طرز تهیه آبغوره خانگی؛ چگونه یک آبغوره قرمز شفاف تهیه کنیم؟

طرز تهیه آبغوره خانگی قرمز و خوشرنگ

برای تهیه آبغوره از انواع غوره‌ها استفاده می‌شود که بنا بر نوع غوره، کیفیت آبغوره متفاوت است. غوره باید در زمانی تبدیل به آبغوره شود که کاملا ترش و نارس باشد در غیر اینصورت آبغوره شیرین‌تر از حالت معمول می‌شود. غوره عسگری آبغوره با کیفیت تری می‌دهد، ولی غوره‌های دانه درشت‌تر آب بیشتری می‌دهند و به صرفه‌تر هستند. در این مطلب تمام فوت و فن تهیه یک آبغوره خانگی ترش و خوشمزه و رموز نگهداری آن را به شما خواهیم آموخت.

 

طرز تهیه آبغوره قرمز خانگی

  • ابتدا غوره‌ها را پاک کرده و دم آنها را بگیرید.
  • غوره‌ها را در یک ظرف بزرگ آب ریخته، تمیز بشویید و آبکشی کنید.
  • پس از اینکه آب آن گرفته شد، غوره‌ها را روی یک دستمال نخی تمیز پهن کنید تا کاملا خشک شوند.
  • برای گرفتن آب غوره می‌توانید به دو روش عمل کنید روش سنتی و دستگاه آب لیموگیری؛ در روش سنتی باید غوره‌ها را داخل قابلمه یا ظرف محکمی با کمک گوشتکوب یا وسیله‌ای مانند آن له کنید؛ بایستی تمام غوره‌ها له شوند پس از آن، غوره‌های له شده را از صافی عبور دهید تا آب آن گرفته شود و مجددا غوره‌های له شده را بکوبید تا تمامی آب آن خارج شود. در آبغوره بدست آمده نباید پوره یا ذره‌های غوره وجود داشته باشد. برای اینکار یک یا دو بار باید از صافی‌های ریز مانند صافی‌های پارچه‌ای عبور دهید.
  • روش بعدی استفاده از دستگاه آب لیموگیری است که برخی میوه فروشان اینکار را انجام می‌دهند، ولی تعداد این دستگاه‌ها محدود است، چون معمولا فروشنده ابراز می‌کند که این دستگاه برای تهیه آب لیمو طراحی شده است و آب غوره گیری عمر دستگاه را کوتاه می‌کند. قابل ذکر است که برای تهیه آبغوره با دستگاه نیازی به پاک کردن دانه دانه غوره‌ها نیست بلکه همان شاخه‌های اصلی که جدا شود کافی است. آبغوره‌ای که به این روش بدست آمده است را همانند مرحله قبل از صافی‌های ریز عبور دهید.
  • آبغوره را در یک پارچ شیشه‌ای ریخته و چند ساعتی صبر کنید تا املاح و پوسته هایی که از صافی رد شده اند ته نشین شوند.
  • سپس آبغوره را در بطری شیشه‌ای مورد نظر ریخته و با درب باز، دو روز در جایی خنک قرار دهید تا گاز آن خارج شود و سپس در سایه نگهداری کنید. (آفتاب مواد سمی در آن ایجاد می‌کند!)

طرز تهیه آبغوره قرمز

نکته: بهتر است آبلیمو و آبغوره را در برخی ظروف نگهداری نکنید سعی کنید در مراقبت از آن ها بیشتر دقت کنید و این عصاره ها را در ظروف پلاستیکی قرار ندهید؛ نگهداری آبغوره، آبلیمو در ظروف پلاستیکی مشکلات زیادی برای سلامت مصرف کنندگان ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از کپک زدن آبغوره، بهتر است شیشه‌ها را قبل از مصرف، استریل کنید.
نکته قرمز شدن آبغوره: برای نگهداری طولانی مدت آبغوره و خوشرنگ تر شدن آن، آبغوره را با کمی نمک بجوشانید و در طی جوشیدن، کف‌های جمع شده روی آن را بردارید. حرارت را ملایم کرده و پس از حدود ۱۵ دقیقه، از روی حرارت برداشته، اجازه دهید تا خنک شده و املاح آن ته نشین شوند. سپس آبغوره را به آرامی از روی املاح ته نشین شده برداشته، پس از صاف کردن در بطری شیشه ای بریزید و درب آن را محکم ببندید.

طرز تهیه گرد غوره در غذاها

همانند مراحل قبل غوره‌ها را از دم آن جدا کنید سپس بشویید و برای پارچه تمیزی پهن کنید یک یا چند هفته طول می‌کشد تا غوره‌ها کاملا خشک شوند برای اینکه گرد وغبار و حشرات روی آن‌ها ننشینند توری روی آن قرار دهید. هر چند روزغوره‌ها را پشت و رو کنید تا تمامی غوره‌ها خشک شوند.

غوره‌های خشک شده را آسیاب کنید و در قوطی کنار ادویه‌ها در منزل نگهداری کنید. گرد غوره را بیشتر برای روی کتلت یا کباب استفاده می‌کنند. بسیاری افراد طمع گرد غوره را به سماق ترجیح می‌دهند.

 

سخن آخر

در بعضی از مناطق برای برخی غذاها مانند خورشت بادمجان، خورشت سبزی و دلمه علاوه بر آبغوره، از غوره نیز استفاده می کنند. بنابراین لازم است که مقداری غوره را برای مصرف سالانه نگهداری کنند.

برای اینکه در طول سال زمانی که غوره در بازار نیست، به غوره دسترسی داشته باشید غوره ها را ابتدا پاک کنید سپس با آب سرد بشویید و داخل آبکش بریزید نکته مهم اینکه غوره ها قبل از نگهداری باید کاملا خشک شوند برای این منظور غوره ها را داخل پارچه ای تمیز بریزید و اجازه دهید آب آن کامل گرفته شود طوری که هیچ آبی روی غوره ها نباشد یا اینکه مدت کوتاهی در مقابل نور خورشید قرار دهید تا خشک شوند و یا مدتی در مقابل پنکه یا جریان باد قرار دهید تا خشک شوند. بعد از اینکه مطمئن شدید کاملا خشک شده اند می توانید به اندازه مصرف خود غوره ها را داخل کیسه فریزر بریزد و آنها را در فریزر نگهداری کنید.

نظرات و پیشنهادات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین در پایان خواندن مقالات «خواص آبغوره» و «طبع غوره» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare