طرز تهیه استانبولی پلو مجلسی، با عطر و طعمی محشر!

طرز تهیه استانبولی پلو مجلسی

استانبولی پلو یک غذای سنتی است که اساس آن بر برنج است و از کشور ترکیه این غذا وارد فرهنگ ایرانی ها شده است. نام دیگر استانبولی، دمی گوجه فرنگی است. استانبولی یکی از غذاهایی است که درست کردن آن زمان زیادی نمی‌گیرد و سختی خاصی هم ندارد و در ضمن برای درست کردن آن ظرف‌های کمتری کثیف می شود. معمولاً استانبولی را با ماست و سالاد شیرازی سرو می‌کنند که ترکیبی بی نظیر برای یک ناهار یا شام خانوادگی است.

 

طرز تهیه استانبولی پلو با سیب زمینی

مواد لازم
برنج ۴ پیمانه
گوجه فرنگی ۲ کیلو
پیاز یک عدد
روغن به مقدار لازم
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
سیب زمینی ۲ عدد بزرگ
زردچوبه، فلفل سیاه و نمک به میزان لازم

طرز تهیه استانبولی پلو ساده

روش پخت استانبولی پلو بدون گوشت

 • برنج را با نمک از حدود ۳ الی ۴ ساعت قبل، می‌خیسانیم. تا به اصطلاح برنج ر‌ی کند. برنج را چند بار می‌شوریم تا کاملاً تمیز شود و آب آن را خالی می‌کنیم. در قابلمه‌ای که قرار است استانبولی در آن پخته شود، پیاز خرد شده را با روغن تفت می‌دهیم به طوری که رنگ آن طلائی شود.
 • زردچوبه و فلفل سیاه را پیاز تفت می‌دهیم. برای تهیه استانبولی اینک سیب زمینی را به پیاز اضافه می‌کنیم.
 • کمی که حالت خامی سیب زمینی از بین رفت و به اصطلاح خودش راگرفت، گوجه‌فرنگی‌هایی که از قبل پوست آن‌ها را گرفته و رنده کرده‌ایم، به مواد اضافه می‌کنیم. زیر شعله را کمی بیشتر کنید تا آب گوجه تبخیر شود. زمانی که آب گوجه‌فرنگی کاملاً تبخیر شد، برنج را با آبی که داخل آن است به مواد اضافه کرده و زیر شعله را زیاد می‌کنیم تا به جوش بیاد و آب برنج کاملاً تبخیر شود. با یک کفگیر مواد را کاملاً قاطی می‌کنیم تا گوجه‌فرنگی و سیب زمینی کاملاً به خورد برنج برود.
 • زمانی که آب برنج تمام شد برای خوشمزه‌تر شدن استانبولی کمی کره آب شده و دارچین روی آن می‌ریزیم و با دم‌کنی می‌گذاریم تا برنج دم شود. زیر شعله را کم می‌کنیم.
 • جهت نسوختن ته دیگ برنج زیر قابلمه شعله پخش کن قرار دهید. بعد از ۳۰ دقیقه استانبولی شما آماده است و می‌توانید با سبزی، ترشی یا سالاد شیرازی نوش جان کنید.

 

طرز تهیه استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده

مواد لازم
روغن
به میزان لازم
برنج ۳ پیمانه
پیاز
۱ عدد
رب گوجه فرنگی
۲ قاشق غذاخوری
گوجه فرنگی
۳ عدد
گوشت چرخ کرده ۵۰۰ گرم
دارچین و هل
۱/۲ قاشق چایخوری
لوبیا سبز سرخ شده (اختیاری)
۱ پیمانه
روغن و نمک، فلفل،زردچوبه
به میزان لازم

طرز تهیه استانبولی پلو خوشمزه

روش تهیه استانبولی پلو خوشمزه گوشت

 • اول از همه پیاز را پوست می کنیم و خرد می کنیم. در تابه روغن می ریزیم و روی گاز می گذاریم و بعد داغ شدن روغن، پیاز را در آن می ریزیم و سرخ می کنیم.
 • گوشت چرخ کرده را به پیاز اضافه می کنیم و تفت می دهیم. فلفل، زردچوبه و دارچین را اضافه می کنیم و تفت می دهیم. باید از قبل کتری آبمان جوشیده و حاضر باشد و الان سه لیوان از آب جوش کتری را روی مخلوط گوشتمان می ریزیم و صبر می کنیم تا گوشت خوب بپزد.
 • بعد از اینکه گوشت پخته شد رب گوجه فرنگی و نمک را به آن اضافه می کنیم و وقتی آب گوشت کاملا بخار شده و تمام شد آن را از روی شعله برمی داریم و کنار می گذاریم.
 • گوجه فرنگی ها را می شوییم و سر و ته آنها را برش می دهیم. سپس در مخلوط کن می ریزیم و همه را له می کنیم. گوجه ها را در قابلمه می ریزیم و سه لیوان آب به آن اضافه می کنیم.
 • برنج را پاک می کنیم و چند دور با آب می شوییم تا تمیز شود و بعد به گوجه فرنگی اضافه می کنیم. آبی که از روی سطح برنج و گوجه فرنگی قرار می گیرد باید تقریبا ۵ سانتی متر بالاتر باشد. اگر آب در سطح پایین تری بود مقداری آب به آن اضافه می کنیم تا به حد دلخواهمان برسد.
 • کمی نمک و روغن به برنج اضافه می کنیم و یک ساعت صبر می کنیم تا برنج در این حالت خیس بخورد. بعد از یک ساعت قابلمه را روی گاز می گذاریم و میزان حرارت را کم می کنیم تا آب برنج بجوشد و بخار شود.
 • هدف از جوشاندن برنج پخته شدن آن است برای همین اگر برنج هنوز مغز پخت نشده بود چند لیوان آب ترجیحا گرم به برنج اضافه می کنیم تا برنج خوب پخته شود.
 • بعد از پخته شدن کامل برنج، مرکز برنج را با قاشق کنار می زنیم یا خالی می کنیم و مخلوط گوشت چرخ کرده و لوبیا سبز سرخ شده را داخل برنج می ریزیم و روی گوشت چرخ کرده، برنجی که کنار زده ایم را می ریزیم تا گوشت کامل زیر برنج مخفی شود.
 • اول دمکنی و بعد در قابلمه را می گذاریم و صبر می کنیم تا روی حرارت ملایم برنجمان دم بکشد. بعد از دم کشیدن برنج، استانبولی پلو آماده می شود و آن را کنار مخلفاتی که معمولا کنار برنج می گذارند سرو می کنیم.

 

طرز تهیه استانبولی پلو با مرغ

مواد لازم
برنج ۳ پیمانه
پیاز ۱ عدد
سینه مرغ ۱ عدد
گوجه فرنگی ۲ عدد
سیب زمینی متوسط ۲ عدد
رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذاخوری
نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه به اندازه کافی
طرز تهیه استانبولی پلو با مرغ و لوبیا سبز (اختیاری)

طرز تهیه استانبولی پلو مرغ و لوبیا سبز (اختیاری)

روش پخت استانبولی پلو مجلسی با مرغ

 • ابتدا در قابلمه ای کوچک آب می ریزیم و کمی نمک و حرارت را زیاد می کنیم و درب آن را می گذاریم تا جوش بیاید سپس سینه مرغ را در آب در حال جوش قرار می دهیم و یک عدد پیاز کوچک را پوست می گیریم می شوییم و به دو قسمت تقسیم می کنیم.
 • و همراره زردچوبه یا یک چوب دارچین داخل قابلمه قرار می دهیم تا بوی مرغ را بگیرد.به مدت ۳۰ دقیقه بعد مرغ پخته شده است. سپس سیب زمینی ها را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و روی تخته نگینی خرد می کنیم و در تابه ای روغن می ریزیم.
 • و کمی که داغ شد سیب زمینی ها را در تابه می ریزیم و تفت می دهیم تا نیم پز شود و کنار می گذاریم. سینه مرغ پخته شده را در آبکش می گذاریم و استخوان آن را جدا می کنیم و روی تخته با چاقو به هر صورتی که تمایل داریم خرد می کنیم و یا ریش ریش می کنیم.
 • پیاز را پوست می گیریم و می شوییم و نگینی خرد می کنیم و در تابه ای روغن می ریزیم و حرارت را کم می کنیم و صبر می کنیم تا روغن داغ شود سپس پیاز را در تابه می ریزیم و در روغن تفت می دهیم تا نرم شود و بعد گوشت مرغ خرد شده را اضافه می کنیم.
 • و تفت می دهیم و گوجه فرنگی ها را می شوییم و روی تخته نگینی خرد می کنیم و به مواد تابه می افزاییم و تفت می دهیم و بعد رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم و مجددا تفت می دهیم و صبر می کنیم تا آب گوجه فرنگی تبخیر شود.
 • و داخل تابه آب مواد را دیگر مشاهده نکنیم و آن وقت سیب زمنی های تفت داده را به مواد می افزاییم و نمک،فلفل روی مواد می پاشیم و مخلوط می کنیم و سس استانبولی را کنار می گذاریم. اگر در پخت برنج مهارت ندارید بهتر است برنج را از قبل خیس نکنید.
 • ولی اگر پخت آن را بلد هستید می توانید از قبل در ظرفی بریزید و روی آن آب بریزید و بگذارید تا خیس بخورد. در قابلمه ای آب می ریزیم و کمی نمک به آن اضافه می کنیم و درب آن را می گذاریم و روی حرارت زیاد می گذاریم تا جوش بیاید.
 • اگر در پخت برنج تجربه ندارید برنج را در کاسه ای بزرگ بریزید و روی آن آب بگیرید و با دست برنج را زیر و رو کنید و آب آن را بیرون بریزید این کار را دو الی سه بار انجام می دهیم تا برنج کاملا شسته شود سپس در آب در حال جوش می ریزیم.
 • ولی اگر از قبل برنج را گذاشته باشیم تا خیس بخورد آب آن را خارج می کنیم و داخل آب در حال جوش می ریزیم و یک بار هم می زنیم و اجازه می دهیم تا اطراف برنج بپزد ولی مغز آن سفت باشد. یک دانه از برنج را بر می داریم.
 • و زیر دندان امتحان می کنیم اگر اطرافش نرم بود ولی مغز آن کمی سفت بود برنج را آبکش می کنیم. قابلمه ای که متناسب با میزان پلو و مواد آن باشد انتخاب می کنیم و کف آن روغن می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا داغ شود.
 • سپس نان لواش یا سیب زمینی را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و روی تخته ورقه ورقه می کنیم و کف قابلمه می چینیم و کمی از برنج را روی سیب زمینی ها می ریزیم و روی آن نیز کمی سس می ریزیم (از قبل آماده کردیم).
 • مجددا کمی برنج و روی آن سس می ریزیم ،همین طور لایه لایه برنج و سس می ریزیم تا مواد استانبولی تمام شود و نصف لیوان آب و روغن را با هم مخلوط می کنیم و روی برنج می ریزیم و درب قابلمه را می گذاریم و حرارت را زیاد می کنیم تا برنج شروع به بخار کردن کند.
 • و بعد حرارت را کم می کنیم تا برنج دم بکشد. پس از پخت استانبولی پلو با کفگیر پلو و سس را زیر و رو می کنیم تا مواد سس با پلو مخلوط و یکدست شود و همه جای پلو با سس ادغام شده باشد.استانبولی را دیس می کشیم و با سالاد شیرازی نوش جان کنید.

 

نکته: در تمامی دستورات شما می توانید از مقداری لوبیا سبز سرخ شده استفاده کنید و یا آن را حذف کنید.

 

سخن آخر

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید. اگر به دنبال دستور پخت های آش های اصیل و سنتی ایرانی هستید، خواندن مطالب «طرز تهیه پلو مخلوط مشهدی» و «طرز تهیه آلبالوپلو» را در انگیزه از دست ندهید!

شما استانبولی پلو را چگونه می پزید؟ با لوبیا سبز یا بدون لوبیا سبز؟ در پایین همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare