فواید روزه داری در ماه رمضان، که باورتان نمی‌شود!

فواید روزه داری در ماه رمضان

ماه مبارک رمضان از ماه‌های پر برکت خداوند است که روزه گرفتن در آن از واجبات دینی و توصیه شده در قرآن است. از آن‌جایی که خداوند حکیم است و هیچ چیزی را بدون دلیل نمی‌آفریند و توصیه نمی‌کند، روزه را نیز با هدف‌ مشخصی برای ما مسلمانان قرار داده است. فواید روزه داری از نظر جسمی و روحی را در این مطلب بررسی خواهیم کرد.

فواید روزه داری از نظر جسمی

۱. بهبود سلول‌های تخریب شده دستگاه گوارش

روزه داری به مدت یک ماه پشت سر هم، باعث بازسازی سیستم گوارشی بدن می‌شود. در واقع سلول‌های درون دستگاه گوارشی به دلیل فعالیت زیاد در طول یک سال، صدمه دیده و عملکردشان کاهش پیدا می‌کند. در طول ماه رمضان به دلیل روزه بودن و استراحت این سیستم، سلول‌ها فرصتی برای بازسازی خود خواهند داشت. در نتیجه پس از ماه رمضان متابولیسم بدن (سوخت و ساز بدن) مجددا در حالت نرمال قرار می‌گیرد و دستگاه گوارش بهتر فعالیتش را انجام می‌دهد.

بهبود سیستم گوارشی بدن با روزه داری

۲. افزایش سلامت مغز

روزه گرفتن تاثیرات بسیار عالی برای مغز دارد. مشهودترین تاثیر آن افزایش تولید کتون است که یک منبع انرژی برای عصب‌های مغز است و باعث افزایش صبر و حوصله و بهبود ارتباطات با دیگران می‌شود. همچنین غذاخوردن مداوم باعث یک سری اختلالات مغزی می‌شود. در طول ماه رمضان به دلیل کاهش این اختلالات و ایجاد تغییرات شیمیایی خاص، سلامت مغز افزایش می‌یابد.

با روزه گرفتن، پروتئین‌هایی به نام نورتروفیک در مغز تولید می‌شوند که مدارهای عصبی را فعال می‌کنند و باعث بهبود فعالیت مغز می‌شوند. از طرفی روزه گرفتن از بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر و پارکینسون جلوگیری می‌کند.

۳. کمک به کاهش وزن

روزه به طور معمول اگر با رژیم غذایی مناسب گرفته شود می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. برای اینکه کاهش وزن خوبی را در این ماه تجربه کنید باید از خوردن مواد غذایی چرب در وعده افطار و یا مواد قندی در سحر جلوگیری کنید. مواد قندی باعث ضعف شدید در طول روز می‌شوند که نتیجه آن پرخوری در افطار است که از کاهش وزن جلوگیری می‌کند. اما به طور کلی اگر پرخوری‌های هیجانی این ماه را کنار بگذاریم، خود روزه تاثیر فوق‌العاده‌ای در کاهش وزن و چربی سوزی دارد.

۴. بهبود عملکرد و سلامت قلب

شاید بتوان گفت مهم‌ترین فایده جسمی روزه‌داری، بهبود عملکرد و سلامت قلب است. طبق مشاهدات پزشکی روزه گرفتن میزان سکته قلبی را کاهش می‌دهد؛ زیرا ماده‌ای به نام هموسیتئین عاملی اصلی در سکته قلبی است که در طی روزه در بدن کاهش پیدا می‌کند.

همچنین روزه داری نارسایی قلبی را بهبود بخشیده و با کاهش فشار خون و تنظیم ضربان قلب از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند.

افزایش سلامت قلب با روزه داری در ماه رمضان

۵. سم زدایی بدن با روزه داری

روزه داری باعث پاکسازی کامل بدن از سم‌هایی می‌شود که در طول سال به دلیل خوردن غذاهای مختلف به خصوص فست فودها و کلا غذاهای دارای مواد افزودنی در بدن ایجاد شده است. در هنگام روزه بدن فرد انرژی کمتری برای هضم غذا مصرف می‌کند؛ در نتیجه شروع به سم‌زدایی و بازسازی سلول‌های تخزیب شده بدن می‌کند.

۶. افزایش سلامت سیستم ایمنی بدن در افراد سالم

به دلیل کاهش مواد غذایی مصرفی در طول ماه رمضان سیستم ایمنی بدن بیشتر از قبل فعال می‌شود. برای اینکه بتوانیم از این فایده روزه‌داری بهره‌مند شویم باید رژیم غذایی مناسبی را نیز در ماه رمضان رعایت کرده و از پرخوری در وعده افطار پرهیز کنیم.

۷. بهبود کیفیت و سلامت پوست

پاکسازی بدن در طی روزه، شامل بازسازی سلول‌های پوستی نیز می‌شود و باعث می‌شود در پایان ماه مبارک پوستی شاداب‌تر داشته باشیم. البته به دلیل کم آب شدن بدن در ماه رمضان برای سلامت بیشتر پوست باید مایعات فراوان مصرف کنیم و مراقبت‌های پوستی را نیز به خوبی انجام دهیم.

علاوه بر این، در طول روزه میزان سموم تولید شده توسط پوست کاهش پیدا کرده و به بهبود آکنه و جوش‌های ایجاد شده کمک می‌کند. همچنین روزه برخی از بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس را بهبود بخشیده و کهیر را سریع‌تر درمان می‌کند.

درمان جوش با روزه داری در ماه رمضان

فواید روزه داری از لحاظ روحی

همانگونه جسم ما برای ادامه زندگی و رشد نیاز به تغذیه دارد، روح ما نیز باید تغذیه شود. ماه رمضان برای روح ما حکم یک میهمانی بزرگ با انواع غذاهای مفید و عالی را دارد. در این ماه از افکار شیطانی، نفس اماره و تجملات دنیوی رهایی پیدا می‌کنیم. همچنین به دلیل روزه گرفتن کمتر دچار گناه می‌شویم و بیشتر به دیگران خوبی می‌کنیم و حتی راحت‌تر از بدی دیگران می‌گذریم. همه این‌ها باعث تعالی و رشد روح ما شده و احساس شادی و نشاط را در ما افزایش می‌دهد.

همچنین روزه گرفتن قدرت اراده افراد را بیشتر می‌کند و به ما یادآوری می‌کند که می‌توانیم کارهای سخت و بزرگی را انجام دهیم.

 

سخن آخر

علاوه بر مطالب گفته شده فواید روزه داری در احادیث گوناگونی آمده است و ثواب و پاداش فراوان اخروی دارد که در آخرت برایمان چاره‌ساز است. چنانچه رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: خوشا به حال کسانی که برای خدا گرسنه و تشنه شده‌اند، اینان در روز قیامت سیر می‌شوند.

اگر شما نیز فواید دیگری برای روزه‌داری می‌شناسید، برای ما در پایین همین صفحه بنویسید. منتظر خواندن نظرات ارزشمند شما عزیزان هستیم. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای بهره بردن از همه فواید روزه داری از لحاظ جسمی، حتما مطالب «بهترین سحری ماه رمضان» و «طرز تهیه ۳ غذای مناسب افطار خوشمزه با نان» را نیز در انگیزه بخوانید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare