طرز تهیه ترشی انگور سیاه یا شانی مخصوص تبریز

انگور سیاه شانی یا شاهانی (سلطانی)، در اکثر منطقه های انگور خیز ایران وجود دارد و به دو رنگ سفید و قرمز تیره دیده می شود. برای تازه خوردن انگور و تهیه مویز (کشمش دانه دار) مناسب است. حبه های این گونه انگور پوست ضخیمی دارند و به همین علت می توان انگور شانی را تا چند وقتی نگهداری کرد. در ادامه طرز تهیه ترشی انگور سیاه یا ترشی انگور شانی را به شما آموزش می‌دهیم.

 

طرز تهیه ترشی انگور سیاه

مواد لازم
انگور سیاه سه کیلو
نبات (ترجیحاً ساده یا کم زعفران)  ۵۰۰ الی ۷۵۰ گرم
سرکه (ترجیحاً سرکه خانگی)  برابر با مقدار آب
آب جوشیده خنک شده برابر با مقدار سرکه

ترشی انگور سیاه

دستور تهیه ترشی انگور شانی

  • انگور‌ها را به هیچ وجه دانه نکنید. باید همراه با خوشه باشند.
  • سرکه مورد استفاده سرکه شانی خانگی و بسیار مرغوب باشد.
  • مقدار آب جوشیده و سرکه، دقیقاً نصف، نصف است. یعنی بعد از قرار دادن شانی‌ها در داخل ظرف، چنانچه ظرفتان ظرفیت ۶ پیمانه مایع را داشته باشد، سه پیمانه آن باید آب جوشیده خنک شده و سه پیمانه آن سرکه باشد.
  • ابتدا انگور را همراه با خوشه‌های آن داخل کاسه بزرگی قرار بدهید، بعد آب و یک قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و خوب بشویید. انگور شانی باید خوب تمیز شود.
  • سپس آن را داخل آبکش بریزید و اجازه بدهید به طور کامل آب اضافی آن برود. سپس قدری آب را بجوشانید و اجازه بدهید خوب خنک شود.
  • بعد از آن انگور‌ها را داخل ظرف مخصوص ترشی (دبه) قرار بدهید. می‌توانید انگور‌ها را با چاقو یا قیچی به خوشه‌های کوچکتر هم تقسیم کنیم، اما مواظب باشید انگور‌ها برش نخورند و خود به خود دانه نشوند. می‌توانید خوشه‌های انگور را پس از رسیدن ترشی و در زمان مصرف آن‌ها را کوچک کنید. ظرفیت ظرف باید طوری باشد که انگور‌ها پس از ریختن مایع به آسانی داخل مایع غوطه ور باشند.
  • آن گاه آب و سرکه را داخل دبه‌های کوچک ترشی بریزید. به این صورت که مقادیر دقیقاً نصف، نصف است. یعنی در‌حالتی که ظرفتان ظرفیت ۶ پیمانه مایع را داشته باشد، سه پیمانه آن بایستی آب جوشیده خنک شده و سه پیمانه آن سرکه باشد. دبه‌های مورد استفاده برای ترشی باید تمیز و خشک و بدون هر گونه سوراخ و بدون هر گونه بو باشد. آن گاه نبات‌ها را روی دهانه ظرف قرار بدهید. به دلیل وجود سرکه نبات‌ها فورا آب خواهند شد. در پایان یک نایلون فریزر تمیز روی دهانه دبه قرار بدهید و در آن را محکم ببندید.
  • ظرف ترشی باید حدود دست کم یک ماه در هوای آزاد و خنک بماند تا برسد. پیش از این زمان در ظرف باز نشود. زمان مصرف چند خوشه از انگور را جدا نموده و دانه کنید و به عنوان یک ترشی خوش طعم در کنار غذا‌ها سرو کنید.

 

سخن آخر

انگور سیاه دارای دانه‌های گرد و درشت و تیره رنگ می‌باشد و به دو صورت دانه دار و بدون دانه کشت می‌شود. پوست انگور شانی کلفت بوده و ساقه‌های آن قهوه‌ای رنگ می‌باشد که بیانگر‌ی رشد کامل انگور بوده و می‌توان برای مصارف ترشی و سرکه انگور از آن استفاده کرد. در بردارنده ویتامین‌های C، B، A، منزیم، کلسیم، آهن مورد نیاز بدن می‌باشد. این گونه انگور در مناطقی که دمای هوا بین ۴۰- ۱۵ درجه سانتیگراد می‌باشد رشد می‌کند.

در فصلی که این انگور موجود است، شما می‌توانید با استفاده از روش های خشک کردن انگور، آن را خشک کرده و در تمام فصول از خواص آن بهره ببرید. آیا تا به حال این ترشی را امتحان کرده بودید؟ نظر شما در مورد طعم آن چیست؟ در پایین همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare