پاک کردن لکه عرق به کمک مواد طبیعی موجود در خانه

پاک کردن لکه عرق به کمک روش های طبیعی

انگیزه – شاید برای شما نیز اتفاق افتاده که بر اثر تعریق و استفاده از دئودورانت و مام‌ها، زیربغل لباس‌های سفیدتان، از جمله تی‌شرت یا پیراهن، لکه‌های زردی نمایان شده باشد. این مشکل به خصوص در فصل گرم تابستان بیشتر بوده و در مجموع شما را هنگام خرید یا پوشیدن لباس سفید دچار تردید می‌کند. ولی چطور می‌توانیم از دست این لکه‌های زرد خلاص شویم و لباسی سفید و شیک داشته باشیم؟

پاک کردن این لکه‌های زرد و ناخوشایند با روش‌های معمول کاری سخت و بی نتیجه است. برای پاک کردن لکه‌های عرق، به استفاده از روش‌های علمی و کارآمد نیاز دارید. در این مطلب قصد داریم چند مورد از ترفندهای کارآمد برای پاک کردن لکه عرق از روی لباس را به شما آموزش دهیم که با فراگیری آن‌ها، به راحتی می‌توانید لباسی تمیز و بدون لکه داشته باشید و از پوشیدن آن لذت ببرید.

لکه عرق زیر پیراهن

روش‌ها و مواد موثر در پاک کردن لکه عرق

در این بخش چندین روش مختلف را برای پاک کردن لکه عرق به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید با اعتماد به نفس بیشتری از لباس‌های روشن در فصل‌های گرم سال استفاده کنید و نگران لکه‌های زننده عرق نباشید.

۱. نمک

برای پاک کردن لکه عرق با نمک، شما به چهار قاشق نمک و یک لیتر آب داغ نیازمندید. نمک را درون آب حل کرده و با یک حوله محلول را برداشته و روی قسمتی از لباس که لکه شده است، بمالید. چند لحظه اجازه دهید تا لباس شما خشک شود. سپس نتیجه را مشاهده کنید. در این مرحله می‌توانید لباس را با روش عادی بشویید و در صورتی که لکه به خوبی پاک شده بود، آن را خشک کنید. این روش برای لباس‌های سفید بسیار مناسب است و بهتر این است که این روش را روی لباس‌های رنگی انجام ندهید.

پاک کردن لکه عرق با نمک


۲. جوش شیرین

سه قسمت از جوش شیرین را با یک قسمت از آب مخلوط کنید تا جوش شیرین حالتی خمیری پیدا کند. این خمیر را بر روی لکه عرق موجود بر روی لباس مالیده و فرصت دهید برای چند ساعت به همین شکل، باقی بماند. پس از آن لباس را با ماشین لباسشویی و در بالاترین دمایی که به پارچه زیانی نمی‌رسد، بشویید و هنگامی که اطمینان حاصل کردید لکه پاک شده است، لباس را خشک کنید. این روش برای لکه‌های قدیمی و خشک شده بهترین راه حل است. مخلوط جوش شیرین و آب فقط برای لباس‌های سفید نیست و آن را می‌توانید برای لباس‌های رنگی و مشکی نیز مورد استفاده قرار دهید.

پاک کردن لکه عرق با جوش شیرین


۳. سرکه سفید

قسمتی را که لکه شده است، برای مدت یک ساعت در سرکه سفید بخیسانید و همزمان با استفاده از یک مسواک قدیمی ولی تمیز روی لکه را بسایید. در این حالت، بدون احتیاج به آبکشی لباس می‌توانید آن را در ماشین لباسشویی بشویید. برای نتیجه بهتر از پودرهای رختشویی حاوی آنزیم استفاده کنید تا تاثیر پاک کنندگی بالاتری داشته باشد. زمانی که اطمینان حاصل کردید که لکه دیگر باقی نمانده است، لباس را خشک کنید. ولی در صورتی که لکه همچنان باقی بود، از روش دیگری استفاده کنید. باید اشاره شود که این روش هم برای لباس‌های سفید و هم برای لباس‌های رنگی مؤثر است. سرکه سفید تأثیری روی رنگ شیمیایی لباس ندارد و در عین حال می‌تواند لکه را تا حد زیادی از بین ببرد.

پاک کردن لکه عرق با سرکه سفید


۴. آب اکسیژنه

این ترفند تنها برای لباس‌های سفید باید مورد استفاده قرار گیرد، به این دلیل که این ماده سفید کننده بسیار قوی است و موجب تغییر رنگ می‌شود. آب اکسیژنه سبب می‌شود که لباس شما از لکه عرق به خوبی پاک شود. در صورتی که لکه‌های موجود بر روی لباس شما جدید بوده و هنوز کهنه نشده باشند، این روش بسیار مؤثر است. در این راهکار، به صورت مستقیم آب اکسیژنه را را روی لکه لباس بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه فرصت دهید لباس در همین حالت بماند. در صورتی که لکه بسیار تیره نیست، می‌توانید به قسمت برابر آب جوش با آن مخلوط کنید.

پاک کردن لکه عرق با آب اکسیژنه


۵. قرص آسپرین

در صورتی که با روش های قبلی نتوانستید لکه عرق را پاک کنید یا مواد مورد نظر را در اختیار نداشتید، می‌توانید سراغ قفسه داروها بروید. چند عدد قرص آسپرین بردارید و آن ها را خرد کرده و به صورت پودر درآورید. این پودر را با مقداری آب ترکیب کنید تا خمیری شکل شود. خمیر حاصل را روی محل لکه مالیده و فرصت بدهید لباس برای چند ساعت در این حالت باقی مانده و خشک شود. پس از آن لباس را با آب گرم آبکشی کنید و در ماشین لباسشویی به روش معمول بشویید. در صورتی که لکه از بین رفته بود، لباس را خشک کنید. البته دقت داشته باشید که این روش تنها برای لباس‌های سفید مناسب است و آسپرین می‌تواند به لباس‌های رنگی و مشکی شما آسیب برساند.

پاک کردن لکه عرق با آسپرین


۶. پودر لباسشویی

پودر رختشویی رایج ترین ماده‌ای است که برای پاک کردن انواع لکه‌ها از آن استفاده می‌شود. پیش از استفاده از پودر رختشویی، می‌توانید از ماده لکه بر دیگر استفاده کنید و لکه را به میزان قابل توجهی پاک کنید. پس از آن، مقداری پودر رختشویی را در آب حل کرده و لباس را برای سی دقیقه در این محلول قرار دهید. سپس آن را به روش معمول با پودر رختشویی در بالاترین دمای ممکن (که برچسب مراقبتی اجازه داده است) بشویید. پیش از اینکه لباس را خشک کنید مطمئن شوید که لکه پاک شده است. در صورتی که لکه هنوز بر روی لباس باقی مانده بود، روش دیگری را امتحان کنید.

پاک کردن لکه عرق با پودر لباسشویی


۷. بکینگ پودر و آبلیمو

بکینگ پودر هم حاوی جوش شیرین بوده و خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد. در صورتی که این ماده را با آب لیموترش مخلوط کنید (آب لیموترش دارای خواص ضد باکتری و سفید کننده است) می‌توانید خمیری از این دو ماده داشته باشید که لکه‌های عرق را از لباس‌ها پاک می‌کند.

آب لیموترش را گرفته و یک قاشق غذاخوری بکینگ پودر (۱۰ گرم) را به آن اضافه کنید. این مواد را به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید تا یک خمیر حاصل شود. سپس خمیر را روی لکه قرار دهید. به مدت نیم ساعت صبر کنید تا خمیر بر روی لباس بماند. سپس به روش معمول لباس را بشویید و باقی مانده خمیر را پاک کنید. در صورتی که لکه‌ها قوی باشند،‌ نیاز است زمان بیشتری خمیر روی لکه بماند؛ برای تاثیرگذاری بیشتر می‌توانید لباس را چنگ بزنید.


۸. آبلیمو

مقدار برابری از آب و آبلیمو را با هم ترکیب کنید و این محلول را روی قسمتی که لکه شده، بمالید و در برای یک ساعت در معرض نور خورشید قرار دهید. سپس لباس را آبکشی کرده و در ماشین لباسشویی به روش معمول بشویید. در صورتی که لکه دیگر باقی نمانده بود، لباس را خشک کنید. باید بدانید که آبلیمو تاثیر سفیدکنندگی دارد و نور خورشید نیز تاثیر آن را بیشتر می‌کند. در مجموع، این دو عامل در کنار یکدیگر می‌توانند لکه را از بین ببرند. البته این روش برای لباس‌های سفید نازک و سبک مانند تیشرت باید مورد استفاده قرار گیرد و برای لباس‌های رنگی یا مشکی لازم است روش دیگری را استفاده کنید.


۹. استفاده از جوراب نایلونی

این روش که در بین مردم چندان رایج نیست، برای لکه زیربغل لباس‌های رنگی و لکه به جا مانده از دئودورانت رولی یکی از بهترین روش‌هاست. یک جوراب نایلونی یا یک حوله خشک را روی قسمتی که لکه شده است، بمالید. سپس آن را درون ماشین لباسشویی با پودر رختشویی و سرکه بشویید.


۱۰. مواد سفید کننده

این روش می‌تواند تیر خلاص و ماحصل تمامی روش‌های ارائه شده در این مطلب باشد؛ ولی نه برای لباس‌های رنگی. در صورتی که هیچ یک از ترفندهای بالا برای پاک کردن لکه عرق تاثیرگذار نبودند، از این مواد استفاده کنید و قسمت لکه شده‌ی لباس را با ماده‌ی سفید کننده بشویید. ماشین لباس شویی خود را روی آرام‌ترین دور خود قرار دهید؛ به این ترتیب سفید کننده به خوبی بین لباس‌ها پخش شده و لباس را از لکه به خوبی پاک می‌کند.

روش های پاک کردن لکه عرق

چگونه از لکه شدن لباس‌ها جلوگیری کنیم؟

علل گوناگونی باعث به وجود آمدن انواع لکه‌های زرد عرق بر روی لباس می‌شوند که با شناسایی این عوامل می‌توانیم از لک شدن لباس‌های خود جلوگیری کنیم. در زیر به بررسی تعدادی از این عوامل خواهیم پرداخت.

۱. مصرف ضدعرق ها و مام ها را به حداقل برسانید

موضوعی که ممکن است بسیاری از افراد از آن بی اطلاع باشند، این است که اکثر لکه‌های عرق بر اثر تعریق به وجود نمی‌آیند. بلکه مقصر اصلی این لکه‌های زشت زیر بغل، دئودورانت و ضدعرق‌ها هستند که به صورت صابونی یا ژلی در بازار یافت شده و بسیار راحت جذب لباستان می‌شوند.

علت به وجود آمدن لکه زیر بغل بر اثر عرق

سعی کنید هربار میزان کمتری از این مواد را استفاده کنید. مصرف زیاد از این مواد تاثیری در کمتر شدن تعریق ندارد و تنها به لباس می‌چسبد و موجب ایجاد لکه‌های زرد رنگ بر روی لباس می‌شود.


۲. مام ها و ضد عرق های بدون آلومینوم خریداری کنید

بیشتر ضدعرق‌های موجود در بازار حاوی مقادیر و ترکیباتی از آلومینیوم هستند. در واقع این قبیل لکه‌های موجود بر روی لباس، از واکنش آلومینیوم با عرق بدن، پدیدار می‌شوند. از ترکیب پروتئین موجود در عرق با آلومینیوم موجود در مام‌ها، لکه‌های زرد رنگ و ناخوشایند نمایان می‌شوند.


۳. پس از شستشو از پودر بچه استفاده کنید

بعد از شستشوی پیراهنی که لک شده بود، آن را پشت و رو کنید و به قسمت‌های زیر بغل آن پودر بچه بپاشید.


۴. همواره از زیر پیراهن استفاده کنید

زیر پیراهن‌ها نقش پررنگی در جلوگیری از لکه شدن لباس‌ها دارند. از این رو، برای جلوگیری از لکه شدن پیراهن‌های گران قیمت خود، از زیر پیراهنی استفاده کنید.


۵. منشا لکه‌های عرق را پیدا کنید

لکه‌های عرق سفید یا زرد زمانی شکل می‌گیرند که دو ماده با هم واکنش بدهند. دئودورانت زیر بغل و مواد قلیایی موجود در پودرهای ماشین لباس شویی با مواد کربنی از این مواد هستند. در رابطه با پودرهای ماشین لباس شویی کار زیادی از دستتان بر نمی‌آید؛ اما در انتخاب مواد دیگر مراقب باشید.


۶. در هر نوبت شستشو، از لکه برها استفاده کنید

برای جلوگیری از زیاد شدن حجم لکه‌ها، در هر نوبت شستشو از لکه‌برهای نامبرده در این مطلب استفاده کنید. لکه‌های تازه بسیار راحت‌تر از لکه‌های قدیمی از بین می‌روند.

آیا شما روش خاصی برای پاک کردن لکه عرق می‌شناسید؟ لطفا تجربیات خود را از طریق ارسال نظر با ما و سایر مخاطبین انگیزه به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare