انگیزه های جذاب زندگی

آموزش اتو کردن پیراهن مردانه به صورت گام به گام

انگیزه – بسیاری از افراد، اتو کردن پیراهن مردانه را کاری دشوار می‌دانند. این در حالی است که اگر اصول اتو کردن را رعایت کنید، خواهید دید که این کار چندان سخت نیست. در صورتی که شما جزو آن دسته از افرادی هستید که اصول اتو کردن پیراهن مردانه را نمی‌دانید و اتو کردن شما را خسته می‌کند، این مطلب را از دست ندهید. در این مقاله آموزش اتو کردن پیراهن مردانه و نکات مهم قبل و بعد از اتو کردن در اختیار شما قرار گرفته است.

 

آموزش اتو کردن پیراهن مردانه

اتو کردن همیشه کار سختی نیست ولی گاهی نیاز به یادگیری دارد. فرض می‌شود شما قصد دارید پیراهن پنبه‌ای (۵ درصد) را با درجه حرارت پنج تا شش (بنابر درجه‌های اتو) اتو کنید. برای این کار، در گام نخست می‌بایست پیراهن خود را از سمت داخل و سپس سطح خارجی پیراهن را اتو کنید. این عمل دو دقیقه بیش‌تر به فرآیند اتو کردن اضافه می‌کند، اما نتایج بهتری در پی خواهد داشت؛ به خصوص برای پارچه‌های پنبه‌ای ضخیم‌تر. در این قسمت روش صحیح اتو کردن را به صورت گام به گام به شما آموزش خواهیم داد. با فراگیری این آموزش، لباسی صاف و خوش فرم خواهید داشت و مانند یک الماس خواهید درخشید.

پیراهن مردانه اتو شده

مرحله اول: آماده سازی وسایل مورد نیاز برای اتو کردن

غالباً بر روی پیراهن‌ها مارکی وجود دارد که دارای اطلاعاتی نظیر جنس پارچه، درجه حرارت شست‌و‌شو و اتو کردن است؛ پیش از اقدام برای اتو کردن پیراهن مردانه لازم است این برچسب را به دقت هر چه تمام‌تر مطالعه کنید. بیشتر پیراهن‌ها از جنس پنبه یا ترکیبی از پنبه تولید می‌شوند. به این دلیل که این جنس از پیراهن‌ها در برابر حرارت بالا مقاوم هستند. این در حالی است که پارچه‌های پیراهن پلی‌استر در مقابله با حرارت شکننده‌تر از پیراهن پنبه‌ای است. به خاطر داشته باشید، در صورتی که از جنس پارچه مطمئن نیستید، با درجه حرارت پایینی مثل ۳ شروع به اتو کردن کنید. دقت کنید که پیراهن ابریشمی و پشمی در اینجا مدنظر نیستند.

خواندن اطلاعات روی برچسب لبا

 • دقت داشته باشید که برای اتو کردن، پیراهن باید مرطوب باشد نه خیس. مرطوب بودن پیراهن موجب می‌شود که شما بدون هیچ گونه نگرانی در رابطه با عملکرد بخار اتو، اتو را در حالت خشک استفاده کنید.
 • در بهترین حالت، شما به تازگی پیراهن را از ماشین لباسشویی بیرون آورده‌اید؛ ولی در صورتی که لباس‌ها خشک هستند، آن‌ها را با آب‌پاش اسپری کنید و در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید تا رطوبت بیشتری را در خود نگه دارند و از تبخیر شدن کامل آب آنها جلوگیری شود.
 • در گام بعدی، میز اتو را در نزدیکی یک پریز برق نزدیک به کمد لباس‌ها قرار دهید. این کار برای این است که شما همه لباس‌ها را بلافاصله بعد از اتو کردن بتوانید آویزان کنید.
 • از این مطمئن شوید که به اندازه کافی آب در مخزن اتو وجود دارد و سپس آن را به پریز برق متصل کنید، اتو را روی کمترین درجه حرارت که نیاز دارید، تنظیم کنید.
 • پس از گذشت ۵ دقیقه اتو آماده شده است. اتو کردن را با سبک‌ترین (از نظر الیاف پارچه) لباس‌ها آغاز کنید و مطمئن شوید که لباس‌ها به اندازه کافی مرطوب‌ هستند. در صورتی که لازم است لباس‌ها قدری دیگر مرطوب شوند، از اسپری آب‌پاش استفاده کنید.

مرحله آماده سازی برای اتو کردن

مرحله دوم: یقه لباس را اتو کنید

دقت داشته باشید که همواره اتو کردن پیراهن مردانه را با یقه پیراهن آغاز کنید. یقه یک لباس بخش مهم آن است، به خصوص زمانی که این پیراهن همراه با کت و شلوار رسمی یا کت و شلوار اسپرت پوشیده می‌شود. اگر قرار است پیراهن خود را زیر پلیور یا ژاکت بپوشید، می‌توانید فقط یقه و سر‌آستین را اتو کنید. فقط ژاکت خود را از تن خود بیرون نیاورید!

برای اتو کردن یقه پیراهن مردانه، یقه آن را بالا آورده و از قسمت پایینی آن شروع کنید، به آرامی با فشار دادن اتو از یک نقطه به نقطه دیگر این کار را ادامه دهید. مطمئن شوید که پیش از شروع، پیراهن شما به صورت کامل مرطوب است و در صورتی که در زمان اتو کردن چین و چروک ظاهر می‌شود، آن‌ها را به سمت پایین، جایی که کمتر قابل مشاهده است، اتو بزنید. سپس، یقه پیراهن را برگردانید و این روند را در خارج از یقه نیز تکرار کنید.

مراحل اتو کردن یقه لباس

مرحله سوم: سرآستین‌ها را اتو کنید

پس از یقه لباس، سرآستین‌ها توجه زیادی را به خود جلب خواهند کرد. برای اتو کردن سرآستین‌ها، در گام نخست می‌بایست دکمه آستین را باز کنید و آن را به صورت کاملا صاف روی سطح میز اتو قرار دهید. در ادامه از داخل سرآستین و سپس از سمت خارج اتو را روی آن بگذارید، تمام چروک‌های موجود بر روی لباس را به سمت لبه‌ها ببرید. با دقت و به آرامی پیرامون دکمه‌ها را اتو کنید. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید اتو را بر روی دکمه‌ها قرار دهید (مگر اینکه پارچه‌ای روی آن‌ها موجود باشد).

اتو کردن سرآستین

مرحله چهارم: قسمت جلوی پیراهن را اتو کنید

فرآیند اتو کردن پیراهن مردانه را با اتو کردن قسمت جلوی پیراهن ادامه دهید و اتو را با دقت در اطراف دکمه‌ها حرکت دهید (اتو را هرگز بر روی دکمه‌ها قرار ندهید).

اتو کردن جلوی پیراهن

بعد از آن با دقت اتو را به طرف بالای شانه حرکت دهید. این کار را در طرف دیگر نیز تکرار کنید و در صورتی که پیراهن شما جیب دارد، این قسمت را به سمت بالا و پایین اتو کنید. برای اتو کردن قسمت شانه و یقه به میزان کافی دقت به خرج دهید و عجله نکنید، به این دلیل که این قسمت‌ها توجه زیادی را به خود معطوف خواهد کرد.

مرحله پنجم: پشت پیراهن را اتو کنید

پیراهن را به پشت روی میز اتو قرار دهید به شکلی که نصفی از پیراهن روی میز باشد. با آرامش شروع به اتو کردن پشت پیراهن کنید و سپس پیراهن را بچرخانید.

اتو کردن پشت پیراهن

مرحله ششم: آستین‌ها را اتو کنید

حال نوبت اتو کردن آستین‌هاست. اتو کردن آستین، روش‌های گوناگونی دارد و البته برای بیشتر افراد دشوارترین مرحله اتو کردن پیراهن، اتو کردن آستین است؛ چراکه دو لایه پارچه را می‌بایست به صورت هم‌زمان اتو کنید. دقت داشته باشید که بهتر است، نخست آستین‌ها را به صورت کامل بر روی سطح میز صاف کرده و سپس شروع به اتو کردن کنید. در صورتی که میز اتوی شما قسمت اتو کردن آستین ندارد و آستین شما نیز خط اتو ندارد، می‌توانید یک حوله را رول کرده و درون آستین قرار دهید و اتو کردن را بدون مشکل ادامه دهید تا خط اتویی بر روی آستین شما تشکیل نشود.

تصویر زیر در مورد آموزش اتو کردن پیراهن مردانه، به شما نحوه حرکت اتو در اطراف درز آستین پیراهن را نشان می‌دهد. از آن به عنوان راهنما برای صاف کردن آستین استفاده کنید.

اتو کردن آستین

مرحله هفتم: دوباره یقه لباس را اتو کنید

این بار یقه را برگردانده و با اتو کردن مطابق شکل زیر فرم اصلی آن را اصلاح کنید.

اتو کردن یقه لباس

مرحله هشتم: بررسی پایانی و آویزان کردن در کمد لباس‌ها

گام آخر در آموزش اتو کردن پیراهن مردانه این است که پیراهن را با دقت بررسی کنید و در صورتی که لازم است قسمت‌هایی را که باز هم چروک هستند و از چشم شما دور مانده‌اند را مجددا اتو کنید. در آخر، پیراهن را روی چوب‌لباسی قرار دهید و در کمد آویزان کنید.

آموزش اتو کردن پیراهن مردانه

نکاتی که باید برای اتو کردن آن‌ها را رعایت کنید

 • برای تولید بخار، مطمئن شوید که اتو را در بالاترین درجه حرارت قرار می‌دهید. در صورتی که آن را بر روی درجه متوسط قرار دهید، آب در بیشتر اوقات به صورت قطره‌ای از اتو خارج می‌شود.
 • در صورتی که از آب شیر برای پر کردن مخزن اتو استفاده کنید، می‌بایست دقت داشته باشید که مواد معدنی موجود در آب، درون مخزن آتو، رسوب خواهد کرد. از این رو این رسوبات خروج بخار را دچار مشکل خواهد کرد و یا اینکه لکه‌های سفید بر روی پیراهن پخش خواهد شد.
 • در صورتی که نمی‌خواهید حرارت اتو بالا باشد اما نیاز به رطوبت دارید، بهتر است به جای دکمه بخار خود اتو از اسپری آب‌پاش استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن مخزن آب اتو، یک محلول ۱ به ۱ آب و سرکه سفید را درون مخزن اتو ریخته و فرصت دهید اتو به صورت عادی شروع به گرم شدن کند. بعد از آن اتو را از برق بکشید و بر روی یک سطح مقاوم در برابر حرارت، محلول را تخلیه کنید. تقریباً یک ساعت بعد این کار را با آب تکرار کنید. در نهایت مخزن را با آب تصفیه شده پر کنید.
 • همواره مخزن آب اتو خود را از رسوبات موجود، تمیز کنید.
 • همواره در پایان اتو کردن، مخزن اتو را از آب خالی کنید. این کار سبب می‌شود که رسوبات موجود در محفظه آب کاهش پیدا کند.
 • اتو را با دقت در پیرامون دکمه‌های لباس حرکت دهید.
 • به هیچ عنوان اتو را بر روی دکمه‌ها قرار ندهید. حتی در صورتی که پارچه بر روی دکمه وجود دارد، از دمای کم برای اتو کردن قسمت دارای دکمه استفاده کنید، زیرا این کار، در ظاهر پیراهن شما به شدت تأثیرگذار خواهد بود.
 • در صورتی که از جنس الیافت پیراهنی که قصد اتو کردنش را دارید، اطمینان ندارید، با احتیاط از اشتباه پیشگیری کنید و آن را با کمترین درجه اتو کنید. شما همواره می‌توانید درجه حرارت را افزایش دهید، ولی نمی‌توانید پارچه آسیب دیده با حرارت و سوخته را تعمیر کنید.
 • به هیچ عنوان یک پیراهن کثیف را اتو نکنید. به این دلیل که با این کار لکه‌ها را بر روی آن پا بر جا و ماندگار خواهید کرد و غیرممکن است دیگر بتوانید این لکه‌ها را از روی لباس خود پاک کنید.

آیا آموزش اتو کردن پیراهن مردانه که در این مطلب ارائه شده، برایتان مفید بود؟ آیا هنوز هم فکر می‌کنید، اتو کردن برای شما دشوار است؟ آیا نکات ارائه شده در این مطلب با روش شما مطابقت دارد؟ اگر شما نیز ترفند خاصی در مورد اتو کردن پیراهن مردانه دارید، نظرات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب زیر را هم ببینید