راهنمای اصولی برای انتخاب پرده آشپزخانه

انتخاب پرده آشپزخانه

انگیزه – دکوراسیون – مردم پرده های آشپزخانه را به دو دلیل اصلی انتخاب می کنند؛ علاوه بر ویژگی‌های زیبایی شناسی، پرده ها برای فیلتر کردن نور و یا حفظ حریم خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انتخاب پرده آشپزخانه، باید از قبل به هدف خود برای این کار فکر کرده باشید و بدانید که آیا می‌خواهید پرده‌های آشپزخانه بیشتر باز یا بیشتر بسته باشد. این موضوع به شدت بر انتخاب مواد و طراحی پرده تاثیر گذار خواهد بود.

 

انتخاب پرده مناسب برای آشپزخانه

معمولا مردم به دکور آشپزخانه خود توجه زیادی نمی‌کنند؛ شاید علت این موضوع این باشد که آن‌ها این فضا را بیشتر برای کار کردن در آن در نظر می‌گیرند و جزئیات موجود در آن برای افراد اهمیت زیادی ندارد. با این حال، مهم است که آشپزخانه را مثل اتاق‌های دیگر جذاب کنید تا با این کار به آشپزخانه انرژی ببخشید. انتخاب پرده آشپزخانه مناسب، می‌تواند راهی عالی برای نمایش سبک و زیبایی کلی زندگی شما باشد. پرده مناسب می‌تواند آشپزخانه شما را به روش‌های قابل توجه به یک فضای جذاب و دوست داشتنی تبدیل کند. با این حال، ممکن است در مورد گزینه های موجود برای انتخاب آن تردید وجود داشته باشد. به هر حال، اگر شما می‌دانید چه پرده‌ای برای آشپزخانه تان مناسب است، انتخاب‌های شما محدود و راحت‌تر خواهد شد.

انتخاب پرده آشپزخانه مناسب

همانگونه که در ابتدای مطلب نیز گفته شد، مردم پرده های آشپزخانه را به دو دلیل اصلی انتخاب می کنند؛ علاوه بر ویژگی‌های زیبایی شناسی، پرده ها برای فیلتر کردن نور و یا حفظ حریم خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انتخاب پرده آشپزخانه، باید از قبل به هدف خود برای این کار فکر کرده باشید و بدانید که آیا می‌خواهید پرده‌های آشپزخانه بیشتر باز یا بیشتر بسته باشد. این موضوع به شدت بر انتخاب مواد و طراحی پرده تاثیر گذار خواهد بود.

همچنین مهم است که سبک آشپزخانه را شناسایی کرده تا با طراحی و انتخاب پرده‌ها مطابقت داشته باشد. علاوه بر این، پرده باید با اندازه و شکل پنجره مطابقت داشته باشد. نکته مهم دیگر توجه به هزینه‌های خرید پرده است. بعضی از مواد ممکن است گرانتر از بقیه باشند. هزینه از عواملی است که به نوع پرده بستگی دارد.

انتخاب پرده آشپزخانه

نکات مهم هنگام انتخاب پرده آشپزخانه

هنگام انتخاب پرده آشپزخانه مناسب، مهم است که چهار چیز را در نظر بگیریم: پارچه، رنگ، شکل و سبک. در انتخاب پرده آشپزخانه مطابقت دادن سه مورد از ویژگی‌های گفته شده، برای انتخاب ترکیب‌های مناسب ضروری است.

۱. جنس پارچه پرده

پارچه‌های مختلفی برای پرده های آشپزخانه (از مواد ساخته شده از مواد سنگین گرفته تا انواع ساخته شده از الیاف سبک وزن) وجود دارد. برای انتخاب پرده آشپزخانه، به دلیل محدود کردن هوا و نور، توصیه نمی‌شود که از پارچه‌های سنگین‌تر استفاده شود. پارچه توصیه شده برای پرده های آشپزخانه، پارچه پنبه‌ای است؛ زیرا پارچه‌های پنبه‌ای، پارچه‌هایی با دوام و سبک بوده و شستشوی آن آسان است. بنابراین برای داشتن آشپزخانه ای ایده آل انتخاب خوبی است.

به دلیل محدود کردن هوا و نور، بهتر است پرده‌های آشپزخانه، پرده‌هایی از جنس سبک (مانند پنبه) باشد.

انتخاب پرده آشپزخانه مناسب

۲. طرح پارچه

پارچه هایی با طرح های نازک دوزی یا چاپ شده وجود دارند که  قطعا می‌توانند به زیبایی شناسی پرده ها اضافه کنند. با این وجود مهم است که بررسی کنید که آیا پارچه‌ی مد نظر شما در برابر نور مقاوم است یا خیر؛ زیرا برخی از پارچه‌ها به راحتی در طول زمان محو یا زرد می‌شوند. برخی از پرده های آشپزخانه کاملا نازک هستند و ممکن است به پوشش دیگری نیاز داشته باشند، اما اگر شما پرده‌های خود را آماده و می‌دوزید ممکن است به کمک برای مطابقت رنگ و جنس آن نیاز داشته باشید.

۳. رنگ

نکته مهم دیگر، انتخاب رنگ مناسب به هنگام انتخاب پرده آشپزخانه خواهد بود؛ زیرا این عامل می‌تواند آشپزخانه شما را به حداکثر زیبایی برساند. ممکن است رنگ‌های روشن را برای حفظ شادابی محیط و یا بزرگتر نشان دادن ظاهر آشپزخانه انتخاب کنید. با این حال، آشپزخانه ممکن است در طول روز بیش از حد روشن باشد و شما بخواهید پرده‌های تیره تر را انتخاب کنید. هنگام انتخاب رنگ پرده آشپزخانه، مهم است که رنگ مبلمان و دیوارهای خانه خود را در نظر بگیرید. ممکن است انتخاب کنید که پرده با رنگ فعلی آشپزخانه مطابقت داشته باشد یا از رنگ‌های تکمیلی برای کنتراست استفاده کنید.

انتخاب پرده آشپزخانه مناسب

۳. طول پرده

پرده های طولانی و سنگین وزن ممکن است برای اتاق نشیمن خوب و مناسب باشد، اما چنین چیزی ممکن است برای پنجره آشپزخانه درست نباشد. در آشپزخانه برای داشتن یک فضای غیررسمی و آرامتر می‌توان از پرده‌های کوتاه‌تر استفاده کرد. برای تعیین طول مناسب پرده های آشپزخانه، مهم است که پنجره را دقیق اندازه گیری کنید تا متناسب با آن نصب شود.

۴. سبک

سبک های بسیاری از پرده های آشپزخانه وجود دارد، سه مدل سبک وزن، معاصر و پرده آشپزخانه های کلاسیک در میان مدل های کشورها محبوب‌تر است. هر سبک از سلیقه‌های خاص گرفته تا تم های آشپزخانه را پشتیبانی می‌کند.

 

مراقبت از پرده های آشپزخانه

مراقبت از پرده های آشپزخانه آسان است. شما فقط باید آنها را یک بار در ماه از گرد و غبار پاک کرده و یا آنها را جارو کنید. پرده ها باید هر ماه یا بیشتر بر اساس برچسب های محصول شسته شوند. برخی از پرده ها با مواد حساس باید خشک و تمیز شده یا با دست شسته شوند.  ممکن است لازم باشد، پرده‌های رنگ شده در محلول سرکه و آب داغ شسته شوند. انتخاب پرده آشپزخانه نسبت به سایر قسمت‌های خانه، هزینه کمتری به همراه خواهد داشت.

انتخاب پرده آشپزخانه مناسب

چند نکته اساسی برای انتخابی حرفه ای

۱. پارچه پرده

برای انتخاب پرده آشپزخانه، طیف وسیعی از پارچه‌ها وجود دارد. شما باید نیازهای خود را برای انتخاب پرده مناسب مشخص کنید:

  • نیاز به حفظ حریم خصوصی: با انتخاب پارچه های سنگین یا پوشش های یک دست و ضخیم می‌توانید این نیاز را برطرف کنید
  • نیاز به طراحی دکوراسیون: برای این کار پارچه‌های سبک و آرام را انتخاب کنید
  • پرده در نزدیکی سینک: مواردی که به راحتی قابل شستشو (پنبه، کتانی) باشد را ترجیح دهید، زیرا بو و چربی ناشی از پخت و پز به آنها جذب می‌شود
  • پرده در نزدیکی اجاق گاز: پرده هایی را انتخاب کنید که در مقابل آتش سوزی مقاوم باشند یا اینکه می‌توانید برای اجاق گاز یک سایبان نصب کنید

انتخاب پرده آشپزخانه مناسب

۲. رنگ پرده آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما در حال حاضر چند رنگ دارد، باید پرده ها را یکپارچه ادغام کنید. آنها را با کاشی‌ها (از جمله کاشی‌های دیواری)، کابینت‌ها، مبلمان و… مطابقت دهید. اگر کاشی‌های رنگ های خنثی داشته باشید، باید این بی طرفی را با پرده‌های خود مطابقت دهید. انتخاب خود را رنگ بژ، سفید یا رنگ‌های پاستیلی قرار دهید. می‌توانید طیف وسیعی از نمونه های رنگی که دوست دارید را انتخاب و بررسی کنید و ببینید آیا آنها با بقیه آشپزخانه شما مطابقت دارند یا خیر.

انتخاب پرده مناسب برای آشپزخانه

۳. الگوهای آشپزخانه

هنگام انتخاب پرده آشپزخانه، باید ببینید آشپزخانه چه الگویی نیازی دارد. همه نوع الگویی موجود است:

  • نوارها (مساوی یا نامتقارن)
  • بافندگی جاکاردی، گلدوزی (Flowery) و…
  • شکل های هندسی

تجربه شما در مورد انتخاب پرده آشپزخانه چیست؟ آیا دیدگاه و نظر شما با این مطلب مشابهت دارد؟ لطفا پیشنهادهای خود را از بخش ارسال نظرات با سایر مخاطبان انگیزه به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare