انگیزه های جذاب زندگی

روف گاردن چیست و چگونه طراحی و نگهداری می‌شود؟

روف گاردن (Roof garden) یا فضای سبز روی پشت بام، همان‌طور که از نامش پیداست به مکانی اطلاق می‌شود که در آن فضای سبز روی سقف طراحی و اجرا شده باشد؛ بدین صورت که بستر کاشت گل و گیاه بالاتر از سطح زمین و به طور مصنوعی روی سقف شکل گرفته است.

روف گاردن می‌تواند شامل کف لابی ساختمان باشد که در واقع سقف پارکینگ است. همچنین می‌تواند در پشت بام باشد که سقف کل ساختمان است.

 

طراحی روف گاردن

طراحی و ساخت یک روف گاردن، می‌تواند با قرار دادن چندین گلدان در محیط صورت گیرد. اما برای داشتن یک روف گاردن تمام عیار، می‌توان از طراحی فضای سبز‌هایی شبیه به پارک الهام گرفت.

انتخاب نوع طراحی روف گاردن به چندین عامل از جمله سازه ساختمان، کاربری آن، ویژگی‌های اقلیمی و حتی سلیقه کارفرما بستگی دارد. بنابراین بسته به روش اجرای روف گاردن، نام‌های مختلفی برای آن وجود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • روف گاردن گسترده،
  • متمرکز
  • پرتابل و مدولار

 

کاشت چه گیاهانی برای روف گاردن مناسب است؟

۱) سدوم‌ها

این گیاه که گل ناز هم نامیده می‌شود، درجه‌ سازگاری بالایی دارد و با علف‌هایی با رشد کم مانند فستوکا و کولریا و آلیوم همراه است. سدوم‌ها به دلیل اینکه در طول سال دارای نمای مطلوبی هستند، خشکی را تحمل می‌کنند. مناسب بودن برای لایه‌های کم عمق و راحتی تکثیر، سدوم ها را به بستری مناسب برای روف گاردن‌ها تبدیل می‌کند.

گیاه سدوم یا گل ناز
گیاه سدوم یا گل ناز

۲) خزه‌ها و گلسنگ‌ها

بام‌هایی که دارای پوششی از جنس کاشی یا موزاییک هستند، بدون نیاز به لایه‌های خاک زیرین می‌توانند به وسیله‌ی خزه‌ها و گلسنگ‌ها دارای پوشش فضای سبز گردند. تنها کافی است سطح این بام‌ها با مواد مغذی پوشش داده شوند.

خزه و گلسنگ
نوعی از گیاه خزه و گلسنگ

۳) گیاهان بالا رونده

در این دسته از گیاهان می‌توان شیر خشت و انواع پیچ مانند پیچ گلیسین، پیچ امین الدوله و … را نام برد.

این گیاهان به صورت معلق در لبه‌ی روف گاردن یا پوشش دیوار به کار می‌روند. گیاهان بالارونده از گیاهانی هستند که در طراحی و تزئین بالکن و طراحی تراس، نقش به سزایی ایفا می کنند.

گیاهان بالارونده
گیاهان بالارونده

۴) گیاهان سوزنی برگ

این گیاهان برگ‌های سوزنی دارند و بسیار مقاوم هستند؛ در تمام طول سال سبز هستند و فضای سبز زیبایی در روف گاردن ایجاد می‌کنند. از این گیاهان می‌توان کامیس پاریس را نام برد.

گیاه سوزنی برگ کامیس پاریس
گیاه سوزنی برگ کامیس پاریس

۵) گل و گیاهان معطر

یکی از مزیت‌های اصلی روف گاردن‌ها این است که مقدار آفتاب مناسبی در طول روز دریافت می‌کنند؛ به همین دلیل یک محیط بسیار عالی برای پرورش انواع گیاهان محسوب می‌شوند. می‌توان در روف گاردن‌ها انواع گیاهان خوشبو مانند گل‌های مختلف را پرورش داد. این کار نیاز به مشورت با یک مشاور حرفه‌ای در این زمینه دارد.

 

ظروف (مخزن) مناسب روف گاردن

ظروف مناسب روف گاردن، فضاهایی هستند که به وسیله‌ی آن ها می توان سبک مورد نظر در روف گاردن را ساخت.

این ظروف باید به اندازه‌ای بزرگ باشند که بتوان انواع گیاهان مختلف که توسط طراح انتخاب شده است، داخل آن ها کاشته شوند. ظروف روف گاردن باید با توجه به نوع خاک مورد نیاز خریداری شوند.

وزن ظروف نیز یکی از معیار‌های مهم در خرید آن ها می‌باشد زیرا سقف هر پشت بام، تا وزن خاصی را تحمل می کند. به یاد داشته باشید که پس از ورود آب به ظروف، وزن آن ها بیشتر نیز می‌شود.

 

خاک و کود مناسب

یکی از مهم‌ترین جزئیات اجرایی روف گاردن، انتخاب خاک مناسب است. داشتن خاک خوب به معنای داشتن گیاهانی سالم خواهد بود. برای ساخت خاک مناسب و سبک، ۳ قسمت کود کمپوست و ۱/۴ قسمت کود گیاهی را مخلوط کنید.

نگهداری درست گیاهان، به استفاده از کود مناسب نیاز دارد. گیاهان داخل گلدان هم – حتی اگر از گلدان های بسیار خوب استفاده شود – نیاز به کود دارند.

برای گیاهان گلدانی، انواع مختلفی از کود از جمله کودهای ارگانیک وجود دارد. گفتنی است که کودهای محلول در آب، سریع ترین راه جهت تغذیه گیاهان می باشند.

 

ابزارهای مناسب

اولین ابزار مورد نیاز برای ساخت و نگهداری یک روف ، بیلچه باغبانی است. همچنین ابزار کاربردی دیگری به نام شاخه زن نیز مورد نیاز خواهد بود. با استفاده از این ابزار می‌توان گیاهان را هرس نمود.

انتخاب سایر ابزارها، به نوع گیاهانی که قصد کاشت آن را در روف گاردن خود دارید، بستگی دارد.

 

سخن آخر

بام سبز یا رووف گاردن امروزه برای بسیاری از بام ها استفاده می‌شود و فضایی جذاب و دلنشین را ایجاد می‌کند. اگر قصد ایجاد یک بام سبز برای منزل یا آپارتمان خود دارید پیشنهاد می‌کنیم ۲۰ مدل روف گاردن جذاب و جدید را در انگیزه ببینید و ایده بگیرید. اما اگر فضای شما محدود است و تنها یک تراس یا بالکن کوچک در اختیار دارید می‌توانید ۱۰ ایده دکوراسیون تراس و بالکن کوچک را در مطالعه کنید. شما هم ایده ها و نظرات خود را از طریق ارسال پیام با ما و خوانندگان انگیزه در میان بگذارید. شما چگونه فضایی سرسبز و آرامش‌بخش برای محیط خود ایجاد کرده اید؟

مطالب زیر را هم ببینید