طرز تهیه سرکه میوه به خانگی، بسیار معطر و با خواص عالی

طرز تهیه سرکه میوه به بسیار معطر و خوشمزه خانگی

در گذشته مادربزرگ ها سرکه را به دست خودشان تهیه می کردند و برای ترشی های زمستان و غذاها از آن استفاده می شد به همین خاطر بود که ترشی مادربزگ ها طعم و مزه دیگری داشت که ترشی های بازاری امروزی دیگر آن طعم و مزه را ندارند، یکی از دلایل آن سرکه ای است که برای تهیه آن استفاده می شود زیرا سرکه مهم ترین جز در تهیه ترشی هاست. یکی از سرکه های خانگی که بسیار مفید و خوشمزه است، سرکه به است؛ در این مطلب به طرز تهیه سرکه میوه به خواهم پرداخت؛ با ما باشید.

 

طرز تهیه سرکه میوه به با تمام ترفندها

مواد لازم برای تهیه سرکه به

  • میوه به کاملا رسیده و شیرین ۳ عدد
  • سرکه انگور ۱/۲ فنجان

دستور تهیه سرکه میوه میوه به خانگی

  1. میوه به را شسته و اجازه دهید کاملا خشک شود؛ سپس آن را چهارقاچ کرده و دانه‌های وسط آن را خارج کنید.
  2. میوه به را به تکه‌های کوچک تبدیل کرده و در یک دبه (ترجیحا شیشه‌ای) بریزید.
  3. سرکه را به تکه‌های به اضافه کنید و درب دبه را محکم ببندید و در کابینت قرار دهید.
  4. هر دو سه روز یک بار مخلوط میوه به و سرکه را هم بزنید تا میوه‌ها له شوند.
  5. پس از ۴۰ روز، میوه به آب می‌اندازد، در این هنگام آن را در پارچه نازکی ریخته و صاف کنید.
  6. در این مرحله سرکه خوشمزه میوه به را در بطری‌های شیشه‌ای ریخته و در جای خنک و تاریک نگهداری کنید.
نکته مهم: له کردن میوه‌ها هر ۳-۲ روز یک بار ضروری است، زیرا از کپک زدن میوه به جلوگیری می‌کند.

طرز تهیه سرکه میوه به بسیار معطر با خواص عالی

 

برای تهیه سرکه می توانید از یک دبه پلاستیکی یا کوزه استفاده کنید. تهیه سرکه میوه، نیاز به میوه های تازه ندارد بلکه سرکه از میوه هایی که قابل استفاده نیستند یعنی له شده یا شکسته و یا کهنه شده و دیگر قابل استفاده نیستند، تهیه می شود. البته از میوه های کپک زده استفاده نمی شود. حتی می توانید از مرباهای مانده که به هر علتی قصد استفاده از آن را ندارید نیز برای این منظور استفاده کنید مثلا رنگ مربا تیره شده و یا کهنه است و یا طعم خوبی ندارد. مربا شیرین است و باعث می شود سرکه مزه می خوش داشته باشد.

دبه یا کوزه مخصوص اینکار را در جای مناسب قرار دهید سپس هر میوه ای که از آن استفاده نمی کنید را داخل آن بریزید می توانید اینکار را از یک فصل خاص از سال شروع کنید چون تهیه سرکه با کیفیت به یکسال زمان نیاز دارد. می توانید از اردیبهشت ماه اینکار را شروع کنید و هر میوه ای مانند توت های له شده، گیلاس، گلابی، انگور، سیب و … را داخل کوزه بریزید.

 

سخن آخر

سرکه از اکسیداسیون اتانول حاصل از تخمیر قند میوه‌ها و غلات به دست می‌آید و معمولا ۳ الی ۵ درصد از حجم آن را اسید استیک تشکیل می‌دهد. سرکه میوه به یکی از فرآورده‌های تهیه شده با میوه به است که در فصل پاییز درست شده و به عنوان چاشنی در انواع سالاد یا در تهیه انواع ترشی بادمجان یا دیگر ترشی‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرکه میوه به را می‌توان به راحتی در منزل تهیه کرد و به عنوان چاشنی غذا یا در تهیه انواع ترشی مورد استفاده قرار داد و از خواص بی‌نظیر آن بهره برد.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم با طرز تهیه سرکه انگور خانگی شفاف و خوشمزه بدون خطا! نیز در انگیزه آشنا شوید. همچنین اگر نظر یا تجربه ای دارید، در پایین همین صفحه با ما و دیگر دوستانتان در ارتباط باشید.

 

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare