فنگ شویی چیست و چطور می‌توان از آن استفاده کرد؟

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی چیست و چه کاربردی دارد؟ فنگ شویی؛ هنر قرار داشتن اشیاء و ابزار در مکان‌هایی موثر جهت جذب انرژی مثبت است. اگر می‌خواهید از قدرت این حکمت باستانی برای رسیدن به موفقیت، آرامش و ثروت بهره‌مند شوید؛ باید در مورد اصول آن بیشتر بدانید.

 

تاریخچه فنگ شویی

فنگ شویی هنر باستانی چینی است که از دو واژه باد (فنگ) و آب (شویی) تشکیل شده است. طی هزاران سال و از طریق آزمایشات و مشاهدات دقیق، این اصل برای ایجاد تعادل در محیط‎های فیزیکی، ترویج هارمونی، القای حس بهزیستی و بهبود هر جنبه‌ای از زندگی بشر از سلامتی گرفته تا ثروت و روابط حرفه‌ای و … به کار گرفته شده است.

هدف فنگ شوی هماهنگ‌سازی و تراز کردن نیروهای انرژی نامرئی است که جهان ، زمین و بشریت را به هم پیوند می‌دهند. از لحاظ تاریخی، فنگ شویی یکی از پنج هنر متافیزیکی چینی است که به طور مطلوب و موثر از موقعیت سازه‌ها برای اثربخشی بر موفقیت‌ها، بهره می‌جوید.

امروزه مفهوم اصول فنگ شویی به یک رویکرد معاصر و علمی برای چیدمان اشیاء در یک محیط خاص برای ایجاد هماهنگی و تعادل اشاره دارد. با استفاده از ابزارهای خاص مانند رنگ، اعداد، نمادها، بافت‌ها و … فنگ شویی فضاها را به شکلی می‌کند که جریان انرژی را برای ارتقاء سلامت، شادی و رونق تعدیل سازد.

مبانی معاصر فنگ شویی چیست و چه کاربردی دارند؟

مبانی معاصر فنگ شویی از دو گروه بسیار متفاوت تشکیل شده است: گروه فرم و گروه قطب نما

گروه فرم (روش سه دروازه)

گروه فرم به بررسی شکل محیط، زمین و جریان باد و آب می‌پردازد تا به مکانی با چیدمان ایده‌آل برسد.
این اجزا در قالب‌های زیر جای می‌گیرند:

 • پنج حیوانی آسمان یعنی ققنوس، اژدهای سبز، ببر سفید، لاک پشت سیاه و مار زرد
 • مفهوم یین یانگ
 • عناصر طبیعی چوب، آتش، زمین، آب، هوا، فلز و فضا
 • وقایع مهم مانند تولد یک مکان یا ساختار خاص

گروه قطب نما

گروه قطب نما بر اساس هشت جهت یا عدد یا هشت عمارت ساخته شده است، که هر یک دارای یک وزن منحصر به فرد هستند. در این گروه به اصل Luo Pan تکیه شده و حلقه‌های متحد المرکزی را داریم که در اطراف قطب نمای مغناطیسی فنگ شویی به اتحاد بهشت و زمین اشاره دارد. به طور ویژه منظور میدان الکترومغناطیسی است که همه این عناصر را در کنار یکدیگر نگه می‌دارد.

پیاده سازی اصول فنگ شویی برای رسیدن به اهداف و موفقیت

قوانین فنگ شویی چیست؟

۱. انرژی Chi

نیروی زندگی همیشه در حال تغییر و حرکت است. هدف این است که Chi به آرامی در سراسر محیط جریان یابد. در صورتی که این انرژی در جایی محدود یا مسدود شود، بر محیط اطراف خود تاثیر منفی خواهد گذاشت.

۲. عناصر طبیعی

آتش، زمین، فلز، آب، هوا، فضا و چوب؛ هر یک با استفاده از رنگ، بافت و مجموعه‌ای از سایر ویژگی‌ها از یکدیگر متمایز می‌شوند.
فنگ شویی برای ایجاد انرژی مثبت، همه این عناصر را متعادل می‌سازد.

۳. باگوا

باگوا نمودار مشخص شده از مراکز انرژی در یک فضا برای تعیین محل قرارگیری اشیاء است که با انرژی آن عناصر در توازن و تقارن باشد.

اصل باگوا شکلی از عناصر زندگی را به طرزی معنادار ترجمه می‌کند:

 • قدرت، ثروت، فراوانی
 • شهرت، آینده، اعتبار
 • عشق، روابط، ازدواج
 • خلاقیت، کودکان، میراث
 • شفقت، مسافرت، افراد مفید
 • خویشتن، شغل، کار
 • دانش، خرد، هماهنگی
 • خانواده، سلامتی، اجتماع
 • رفاه، تعادل، نشاط

فنگ شویی چیست

ابزارهای متنوعی برای تعادل انرژی در یک فضا در دسترس قرار دارد و البته کارایی آن‌ها به شرایط خاص نیز بستگی دارد. این ابزارها شامل نور، آب، باد، صدا، رنگ، هنر، چیزهای در حال رشد، آینه‌ها، کریستال‌ها و … هستند.

 

چگونه می‌توانم فنگ شویی را در فضای خانه بهبود بخشم؟

در اینجا چند عنصر اصلی سمبل فنگ شویی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید هماهنگی و تعادل بیشتری را در خانه خود به وجود بیاورید.

۱) قبل از ورود به خانه کفش‌های خود را در بیاورید

عادت با کفش به خانه وارد شدن، به هیچ وجه مناسب نیست. با خارج کردن کفش‌های خود پیش از ورود به خانه؛ مشکلات و آلودگی‌ها را در پشت درب گذاشته و با پاکیزگی و انرژی صلح آمیز و مثبت به فضای منزل وارد می‌شوید.

۲) نظم و ترتیب ایجاد کنید

این یک نکته بسیار مهم در اصول اولیه فنگ شویی است که می‌تواند برای هر چیزی در زندگی شما صدق کند. به هم‌ریختگی در هر جایی انرژی‌ را می‌گیرد. به هم ریختگی و شلوغی، باعث می‎شود که از ورود و ایجاد فرصت‌ها، تجربیات و روابط جدید جلوگیری به عمل آید و به طور کلی زندگی شما در هم بپیچد.
برای این منظور در خانه به دنبال لوازم غیرضروری بگردید و آن‌هایی را که نیاز ندارید کنار بگذارید. با کنار گذاشتن وسایل غیرضروری و منظم کردن به هم ریختگی‌ها، راه را برای ورود انرژی مثبت باز خواهید کرد.

برای پیاده سازی اصول فنگشویی باید نظم و ترتیب را رعایت نمایید

۳) فضای خانه را پاکسازی کنید

انرژی منفی، غم و اندوه، ترس، عصبانیت یا ناامیدی را از گذشته حذف کرده و انرژی تازه‌ای را برای جذب فرصت‌های جدید به وجود بیاورید. تمیز کردن فضا می‌تواند با روشن کردن عود گل مریم یا گل‌های دیگر و چرخاندن آن در تمام محیط خانه، در حالی که کلمات عشق و سعادت را زمزمه می‌کنید، انجام شود.

۴) اجازه دهید تا نور و هوای تازه به خانه وارد شود

پنجره‌ها را باز کنید و اجازه دهید نور و هوای تازه و اکسیژن وارد شود. باید بگذارید تا انرژی تازه عبور کرده و به چرخه طبیعی محیط وارد شود.

ورود نور و هوای تازه به خانه

۵) خانه خود را به قلعه تبدیل کنید

خانه خود را به یک پناهگاه و قلعه برای یک پادشاه یا ملکه تبدیل سازید. فضایی مملو از عشق و عاری از هر گونه تنش که بتوانید در آن بهترین احساسات را تجربه سازید.

۶) از تقویت کننده‌ها استفاده کنید

سحر و جادو زمانی اتفاق می‌افتد که بدانید چه چیزی را باید درست در چه جایی قرار دهید. برخی از اجسام برای شما الهام‌بخش و تقویت‌کننده هستند و نسبت به آن‌ها احساس شگفت انگیزی دارید. این اجسام را کشف کرده و آن‌ها را در نقاط کلیدی قرار دهید.
آنچه باعث تقویت کار فنگ شویی می‌شود، این است که وقتی شیء یا نمادی را می‌بینید، به شما انرژی داده و از آن انگیزه و الهام بگیرید. برای چند ثانیه که روی آن تمرکز کرده، هدف یا آرزوی خود را یادآوری نمایید (دلیل قرار دادن آن در آن جا) و به این ترتیب افکار شما آن انرژی را به خود جذب خواهند کرد.

به عنوان مثال؛ اگر جسمی را انتخاب کرده‌اید که برای شما یادآور پول و ثروت است؛ هر روز به آن نگریسته و جریان ثروت را به سمت خود هدایت سازید.

پیشنهاد مطالعه: موفقیت چیست؟

رنگ‌های فنگ شویی چیست و چطور از این رنگ‌ها بهره می‌جوییم؟

رنگ یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای انرژی بخشیدن به خانه یا محل کار شما، جهت در اختیار داشتن فنگ شویی مناسب است. رنگ دارای قدرت بسیار زیادی است و به نوعی نماینده‌ای از دنیای نور به حساب می‌آید. دانستن چگونگی استفاده از رنگ‌ها برای تقویت و متعادل سازی انرژی‌ها، می‌تواند موضوعی پیچیده به نظر رسیده و در عین حال فوق العاده تاثیرگذار باشد.

بهترین کار این است که بیشترین ترکیبات را از سه رنگ اصلی داشته باشید و با توجه به انرژی مورد نیاز خود، آن‌ها را به گردش دربیاورید.

برای این منظور به نکات زیر توجه کنید:

رنگ‌ها را با هماهنگی انتخاب کنید

رنگ‌های نرم و خنثی موجب ایجاد آرامش می‌شوند. آبی روشن، سبز، هلویی، یاسی و … را در رنگ کف پوش محیط، ملحفه‌ها، تابلوهای هنری، اشیاء زینتی و … به کار برید.

توجه داشته باشید که چه رنگ‌هایی موجب شادی شما می‌شوند و در فضای خود به شکلی از آن‌ها استفاده نمایید.

به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از رنگ سفید، می‌تواند به سرد شدن فضا و بی‌حسی منجر شود. به همین دلیل حتما باید ضمن استفاده از رنگ سفید، از یک رنگ گرم دیگر در کنار آن بهره‌مند شوید.

استفاده از رنگ ها در فنگشویی

عنصر صدا در فنگ شویی چیست و چطور بر محیط تاثیر می‌گذارند؟

صداهای آرامش بخش طبیعت

یک لیست پخش از صداهای طبیعی چون امواج ملایم دریا، جاری شدن نهرها در کوهستان، صدای پرندگان یا پیچیدن نسیمی ملایم در اختیار داشته باشید. وقتی به صداهای طبیعت گوش می‌دهید، ضربان قلب شما آرام می‌گیرد و نفس‌های عمیق‌تری می‌کشید و اعصابتان آرام می‌شود.

 

هدف فنگ شویی چیست و به چه سمت و سویی می‌رود؟

در نهایت هدف فنگ شویی در آن نهفته است که این اقدامات به موفقیت منجر شوند. بنابراین همه چیز در مورد فنگ شویی باید با هدف اثربخشی در نیل به آن هدف غایی اعمل از ثروت، سلامتی، شادی و … باشد.
یک چهارچوب مثبت ذهنی با چشم‌اندازی خیرخواهانه، احترام به خویشتن و دیگران، پوششی جادویی است که همه چیزهای خوب را به خود جذب می‌کند.

 

چگونه فنگ شویی به شما کمک می‌کنند تا موفق شوید؟

فقط برای یک لحظه فضایی را تصور کنید که بتوانید در آن نفس‌های عمیق کشیده و در نهایت آرامش دم و بازدم داشته باشید. جایی که ذهن شما باز شده و بدنتان در نهایت آرامش قرار می‌گیرد. فضایی که از شما، نیازهایتان، اهداف و رویاهایتان پشتیبانی می‌کند. جایی که می‌توان سلامتی، رفاه، ثروت، شادی و به طور کلی همه چیز را در نهایت به دست آورد.

چگونه در فنگ شویی به جذب ثروت کمک می‌کنیم؟

اگر به طور خاص در فنگ شویی به دنبال جذب ثروت هستید، چندین مورد وجود دارد که باید در فضای خانه خود قرار دهید:

 • کریستال ثروت
 • کشتی ثروت چینی
 • قورباغه پول فنگ شویی
 • بودای خندان
 • گربه خوش شانس
 • درخت پول

فنگ شویی برای جذب ثروت

سخن پایانی

با به کار گیری فنگ شویی، انرژی‌های مثبت را از فضای اطراف خود جذب خواهید کرد و از این انرژی‌ها برای فراوانی بیشتر، سلامتی، عشق، ثروت و … بهره می‌جویید. وقتی فضای شما آرام باشد، افکاری مثبت داشته و می‌توانید صداهای الهام بخش محیط را شنیده و از آن‌ها برای رسیدن به موفقیت، کمک بگیرید. آیا پیش از این، فنگ شویی را در زندگی خود پیاده‌سازی کرده‌اید؟ شما چه برداشتی از این اصول و قوانین و تاثیر انرژی مثبت بر زندگی، دارید؟ با ما و خوانندگان در این باره گفت‌و‌گو کنید…

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare