طرز تهیه مارمالاد آلبالو خانگی بدون ژلاتین و با پودر ژله

طرز تهیه مارمالاد آلبالو خانگی

برای شما هم جدا کردن هسته آلبالو و ساعت‌ها وقت گذاشتن برای تهیه مربا آنقدر سخت است که هر سال عطایش را به لقایش می‌بخشید و این پرونده را با خریدن یک شیشه مربای آماده می‌بندید؟ حق دارید. هسته‌گیری آلبالو و پختن مربایش واقعا وقت‌گیر است، اما برای آماده کردن یک مارمالاد خانگی لعابدار و خوش‌عطر نه نیازی به جدا کردن هسته تک‌تک آلبالوها دارید و نه قرار است وقت زیادی را پای اجاق صرف کنید. تعجب نکنید! در این مطلب همه فوت و فن‌های پخت سریع و آسان خوشمزه‌ترین مارمالاد آلبالو را با شما درمیان می‌گذاریم.

 

طرز تهیه مارمالاد آلبالو

مواد لازم
آلبالو
یک و نیم کیلو
شکر یک کیلو
آبلیمو ۱ قاشق مرباخوری
پودر ژله آلبالو چهار قاشق غذاخوری

دستور تهیه مارمالاد آلبالو با پودر ژله

  • آلبالوها را بشویید و چوب و برگشان را جدا کنید. سپس به آرامی با گوشت‌کوب کمی آنها را له کنید و در یک قابلمه لعابی لابه‌لایشان شکر بریزید. قابلمه را در یخچال بگذارید و حداقل سه ساعت برای آب انداختن آلبالوها صبر کنید.
  • آلبالوها را در قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم به جوش بیاورید. در حین جوشیدن آنها را هم بزنید و کف رویشان را هم بگیرید.
  • بعد از حدود ۲۰ دقیقه که آلبالوها نرم شدند، شعله را خاموش کنید تا کمی از حرارت بیفتند. سپس یک صافی با سوراخ‌های گشاد (نه به اندازه‌ای که هسته از آن عبور کند) بردارید و مارمالاد‌ها را کم کم در صافی ریخته و با پشت قاشق آنها را بگردانید تا مایه مارمالاد در ظرف دیگری بریزد و هسته‌ها جدا شوند.
  • مایه را به قابلمه برگردانید و دوباره تا زمان غلیظ شدنش روی شعله ملایم بگذارید. پودر ژله را در آب جوش حل کنید و ژله را در مایه مارمالاد بریزید. البته برای تهیه مارمالاد آلبالو همیشه به اضافه کردن پودر ژله یا ژلاتین نیازی ندارید، اما از نظر ما مارمالادهای ژلاتینی بافت خوشایندتری دارند.
  • برای پنج دقیقه، یعنی زمانی‌ که مایه مارمالاد شبیه یک مایع شکری غلیظ و چسبناک در حال جوشیدن شد، به پخت ادامه دهید.
  • آب لیمو را اضافه کرده و بعد از کمی هم زدن، شعله را خاموش کنید. یادتان نرود که مارمالاد بعد از خنک شدن غلیظ‌تر می‌شود. حالا مارمالاد آلبالوی خوش‌طعم‌تان را در شیشه‌های تمیز و خشک بریزید و در یخچال بگذارید. بهتر است شیشه‌های کوچکی را انتخاب کنید و یکی از آنها را در یخچال، و باقی را در فریزر نگه‌دارید.

مارمالاد آلبالو خانگی

طرز تهیه مارمالاد آلبالو بدون ژلاتین

برای تهیه مارمالاد آلبالو بدون ژلاتین، کافی است تمام مراحل بالا را اجرا کرده و در آخر کار ۵۰ گرم کره را در قابلمه مارمالاد بیاندازید. همچنین اگر لعاب مارمالاد برایتان مهم است، از ۱ قاشق مرباخوری نشاسته حل شده در نصف استکان آب استفاده کرده و در اواخر کار به مارمالاد اضافه کنید.

 

سخن آخر

مارمالاد آلبالو به اندازه کافی خوش‌طعم و عطر هست و معمولا نیازی به اضافه کردن چیزی به آن ندارید، اما در صورت تمایل و برای تنوع دادن به طعم آن می‌توانید از کمی دارچین، جوز هندی، هل یا وانیل در پخت آن استفاده کنید.

در آخر پیشنهاد می‌کنیم در فصل آلبالو از تهیه اسموتی آلبالو، لواشک آلبالو و آلبالو پلو نیز غافل نشوید!

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare