تاثیر روزه بر چشم ؛ آیا روزه گرفتن چشم را ضعیف می‌کند؟

تاثیر روزه داری بر چشم

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان سوالات متداولی در مورد مشکلات چشمی و اثر روزه بر آن‌ها در ذهن هر کسی شکل می‌گیرد. اگر شما نیز جزء این دسته افراد هستید و به دنبال خواندن مقاله‌ای با موضوع تاثیر روزه داری بر چشم هستید، به شما توصیه می‌کنیم با ما همراه شده و این بخش را تا انتها بخوانید.

تاثیر روزه بر چشم چیست؟

درست است که با روزه گرفتن بافت‌های بدن در طول روز از مواد غذایی محروم می‌شوند، اما این محرومیت شامل بافت چشم نمی‌شود و روز گرفتن به هیچ عنوان موجب ضعیف شدن چشم یا افزایش نمره عینک نمی‌شود. باید بدانید که ضعیف شدن چشم به صورت ارثی و ژنتیکی به نسل بعدی منتقل می‌شود. تنها کاهش عمومی قند خون که با روزه همراه است باعث سرگیجه و سیاهی رفتن چشم می‌شود که هیچکدام از این‌ها دلیل بر ضعیف شدن چشم و افزایش نمره چشم نیست.

آیا روزه گرفتن چشم را ضعیف می‌کند؟

آیا روزه گرفتن تاثیری بر فشار چشم دارد؟

عصب بینایی که در ته کره چشم قرار دارد، خیلی به بالا رفتن فشار چشم حساس است و هر گونه تغییر در غلظت خون و مایعات بدن آن را مختل می‌کند. به دلیل مصرف بیش از حد مایعات در زمان افطار، ناگهان فشار مضاعفی وارد چشم می‌شود که می‌تواند برای افراد با مشکلات چشمی خطرناک باشد. افراد با سن بالا یا دارای بیماری‌های عروقی و اختلال در انعقاد خون و بیماری‌های جشمی حساس باید به این نکته توجه کنند، زیرا امکان دارد این مشکل جدی‌تر و مساله‌ساز شود.

 

تاثیر روزه داری بر انواع بیماری‌های چشمی

  • روزه گرفتن پس از عمل‌های لیزیک و پی ار کی هیچ مانعی ندارد و فشاری به چشم نمی‌آورد.
  • روزه گرفتن در بیماران مبتلا به مشکلات چشمی مانند تنبلی چشم، آب مروارید، عیوب انکساری و پیر چشمی، مشکلی برای آنان ایجاد نخواهد کرد.
  • روزه گرفتن در بیماران مبتلا به آب سیاه چشم، دیابت و افرادی که عمل‌های جراحی چشمی خاص انجام داده‌اند ممکن است عوارضی داشته باشد پس باید حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

تاثیر روزه داری بر انواع بیماری‌های چشم

چه بیماران چشمی مجاز به روزه گرفتن نیستند؟

۱) بیماران با بیماری آب سیاه پیشرفته

بیمارانی که دارای بیماری آب سیاه و در حال درمان بیماری چشمی آب سیاه (گلوکوم) هستند به دلیل بروز مشکلات و نوسان فشار ناشی از روزه و هنگام افطار، نباید روزه بگیرند؛ زیرا این تغییر فشار بر چشم فشار وارد می‌کند و می‌تواند مراحل درمان را مختل کند.

۲) بیماران دچار ضایعات عروقی شبکیه چشم

این بیماری که بر اثر بیماری قند و فشار برای چشم اتفاق می‌افتد، جزء گروه خطرناک به حساب می‌آید؛ زیرا در اثر نوسانات فشار می‌تواند به چشم آسیب وارد کند و حتی باعث خونریزی نیز بشود.

۳) افرادی که شماره چشم بسیار بالایی دارند

افرادی که شماره چشم بالا یعنی عینکی با شماره بالای ۵ دارند، پرده چشمشان نازک است؛ پس روزه می‌تواند باعث ایجاد خطراتی همچون کاهش حجم زجاجیه، جمع‌شدگی و کشش پرده چشم در آن‌ها شود. همچنین تغذیه عصب بینایی در افراد مبتلا به نزدیک بینی شدید با روزه گرفتن مختل می‌شود که به این افراد نیز توصیه می‌شود تا از روزه گرفتن خودداری کنند.

چه بیماری‌های چشمی مجاز به روزه نیستند؟

احکام روزه برای بیماران چشمی

نظر مقام معظم رهبری: اگر از گفته پزشک متدیّن و امین اطمینان حاصل کنید که روزه براى چشم شما ضرر دارد و یا خوف ضرر داشته باشید، روزه گرفتن براى شما واجب نبوده و بلکه جایز هم نیست، و با خوف ضرر نیت روزه صحیح نیست و در صورت عدم خوف ضرر نیت روزه اشکال ندارد. ولى صحّت‏ روزه متوقف بر این است که براى شما واقعاً ضرر نداشته باشد.

 

نظر مراجع تقلید درباره استفاده از قطره‌ چشمی

باطل شدن یا نشدن روزه در اثر مصرف قطره‌های چشمی از جمله مواردی است که مبتلایان به بیماری‌های چشمی به ویژه افرادی که ناچار به جراحی چشم هستند، با آن مواجه هستند. حکم مراجع تقلید درباره استفاده از قطره‌های دارویی چشم، گوش و بینی به این صورت است که روزه باطل نمی‌شود به شرط آنکه وارد حلق نشود. در ادامه برخی از احکام مراجع دینی در این مورد را با هم می‌خوانیم.

نظر مراجع تقلید درباره استفاده از قطره‌های چشم

۱. حکم آیت الله مکارم شیرازی

استفاده از قطره‌های تقویتی، درمانی و تقویتی یا غیرتقویتی چه حکمی دارد؟

اگر به حلق وارد نشود، یا شک داشته باشیم، اشکالی ندارد.

۲. حکم آیت الله صافی گلپایگانی

حکم استفاده از قطره بینی جهت بازکردن مجاری تنفسی و درمان که در بعضی موارد یقیناً وارد حلق می‌شود، چیست؟

اگر وارد حلق شود، مبطل روزه است. والله العالم

 

سخن آخر

امیدواریم از خواندن مطلب تاثیر روزه داری بر چشم استفاده لازم را برده باشید. به شما توصیه می‌کنیم در ماه رمضان در صورتی که احساس خشکی چشم شدید کردید، حتما از قطره‌های اشک مصنوعی حتی تا ۴ و ۵ مرتبه در روز استفاده کنید.

در آخر پیشنهاد می‌کنیم اگر مشکل سردرد دارید، حتما مطلب «میگرن و روزه داری ؛ آیا مبتلایان به سردرد نباید روزه بگیرند؟» را نیز در انگیزه بخوانید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare