انگیزه های جذاب زندگی

مهمترین نکات در استفاده از دئودورانت ها و عوارض آنها

یکی از تجارب ناخوشایند فصول گرم سال،‌ افزایش میزان تعریق است. اغلب افراد برای مقابله با تعریق، از انواع مختلف ضدتعریق‌ها و خوشبو کننده‌ها استفاده می‌کنند. دئودورانت یکی از ضدتعریق‌های پرطرفدار به ویژه در فصول گرم سال است. در ادامه با این خوشبو کننده‌های محبوب، تفاوت آنها با سایر محصولات مشابه و عوارض استفاده بیش ار حد از دئودورانت‌ها آشنا می‌شویم.

 

معرفی دئودورانت

بوی بد تعریق، ناشی از ترکیب باکترهای بدن با عرق است. این باکتری‌ها از چربی‌ها و اسیدهای آمینه موجود در پوست و عرق، تغذیه می‌کنند. نیتجه این امر،‌ تولید بوی نامطبوع است، اغلب ضدتعریق‌ها از رشد این باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند. دئودورانت هم ترکیبی آنتی‌باکتریال دارد. آنتی‌باکتریال‌ها از رشد باکتری جلوگیری می‌کنند.

غالب آنتی‌باکتریال موجود در ترکیب این نوع خوشبو کننده‌ها ضدتعریق، الکل است. از سایر ترکیبات این محصولات می‌توان به خوش‌بو کننده‌ها، زغال فعال، جوش شیرین، روغن نارگیل، نشاسته ذرت هیدرولیز شده، پروپیلن گلیکول و… اشاره کرد.

دئودورانت و انواع آن
معرفی دئودورانت‌ها

تفاوت‌ با مام زیر بغل

مام زیر بغل و دئودورانت هر دو برای جلوگیری از تعریق و کاهش بوی نامطبوع آن استفاده می‌شوند. اما ترکیب متفاوت این دو نوع خوشبو کننده، باعث شده است که کاربردهای متفاوتی داشته باشند.

مام زیر بغل از ترکیبات آلومینیم ساخته شده است. ترکیبات آلومینیم منافذ پوست را می‌بندند.

در نتیجه ناحیه‌ای از پوست که پوشیده‌شده از مام است، برای مدتی عرق نمی‌کند. برخلاف دئودورانت‌ها که از تعریق جلوگیری نمی‌کنند. آن‌ها با ترکیب آنتی‌باکتریال خود، فقط مانع از ایجاد بوی بد می‌شوند.

 

تفاوت با عطر

هر دو محصول، مایعاتی خوشبو هستند. همچنین اصلی‌ترین حلال مورد استفاده در عطرها هم الکل است. اما عطرها درصد بیشری از  روغن‌های معطر محلول در الکل را دارند، از اینرو ماندگاری آن‌ها بیش‌تر خواهد بود.

یکی دیگر از تفاوت‌ها، نحوه استفاده از این دو خوشبو کننده است. معمولاً عطرها را روی لباس استفاده می‌کنیم. در حالی که دئودورانت روی پوست، به خصوص پوست زیر بغل اسپری می‌شود.

تفاوت دئودورانت و عطر
تفاوت دئودورانت‌ها و عطر

فواید استفاده از دئودورانت

مهم‌ترین مزیت استفاده از آن، کاهش باکتری‌هایی است که موجب ایجاد بوی بد می‌شوند. ضدباکتری‌های استفاده شده در ساخت این محصولات بهداشتیی-آرایشی، باکتری‌ها را کشته و مانع رشد آن‌ها می‌شوند.

در ترکیب این نوع ضدعرق‌، از آلومینیم استفاده نمی‌شود. بنابراین میزان سلامت آن بیش از سایر ضدعرق‌ها گزارش شده است. طبق پژوهش‌های انجام شده، آلومینیم خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

همچنین خوشبوکننده‌های موجود در آن‌ها، باعث خوشبو شدن بدن می‌شوند. روغن‌های معطری که در ساخت عطرها استفاده می‌شود، در دئودورانت‌ها نیز به کار برده شده، اما درصد روغن‌های معطر در این محصولات کمتر است.

 

مضرات استفاده بیش از اندازه

استفاده روزانه و بیش از اندازه، می‌تواند مضراتی در پی داشته باشد. یکی از این مضرات می‌تواند کاهش باکتری‌های مفید پوست، علاوه بر باکتری‌های ایجادکننده بو، باشد. در واقع آنتی‌باکتر‌ی‌های این نوع ضدتعریق،‌ می‌توانند هر نوع باکتری موجود در محل اسپری شده را از بین ببرند.

در سال ۲۰۱۴ میلادی مطالعه‌ای برای بررسی اثر این محصولات بر باکتری‌ها انجام شد، در این تحقیق، پژوهشگران استفاده از دئودورانت را مدتی برای افراد منتخب متوقف کردند. نتیجه این تحقیق افزایش تراکم باکتری‌های آن‌ها را نشان داد، اما بعد از استفاده مجدداً‌ تراکم باکتریایی این افراد کاهش یافت.

باکتری‌هایی که در بدن ما وجود دارند،‌ غالباً مفید هستند و نقشی پیچیده در تضمین سلامت ما ایفا می‌کنند. در حالی که استفاده بیش از اندازه از ضدعرق‌ها این سیستم را مختل خواهد کرد.

به علاوه برخی از دئودورانت‌ها ممکن است حاوی ترکیبات آلومینیم نیز باشند. طبق تحقیقات، ترکیبات آلومینیم احتمال ابتلا به سرطان سینه را در خانم‌ها افزایش می‌دهد. این ماده با ایجاد اختلال در گیرنده‌های استروژن،‌ باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه می‌شود.

ترکیبات آلومینیم به خصوص کلرید آلومینیم و کلروهیدرات آلومینیم، موجب ایجاد تغییراتی در DNA و همچنین تغییراتی ژنتیکی می‌شوند. این تغییرات می‌تواند نتایجی از جمله تسریع رشد سرطان را داشته باشد. بنابراین در انتخاب نوع ضدعرق دقت کافی داشته باشد. از دئودورانتی استفاده کنید که آلومینینم نداشته باشد.

پارابن موجود در این نوع ضدتعریق نیز سرطان‌زا است. در سال ۲۰۱۲ میلادی، پژوهش‌هایی روی چند نمونه بافت سینه انجام شد. این پژوهش‌ها نشان داد که در حدود ۹۹ درصد از بافت‌ها، دارای پارابن به دام افتاده است. پارابن یک نوع نگه‌دارنده است که در اکثر ضدتعریق‌ها یافت می‌شود.

در نتیجه توصیه می‌کنیم در صورت تمایل به استفاده، ضدتعریق خود را از مارک‌های معتبر تهیه کنید.

بهترین مارک‌های دئودورانت
بهترین مارک‌های ضدتعریق‌ها

بهترین مارک‌های موجود در بازار

  1. نیوا (Nivea)، اسپری ضدعرق نیوا معمولاً به صورت پودری ساخته می‌شود. نیوا به دلیل ساختار پودری، حساسیت‌های احتمالی مربوط به الکل را ندارد. همچنین ماندگاری ۴۸ ساعته آن، یکی دیگر از فاکتورهای مثبت محصولات نیوا است.
  2. رکسونا (Rexona)، محصولات برند رکسونا به دو صورت پودری و مایع در بازار عرضه می‌شوند. این برند از آلومینیم نیز در ترکیب اسپری‌های خود استفاده کرده است. آلومینیم با بستن منافذ پوست، می‌تواند برای مدتی از تعریق شدید جلوگیری کند.
  3. اکس (AXE)، محصولات برند اکس به رایحه دلپذیر معروف هستند. اسپری‌های ضدتعریق این برند نیز مانند اکثر دئودورانت‌ها ماندگاری ۴۸ ساعته دارند.
  4. آدیداس (Adidas)، محصولات آدیداس پس از فعالیت‌های سنگین ورزشی نیز می‌توانند تا حدودی از تعریق بیش از اندازه جلوگیری کنند. اسپری‌های ضدتعریق آدیداس به خوبی نواحی پوشش داده را خشک نگه می‌دارند. همچنین از رشد باکتری‌ها جلوگیری کرده و با رایحه مناسب خود مانع از بدبو شدن بدن می‌شود.
  5. جگوار (Jaguar)، برند جگوار اسپری ضدتعریق مردانه «کلاسیک بلک» را روانه بازار کرده است. این اسپری رایحه عطر معروف جگوار را دارد. اسپری مردانه جگوار از ماندگاری نسبتا زیادی برخوردار است، بنابراین در برخی مواقع می‌تواند به جای عطر نیز استفاده شود.

سخن آخر

همانطور که گفتیم، تقریباً تمام ضدتعریق‌ها معایب و مضراتی دارند. بنابراین بهتر است در استفاده از آن‌ها با احتیاط عمل کنید. ترجیحاً می‌توانید در صورت تمایل و امکان، از ضدتعریق‌های خانگی بهره ببرید.

علاوه بر رعایت بهداشت روزانه، می‌توانید با استفاده از جوش شیرین، آب، مقداری سرکه سیب، روغن نارگیل، آرد ذرت و عصاره‌های معطری مانند عصاره پرتقال، خمیر تهیه کنید. این خمیر دست‌ساز قابلیت جلوگیری از بدبو شدن عرق را دارد. در صورت تمایل آن را تهیه و امتحان کنید. اگر این روش پاسخ مناسبی داشته باشد، می‌توانید آن را با ضدتعریق‌ها و دئودورانت جایگزین کنید. اگر تجربه مشابهی دارید یا از نکات دیگری در مورد استفاده از ضدتعریق‌ها اطلاع دارید، لطفاً آن با ما و سایر کاربران انگیزه در میان بگذارید.

مطالب زیر را هم ببینید