طرز تهیه سرکه انگور خانگی شفاف و خوشمزه بدون خطا!

طرز تهیه سرکه انگور خانگی شفاف و خوشرنگ

انواع سرکه، از بالزامیک گرفته تا سرکه انگور، سیب یا انار، فواید زیادی را به بدنتان می‌رسانند و با کمکشان می‌توانید غذاهای خوشمزه و متفاوتی را هم آماده کنید. برای تهیه سرکه انگور، کار را تنها با یک کیلوگرم انگور شروع کنید و به خودتان فرصت آزمون و خطا بدهید. اگر نظر ما را بخواهید، می‌گوییم با کمک طرز تهیه سرکه انگور که در ادامه آورده‌ایم، اولین سرکه خانگی‌تان هم طعم و رنگی شبیه به سرکه سرآشپزهای حرفه‌ای پیدا خواهد کرد.

طرز تهیه سرکه انگور

مواد لازم
انگور ۲ کیلوگرم
نمک دو قاشق مرباخوری
آب ۲ پیمانه
ظرف بزرگ شیشه‌ای یک عدد

دستور تهیه سرکه خانگی با انگور

 • در ابتدا انگور را به خوبی بشویید و درظرف بزرگ مناسبی به همراه دو پیمانه آب قرار دهید و درب ظرف را به گونه‌ای بگذارید تا هوا درون ظرف در جریان باشد. سپس ظرف را در محیطی مناسب قرار دهید که آب و هوا در این محیط معتدل است.
 • بعد از یک هفته مقداری نمک در داخل ظرف سرکه بریزید و دوباره درب ظرف سرکه را به حالت معمولی بگذارید بعد از گذشت یک هفته فرآیند تخمیر سرکه آغاز می‌شود و در فرآیند تخمیر انگور‌ها به حالت جوش در می‌آیند در مدت فرآیند تخمیر به طور مرتب انگور‌ها را هم بزنید تا انگور‌هایی که در سطح ظرف قرار دارند جای خود را با انگور‌های درون ظرف عوض کنند هم زدن انگور‌ها را در هنگام فرآیند تخمیر ۳ الی ۴ بار انجام دهید بعد از هر بار هم زدن انگور‌ها در ظرف را ببندید توجه داشته باشید فرآیند تخمیر به وسیله پشه سرکه انجام می‌شود.
 • بعد از ۳۰ روز ترشی سرکه مناسب می‌شود و شما می‌توانید محتویات درون ظرف را در صافی بریزید تا سرکه صاف شود.
 • در روش تهیه سرکه انگور بعد از صاف کردن سرکه ظرف سرکه صاف شده را در جایی قرار دهید تا سرکه به خوبی ته شین شود و دوباره سرکه را در درون صافی بریزید تا به خوبی صاف شود. سرکه صاف شده را در قابلمه مناسبی بریزید و بر روی شعله گاز قرار دهید تا بجوشد بعد از اینکه سرکه انگور به دمای جوش رسید قابلمه را از روی شعله گاز بردارید.
 • در ادامه بعد از اینکه سرکه آماده شد آن را در گوشه‌ای قرار دهید تا به خوبی سرد شود سپس سرکه انگور را در درون ظرف شیشه‌ای درب داری بریزید و درب ظرف را ببندید.

سرکه انگور دکتر خیر اندیش

طرز تهیه سرکه انگور اسلامی

روش تهیه سرکه اسلامی از انگور بصورت کلی بصورت زیر است:

 •  ابتدا انگور راشسته و صبر کنید تا خشک شود، زیرا آب سبب کپک زدن آن میشود.پ
 • سپس آب انگور را گرفته و در ظرفی بریزید و درب آن را ببندید.
  نکته: می‌توانید خود انگور را در ظرف بریزید و در نهایت آن را صاف کنید.
 • در زمستان شش روز و در تابستان سه روز طول میک‌شد که انقلاب اول رخ داده و تفاله‌های آن بالا بیاید.
 • پس از ده روز (پس از رخ دادن انقلاب اول) که تبدیل به خمر شد، درب ظرف را باز کنید تا پشه یا مگس سرکه که کوچک و قرمز رنگ هستند وارد آن شود (این کار یک تا دو هفته زمان می‌برد). این حشره سبب میشود آب انگور و مواد شروع به کپک زدن و پف کردن کند سپس تبدیل به سرکه شوند و تفاله‌های آن پایین رفته و انقلاب دوم رخ دهد. این فرآیند ۹۰ روز زمان می‌برد.
  نکته: درب ظرف را نباید بصورت کامل باز کرد، چون سبب تبخیر زیاد سرکه میشود بلکه ایجاد روزنه کفایت میکند تا اصطلاحا سرکه نفس بکشد (میتوان تا آمدن پشه‌ها درب آن را باز بگذارید سپس درب آن را بگذارید و در حد روزنه باز باشد).

روش دیگری برای تهیه سرکه به این شکل است که ابتدا آب انگور را بگیرید و آن را بجوشانید. وقتی آب انگور جوشانده شود تبدیل به خمر می‌شود و تفاله‌های آن بالا میاید (انقلاب اول). سپس به مدت ۹۰ روز آن را کنار بگذارید، خود به خود تبدیل به سرکه می‌شود و تفاله‌های آن پایین میرود (انقلاب دوم).

روش دیگر این است که بعد از ده روز (پس از انقلاب اول) به آن سرکه کهنه اضافه کنید، زیرا در سرکه کهنه تخم مگس سرکه وجود دارد و حتی اگر در را ببندند بازهم مگس سرکه در آن به وجود می‌آید و پس از چهل روز تبدیل به سرکه می‌شود، ولی آنچه در روایات توصیه‌شده تهیه سرکه با باز گذاشتن ظرف و ورود مگس سرکه از راه طبیعی آن و بدون اضافه کردن سرکه است.

سرکه انگور خانگی خوشرنگ

نکات کلیدی تهیه سرکه انگور خانگی

 • برای داشتن سرکه سفید از انگور سفید و برای داشتن سرکه قرمز از انگور قرمز استفاده کنید.
 • کیفیت سرکه انگور مستقیماً با شیرینی و مرغوب بودن انگور ارتباط دارد. هرچه انگور مصرفی شیرین‌تر و سالم‌تر باشد، سرکه شما با کیفیت‌تر خواهد بود.
 • در مرحله ششم، اگر سرکه بیمزه باشد یعنی سرکه خراب شده. دلیل آن هم ممکن است نامرغوب بودن انگور یا دمای نامناسب باشد.
 • برای تهیه سرکه می‌توان انگور قرمز و سفید را مخلوط کرد.
 • در زمان تهیه سرکه شاهد حشراتی خواهید بود که در ظرف سرکه ظاهر می‌شوند و به این‌ها پشه سرکه می‌گویند که وجود این حشرات در روند تولید سرکه الزامی و موثر است. اگر دما  محیط کمتر از ۲۵ درجه سانتی گراد یا بیش از ۳۰ درجه  باشد این حشرات آسیب می‌بینند و سرکه مطلوبی نخواهید داشت.
 • ظرف مناسب تهیه سرکه ظروف سفالی هستند. اگر کوزه ندارید از دبه پلاستیکی استفاده کنید. در صورت استفاده از ظرف شیشه‌ای دور آن نایلون سیاه رنگ ضخیم بکشید تا هیچ نوری به سرکه نرسد.
 • نور باعث تغییر رنگ سرکه انگور خانگی و فساد آن میشود.
 • برای اینکه عمل تخمیر را سرعت ببخشیم انگور‌ها را در مرحله اول پس از خشک شدن کمی با دست یا به وسیله میکسر له کرد و یا اینکه مقدار کمی سرکه رسیده با آب جوشیده و سرد شده مخلوط کرد.
 • سرکه خانگی و ترشی نباید به هیچ وجه در ظرف فلزی نگهداری شود. چون سرکه باعث خوردگی فلزات میشود و در صورت خورده شدن مسمومیت ایجاد می‌کند.

 

سخن آخر

با فرا رسیدن فصل سرما اکثر مردم تمایل دارند که ترشیجات خانگی را برای این فصل تهیه کنند. اگر شما نیز ترجیح می‌دهید که ترشی را خودتان در منزل تهیه کنید بهتر است که از سرکه انگور خانگی در ترشی خود استفاده کنید؛ چراکه همان گونه که ملاحظه کردید، ساخت سرکه انگور در منزل امکان پذیر است. روش شما چیست؟ آیا ا به حال سرکه خانگی تهیه کرده‌اید؟ نظرات و پرسش‌های خود را در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با دیگر محصولات خانگی پیشنهاد می‌کنیم مطالب «مربای توت فرنگی با شکر و بدون شکر» و «طرز تهیه چیپس خانگی در فر با تمام فوت و فن ها» را در انگیزه از دست ندهید!

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare