انگیزه های جذاب زندگی

مهمترین خواص روغن اکالیپتوس برای سلامتی

اگر بدانید که یکی از خواص روغن اکالیپتوس پیشگیری از سرماخوردگی است، حتما آن را در فصل سرد سال استفاده خواهید کرد. روغن اکالیپتوس بی رنگ است و طعم و بوی تندی دارد. این روغن از برگ درخت اکالیپتوس به دست می‎آید. به دلیل وجود مواد ضدمیکروبی، از آن در صنایع دارویی استفاده می‎شود. بسیاری از پمادها، اسپری‎های ‎تنفسی، دهان‌شویه‎ها ‎و کرم‎های ‎ضدجوش حاوی مقداری زیادی روغن اکالیپتوس هستند.

 

خواص روغن اکالیپتوس

درخت اکالیپتوس ابتدا در کشور استرالیا رشد می‎کرد. اما اکنون در کشورهای اروپایی، هند و آفریقای جنوبی کشت می‎شود. از جمله مهم ترین خواص روغن اکالیپتوس می‎توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. از سرماخوردگی پیشگیری می‎کند

یکی از خواص روغن اکالیپتوس پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی است. زیرا خاصیت ضدباکتریایی دارد. در نتیجه می‎تواند باکتری‎ها ‎و ویروس‌هایی را که به سرماخوردگی، عفونت سینوس و تب منجر می‎شوند، از بین ببرد. همچنین این روغن سایر عفونت‎های ‎تنفسی از جمله آبریزش بینی، گرفتگی بینی، سینوزیت، گلودرد، سرفه و برونشیت را هم از بین می‎برد. در زمان سرماخوردگی ممکن است هنگام خواب خروپف کنید. این موضوع در نتیجه بسته شدن راه‎های ‎تنفسی بینی است. با بخور روغن اکالیپتوس یا استنشاق این روغن و باز شدن مجرای بینی، خروپف هم درمان می‎شود.

برای اینکه تاثیر این روغن را روی بیماری سرماخوردگی مشاهده کنید، باید چند قطره از روغن را در یک ظرف آب جوش بریزید. یک پتو روی خود انداخته و ظرف را زیر پتو ببرید. حالا از هوای زیر پتو استنشاق کنید. اگر به سرفه خلط دار مبتلا شدید و همزمان بینی و گلویتان گرفت، چند قطره از این روغن را روی بالشت و یا یک دستمال بریزید. با تنفس این روغن در طی شب و در حین خواب بهبود می‎یابید.

حتما بخوانید: زنجبیل و سرماخوردگی

۲. به دفع میکروب‌های روده کمک می‎کند

روغن اکالیپتوس می‎تواند انگل و میکروب‎های ‎روده را از بین ببرد. در این صورت باید ۵-۶ قطره از این روغن به صورت خوراکی مصرف شود. البته بهتر است یک قطره از آن را در یک فنجان آب حل کرده و سپس میل کنید و در صورتی که از نداشتن حساسیت به آن مطمئن شدید، می‌توانید مقدار گفته شده را میل نمایید.

۳. درمان سردرد است

روغن اکالیپتوس یک داروی مسکن طبیعی برای سردردهای مزمن است. البته اگر سردرد شما در نتیجه کم آبی بدن، افت فشار یا بیخوابی نباشد. اما برای درمان سردردهای سینوسی و تنشی، راه حل مفید و بدون عارضه ای است. در این روغن ماده ای به نام اکسپکتورانت موجود است که خاصیت خلط آوری، ضد التهاب و تسکین دهنده درد را دارد.

برای درمان سردرد با استفاده از روغن اکالیپتوس می‎توانید به همان روش قبلی، ۵ -۶ قطره از روغن را درون آب جوش ریخته و آن را استنشاق کنید. اگر این کار را چندین بار تکرار کنید، سینوس‎های ‎بسته شده، باز می‎شود. در نتیجه سردرد شما تسکین می‎یابد.

۴. باعث تقویت و رشد مو می‌شود

یکی دیگر از خواص روغن اکالیپتوس تقویت و افزایش رشد موهاست. این خاصیت در مورد رویش و پرپشت شدن ریش‎ها ‎هم موثر است. زیرا باعث بهبود گردش خون در بدن می‎شود. به محض اینکه روغن را بر روی پوست بمالید و آن را ماساژ دهید، ریشه‎ی مو تقویت می‎شود. در نتیجه رشد ریش و یا موی سر شما افزایش می‎یابد.

برای اینکه تاثیر روغن اکالیپتوس را بر روی رشد مو و ریش خود مشاهده کنید، باید ۵۰ میلی‌لیتر روغن زیتون را با ۵ میلی‌لیتر روغن اوکالیپتوس مخلوط کنید. سپس آن را یک ساعت قبل از حمام روی موهای خود بمالید. بعد آن را به خوبی روی موهای خود ماساژ دهید. با این روش فولیکول‎های ‎موی ریش یا موی سر تقویت می‎شود. در عین حال اگر از آن برای موی سر استفاده می‎کنید، شوره سر همزمان درمان می‎شود.

۵. دردهای ماهیچه‌ای را تسکین می‌دهد

یکی دیگر از خواص روغن اکالیپتوس درمان دردهای ناشی از التهاب و گرفتگی عضلات و ماهیچه هاست. برای نتیجه گرفتن باید ۵-۶ قطره از این روغن را در ناحیه آسیب دیده بمالید. سپس آن را به صورت دورانی ماساژ دهید تا درد رفع شود. با این کار گرفتگی عضلانی هم از بین می‎رود.

خواص روغن اکالیپتوس

۶. درمان عفونت استاف یکی از خواص روغن اکالیپتوس است

عفونت استاف یک نوع عفونت ویروسی است که در ناحیه بینی، دهان، ناحیه تناسلی، دست و پاها بروز می‎کند. اگر قبل از ابتلا به این بیماری از آنتی بیوتیک استفاده کرده باشید، بدن شما در برابر این داروها مقاوم می‎شود. پس توصیه می‎شود قبل از مصرف هر دارویی، ابتدا به روغن اکالیپتوس متوسل شوید.
برای اینکه تاثیر آن را روی بیماری استاف مشاهده کنید می‎توانید ۴ قطره از این روغن را در یک فنجان آب بجوشانید و میل کنید. این کار را ۲ بار در طی روز انجام دهید تا سریع‌تر بهبودی حاصل شود. همچنین می‎توانید چند قطره روغن اکالیپتوس را مستقیما روی پوست خود بمالید.

۷. خشکی دهان را درمان می‌کند

اگر دهان شما گاه و بی گاه خشک می‎شود، راه حل آن روغن اکالیپتوس است. زیرا این روغن حاوی منتول است. این ماده به دلیل خاصیت ضد باکتریایی، باکتری‎های ‎مضر دهان را از بین می‎برد. همچنین به دلیل طعم و بوی تندی که دارد، باعث تحریک غدد بزاق دهان می‎شود و ترشحات دهان افزایش می‎یابد.

برای رفع خشکی دهان، دو قطره از این روغن را روی انگشت یا مسواک بزنید. سپس به آرامی آن را در تمامی دهان بزنید. اگر این روش را بعد از صرف غذا تکرار کنید، خشکی دهان شما از بین می‎رود.

۸. باعث درمان زخم‌ می‎شود

اگر به تبخال، بریدگی، خراش، جوش و یا سوختگی مبتلا شدید، از خواص روغن اکالیپتوس و تاثیرات مفید آن غافل نشوید. این روغن گیاهی می‎تواند درد ناشی از این بیماری‎ها ‎را تسکین دهد. همچنین به دلیل خاصیت ضدمیکروبی از التهاب و عفونت زخم جلوگیری می‎کند.

۹. درد زانو را بهبود می‌بخشد

یکی دیگر از خواص روغن اکالیپتوس درمان دردهای ناشی از زانوست. وقتی زانو در اثر آرتریت به درد شدید مبتلا می‎شود، می‎توانید روی روغن اکالیپتوس حساب باز کنید. زیرا این روغن خنک کننده است و درد را تسکین می‎دهد.
برای اینکه تاثیر آن را روی بیماری آرتریت زانو مشاهده کنید، باید ۵ تا ۷ قطره روغن اکالیپتوس را با ۵ تا ۷ قطره روغن نعناع ترکیب کنید. سپس ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. این ترکیب را باید در یک ظرف شیشه ای تیره دور از نور خورشید نگهداری کنید. وقتی به زانو درد مبتلا شدید، آن را روی زانو بمالید و ماساژ دهید تا به عمق پوست نفوذ کند.

۱۰. در بهبود بیماری آسم موثر است

یکی دیگر از خواص روغن اکالیپتوس بهبود بیماری آسم است. زیرا خاصیت ضد التهاب و تسکین دهنده دارد. در عین حال به باز شدن مجرای تنفسی کمک می‎کند. این روغن حاوی یک ماده ضد احتقان طبیعی به نام اکسپکتورانت است که سموم را از ریه پاکسازی می‎کند. به همین دلیل برای مبتلایان به آسم و تنگی نفس مفید است.

اگر به بیماری آسم مبتلا هستید و مواد شیمیایی باعث اختلال در تنفس‌‎تان شده، بهتر است چند قطره از روغن اوکالیپتوس را بر روی یک دستمال کاغذی بریزید. در زمان خواب دستمال را بالای سر خود قرار دهید. این کار از حملات آسمی جلوگیری می‏‌کند. همچنین با روش استنشاق و ریختن چند قطره از این روغن در آب جوش، می‎توانید به سرفه‎های ‎بی امان و اختلال تنفس پایان دهید.

بخور روغن اکالیپتوس

۱۱. بوی بد دهان را رفع می‌کند

بوی بد دهان در اغلب موارد به دلیل رشد باکتری در لابه لای دندان و لثه بوجود می‎آید. از بین بردن باکتری‎های ‎مضر از دیگر خواص این روغن است. برای از بین بردن بوی بد دهان می‎توانید ۳ قطره روغن اکالیپتوس را در ۱ فنجان آب ترکیب کرده، آن را غرغره و سپس دهان خود را آبکشی کنید. این محلول همانند یک دهان‌شویه طبیعی عمل می‎کند.

برای اینکه زودتر نتیجه بگیرید، بهتر است هر روز این کار را تکرار کنید. با این روش درمانی نه تنها بوی بد دهان بعد از مدتی از بین می‎رود، بلکه عفونت‎های ‎قارچی دهان و گلو هم درمان می‎شود.

۱۲. قند خون را تنظیم می‌کند

روغن اکالیپتوس می‎تواند قند خون بدن را تنظیم کند. زیرا این روغن حاوی ترپنوئید؛ فنول و فلاونوئید است. ترکیب این سه ماده می‎تواند هایپرگلیسیمی (افزایش شدید قند خون) را بهبود ببخشد. همچنین اگر چند قطره از این روغن را روی پوست ماساژ دهید، مشکلات تنفسی بیماران دیابتی را درمان می‎کند.

۱۳. گوش درد را رفع می‌کند

درمان درد ناشی از گوش و عفونت‎های ‎مربوط به این ناحیه یکی دیگر از مزایای استفاده از روغن اکالیپتوس است. خاصیت ضدباکتریایی و ضد ویروسی این روغن باعث درمان عفونت گوش می‎شود.  ۵ حبه سیر را له کنید. سپس آن را با نصف فنجان روغن زیتون و ۲۰ قطره روغن اوکالیپتوس حرارت دهید. چند قطره از این ترکیب می‎تواند عفونت گوش را از بین ببرد.

۱۴. خستگی پا را از بین می‎برد

اگر مجبور به فعالیت بدنی سنگین هستید و در زمان شب خستگی پا به سراغتان می‎آید، روغن اکالیپتوس می‎تواند خستگی پایتان را از بین ببرد.
کافی است ۳ تا ۴ قطره روغن اوکالیپتوس را با ۲ قطره روغن نعناع فلفلی و ۲ قطره روغن میخک ترکیب کنید. یک سطل آب داغ (گرمای آن قابل تحمل باشد) آماده کنید و روغن‎ها ‎را داخل آن بریزید. سپس پاها را تا قسمت زانو به مدت ۱۵ دقیقه داخل سطل بگذارید. بعد پاها را با آب بشویید. این روش را در هفته دو بار تکرار کنید.

۱۵. نیش حشرات را با روغن اکالیپتوس درمان کنید

از دیگر خواص روغن اکالیپتوس باید به دفع نیش حشرات موذی اشاره کرد. اگر به نیش حشرات حساسیت زیادی دارید، ترکیبی از روغن اکالیپتوس و روغن لیمو می‎تواند به کمک‏تان بیاید. باید به مقدار مساوی از روغن لیمو و روغن اکالیپتوس را روی قسمت گزیده شده بمالید و ماساژ دهید. با تکرار این کار، پوستتان بهبود می‎یابد.

۱۶. باعث بهبود ترک پوستی می‎شود

یکی دیگر از خواص روغن اکالیپتوس درمان ترک‎های ‎پوستی است. وقتی در اثر لاغری روی پوست ترک ایجاد می‎شود، می‎توانید ترکیبی از روغن اکالیپتوس، روغن تربانتین و روغن برگ سدر را شب‌هنگام روی ناحیه مورد نظر بمالید. این روش تا ۶۰ درصد به درمان ترک‎های ‎پوستی کمک می‎کند. برای نتیجه گرفتن باید آن را تا مشاهده بهبودی ادامه دهید.

۱۷. شپش مو را از بین می‌برد

روغن اکالیپتوس می‌تواند شپش موی سر را دفع کند. این روغن به دلیل بوی تند و خاصیت ضدباکتریایی باعث ضدعفونی کردن موها و از بین بردن شپش می‎شود. برای اینکه اثر آن را ببینید، باید ۵-۶ قطره از روغن اکالیپتوس را با مقدار مساوی روغن زیتون ترکیب کنید. سپس آن را بر روی سر بمالید. بعد از یک ساعت به حمام بروید و سر را با شامپو بشویید.

هشدار: برای کودکان زیر ۵ سال باید با پزشک مشورت کنید.

روغن اکالیپتوس

۱۸. بوی بد پا را از بین می‌برد

با توجه به اینکه یکی از خواص روغن اکالیپتوس ضد عفونی کردن و از بین بردن باکتری‎های ‎مضر است، در رفع بوی بد پا هم موثر است.
وقتی به مدت طولانی از کفش‎های ‎بدون منافذ و بسته استفاده می‎کنید، باکتری‎ها ‎به سراغ پاهایتان می‎آید. اما با مالیدن روغن اکالیپتوس می‎توانید بوی بد پای خود را درمان کنید.

برای استفاده درست از روغن اکالیپتوس برای رفع این مشکل، باید ۸ تا ۱۰ قطره روغن اوکالیپتوس را با نصف یک لگن آب گرم ترکیب کنید. سپس پای خود را به مدت ۲۰ دقیقه داخل آن بگذارید. سپس پاها را با آب بشویید و خشک کنید. با این روش بوی بد از بین می‎رود. اگر این کار را دو بار در روز و چند روز متوالی تکرار کنید، بوی بد پای شما کاملا درمان می‎شود.

 

نکات پایانی

با وجودی که روغن اکالیپتوس خواص متعددی دارد، اما در استفاده از آن باید دقت داشته باشید. میزان استفاده از این روغن باید براساس همان دستوراتی باشد که گفته شده است. بیش از این مقدار ممکن است به بروز حساسیت‌‌هایی از جمله اختلال در تنفس، حالت تهوع و استفراغ، اسهال، شکم‌درد و دیرهضمی منجر شود.

همچنین توجه داشته باشید که قبل از استفاده از این روغن باید با پزشک مشورت کنید. برخی از افراد به این روغن آلرژی دارند که باید قبل از استفاده آزمایش حساسیت بدهند.

مطالب زیر را هم ببینید