چندین نوع آنتی اکسیدان در این ماده به درمان عفونت و ناراحتی‏های ‎روده کمک می‎کند.

۲. درمان سوزاک

یکی دیگر از خواص سه پستان درمان سوزاک است. این گیاه که همچون یک آنتی‌بیوتیک عمل می‎کند، می‎تواند بیماری سوزاک را بهبود بخشد. برای نتیجه گرفتن می‎توانید برگ‏های ‎تازه سپستان را یک شب در آب بگذارید. سپس صبح آنها له کنید و عصاره آن را بگیرید. عصاره برگ‏های ‎سه پستان لعاب دارد و روی سوزاک بسیار موثر است. اگر دانه سپستان را به صورت خام مصرف کنید هم در بهبودی شما اثر می‎گذارد. زیرا این روش درمانی باعث افزایش تعداد دفعات ادرار می‎شود. در نتیجه باکتری‏‌های ‎مضری که منجر به پیدایش سوزاک شده اند، از راه ادرار دفع می‎شوند.

میوه سه پستان

۳. درمان سرفه و گرفتگی صدا

زمانی که به دلیل سرفه زیاد و گلودرد صدایتان تغییر کرده است، با مصرف میوه سپستان می‎توانید صدای خود را به حالت عادی برگردانید. در واقع سرفه‏‌های ‎خشک و خشن باعث خشک شدن ریه می‎شود. در نتیجه تارهای صوتی ورم می‎کند. اگر میوه لعاب‌دار سپستان رامصرف کنید، باعث خلط آوری، نرمی ریه و بهبود تارهای صوتی می‎شود.

از سوی دیگر سه پستانک به دلیل اینکه خاصیت ضدعفونی کننده دارد، ویروس سرماخوردگی و آنفلونزا را از بین می‎برد. برای این کار می‎توانید میوه این گیاه را در دهان بگذارید و فقط آن را بمکید. روش دیگر اینکه آن را در آب خیسانده و به صورت کم کم میل کنید.

کسانی که به بیماری‏های ‎ریوی از جمله آسم مبتلا هستند، می‎توانند برای بهبودی از این ماده خوراکی استفاده کنند.

۴. درمان زخم و سردرد

سه پستان به دلیل خاصیت آنتی بیوتیکی، از ایجاد التهاب و عفونت در زخم جلوگیری می‎کند. همچنین لعاب‏های ‎موجود در میوه و برگ پستانک درمان زخم را سرعت می‎بخشد. اگر برگ‏های ‎پودر شده این گیاه را مصرف کنید، به رفع سردردهای مزمن کمک خواهد کرد.

۵. سلامت کبد

یکی دیگر از مزیت ها و خواص سه پستان تاثیر آن روی سلامت کبد است. از آنجا که این ماده غذایی فاقد کالری و چربی است، هیچ فشاری به کبد وارد نمی‌کند. از سوی دیگر به دلیل خاصیت ادرارآور بودن به افزایش تعداد دفعات ادرار کمک می‎کند. در نتیجه مواد زائد و مضری که در کبد تجمع کرده، به سمت کلیه و سپس مجاری ادراری هدایت می‎شود. با مصرف چند بار از این ماده خوراکی کبد پاک و تصفیه می‎شود.

۶. شفافیت پوست

اگر به طور مرتب این گیاه دارویی را مصرف کنید، بعد از مدتی خون تصفیه می‎شود. دلیل وجود جوش و آکنه بر روی پوست، وجود مواد مضر و زائد در خون و کبد است. اما زمانی که خون و کبد تصفیه و پاکسازی می‎شود، این مواد از بدن دفع می‎شود. در نتیجه پوست زیباتر و شفاف تری خواهید داشت.

۷. رفع تشنگی

اگر چه تشنگی برای بدن مفید است. به خصوص در فصول گرم سال که بدن به آب بیشتری احتیاج دارد. اما در زمان‏‌های ‎خاص که نباید تشنه شوید (برای مثال در ماه رمضان) مصرف این گیاه می‎تواند مفید واقع شود.

۸. کمک به روند کاهش وزن

یکی دیگر از خواص سه پستان کمک به روند کاهش وزن است. در واقع این گیاه و بخصوص نوع درشت آن فاقد چربی و مواد قندی است. کالری زیادی ندارد و باعث افزایش وزن نمی شود. از سوی دیگر به دلیل خاصیت ادرارآور بودن و تعریق زیاد به خروج کلسترول و قند اضافه از بدن کمک‏ می‎‎کند.

۹. از بین بردن کرم روده و معده

کرم روده و معده بیماری است که تنها با مصرف دارو از بین‏ می‎‎رود. اما سه پستان به دلیل خاصیت آنتی بیوتیکی و ضدباکتریایی‏ می‎‎تواند به درمان
کرم معده و روده هم کمک کند. برای اینکه نتیجه بگیرید‏ می‎‎توانید صبح عصاره برگ گیاه سه پستان را صبح ناشتا میل کنید.

همچنین اگر به صورت ناشتا میوه آن را بخورید، باعث دفع کرم روده و معده‏ می‎‎گردد. با این روش اگر به سوء هاضمه یا یبوست هم مبتلا هستید،درمان‏ می‎‎شود.

 

ریشه گیاه سپستان چه استفاده ای دارد؟

خواص سه پستان تنها به میوه، برگ و روغن آن خلاصه نمی شود. بلکه ریشه گیاه هم خواص زیادی دارد. ریشه آن خاکستری مایل به قرمز است. همان میوه و برگ ها حالت لعابی دارد. ریشه آن باعث یبوست‏ می‎‎شود. پس در مصرف آن زیاده روی نکنید. به دلیل اینکه رنگ ریشه به قرمز گرایش دارد، از آن برای تهیه رنگ غذا استفاده‏ می‎‎شود. ریشه این گیاه برای درمان بیماری اسهال، پیچیش روده، جلوگیری از خونریزی و معالجه نزله و ریه استفاده‏ می‎‎شود.

گیاه دارویی سپستان

پوست درختچه سه پستان چه خواصی دارد؟

از پوست درختچه سه پستان برای درمان یبوست استفاده‏ می‎‎شود. عصاره پوست این درخت برای تسکین درد قولنج و کولیک روده کاربرد دارد. همچنین دمنوش پوست درختچه سپستان به درمان تب و سوء هاضمه کمک‏ می‎‎کند. این دمنوش تسکین دهنده سردرد هم محسوب‏ می‎‎شود.

 

نکات پایانی

با جود خواص سه پستان برای بدن این گیاه ممکن است مضراتی را هم به دنبال داشته باشد. اول اینکه سرد مزاج‌ها بهتر است این گیاه را با مصلح آن یعنی گل سرخ و یا عسل و عناب مصرف کنند.

مصرف بیش از حد این ماده خوراکی به کبد و معده آسیب‏ می‎‎رساند. خوانندگان عزیز باید بدانید خواص سه پستان تقریبا با خواص گل ختمی یکسان است. بنابراین اگر به این گیاه حساسیت داشته باشید،‏ می‎‎توانید گل ختمی را جایگزین آن کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare