طرز تهیه مارمالاد زردآلوی خوشمزه بدون ژلاتین و با ژلاتین

طرز تهیه مارمالاد زردآلو خانگی

مارمالاد نوعی فرآورده کنسروی است که از میوه و شکر تهیه شده و معمولا عاملی مانند ژلاتین برای ژله ای شدن به آن اضافه می‌کنند. در فرهنگ انگلیسی و آمریکایی، مارمالاد اغلب به نوعی کنسرو اطلاق می‌شود که از پرتقال یا سایر انواع مرکبات، زرد آلو، هلو، شلیل و … است. این واژه اولین بار در سال ۱۴۸۰م به واژه نامه کشور انگلستان وارد شد. اصل این واژه اسپانیایی است و به معنی کنسرو قابل نگهداری است که از میوه تهیه می‌شود. در این مطلب با طرز تهیه مارمالاد زردآلو با ژلاتین و بدون ژلاتین با ما همراه باشید.

 

طرز تهیه مارمالاد زردآلوی خانگی

مواد لازم
زردآلوی رسیده و سالم ۳ کیلوگرم
شکر ۲.۱ کیلوگرم
آب ۱/۲ لیوان
کره و زعفران دمکرده ۱ قاشق غذاخوری
گلاب ۱ قاشق غذاخوری

دستور تهیه مارمالاد زردآلوی خوشمزه

 • زرد آلوهای رسیده و شیرین را پس از شستن از وسط نصف کنید و هسته آن را در بیاورید.سپس در دستگاه غذا ساز بریزید تا له شوند ولی آب نیندازند.
 • زرد آلوهای له شده را در ظرفی ریخته و با شکر مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشند و غلیظ شود. بعد زعفران را به آن اضافه کنید.
 • در این فاصله پودر ژلاتین و گلاب را به روش بن ماری روی بخار کتری حل کنید و وقتی مارمالاد قوام کافی را بدست آورد ،آبلیمو را به آن اضافه کنید و از روی حرارت بردارید.
 • سپس گلاب و ژلاتین حل شده را به مارمالاد اضافه کنید و خوب هم بزنید. پس از اینکه مارمالاد زرد آلو خنک شد آن را در ظرف یا شیشه مورد نظر بریزید و درب آن را محکم ببندید و در یخچال نگه دارید.

نکات شکرک نزدن مارمالاد زردآلو

 • هرگز زردالو را با حرارت زیاد نجوشانید چون باعث میشود شکرک بزند.
 • اندازه شکر باید به همان اندازه که گفته شده مصرف شود.
 • بعد از خنک شدن مارمالاد آن را در یخچال نگهداری کنید.

مارمالاد زردآلو خوشمزه

طرز تهیه مارمالاد زرد آلو بدون ژلاتین

چنانچه به ژلاتین و یا لعاب به دانه دسترسی ندارید، بازهم می‌توانید این مربا را تهیه کنید. در ادامه قصد داریم طرز تهیه مارمالاد زردآلو بدون ژلاتین را آموزش دهیم.

مواد لازم
زردآلوی رسیده و بدون هسته ۴ پیمانه
شکر ۱ و نیم پیمانه
آبلیمو ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه مارمالاد زردآلو خانگی بدون ژلاتین

 • زرد آلو‌ها را برش بزنید و هسته را جدا کنید.
 • شکر و آب لیمو را با زردآلو مخلوط کنید و کمی استراحت دهید تا آب بیاندازد.
 • ظرف حاوی زردآلو را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به مدت چهار دقیقه بپزد و نرم شود.
 • مربا را هر از گاه هم بزنید تا زمانی که مربای زرد آلو به قوام مناسب برسد.
 • پس از به قوام رسیدن، شعله را خاموش کنید و اجازه دهید مربا خنک شود و بعد آن را در ظرف مناسب و درب دار بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

 

چگونه مارمالاد زردآلو را نگهداری کنیم؟

برای نگهداری مربا می‌توانید ظروف شیشه ای را کاملا استریل کرد تا باکتری‌هایی که موجب کپک زدن می‌شوند از بین بروند برای این کار می‌توان به دو روش عمل کرد. اولین روش اینکه قبل از پر کردن ظرف‌ها آن‌ها را در آب جوش بجوشانید و بلافاصله مربا را داخل ظرف بریزید. روش دوم اینکه پس از پر کردن شیشه‌ها مانند جوشاندن کنسرو، شیشه‌ها را در آب بجوشانید.

اگر مارمالاد را با ژلاتین درست کنید، شانس کپک زدن مارمالاد خیلی کمتر خواهد شد. همچنین تمیز بودن شیشه‌ها و همچنین استفاده از یک قاشق چوبی برای هم زدن مربا مانع از بروز کپک در مارمالاد شما می‌شود که این نکته را نیز باید همواره مدنظر قرار دهید.

 

سخن آخر

مارمالاد زردآلو با نان کوماج/کماج تبریز بسیار لذیذ می‌باشد.  تنها ایراد این مارمالاد این است که خیلی زود تمام می شود که آن هم به دلیل خوشمزگی مفرط آن است! پس تهیه مارمالاد زردآلو را در فصل تابستان از دست ندهید! اما توجه داشته باشید که استفاده از میوه‌های نرم شده برای تهیه مارمالاد، به نظر گرچه منطقی است، ولی بایستی بسیار دقت کرد تا میوه‌ها به هیچ عنوان ترش نشده باشند و یا زدگی نداشته باشند.

شما می‌توانید این میوه پرخاصیت را خشک‌شده و شبیه برگه زردآلو یا همان قیسی زردآلو، یا شبیه مارمالاد و لواشک زردآلو و مربای زردآلو نگهداری کنید؛ نظر شما چیست؟ بهترین روش کدام است؟

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare