راهنمای انتخاب پرده اتاق خواب و پذیرایی

انگیزه – پرده‌ها یکی از مهم‌ترین المان‌های مورد استفاده در دکوراسیون منزل شما هستند و به نوعی می‌توان گفت که اصلی‌ترین عنصر در طراحی داخلی اتاق به شمار می‌آیند؛ از این رو استفاده از جدیدترین و زیباترین مدل‌های پرده اتاق خواب و پذیرایی، می‌تواند فضای اتاق را به صورتی شگفت انگیز، تغییر دهد. انتخاب یک پرده زیبا برای پذیرایی و اتاق خواب، هم می‌تواند به ایجاد فضای رمانتیک در منزل کمک کند و هم نور مستقیم خورشید را، کنترل کند. همچنین پرده‌ها باید به نحوی انتخاب شوند که حریم خصوصی منزل شما را نیز حفظ کنند. در این مطلب قصد داریم به معرفی و بررسی جدیدترین پرده‌های پذیرایی و اتاق خواب بپردازیم.

 

انتخاب پرده اتاق خواب و پذیرایی

خرید مدل پرده به انتخاب و سلیقه خانواده و نوع دکوراسیون و چینش فضای داخلی منزل شما بستگی دارد. پیش از انتخاب و خرید پرده برای مکان‌های مختلف از خانه خود، سبک دکوراسیون و فضای داخلی مورد علاقه خود را انتخاب کنید و بر اساس آن به خرید پرده بپردازید. پرده‌ها به دو گروه پرده‌های سنگین یا رسمی و پرده‌های سبک طبقه بندی می‌شوند. جنس و طرح پارچه پرده را باید هماهنگ با نوع دکوراسیون پذیرایی خود انتخاب و خریداری کنید.

پرده اتاق خواب و پذیرایی

انواع سبک و نوع پرده

باید به این نکته توجه داشته باشید که پرده‌های سنگین را در بیشتر اوقات، با والان مورد استفاده قرار می‌دهند. این نوع از پرده‌ها، از ورود نور مستقیم خورشید به داخل فضای داخلی منزل جلوگیری می‌کنند. پرده های سنگین، در فصل زمستان فضای داخلی منزل شما را گرم نگه می‌دارند. ارتفاع پرده‌های سنگین را غالبا از سقف تا کف خانه در نظر می‌گیرند. این نوع پرده‌ها گران‌تر از دیگر انواع پرده‌ها هستند.

پرده‌های سبک معمولا فاقد ویژگی‌های خاص هستند. جنس این نوع از پرده‌ها غالبا نخی یا کتان است. در زمان نصب پرده‌های سبک می‌توانید از چوب پرده‌های معمولی و رایج استفاده کنید. قیمت پرده های سبک بسیار ارزان‌تر است. برای اتاق خواب بیشتر از این مدل پرده استفاده می‌شود.

پرده اتاق خواب و پذیرایی

انتخاب نوع پارچه و جنس پرده

انتخاب و خرید پرده ای با جنس پارچه‌های کتانی، ابریشم، ابریشم مصنوعی و پارچه‌های مخملی انتخاب‌های خیلی مناسبی برای مدل پرده اتاق خواب و پذیرایی هستند. پارچه‌های ابریشمی مصنوعی از مقاومت بالاتری نسبت به جنس‌های دیگر برخوردار هستند و در اتاق‌های پذیرایی و نشیمن منزل که نور زیادی از پنجره آنها به درون خانه می‌تابد، بسیار دیرتر آسیب می‌بینند و پوسیده می‌شوند. البته پارچه‌های با جنس مخمل به دلیل ضخامت زیادی که دارند، به گرم شدن اتاق در فصل زمستان کمک شایانی می‌کنند و از ورود سرمای بیرون از راه پنجره به درون اتاق جلوگیری می‌کنند. برای فضا‌هایی از منزل خود که نورگیر نیست، انتخاب پرده‌های حریر و یا تور گزینه‌های مناسبی برای نورگیری بیشتر سالن شما هستند.

 

معرفی چند مدل پرده اتاق خواب و پذیرایی

۱. پرده پذیرایی دارای خطوط افقی

در تصویر زیر به نوار‌های افقی موجود بر روی پرده پذیرایی نگاهی بیندازید. نوار‌های افقی ساده و بسیار زیبای روی پرده، احساس نشاط را در زندگی به حرکت می‌اندازد. ازشاخصه‌های خطوط افقی موجود روی پرده، ایجاد خطای دید و کاهش ارتفاع سقف است و پیشنهاد ما به شما، خرید این نوع پرده‌ها برای فضایی با ارتفاع سقف زیاد است. عده ای از افراد علاقه‌مند به مدل پرده‌های ساده هستند و تمایلی به پرده‌ها با مدل‌های پر زرق و برق و شلوغ ندارند. اگر شما هم زیبایی را در سادگی می‌بینند و به دنبال مدل پرده‌ های جدید پذیرایی هستید، طرح‌های افقی را فراموش نکنید.

پرده پذیرایی با خطوط افقی

۲. مدل پرده پذیرایی با طرح هندسی

مطمئنا این نوع از پرده‌ها نسبت به دیگر مدل های معرفی شده، پر زرق و برق‌تر و شلوغتر هستند. طرح‌های هندسی این پرده می‌تواند با طرح‌های فضای سالن شما ست شوند. برای مثال این طرح های هندسی می‌تواند با طرح پارچه مبل یا کوسن هماهنگ شود. حتی این نوع از پرده‌ها به تنهایی نیز می‌توانند در نقش عنصر اصلی فضای ساده منزل شما ظاهر شوند و چشم‌ها را نوازش دهند.

پرده با طرح هندسی

۳. مدل پرده‌های والان دار

اگر قصد دارید برای پرده پذیرایی خود والان تهیه کنید، می‌بایست یکی از پارچه‌ها را ساده خریداری کنید. اگر والان پرده نیز طرح دار باشد، از جذابیت پرده خواهد کاست. والان چشم‌ها را به سوی طرح خود می‌کشاند و از سایر قست‌های پرده دور می‌کند.

پرده پذیرایی

۴. مدل پرده‌های سلطنتی برای پذیرایی

طرح‌های سلطنتی یکی از انواع پرده‌‌های جدید پذیرایی هستند. این مدل‌ها می‌توانند برای فضاهای داخلی کلاسیک و سلطنتی انتخاب هوشمندانه‌ای باشند. بیشتر پرده‌های سلطنتی دارای والان نیز هستند. بهتر است برای عدم شلوغی دکوراسیون پذیرایی پارچه والان یا پارچه پرده را با طرح‌های ساده انتخاب کنید. این نوع از پرده‌ها برای اتاق پذیرایی با دکوراسیون کلاسیک، انتخاب مناسبی هستند. در خانه‌هایی با دکوراسیون سلطنتی، مدل پرده برای پذیرایی مدل‌های شیک و دوخته شده با پارچه‌های گران قیمتی از جنس ابریشم و مخمل و حریر، به شکوه این خانه‌ها می‌افزاید. این مدل پرده‌ها که غالبا آن‌ها را به عنوان پرده سلطنتی می‌شناسیم، انتخاب مناسبی برای خانه‌های اصیل ایرانی محسوب می‌شوند.

پرده پذیرایی سلطنتی

۵. پرده پذیرایی با طرح‌های سنتی

جالب است بدانید، یکی از پرطرفدارترین انواع پرده‌ های پذیرایی، طرح سنتی است. این طرح‌ها می‌توانند اضافه بر ساده بودن و بدون اینکه فضای اتاق را شلوغ و آشفته نشان دهند، محیط را صمیمی و شاد سازند. با بازگشت طرح‌های سنتی و قدیمی به دکوراسیون منازل، شاید فضای پذیرایی شما فقط به چنین پرده‌هایی نیاز دارد تا به اتاقی بی نظیر تبدیل شود.

پرده با طرح سنتی

پرده پذیرایی

پرده پذیرایی با طرح سنتی

۶. پرده‌های سبز

احتمالا با خواندن این تیتر تعجب کرده اید. با توجه به افزایش روز افزون جمعیت و کاهش فضای سبز، مردم سعی می‌کنند تا با طبیعت بیشتر ارتباط برقرار کنند. رنگ سبز جلوه خاصی به دکوراسیون منزل شما می‌بخشد و شادی اور است. پرده‌هایی با طرح طبیعت؛ حس حضور در طبیعت و نشاط را به شما می‌دهد.

پرده پذیرایی سبز

پرده سبز با طرح طبیعت

 

پرده با طرح طبیعت

۷. پرده‌های رنگین کمانی

رنگ همیشه و در همه مکان‌ها در زیبایی بسیار موثر است. از پرده‌های رنگی می‌توان به عنوان پرده پذیرایی و اتاق خواب استفاده کرد. استفاده از این پرده‌ها نیازی به هماهنگی و ست کردن با دکوراسیون اتاق پذیرایی دارد. غالبا جنس این پرده از حریر است و اگر برای شما، حریم شخصی اهمیت بالایی دارد، باید از پارچه‌ای برای زیر حریر استفاده کنید که به آن آستری یا زیر پرده‌ای می‌گویند.

پرده رنگین کمانی

پرده رنگی

۸. اتاق خواب رمانتیک با پرده‌های ابریشم

به شما توصیه می‌کنیم، برای داشتن اتاق خوابی با فضایی زیبا و رمانتیک، از به روزترین مدل‌ های پرده اتاق خواب، یعنی پنل‌های ابریشمی با رنگ‌های ملایم در طیف ساحل و دریا استفاده کنید. اگر مدل پرده اتاق خواب خود را پر از چین با منگوله‌های زیبا و کریستال خریداری کنید، جلوه ای چشم نواز به اتاق خوابتان خواهید بخشید. زیر این نوع از پرده ها، نصب یک حریر نازک به رنگ روشن نیز حریم خصوصی اتاق خواب را حفظ می‌کند.

پرده اتاق خواب

۹. سادگی با حریر مات

به شما توصیه می‌کنیم از حریر مات در طراحی دکوراسیون اتاق خواب خود استفاده کنید. پرده‌های حریر به دلیل جنسشان در هنگام روز، به نور خورشید اجازه عبور می‌دهند و پنل‌های مات پرده صدا و نور عبوری پنجره را متعادل کرده و برای خواب و استراحت فضایی آرام فراهم می‌سازد.

پرده اتاق خواب

۱۰. پرده‌هایی در امتداد سقف تا کف زمین

پیشنهاد دیگر برای پرده اتاق خواب، نصب کردن چوب پرده روی سقف و استفاده از پرده‌هایی است که از سقف تا کف زمین را می‌پوشاند. نصبب این نوع پرده‌ها به اتاق خواب حالت پناهگاه می‌دهد و شما با ورود به اتاق خواب احساس آرامش و امنیت می‌کنید. از طرفی این پرده‌ها، فضای خانه را بزرگتر نشان می‌دهد.

پرده اتاق خواب

۱۱. پرده‌های طرح دار در اتاق خواب

برای پرده اتاق خواب استفاده از طرح و نقش ‌های تکراری پیشنهاد می‌شود. پرده با طرح‌های تکراری و زیبا می‌توانید علاوه بر ایجاد فضایی خاص، یک نقطه کانونی نیز در فضای اتاق تشکیل داد.

پرده اتاق خواب

۱۲. چوب پرده با قپه‌های فلزی

میله پرده‌های چوبی نیز یکی از المان‌ها در طراحی و زینت دادن انواع مدل‌های پرده اتاق خواب هستند. برای طراحی این نوع از دکوراسیون، پرده روی چوب‌هایی قرار می‌گیرند که در دو طرف آن، دو قپه فلزی نصب می‌شود. برای شیک‌تر شدن نمای پنجره می‌توانید از وسایلی تزئینی هماهنگ با جنس چوب یا فلز استفاده کنید.

پرده اتاق خواب

۱۳. پنل با حلقه‌های فلزی بزرگ

این نوع از پرده‌ها نیز از جدیدترین انواع پرده اتاق خواب و پذیرایی است که به دلیل ویژگی‌های خاص، مورد استقبال قرار گرفته است. همانطور که در تصویر پیداست، در نصب این نوع از پرده از حلقه‌های فلزی بسیار بزرگتر از چوب پرده استفاده شده است. استفاده از این حلقه‌ها در هنگام نصب، امکان کشیدن و باز کردن پرده در هنگام روز و استفاده از نور خورشید و نیز پوشاندن پنجره در شب را سهولت می‌بخشد. این نوع از طراحی پرده بسیار برای اتاق‌های کوچک مناسب است.

پرده اتاق خواب

۱۴. پرده زبرا

پرده‌های زبرا نیز یکی از پر طرفدارترین انواع پرده هستند که در طراحی اتاق خواب‌های ساده کارایی زیادی دارند. لازم به ذکر است، این نوع از پرده‌ها اغلب انتخاب افرادی است که علاوه بر سادگی، ورود نور خورشید را به محیط زندگی خود ترجیح می‌دهند. برای جلوگیری از حد ساده شدن اتاق خواب، پارچه پرده‌ای که با روتختی و کوسن‌ها همخوانی داشته باشد، برای تهیه این نوع پرده‌ها توصیه می‌شود.

پرده زبرا

امیدواریم از این مطلب استفاده کنید و بهترین انتخاب را برای پرده اتاق خواب و پذیرایی خود داشته باشید. در ضمن اگر نظر یا پیشنهادی در این زمینه دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا