ترکیب رنگ‌ ها در دکوراسیون منزل + ۲۰ ترکیب رنگی جذاب

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ ها در دکوراسیون منزل می‌تواند احساسات یک فضا را بیان کند و آن فضا را آرام و بی سروصدا یا دراماتیک و پر زرق‌وبرق نشان دهد. در اتاق نشیمن که یکی از بزرگ‌ترین و پرکاربردترین فضاهای منزل است، استفاده از رنگ‌های مکمل اهمیت بالایی دارد. در این مقاله از انگیزه قصد داریم برخی از ترکیب‌های رنگی را معرفی کنیم که می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین رنگ‌ها را در کنار هم بیاورید. با ما همراه باشید.

 

ترکیب رنگ‌ها (چرخه ترکیب رنگ)

چرخه رنگ یا دایره رنگ، ابزار اصلی برای ترکیب رنگ‌ها است. اولین نمودار رنگ دایره‌ای در سال ۱۶۶۶ توسط نیوتن طراحی شد. چرخه رنگ به نحوی طراحی شده است که هر دو رنگی را که از آن انتخاب کنید به خوبی با هم ست می‌شوند. در طول سال‌ها، تغییرات زیادی بر روی چرخه رنگ انجام شده است، اما شایع‌ترین نسخه، چرخه ۱۲ رنگ بر اساس مدل رنگ RYB است.

ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل (چرخه ترکیب رنگ)

رنگ‌های اولیه (اصلی)، ثانویه و سومین

  • در مدل رنگ RYB، رنگ‌های اولیه (اصلی) قرمز، زرد و آبی هستند.
  • سه رنگ ثانویه (سبز، نارنجی و بنفش)، با مخلوط کردن دو رنگ اصلی ایجاد می‌شوند.
  • شش رنگ سومین با مخلوط کردن رنگ‌های اصلی و ثانویه ایجاد می‌شوند.

رنگ‌های گرم و سرد

  • چرخه رنگ می‌تواند در دو بخش رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد دسته‌بندی شود.
  • رنگ‌های گرم روشن و پرانرژی هستند و تمایل به پیشرفت در فضا را دارند.
  • رنگ‌های سرد باعث ایجاد آرامش می‌شوند و رنگ‌های آرامش‌بخش ایجاد می‌کنند.
  • سفید، سیاه و طوسی در دسته رنگ‌های خنثی جای می‌گیرند.

 

قوانین ست کردن رنگ‌ها

استفاده درست از رنگ، اغلب سخت‌ترین بخش طراحی یک فضا در دکوراسیون داخلی است. دلیل این موضوع این است که رنگ‌ها بی‌ثبات هستند. رنگ‌های زیادی برای انتخاب وجود دارند و آن‌ها باید در نسبت مناسب قرار داده شوند. در غیر این صورت، آن‌ها هماهنگ نخواهند بود. خوشبختانه، چندین قانون در خصوص ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل وجود دارد. در ادامه مقاله قصد داریم در خصوص این قوانین صحبت کنیم.

۱. قانون ۶۰-۳۰-۱۰

قانون ۶۰-۳۰-۱۰ بهترین دوست طرفداران طراحی داخلی است. مهم نیست زیبایی‌شناسی شخصی شما چیست یا اینکه می‌خواهید فضای مورد نظرتان چگونه به نظر برسد، استفاده از این قانون به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید پالت رنگ شما متعادل است. در این قانون، شما باید تنها از سه رنگ استفاده کنید. ۶۰، ۳۰ و ۱۰ اشاره به درصدهایی دارند که هر کدام از آن‌ها باید چه میزان در دکوراسیون شما ظاهر شوند.

برای کار با این قانون، نخست شما باید رنگی را انتخاب کنید که رنگ غالب شما باشد و تقریباً ۶۰ درصد فضا را بپوشاند. این رنگ معمولاً یک رنگ خنثی است. مرحله دوم انتخاب رنگ ثانویه شما خواهد بود که به طور معمول کمی جسورانه است و حدود ۳۰ درصد از فضا را در برمی‌گیرد. در مرحله آخر، باید از جسورانه‌ترین رنگ استفاده کنید و لازم است این رنگ ۱۰ درصد باقی‌مانده را تشکیل دهد.

برای مثال به تصویر پایین نگاه کنید. در این تصویر، رنگ ارده‌ای مایل به قهوه‌ای (greige) رنگ غالب است. شما می‌توانید این رنگ را در دیوارها و مبلمان ببینید. مشکی رنگ ثانویه است. قفسه کتاب، میز کنار مبل، بالش و صندلی غذاخوری مشکی هستند. در قالیچه نیز رگه‌های مشکی دیده می‌شود. در نهایت مرجانی، سومین رنگ است. این رنگ را در کوسن و گل‌های گلدان می‌توان دید.

قانون 60-30-10 برای ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

۲. رنگ‌های گرم در مقایسه با رنگ‌های سرد

عبارت رنگ‌های گرم در مقایسه با رنگ‌های سرد اشاره به جایی دارد که رنگ‌های خاص، روی چرخه رنگ می‌افتند. رنگ‌هایی مانند قرمز، نارنجی و زرد به عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند؛ زیرا رنگ‌هایی بسیار با طراوت هستند. با این حال، رنگ‌های خنثی‌ای مانند قهوه‌ای و قهوه‌ای مایل به زرد نیز در این دسته‌بندی جای می‌گیرند. از طرف دیگر، رنگ‌هایی مانند آبی، سبز و بنفش جزو رنگ‌های سرد دسته‌بندی می‌شوند.

انتخاب رنگ گرم یا سرد بر انرژی فضا اثر می‌گذارد. از آنجا که رنگ‌های گرم، احساس سرزندگی را به فضا می‌افزایند، برای فضای پذیرایی بهترین انتخاب هستند. در مورد استفاده از این رنگ‌ها در اتاق نشیمن یا آشپزخانه فکر کنید. از طرف دیگر، رنگ‌های سرد ضعیف هستند. آن‌ها برای اتاق‌خواب و فضاهای اداری بهترین انتخاب هستند و اثر آرامش‌بخشی را بر جای می‌گذارند.

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

۳. رنگ‌های مکمل

از تمام قوانین رنگی که طراحان داخلی استفاده می‌کنند، قانون رنگ‌های مکمل اغلب ساده‌ترین ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل هستند، چرا که تنها شامل دو رنگ می‌شوند. به طور خاص، در قانون رنگ‌های مکمل از دو رنگ استفاده می‌شود که در چرخه رنگ‌ها متضاد یکدیگر هستند. این یعنی شما می‌توانید ترکیب‌هایی مانند آبی و نارنجی، زرد و بنفش یا قرمز و سبز را کنار هم داشته باشید.

همان‌طور که در تصویر پایین دیده می‌شود، این زوج‌های رنگی کنتراست بسیار بالایی دارند. این کنتراست‌ها بدون شک انرژی زیادی را به فضا می‌افزایند و در عین حال بهترین انتخاب برای محیط‌های کوچک هستند. شما می‌توانید برای متعادل کردن رنگ‌های مکمل، از رنگ‌های خنثی استفاده کنید و مکانی را برای استراحت چشم به وجود آورید.

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل (قانون رنگ های مکمل)

۴. رنگ‌های مشابه

در قانون رنگ‌های مشابه، دو رنگ جزو رنگ‌های اصلی هستند و رنگ سوم ترکیبی از این دو رنگ است. به عنوان مثال، قرمز، نارنجی و زرد یا قرمز، بنفش و آبی. از آنجا که شما در این قانون در حال استفاده از سه رنگ هستید، باید نسبت میزان استفاده از هر کدام را رعایت کنید تا تعادل برقرار شود. ممکن است لازم باشد برای ایجاد تعادل از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ استفاده کنید.

اگر شما طرفدار رنگ‌های با طراوت نیستید، می‌توانید در قانون رنگ‌های مشابه از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. منظورمان رنگ‌های مونوکروماتیک یا تک‌رنگ است. برای ایجاد نگاهی متفاوت و مدرن، تمام چیزی که لازم دارید این است که رنگ‌های سیاه، سفید و طوسی را با هم در کنار هم بیاورید.

قانون رنگ های مشابه برای ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

۲۰ ترکیب رنگی جذاب برای دکوراسیون داخلی

در قسمت پایین می‌توانید ۲۰ مورد از ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل را مشاهده کنید:

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل

سخن پایانی

همانگونه که مشاهده کردید، پالت‌ها و ترکیب رنگ‌های گوناگونی وجود دارند که می‌توانید برای طراحی خانه‌تان از آن بهره بگیرید. به عنوان مثال قانون رنگ‌های مکمل، ساده ترین روش برای انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی است و قانون ۶۰-۳۰-۱۰ یکی از محبوب‌ترین این روش‌ها به شمار می‌آید. شما چه ترکیب رنگی را برای طراحی داخلی منزل خود استفاده می‌کنید؟ کارشناسان بخش دکوراسیون انگیزه منتظر دریافت سوالات، دیدگاه‌ها و تجربیات شما در خصوص انتخاب ترکیب رنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی هستند.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare