۲۰ ایده برای گلکاری در بالکن؛ ایده هایی جدید و جذاب

چند ایده برای گلکاری در بالکن

در سال‌های گذشته استفاده از فضای سبز در دکوراسیون منزل بسیار ترند شده‌است. این کار برای بسیاری از افرادی که در حیاط‌ خود فضای کافی برای گلکاری ندارند، ایده جذاب و کارآمدی محسوب می‌شود. چراکه امروزه بسیاری از افراد، آپارتمان‌نشین بوده  و برخی از افرادی هم که در ساختمان‌های شخصی زندگی می‌کنند باز با معضل کمبود مکان برای گلکاری مواجه هستند. از این رو امروزه در سراسر دنیا افراد در بالکن‌هایشان گلکاری می‌کنند. برای این منظور می‌توانید از گل‌های مخصوص تراس استفاده کنید. این کانسپت، یک دلگرمی برای آن دسته از افراد که علاقه زیادی به باغبانی دارند محسوب می‌شود. در ادامه با تعدادی ایده برای گلکاری در بالکن آشنا خواهید شد.

 

۲۰ ایده برای گلکاری در بالکن

۱. بالکن آفتابی

ایده برای گلکاری در بالکن

درختان مرکبات عاشق نور خورشید هستند؛ از این رو بودن در یک بالکن آفتابی باعث می‌شود تا به خوبی رشد کرده و میوه دهند. این مدل خلاقانه گلکاری ثابت می‌کند که برای داشتن یک فضای خیره‌کننده نیازی به هماهنگ بودن تمام لوازم با یکدیگر نیست. گیاهان از سوی خورشید تقویت شده، درحالی که چتر، نقش امنیت بالکن را فراهم می‌کند. با توجه به وسایل بازی موجود در کنار پرده راه راه قرمز و سفید کنار نرده، می‌توان گفت این بالکن مکانی برای بازی کودک نیز به حساب می‌آید. همچنین وجود یک آباژور در کنار میز نهارخوری، نشان می‌‍دهد که از این بالکن در شب نیز می‌توان استفاده کرد.

۲. بالکن چوبی

بالکن چوبی با طراحی ساده

سادگی و روستایی بودن، توصیف دقیقی برای این بالکن محسوب می‌شود. در فضای عمودی این بالکن، تکه چوب‌های روستایی را به همراه نورهای زیبایی مشاهده کرده که مجموعا فضای دنج و دلنشینی را به وجود آورده‌اند. این طراحی می‌تواند با استفاده از تکه چوب‌های به درد نخوری که از پروژه‌های قبلی باقی مانده است نیز طراحی شود. به سادگی می‌توان چوب‌ها را به باکس‌های گل تبدیل کرد! از آنجا که این طراحی تنها روی دیوار اتفاق افتاده، کف بالکن، خالی، تمیز و قابل دسترس است. شمع‌های کوچک وارمر نیز این محیط ساده و معمولی را گرم و رمانتیک کرده‌اند. باتوجه به میزان توانمندی شما و سلیقه‌تان در دکوراسیون داخلی، این ایده برای گلکاری در بالکن می‌تواند بهترین و مناسب‌ترین طراحی را برای بالکن شما داشته باشد.

۳. پارک کوچک

طراحی بالکن با چمن مصنوعی

اگر بخواهید بالکن‌ خود را گلکاری کنید، با استفاده از چمن مصنوعی در کف بالکن، قادر خواهید بود که یک حیاط یا پارک کوچک در بالکن داشته باشید. باکس گل‌های آویزی که در کنار نرده مشاهده می‌کنید، از پر شدن بیش از حد فضای بالکن جلوگیری می‌کند. به دلیل اینکه زمینه بالکن سبز یکدست است، قرار دادن چند گل گوشواره‌ای رنگی، ایده هوشمندانه‌ای به حساب می‌آید. حتی گیاهان کوچک نیز جایگاه مخصوص خود را در میان گلکاری این بالکن دارند.

۴. گلکاری عمودی

آویزان کردن گلدان به قلاب در بالکن

در گلکاری نما هیچگاه قدرت قلاب‌ها را نادیده نگیرید. این قلاب‌ها برای آویزان کردن سبد یا گلدان‌ها بسیار عالی و مناسب هستند. در این طراحی، گلدان‌ها با استفاده از طناب فلزی به یکدیگر متصل شده و از قلاب آویزان شده‌اند. زیبایی این طراحی با وجود گلدان‌های عمودی تکمیل شده که یک جلوه بصری زیبایی را به وجود آورده است. طناب‌های فلزی در میان گلدان‌ها نیز راهی برای رد شدن آب از گلدان بالایی تا پایینی ایجاد کرده‌است. از این رو با آب دادن گلدان بالایی، کف بالکن نیز خیس و کثیف نمی‌گردد. این طراحی برای گل و گیاهان نیز مفید است.

۵. مدرن و راحت

طراحی مینیمال و مدرن بالکن

راحتی و مدرنیته در این ایده برای گلکاری در بالکن به دیدار هم می‌آیند! در طراحی این فضا، المان‌های دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. هنگامی که قصد دارید فضایی شبیه به فضای داخلی را در محیط خارجی به وجود آورید، استفاده از دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارد. این نکته با استفاده از بالش، پتو و سینی که مشاهده می‌کنید، به خوبی رعایت شده است! همان‌طور که مشاهده می‌کنید در این فضا از مبلمان معمول برای محیط‌های خارجی استفاده نشده‌است. میز عسلی جلوی مبل که با استفاده از طناب و گیاه ساخته شده، حس خانه را زنده نگه می‌دارد. همچنین استفاده از یک فرش مدرن، سادگی را از بین برده و در عین حال، زیبا و راحت به نظر می‌رسد.

۶. تنوع گیاهی

استفاده از گیاهان خوراکی در یالکن

این ایده برای گلکاری در بالکن نشان می‌دهد که می‌توان به راحتی در یک فضای کوچک، گیاهان غذایی یا دارویی موردنظر را کاشته و استفاده کرد. استفاده از یک پالت چوبی و گچ برای نوشتن نام هر یک از گیاهان در زیر آن‌ها، ایده جذابی به حساب می‌آید. در هنگام درست کردن گلدان عمودی برای بالکن، حتما سوراخ‌هایی را در کف تمام گلدان‌ها تعبیه کنید؛ به این صورت راهی برای بیرون رفتن آب ایجاد می‌شود. این کار ساده، موجب جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه شده و عمر چوب را نیز طولانی‌تر می‌کند. همچنین، هنگامی که برای گلکاری بالکن از پالت چوبی استفاده می‌کنید، حتما مطمئن شوید که چوب پالت هیچگونه مواد نگهدارنده شیمیایی روی خود نداشته باشد؛ چراکه در این صورت گیاهان شما دچار آسیب خواهند شد.

۷. مکان کوچک با رنگ‌های زیاد

گلدان های رنگی در بالکن

استفاده از رنگ‌های روشن، نقطه قوت گلکاری بالکن‌های کوچک به حساب می‌آید. این دیوار ملایم و ساده با استفاده از گلدان‌های رنگی جذاب، بسیار خلاقانه و زیبا شده‌است. هماهنگ بودن رنگ گلدان‌ها توانسته بدون اینکه توجه زیادی را به خود جلب کند، نظم خاصی را به محیط القا ‌کند. استفاده از چوب در کف بالکن، با فضای داخلی خانه، همخوانی داشته تا به نوعی از دکوراسیون داخلی نیز تبعیت کرده باشد. همچنین میز یا مبل رنگی طرح عثمانی، به خوبی با رنگ گلدان‌ها هماهنگ شده‌است. علاوه بر این، توری دور بالکن، باعث شده تا بدون اینکه نگران ورود پرنده و حشرات به داخل خانه باشید، بتوانید درب بالکن را باز گذاشته و از هوای تازه و ویو زیبا بهره ببرید.

۸. بالکن خصوصی

طراحی بالکن شخصی

این بالکن خصوصی با استفاده از یک گلکاری خلاقانه به وجود آمده‌است. قرار دادن گل و گیاه در یکی از زوایای بالکن، آن هم در گلدان‌های بلند، علاوه بر ایجاد حریم شخصی، باعث شده تا بتوانید از فضای زیبا و سرسبز موجود استفاده کنید. با اضافه کردن بالش‌های زمینی و پتو به این طراحی، این بالکن شبیه به گوشه‌ای از خانه درآمده است. همچنین فرش حصیری دست‌بافت قدیمی، با صندلی بامبو همخوانی زیبایی دارد. استفاده از این چند آیتم خاص، حال و هوای جزیره را به محیط انتقال می‌دهد. همان‌طور که می‌بینید چوب به کار رفته در این محیط با رنگ طوسی تیره رنگ‌آمیزی شده و از این رو، همخوانی جذابی را با گلکاری بالکن ایجاد کرده‌است. وجود پارچ آب روی میز نیز نشان می‌دهد که می‌توانید روی مبل کنار آن نشسته و ریلکس کنید.

۹. گلکاری در بالکن با جعبه چوبی

گلکاری در بالکن با جعبه های چوبی

ایده برای گلکاری در بالکن این منزل، با استفاده از جعبه‌های چوبی ساده عملی شده‌است. برای پیدا کردن این جعبه‌های چوبی می‌توانید به فروشگاه‌های میوه، مواد غذایی یا وسایل باغبانی مراجعه کنید.

۱۰. طرح خانه

طراحی و گلکاری شیک و ساده بالکن

“بهترین حالت عملکرد” مناسب‌ترین توصیفی است که برای طراحی و گلکاری این بالکن می‌توان به کار برد. استفاده از قطعات ساده و معمولی در این مکان باعث شده که این بالکن، حسی شبیه به اتاق را القا کند. گل‌ها در سبد و جعبه‌های چوبی باغبانی قرار دارند؛ یک درخت مرکبات در یک سطل فلزی قرار داشته و یک صندلی چوبی کوچک و قدیمی در کنار آن قرار گرفته‌است؛ گل و گیاهان با استفاده از شلف‌های چوبی و یک صندلی چوبی قدیمی تزئین شده‌اند. استفاده از آیتم‌های کوچکی از دکوراسیون داخلی مثل دستمال سفره و گلدان کوچک روی میز، حس یک کافه دنج را در این بالکن منتقل می‌کند. لازم به ذکر است که وجود یک سایه‌بان نیز فضا را دنج‌تر می‌کند.

۱۱. باغچه مخفی

بالکن کاملا شخصی

گاهی اوقات افراد به محیطی امن برای تنهایی و انزوای خود نیاز داشته تا بتوانند به آن پناه ببرند. این ایده برای گلکاری در بالکن باعث ایجاد فضایی دنج شده و فضایی شبیه به باغ‌های مخفی را به وجود آورده‌است. وجود یک مجسمه سنگی فرشته نیز این احساس را کاملا تائید می‌کند. قرار دادن درختان نسبتا بلند و رشدکرده در یک گلدان، روشی جذاب برای اضافه کردن عناصر عمودی به بالکن است. جالب است که از این درختان برای ایجاد حصار دور بالکن و به وجود آوردن یک فضای خصوصی استفاده شده‌است. در گلکاری این بالکن از گیاه رزماری استفاده شده که سبب ایجاد بوی خوب می‌گردد. وجود میز قهوه‌خوری ساده و زیبا در این بالکن، مکان خوبی برای نشستن و سرو یک فنجان چای یا قهوه و یا استراحت کردن است.

۱۲. گلکاری آویز

طراحی بالکن با گلدان های آویز

گلکاری در بالکن لزوما نباید اثر خیلی بزرگی داشته تا موثر باشد. برای گلکاری کردن بالکن‌های باریک و کوچک، گلدان‌ها و سبد‌های آویز، بهترین گزینه هستند. طراحی بالکن به این صورت، اجازه داده تا گل و گیاهان فضای کافی برای رشد و نمو داشته باشند. چیدن گیاهان روی نرده بالکن، از دیگر ایده‌های گلکاری نما به حساب می‌آید. چراکه برای انجام این کار فضای زیادی لازم نیست. از آنجاکه بیشتر گل و گیاهان در قسمت بالایی این بالکن قرار دارند، فضایی برای قرار دادن میز و صندلی به وجود آمده و در واقع بیشترین استفاده از این فضای کوچک به عمل آمده‌است.

۱۳. بالکن ایتالیایی

بالکن ایتالیایی

این بالکن رنگارنگ، با الهام گرفتن از گلکاری پنجره‌های ایتالیایی، ثابت کرده که می‌توان یک اثر چشمگیر را در یک فضای کوچک به وجود آورد. اگرچه در این بالکن فضای کافی برای قرار دادن میز و صندلی وجود ندارد، باز هم وجود این گل‌های اطلسی زیبا، محیط را شگفت‌انگیز کرده‌است. گلدان‌های آویز در خارج از بالکن، از پائین هم به راحتی قابل رویت هستند. در این ایده برای گلکاری در بالکن، گلدان‌های کوچکتر در داخل بالکن قرار داشته تا به خوبی رشد کنند. با اضافه کردن این گیاهان سبز، یک پس‌زمینه سبز رنگ زیبا برای گل‌های اطلسی ایجاد شده است.

۱۴. بالکن عرشه‌ای

طراحی و گلکاری ساده بالکن

اگر دوست دارید بالکن‌ شما شبیه به عرشه باشد، کاشی‌های چوبی یا پارکت طرح چوب را به کف آن اضافه کنید. این کاشی یا پارکت را می‌توانید به راحتی با چسب‌های مخصوص به کف بالکن‌ بچسبانید. با استفاده از رنگ‌های خنثی و طرح و بافت مختلف، می‌توانید این فضای آرامش‌بخش را زیباتر کنید. درخت میوه کوچکی که در حال رشد در یک سطل فلزی است، ثابت می‌کند که اشیاء روزمره و معمولی می‌توانند به یک گلدان یا جزئی از تزئینات بالکن شما تبدیل شوند؛ چراکه اضافه کردن تنها یک گل در یک سطل فلزی به این بالکن، احساس راحتی را القا کرده‌است.

۱۵. گلکاری در نرده

گلکاری روی نرده بالکن

در این طراحی، از هیچ ابزار یا مهارت خاصی برای نصب گلدان‌ها استفاده نشده‌است. این گلدان‌ها در رنگ‌های مختلف موجود هستند. به سادگی تصمیم بگیرید که چه گل، گیاه یا سبزیجاتی را دوست دارید در گلدان‌هایتان بکارید؛ همین، دیگر لازم نیست کار خاصی انجام دهید! علاوه بر سهولت کاشت و نگهداری این گیاهان، مقاومت بالای آن‌ها نیز نکته بسیار مهمی است. اگر در بالکن‌ خود قسمتی دارید که بعد از ظهرها بیش از حد گرم شده و آفتاب زیادی به آن می‌تابد، می‌توانید به راحتی گلدان‌ها را به قسمت دیگر بالکن انتقال دهید. همچنین می‌توانید برای آب دادن به گل و گیاهان‌، آن‌ها را به داخل خانه ببرید.

۱۶. ایده برای گلکاری در بالکن های کوچک

گلکاری در بالکن های کوچک

در بالکن کوچک نباید از اجزاء بزرگ استفاده کنید. اگر به گیاهان علاقه داشته و به سختی از آن‌ها مراقبت می‌کنید یا وقت کافی برای آبیاری آن‌ها را ندارید، می‌توانید از گیاهان مقاوم‌تر استفاده کنید. برای مثال می‌توانید از گیاهان گوشتی و کاکتوس استفاده کنید. این گیاهان هر دو در مقابل بی آبی و خشکی بسیار مقاوم هستند. گلکاری این بالکن، درست رو به داخل خانه می‌باشد و از این رو از داخل نیز دید زیبایی را ایجاد می‌کند. اگر قصد دارید در گلکاری بالکن منزل‌ خود گیاهان غذایی بکارید، سعی کنید از ریحان، نعناع و گشنیز استفاده کنید. این گیاهان، گیاهان مقاومی بوده و نیاز به مراقبت کمتری دارند. این فلامینگو صورتی در این ایده برای گلکاری در بالکن استفاده شده تا فقط یک رنگ گرم و سرگرم‌کننده به محیط اضافه کرده باشد.

۱۷. دوست‌دار محیط زیست

گلکاری روی تخته چوبی در بالکن

اگر دوست دارید گلکاری در بالکن شما حالت روستایی و قدیمی داشته باشد، می‌توانید از یک تخته چوب به عنوان بوم استفاده کنید. این تخته چوبی را می‌توانید به سلیقه خودتان به هر رنگی که می‌خواهید رنگ کنید. این ایده گلکاری در بالکن زمانی زیباتر به نظر می‌رسد که فضای داخلی خانه نیز یک طراحی روستایی و قدیمی داشته باشد. با استفاده از گلدان‌های چوبی، دکور داخل خانه و بالکن همخوانی پیدا خواهند کرد. برای گلکاری در بالکن این بنا، از سرخس، گیاه گوشتی و گیاهان سبز دیگر استفاده شده‌است. رنگ‌های استفاده شده در این بالکن، زیبایی بصری خاصی را به وجود آورده و گرمای خاصی دارد. این ایده گلکاری در بالکن، شبیه به یک طبقه از جنگل بوده و می‌تواند در دیوارهای داخلی خانه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

۱۸. بالکن رنگی

گلدان های رنگی در بالکن

برای داشتن یک فضای تمیز و مرتب، سعی کنید روی بالکن خود را قفسه‌بندی کنید. استفاده از قفسه یا شلف می‌تواند باعث شود گلدان‌های شما منظم و مرتب در کنار هم قرار بگیرند. اگر می‌خواهید باز هم نظم و ترتیب بیشتری داشته باشید، از گلدان‌هایی که شبیه به یکدیگر بوده و در یک سبک خاص هستند استفاده کنید. گلدان‌های موجود در این بالکن، همگی از یک الگوی رنگی خاص پیروی کرده‌اند. سعی کنید گیاهان بالکن را باتوجه به میزان نور خورشیدی که به بالکن‌تان می‌تابد انتخاب کنید. اگر بالکن شما هیچ آفتابی نمی‌گیرد، از گیاهانی استفاده کنید که نیازی به نور ندارند. کاشی استفاده شده در این بالکن، تنها حس تمیزی و نظم را القا می‌کند؛ همچنین چهارپایه‌های موجود در کنار شلف، تقارن این طراحی را به نمایش می‌گذارد.

۱۹. گلکاری به سبک ذهنی

گلکاری و طراحی بالکن به سبک ذن

این ایده برای گلکاری در بالکن حالت آرامش‌بخش و صلح آمیزی داشته و آب‌نما، نقطه کانونی آن محسوب می‌شود. قرار دادن آب در طراحی بالکن‌تان، حس تازگی بالکن‌ را افزایش خواهد داد. استفاده تنها از گیاهان سبز در این بالکن، ذهن را تحریک می‌کند. همچنین استفاده از عناصر سنگ و چوب، احساس ثبات و پایداری را القا می‌کند. نیمکت چوبی تیره به خوبی با محیط ترکیب شده و محل خوبی برای نشستن و استفاده از زیبایی این آب‌نمای کوچک به وجود آورده‌است. در این طراحی از شمع‌های ساده برای ایجاد حس آرامش و ریلکس کردن در طول روز و یا شب استفاده شده‌است.

۲۰. بالکن مهمانی

ایده برای گلکاری در بالکن بزرگ

اگر قصد شما از گلکاری در بالکن‌تان، ایجاد یک فضای زیبا و گرم برای سرگرم کردن مهمانان‌ است، می‌توانید از این ایده استفاده کنید. تعبیه کردن چندین صندلی برای نشستن و میزهایی برای قرار دادن خوراکی، کلید اصلی این طراحی است. در این ایده برای گلکاری در بالکن از وسیله‌هایی در سبک‌های مختلف استفاده شده‌است. با این وجود، با استفاده زیاد از رنگ سفید و کمی از رنگ‌های دیگر، ظاهر این بالکن، شیک و خاص شده‌است. فرش یا قالیچه موجود در کف این بالکن، علاوه بر گرم کردن فضا، کنتراست جذابی را با وسایل به وجود آورده‌است. استفاده از گلدان‌های آویز نیز این طراحی را تکمیل کرده‌است.

سخن آخر

امیدواریم از ایده‌های آورده شده در این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. اگر شما به استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون علاقه دارید از شما دعوت می‌کنیم از مقاله «انواع گل کاج مطبق» در انگیزه نیز دیدن کرده و از این درختچه برای تزئین بالکن خود استفاده کنید. لطفا نظرات خود را در قسمت ارسال نظر با ما در میان بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare