انواع کباب ایرانی ؛ ۱۷ کباب ایرانی با گوشت، مرغ و ماهی

طرز تهیه انواع کباب ایرانی

کباب غذای ملی ایرانی است که در سراسر دنیا طرفداران خاص خود را دارد. انواع کباب ایرانی با گوشت مرغ و گوشت قرمز و جدیدا حتی با ماهی نیز تهیه و سرو می شوند. ما در این مطلب سعی داریم تا معروف ترین انواع کباب ایرانی با تصویر را در این مطلب ارائه کنیم؛ همراه ما باشید.

 

انواع کباب ایرانی

۱. کباب کوبیده سنتی و اصیل ایرانی

انواع کباب ایرانی - کباب کوبیده

اگر کباب کوبیده دوست دارید، باید بدانید که این غذا را مدیون ناصرالدین شاه هستیم. او به‌واسطه آبا و اجداد قفقازی‌اش، دستور پخت نوعی کباب را با خود به ایران آورد. آشپزهای خلاق ایرانی هم آن را به‌شکل امروزی چلوکباب کوبیده تغییر دادند.

کوبیده درست کردن در خانه کمی ترفند نیاز دارد تا شما خوشمزه ترین کباب کوبیده را تهیه کنید. طرز تهیه کباب کوبیده خوشمزه با تمام فوت و فن‌ها را در انگیزه بخوانید و خود را مهمان یک کوبیده مشتی و خوشمزه کنید.

۲. کباب کوبیده مرغ

انواع کباب ایرانی - کوبیده مرغ

کباب مرغ یا بهتر بگوییم کوبیده مرغ چند سالی است که جای خود را در سفره‌های ایرانی باز کرده است. برخی به دلیل بیماری از خوردن گوشت قرمز منع می‌شوند و اینجاست که احتمالا جرقه درست کردن کباب مرغ در ذهن کسی خورده است! خوش بین باشیم!

بهرحال کوبیده مرغ اگر به خوبی طبخ شود، بسیار لذیذ و خوشمزه است.

۳. کباب بختیاری

انواع کباب ایرانی - کباب بختیاری

پشت نام‌گذاری کباب بختیاری یک داستان جالب وجود دارد. یک روز یکی از ایل های بختیار مهمان ویژه‌ای داشتند و می‌خواستند برای مهمانشان سنگ تمام بگذارند و کباب درست کنند. به علت برخی اتفاقات ناگهان متوجه کم بودن مقدار گوشت هایشان شدند و برای حفظ ابرو و زیاد بودن حجم غذا در سیخ‌های کباب یکی در میان از گوشت و مرغ استفاده می‌کنند. این نوع کباب به علت ترکیبی بودن و تفاوت مورد استقبال بالایی قرار می‌گیرد و امروزه هم یکی از کباب‌های پر طرفدار در سفره های ایرانی است.

طرز تهیه کباب بختیاری زغالی و تابه ای به صورت تصویری را در این مطلب دنبال کنید.

۴. کباب چنجه

انواع کباب ایرانی - کباب چنجه

گوشت سنتی مورد استفاده برای چنجه گوشت بره است. مواد لازم برای این نوع کباب شامل گوشت بره، روغن زیتون، آب لیمو، نمک و فلفل می‌شود. گوشت در ترکیب مواد مذکور مزه دار میشود. چنجه معمولاً با پلو، گوجه فرنگی کبابی و پیاز خام سرو می‌شود. تلفظ چنجه در گویش‌های محلی متفاوت است. (تلفظ صحیح این کلمه ” کنجه ” میباشد و در زبان آذربایجانی چنجه تلفظ میگردد و در برخی شهر های ایران نیز متاثر از زبان آذربایجانی چنجه تلفظ میگردد.)

۵. کباب برگ

انواع کباب ایرانی - کباب برگ

«کباب برگ» از جمله کباب‌های مورد علاقه ایرانی‌هاست که معمولا در رستوران‌ها سرو می‌شود. با وجود تصوری که مردم از سخت بودن مراحل تهیه کباب برگ دارند اما خبر خوب این است که می‌توانید با رعایت برخی نکات به راحتی یک کباب برگ مجلسی و رستورانی خوشمزه در خانه درست کنید. کباب برگ خانگی هم سالم تر و هم به صرفه‌تر است. برای تهیه کباب برگ باید از یک روز زودتر شروع به کار کرد و گوشت را یک روز قبل در مواد خواباند.

طرز تهیه کباب برگ خوشمزه خانگی را در این مطلب دنبال کنید.

۶. جوجه کباب

انواع کباب ایرانی - جوجه کباب

رقابت بین جوجه ‌کباب و چلو کباب بسیار بالا است. هردوی این مدل کباب ‌ها بسیار خوشمزه بوده و درواقع می‌توان گفت که امروزه جوجه‌ کباب در کنار چلو کباب بخش جدا نشدنی میهمانی و ها مجالس عروسی و شادی است. برای جوجه ‌کباب شما باید قطعات گوشت مرغ را در محلول پیاز، لیموترش وغیره  قرار دهید و برای مدتی صبر کنید تا مزه این موارد به‌ خوبی جذب قطعات مرغ شوند.

طبخ جوجه ‌کباب در منزل مانند طبخ کباب ‌کوبیده کار بسیار راحتی است. شما می‌توانید به راحتی یکی کباب پز خانگی تهیه کنید و با استفاده از آن اقدام به طبخ جوجه ‌کباب نمایید. ترکیب جوجه‌ کباب و کباب ‌کوبیده که در کباب پز خانگی طبخ شده‌اند در سفره‌های غذا بسیار خوشمزه و دل‌ چسب بوده و این ترکیب کباب خوشمزه هر میهمانی را به وجد می‌آورد. شما می‌توانید جوجه ‌کباب را به‌صورت با استخوان و بدون استخوان طبخ کنید.

۷. کباب قفقازی

انواع کباب ایرانی - کباب قفقازی

صفی از فلفل‌دلمه‌ای پشت سر چنجه راسته گوساله و بعد یک قطعه مرغ باهم، ترکیبی ایده‌آل به‌معنای کباب قفقازی می‌سازد. این کباب هم یکی از خوشمزه ترین انواع کباب ایرانی است که طرفداران زیادی دارد.

۸. کباب ترش گیلانی

انواع کباب ایرانی - کباب ترش

کباب ترش امروزه در همه مناطق شمالی کشور درست می‌شود و یکی از غذا‌های پرطرفدار و محبوب در خطه شمال کشور است، ولی در مناطق مختلف شمال به سبک‌های متنوعی درست می‌شود. تفاوت این غذا در مناطق مختلف، بستگی به سبزی محلی استفاده شده در آن دارد. معمولا کباب تری یا ترشه کباب ازگوشت گوسفند یا گوساله، گردوی چرخ شده، رب انار، پیاز، سیر، روغن زیتون یا مایع، جعفری، گشنیز، مرزه، ترخون، نمک و فلفل تهیه می شود.

۹. کباب بناب

انواع کباب ایرانی - کباب بناب آذربایجان

اصالت کباب بناب به آذربایجان بر می‌گردد. اندازه این کباب‌ها بین ۶۰ سانتی متر تا ۱ متر متغیر است. افرادی که در درست کردن این کباب تبحر دارند می‌گویند سخت ترین قسمت درست کردن این کباب به سیخ کشیدن آن است.

۱۰. کباب شیشلیک

انواع کباب ایرانی - شیشلیک مشهدی شاندیز

شیشیلیک بسیار لذیذ است. این کباب که از دنده گوساله یا گوسفند تهیه می‌شود، درواقع همان کباب دنده است. برای این‌که دنده‌های گوسفندی مزه‌دار شوند باید پیاز، ادویه و آب‌لیمو را آماده و به آن‌ها اضافه کنید. مطمئن باشید که این یکی از خوشمزه‌ترین ترکیب‌های غذایی تاریخ آشپزی‌تان خواهد بود. خوردن کباب دنده که یکی دیگر از آن غذاهای معروف و تجملاتی است، به‌خاطر داشتن استخوان‌ با دست خورده می‌شود‌ که بسیار دلچسب و لذت‌بخش است.

۱۱. دنده کباب کرمانشاه

انواع کباب ایرانی - دنده کباب کرمانشاهی

دنده کباب یکی دیگر از کباب های خوشمزه و لذیذ ایرانی است که خاستگاه آن به شهر تاریخی کرمانشاه برمی‌گردد. دنده کباب همانطور که از اسم آن پیداست از گوشت دنده گوسفند تهیه می‌شود. و به همراه پیاز و سیر و دیگر طعم دهنده ها طعم دار می‌شود. دنده کباب یکی از غذاهای مهم شهر کرمانشاه است، که در مهمانی ها یا مجالس مهم سرو می‌شود.

۱۲. کباب سلطانی

انواع کباب ایرانی - کباب سلطانی

یکی از لاکچری ترین انواع کباب ایرانی را می‌توان کباب سلطانی نامید. اسم این کباب نمایانگر ویژگی های یکی از بهترین انواع کباب ایرانی است. ترکیب دو کباب خوشمزه که درواقع نوعی غذای شاهانه را تشکیل می‌دهد. ترکیب کباب برگ و کباب ‌کوبیده باعث می‌شود که هر فردی پای میز غذا قرار دهد.

کباب سلطانی از قدیم به‌ عنوان یکی از انواع کباب ایرانی و در گروه کباب خوشمزه در ایران قرار می‌گیرد. این کباب در مجالس، رستوران ها، مهمانی‌های مهم و حتی دورهمی های شاهانه استفاده می شده است. این کباب به این دلیل  نام سلطانی بر روی آن قرار داده شده که بسیار تجملاتی، خوشمزه و دل‌چسب است.

۱۳. ماهی کباب

انواع کباب ایرانی - ماهی کباب

این کباب خوش طعم که معمولا در شهر های ساحلی ایران رواج دارد یکی از کباب های لذیذ ایرانی است که با انواع ماهی از جمله سالمون، شیر ماهی، قزل آلا و… تهیه می شود.

۱۴. کباب دوش

انواع کباب ایرانی - کباب دوشگاه گاو

کباب دوش شمالی بوده و از پشت گردن و دوش گاو تهیه می شود و به دلیل دارا بودن رگه‌های چربی لذیذی که در آن موجود است لذت کباب را دوچندان می‌کند اندازه‌های آن هم مانند چنجه دارای برش‌های متوسط است.

۱۵. دنده کباب گوسفندی

انواع کباب ایرانی - کباب دنده گوسفندی

آخرین کباب ایرانی دنده کباب گوسفندی است که بی شباهت به شیشلیک نیست؛ همان طور که از نام این کباب پیداست مواد لازم برای تهیه آن دنده گوسفند است که با موادی نظیر پیاز و ادویه و آب لیمو مزه دار می شود و به همراه نان یا برنج سرو می گردد.

۱۶. کباب تابه ای مرغ یا گوشت

انواع کباب ایرانی - کباب تابه ای

تاوا کباب کبابی است که در تابه پخته می‌شود؛ این کباب به طور سنتی در تنور پخته شده و با کمی تفاوت در مدل پخت، به کباب دیگی، کباب تابه‌ای و … معروف است. مواد اولیه کباب تابه ای، گوشت چرخکرده، پیاز و رب و گوجه فرنگی است. طرز تهیه تاوا کباب تبریز یا کباب تابه ای بسیار خوشمزه را در این مطلب آموزش ببینید.

۱۷. کباب حسینی

انواع کباب ایرانی - کباب حسینی اصفهان

یکی دیگر از کباب‌های خوشمزه، کباب حسینی اصفهانی است که ترکیبی از گوشت گاو و گوشت مرغ است. یکی از مزیت های کباب حسینی این است که بر خلاف کباب‌های دیگر، نیاز به زغال و منقل ندارد. این کباب بر روی گاز و به صورت کباب دیگی درست می‌شود. به این صورت که پس از آماده سازی کباب‌ها آن‌ها را داخل سیخ‌های چوبی مخصوص گوشت می‌زنند و می گذارند تا با حرارت شعله گاز مغز پخت شود.

 

سخن آخر

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید. خوب است در آخر به این نکته توجه داشته باشید که کباب در طب سنتی بسیار غذای مقوی و توصیه شده ای است که به دلیل خواص فراوانی که دارد باید در برنامه های رژیم غذایی ما قرار گیرد. همچنین نوع طبخ کباب باعث حفظ بیشتر ارزش های غذایی آن شده و بافت و طعم آن را لذیذتر می کند.

شما از انواع کباب ایرانی چه مواردی را سراغ دارید؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین شما می توانید گاهی برای استراحت داده به بدن، طرز تهیه انواع غذا با قارچ ؛ بدون گوشت اما بسیار لذیذ! را نیز بیاموزید و در دستور کارتان قرار دهید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare