بسته

۵ نمونه نامه اداری درخواست کار برای سازمان‌های مختلف

نمونه نامه اداری درخواست کار برای سازمان ‌های مختلف

درخواست کار یا شغل، در حقیقت یک نوع آگهی فروش خدمت است و در این زمینه داوطلبان فراوانی رقابت می کنند. به همین دلیل شیوه نوشتن نامه اداری برای درخواست کار تاثیر زیادی در موفقیت فرد جویای کار دارد. متقاضی کار باید نامه خود را با خواسته های کارفرما هماهنگ کند یعنی مسائلی را در نوشته خویش بیاورد که کارفرما به دانستن آنها نیاز دارد. در این مطلب چند نمونه نامه اداری درخواست کار و همکاری را آورده ایم که می تواند به نوشتن یک نامه درخواست کار مناسب به شما کمک کند.

نمونه نامه اداری درخواست کار

۱. نمونه نامه درخواست شغل

امام على (ع) فرمودند: براى تربیت کردن خود همین بس که از آنچه در دیگران نمى‏پسندى دورى کنى

کَفاک أدَباً لِنَفسِک اِجتنابُ ما تَکرَهُهُ مِن غَیرِک

مدیر محترم …
شرکت ………………..
موضوع : درخواست استخدام
باسلام واحترام ،
بدینوسیله پیرو درج آگهی استخدام آن شرکت در نشریه …………… مورخ ………… جهت همکاری در بخش …. آن شرکت ، به پیوست مشخصات و سوابق شغلی خود (رزومه ) خود را برای اعلام آمادگی جهت همکاری تقدیم می دارم .
امیدوارم ویژگی های اینجانب ازجمله ، تحصیل در رشته …. و گذراندن دوره های بازاریابی ، تسلط کامل به زبان انگلیسی ، داشتن مهارت های ارتباطی قوی ، اعتماد به نفس بالا و اشتیاق به یادگیری مداوم و به روز نمودن اطلاعات شغلی مورد توجه آن مدیریت محترم قرار گیرد و فرصتی را فراهم سازد تا بتوانم خواست ها و خدمات مورد نظر آن شرکت را برآورده سازم .
ضمن آرزوی توفیق و بهروزی برای جنابعالی ، از وقتی که به بررسی رزومه اینجانب اختصاص می دهید تشکر نموده و آمادگی خود را جهت حضور درآن شرکت برای ارائه سایر اطلاعاتی که لازم باشد و آشنایی بیشتر اعلام می دارم.
با تشکر
نام و نام خانوادگی
امضاء

۲. نمونه نامه اداری درخواست استخدام

جناب آقای / سرکار خانم ………………..

مدیریت محترم/ریاست محترم ………….

با عرض سلام و خسته نباشید

احتراما به استحضار می رساند عطف به اطلاعیه شماره ……… مورخه ….. در باب موضوع استخدامی، اینجانب …………………  فرزند ………………… به شماره ملی ……………….. به پیوست، مشخصات و سوابق شغلی خود را تقدیم می دارم.

امید است تجربیات و ویژگی های اینجانب از جمله گذراندن دوره های ……………….. و تسلط به زبان …………..  و داشتن سابقه …….. ساله در سمت ………….. شرکت ………………… نظر شخص شما را جلب کرده و فرصتی را برای اینجانب فراهم نماید.

با تشکر و سپاس فراوان از وقت قرار داده شده برای بررسی رزومه اینجانب و آرزوی بهروزی

نام و نام خانوادگی

تاریخ و امضا

۳. نمونه نامه اداری درخواست کار از نماینده

نماینده محترم مجلس شورای اسلامی شهر/شهرستان

با عرض سلام و ادب

احتراما اینجانب …….. ساکن شهر …………. دارای مدرک تحصیلی …………. در رشته ……………. می باشم. لذا چنانچه برای حضرت عالی امکان پذیر است شرایطی برای معرفی اینجانب جهت استخدام در شرکت / اداره ………… فراهم نمایید.

ضمناً اینجانب دارای …. سابقه کار در زمینه های ………….. بوده و علاوه بر مدرک دانشگاهی دارای مدرک …………. نیز می باشم.

پیشاپیش از توجه و عنایت آن نماینده ارجمند و مردمی کمال تشکر و قدردانی را دارم.

با آرزوی توفیق

نام و نام خانوادگی

تاریخ و امضا

۴. نمونه نامه درخواست استخدام در بانک

رئیس محترم بانک ………………..

جناب آقای ………………..

موضوع : درخواست استخدام

با سلام و احترام

اینجانب ……………….. متولد ……………….. دارای مدرک تحصیلی ……………….. و مهارتهای ……………….. درخواست استخدام در بانک تحت مدیریت شمار را دارم.

امید دارم خصوصیات اینجانب مورد تایید مدیریت محترم قرار گیرد و فرصتی را فراهم سازد تا بتوانم خواست ها و خدمات مورد نظر آن سازمان را برآورده سازم.

ضمن آرزوی توفیق و بهروزی برای جنابعالی، از وقتی که به بررسی رزومه اینجانب اختصاص می دهید تشکر می نمایم.

۵. نامه اداری درخواست مساعدت برای استخدام فرزند

جناب آقای …………..
مدیرعامل محترم شرکت …………….
موضوع : تقاضای مساعدت در خصوص استخدام فرزند
با سلام
احتراما به استحضار می رساند اینجانب …………..شاغل در بخش ………………این افتخار را دارم که پس از ۳۰ سال شرافتمندانه در تاریخ ………………بازنشسته گردم .
در طول این زمان همواره سعی نموده ام تا بتوانم کارم را به بهترین نحو ممکن انجام داده و نقشی هرچند کوچک در موفقیت شرکت که بعنوان خانه دومم آنرا احساس نموده ام ایفا نمایم .
و البته همواره در سختی ها و موقعیتهای مختلف خود را رهین محبتها و حمایتهای  حضرتعالی دانسته و مراتب قدردانی و تشکر خود را بحضور تقدیم می نمایم.
بعنوان آخرین خواسته یک همراه و همدل که مرحله ای از زندگی خود را با صداقت و وجدان کاری در حد توان در شرکت به پایان رسانیده ام از حضرتعالی تقاضا دارم تا درصورت صلاحدید و امکان با استخدام فرزندم فلانی که دارای مدرک تحصیلی در رشته فلان می باشد و از نظر اخلاقی و انضباط و سخت کوشی ایشان را ضمانت می نمایم در شرکت موافقت فرمایید و شادی زاید الوصفی را به خانواده ام هدیه فرمایید.
از حسن نظر و مساعدت حضرتعالی در طول این سالیان کمال تشکر و قدردانی را دارم
با تشکر
امضا
……………..

 

بیشتر بدانید: نمونه نامه اداری ؛ انواع نامه های رسمی با اهداف مختلف

نمونه نامه اداری درخواست کار
نمونه نامه اداری درخواست کار و استخدام

نکات مهم در نوشتن نامه اداری درخواست کار و استخدام

√ نامه درخواست شغل باید جامع و کامل باشد نه آنکه تکرار رزومه‌تان باشد و هدف تشریح و بیان اطلاعات و در واقع ایجاد شناختی از خودتان می‌باشد.

√ نامه درخواست شغل به نوعی معرف شما به کارفرما است، در حالیکه رزومه درباره شما صحبت می‌کنند.

√ همانند رزومه، نامه درخواست شغل نیز جزء ابزار بازاریابی مهم به شمار می‌آید.

√ پرهیز از نوشتن موارد غیر لازم، اگر درخواست کننده تجربه یا تخصصی در رشته ای ندارد نباید مطلبی درباره آن بنویسد. همچنین اگر در آگهی از حقوق بحثی نشده است نباید در نامه درباره آن سخنی به میان آورد. مانند “حاضرم با حداقل حقوق کار کنم”

√ در صورت نیاز کارفرما، سوابق تحصیلی و شغلی (رزومه) خود را ضمیمه نامه درخواست کار نمایید.

√ بهتر است رزومه را پیوست درخواست کرده و در متن نامه درخواست درج نکنید.

√ نامه درخواست باید شامل اطلاعات فردی لازم شما باشد.

√ چنانچه نامه درخواست شغل نتواند نظر استخدام کننده را جلب نماید مرحله اولیه با موفقیت طی نمی شود و رزومه به هیچ وجه مورد بررسی قرار نمی‌گیرد و به بایگانی راکد سپرده خواهد شد.

√ نامه خود را قبل از فرستادن غلط گیری و اصلاح نمایید تا عاری از اشتباهات املایی، دستوری و چاپی باشد. بهتر است فرد مورد اطمینان دیگری نیز آن را بخواند.

√ نامه خود را به نام فردی که شما را استخدام می‏ کند و یا مدیریت استخدام و یا قسمت استخدام ارسال کنید . این کار تاثیر مثبتی را بر روی خواننده نامه استخدامی شما می‏ گذارد.

√ نامه خود را به نام شخصی بفرستید، نه به نام شرکت . از اسم و سمت شخص فوق استفاده کنید .

√ با کلمات دلخواه خود بنویسید. نامه استخدامی شما به مانند رزومه شما باید کاملاً نشان دهنده و بازتاب اندیشه و تفکر شما نسبت به چنگ آوردن شغل جدید باشد. کارفرمایان دنبال اطلاعات علمی و همچنین شوق و ذوق کاری شما هستند.

√ از کتابهای مرجع را برای برطرف کردن و احیاناً کمک در نکات دستور و املایی کمک بگیرید.

√ در نامه خود نشان دهید که اطلاعاتی از سازمان یا شرکت فوق دارید و بدون اطلاع درخواست کار نداده اید.

√ از عبارت و جملاتی استفاده کنید که برای کارفرما قابل شناخت و معنی‏ دار باشد.

√ آدرس کامل و شماره تلفن خود را در نامه خود قید کنید.

√ حالت رسمی و یا حرفه‏ ای به نام خود بدهید تا خود را به صورت حرفه ‏ای جلوه دهید.

√ “من“ را کم ارزش جلوه دهید و به “شما“ اهمیت بدهید. یعنی کاری کنید که کلماتی مانند “من انتظار دارم“ را به “شما می‏ خواهید“ تبدیل کنید.

√ مطمئن مطالب را بیان کنید اما خودنمایی نکنید.

√ مطمئن شوید که کارفرما نامه شما را با بینش منحصر به فرد مربوط به شما میخواند. موضوع اصلی تمامی موارد قابل ذکر در نامه را تجربه، توانایی، قدرت, هنر و نیروی کاری خود قرار دهید و نیز شرح دهید که چگونگی این موارد در خدمت شرکت قرار می گیرد و در این هنگام سعی  کنید از کلمات و جملاتی استفاده کنید که به گرمی حالات شما را بیان کند.

√ نامه خود را به گونه ‏ای طرح کنید که نشان دهد شما به هر نحو شایسته همکاری با ایشان هستید. . توضیح دهید که شما که هستید و چه کاری را می خواهید برای کارفرما انجام دهید، بیان کردن این حالات در لغت زیاد مشکل نیست و نیز نشان دهید که شما خود نیز درخواست همکاری دارید.

√ هدف اصلی نامه استخدامی خود را در پاراگراف ابتدایی شرح دهید.

√ نسبت به درجات علمی و مدارج تحصیلی خود در نامه اهمیت بدهید. می ‏توانید به نحوی آنها را جلوه ‏دار نمایش دهید، یا نوع قلم آنها را عوض کنید و یا زیر آنها خطی بکشید.

√ کوتاه و مختصر و خلاصه آن را ارایه کنید . نامه را ساده و تمیز ارائه نمایید نه در هم ریخته، در هر پاراگراف از هفت خط بیشتر ننویسید و نیز سعی کنید در هر پاراگراف از پنج خط یا کمتر بهره ببرید. طول جملات را تنوع ببخشید، هیچ یک از جملات خود را طولانی عرضه نکنید اما آنها را کوتاه هم قطع نکنید ، برای یک نامه استخدامی یک صفحه کاملاً کافی است.

√ توانایی ‏های خود را با دلیل اثبات کنید.

√ نامه اصلی را بفرستید نه کپی.

√ عکس خود را به نامه خود الصاق نکنید. به غیر از نوشتن نامه استخدامی برای شغلهایی مانند: بازیگری و شغلهایی که با چهره سر و کار دارند، اختصاص دادن فضایی به عکس خود در نامه استخدامی کاری بیهوده است، برای کارفرمایان همین مهم است که قابلیت‌ها و توانایی های شما را با کار خود مرتبط بدانند.

 

سخن آخر

با وجود اینکه نوشتن نمونه نامه اداری درخواست کار بسیار رایجی است اما چون نویسندگان آن غالبا تجربه اداری ندارند در تنظیم متن نامه اداری درخواست کار دچار مشکل می شوند. امیدواریم توانسته باشید از خواندن گلچین نمونه نامه اداری درخواست کار آورده شده در این مطلب، استفاده لازم را برده باشید.

شما می توانید برای دسترسی به نمونه های اداری بیشتر، ۳ نمونه نامه اداری درخواست همکاری، ۶ متن دعوتنامه رسمی و اداری و ۲ نمونه نامه اداری پیرو یا عطف را نیز در انگیزه بخوانید. فراموش نکنید نظرات و انتقادات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا