انگیزه های جذاب زندگی

۱۷ راه حل افزایش انگیزه برای تعهد به رژیم غذایی و لاغری

آوردن نام رژیم غذایی، تصاویری مانند گرسنگی و خوردن سبزیجات را در ذهن زنده می‌کند؛ همان‌طور که همه می‌دانند، رژیم گرفتن در بیان بسیار ساده است، اما عمل کردن به آن دشوار خواهد بود. در واقع یک رژیم غذایی سالم، می‌تواند شما را راه در رسیدن به وزن ایده‌آل کمک کند؛ اما در صورت نداشتن انگیزه برای تعهد به رژیم غذایی، راه‌های زیادی برای فرار کردن از آن وجود دارد! در این مقاله راهکارهای مختلفی برای ایجاد تعهد در رژیم لاغری، برای شما آورده شده‌است.

 

روش های ایجاد انگیزه برای تعهد به رژیم لاغری

هیچ کس کامل نیست و همه افراد ممکن است برای شکستن رژیم لاغری خود وسوسه شوند؛ اما در طول زمان می‌توان با تمرین کردن، تعهد به رژیم غذایی را افزایش داده و به مراتب راحت‌تر از رژیم خود پیروی کرد. به همین دلیل در ادامه با ۱۷ راه حل برای افزایش انگیزه برای تعهد به رژیم غذایی آشنا خواهید شد.

سالاد برای لاغری

 

۱. انگیزه خود را بشناسید

بسیاری از افراد وقتی با دیدن غذاهای ناسالم وسوسه می‌شوند، از خود سوال می‌کنند که آیا خوردن این غذاها ارزش بیشتری دارد یا لذت بردن از داشتن اندام متناسب؟ هنگامی که چنین انگیزه قوی داشته باشید، تصمیم راحت‌تری خواهید گرفت.

۲. قدم‌ های تدریجی بردارید

لازم نیست رژیم غذایی خود را یک شبه تغییر دهید. توصیه می‌شود رژیم غذایی خود را با قدم‌های کوچک تغییر دهید. مثلا اول عادت کنید که به جای نوشابه آب بخورید یا به جای شیرینی و آبنبات، میوه بخورید. هنگامی که این تغییرات کوچک را به وجود آوردید، هفته بعد یا دو هفته بعد یک تغییر کوچک دیگر را به وجود آورید و به این ترتیب تا ماه بعد سالم‌تر خواهید بود. این روند کوچک و تدریجی باعث می‌شود تا رژیم غذایی سالم‌ شما به مراتب راحت‌تر شود.

۳. روش‌های سخت را کنار بگذارید

رژیم‌های غذایی سخت و محکم زیادی مثل رژیم جنرال موتورز یا رژیم پالئو وجود دارد؛ اما هیچ کدام از آنها توصیه نمی‌شود. این رژیم‌ها بسیار دشوار هستند و فقط تعداد کمی از افراد می‌توانند به آن متعهد باشند و در طولانی مدت از آن پیروی کنند. واقعیت این است که در حالی که با پیروی از رژیم‌های سخت و ضربتی در مدت کوتاه کاهش وزن خواهید داشت، به محض تمام شدن دوره رژیم، باز هم دچار افزایش وزن خواهید شد. لازم نیست از روش‌های سخت پیروی کنید؛ تنها کافی است در طولانی مدت تغییرات اساسی در خوراک خود ایجاد کنید.

۴. غذاهای مورد علاقه‌ خود را انتخاب کنید

هر کسی سلیقه غذایی خاصی دارد؛ اگر از خوردن سالاد بیزارید، سالاد را نقطه اصلی رژیم جدید خود قرار ندهید. غذاها را فقط به این دلیل که سالم هستند نخورید. آنها را به دلیل اینکه سالم هستند و شما به آن‌ها علاقه دارید میل کنید. ممکن است شخصی به خوردن توت‌ها، بادام، سالاد، ماست و پنیر علاقه داشته باشد، در صورتی که بعضی دیگر غذاهایی مثل گوشت و مرغ را بیشتر دوست دارند. پس غذاهای مورد علاقه خود را که سالم هستند، پیدا کنید و با مصرف آن‌ها یک رژیم غذایی سالم و طولانی‌مدت داشته باشید.

۵. غذاها را همراه خود داشته باشید

غذاهای سالم را همراه خود به بیرون ببرید. اگر قرار است برای مدت طولانی خارج از خانه باشید، باید غذاهای سالم مورد علاقه‌ خود را در یک ظرف ریخته و همراه خود ببرید. بردن نهار یا میان‌وعده‌های سالم به محل کار، ایده بسیار خوبی بوده تا در تمام طول روز از خوراکی‌های سالم خود میل کنید و به سمت خوردنی‌های ناسالمی مثل دونات و شیرینی نروید.

۶. قبل از بیرون رفتن، غذا بخورید

اگر در حال رفتن به رستوران یا مهمانی هستید، قبل از رفتن، یک وعده غذایی سالم بخورید. به این ترتیب احساس گرسنگی نخواهید کرد و نیازی به خوردن غذاهای ناسالم نخواهید داشت.

۷. اجازه ندهید گرسنه شوید

هنگامی که گرسنه شوید، غذای زیادی باید بخورید تا احساس سیری کنید؛ چراکه میزان قند خون شما بسیار کم شده و به مقدار زیادی قند و شیرینی احتیاج پیدا خواهید کرد. پس وقتی گرسنه می‌شوید، احتمالا بیشتر دوست دارید چیزهای شیرینی مثل کیک و شیرینی بخورید. بنابراین در طول روز تنقلات سالم مصرف کرده یا وعده‌های کوچکی بخورید تا گرسنه نشوید.

غذای سالم و سبزیجات

 

۸. غذاهای سالم سفارش دهید

اگر به رستوران یا مهمانی می‌روید، باز هم غذاهای سالم را انتخاب کنید. مثلا می‌توانید قسمت بدون چربی گوشت، یا گوشت گریل شده را انتخاب کنید و همراه سبزیجات بخارپز یا سوپ بخورید.

۹. افراط و تفریط نکنید

 ۲ یا ۳ چنگال از یک کیک یا بستنی، رژیم شما را خراب نکرده و در عین حال گرسنگی‌ شما را برطرف خواهد کرد. اما خوردن یک بستنی کامل نیز به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

۱۰. وعده‌ های کوچک انتخاب کنید

اگر به مهمانی می‌روید، سعی کنید مقدار کمی از غذاها بخورید. به میزانی کمی غذا بخورید؛ سپس کمی با دیگران صحبت کنید و قدری آب بنوشید و پس از مدتی، مقدار دیگری غذا بخورید. اگر پس از هربار غذا خوردن، کمی به خود زمان دهید، احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. اما هرگز بیش از اندازه نخورید.

۱۱. جایگزین‌ های خوشمزه داشته باشید

هنگامی که احساس گرسنگی کردید، یک وعده سالم و مقوی از خوارکی که به آن علاقه دارید بخورید.

۱۲. خوراکی‌ های ناسالم را از خود دور کنید

اگر غذاهای ناسالم در اطراف خود داشته باشید، احتمالا در مواقع مختلف از آن‌ها میل خواهید کرد. اما اگر در خانه هیچ غذای ناسالمی نداشته باشید، وسوسه نخواهید شد. پس یخچال و کابینت‌های خود را از آب نبات، شیرینی، غذاهای نیمه‌آماده، غذاهای سرخ‌شده، غذاهای تهیه‌شده با آرد و غذاهای چرب مثل چیپس و پفک و غیره پاک کنید.

غذاهای سالم و ناسالم

۱۳. غذاهای سالم خود را به مهمانی ببرید

اگر می‌توانید یک ظرف از غذای سالم خود را به همراه خود به مهمانی ببرید. مثلا می‌توانید یک ظرف خوراک لوبیا یا سوپ همراه خود ببرید.

۱۴. در مهمانی‌ ها میوه، سبزیجات، آب و پروتئین بخورید

در مهمانی‌ها میوه و سبزیجات گزینه خوبی برای سیر کردن هستند. می‌توانید خود را با این موارد سیر کنید و دیگر از غذاهای غیرسالم استفاده نکنید.

۱۵. خودتان را سرزنش نکنید

حتی اگر عهدتان را شکستید و در یک رستوران یا مهمانی غذاهای سرخ شده خوردید، فقط به قدری میل کنید که کمی احساس سیری کنید. در این موارد خود را بیش از حد سرزنش نکنید.

۱۶. خودتان را گرسنه نگذارید

منظور این است که به قدری غذا بخورید که گرسنه نمانید. این مقدار برای اکثر خانم‌ها نباید بیشتر از ۱۲۰۰ کالری و در آقایان ۱۵۰۰ کالری باشد. اما اگر به خودتان گرسنگی بدهید، عضلات‌ خود را از دست خواهید داد، بیمار و در نهایت از رژیم غذایی خود دور خواهید شد.

۱۷. نا امید نشوید

گاهی ممکن است تمام این استراتژی‌ها شکست بخورند؛ خودتان را سرزنش نکنید. فقط برگردید به سر خط و از اول شروع کنید. به این اتفاقات به چشم یک تلنگر نگاه کنید. باز هم برگردید، کالری سوزی را شروع کرده، ورزش کنید و وزن دلخواه خود را به دست آورید. سعی کنید باز هم سالم غذا بخورید و به رژیم غذایی خود تعهد داشته باشید.

 

سخن آخر

اگر به دنبال لاغری و کاهش وزن هستید، باید داشتن انگیزه برای تعهد به رژیم غذایی خود را در الویت قرار دهید. راهکارهای ارائه شده در این مقاله برای متعهد بودن به رژیم غذایی، زیاد هم سخت نیست؛ برای مثال تنها کافی است لیستی از غذاهای سالم و مورد علاقه‌ خود را تهیه کرده و آن را همیشه همراه خود داشته باشید. در پایان توصیه می‌کنیم با کمک گرفتن از مقاله «۱۴ حرکت ورزشی برای لاغری شکم» به روند لاغری خود سرعت بخشیده و همواره به رژیم خود متعهد بمانید.

انگیزه شما برای تعهد به رژیم لاغری چیست؟ شما چه راهکارهایی پیشنهاد می‌کنید؟ نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید.

مطالب زیر را هم ببینید