طرز تهیه انواع قهوه سرد و گرم کافی شاپی و بسیار خوشمزه

معرفی انواع قهوه و طرز تهیه

قهوه ترک، فرانسه، اسپرسو، کاپوچینو، امریکانو، ماکیاتو و… مواردی هستند که تنها بخشی از منوی فعلی کافه‌ها را تشکیل می‌دهند. وقت‌هایی که خسته هستیم یا روز سختی را گذرانده‌ایم، یک فنجان از یکی از انواع قهوه انتخاب اول بسیاری از ما است. از بین انواع قهوه‌ هایی که در دنیا وجود دارد گونه های مختلفی وجود دارند که معروف تر و همه پسندتر هستند؛ در ادامه مهم ترین انواع قهوه و طرز تهیه آن را به شما معرفی می کنیم.

معرفی مهم ترین انواع قهوه

ابتدا در مورد انواع قهوه دم‌کردنی حرف بزنیم. در کل، دو نوع قهوه‌ی دم‌کردنی وجود دارد: قهوه‌ی تُرک و قهوه‌ی فرانسه. البته این‌ها به نوع خاصی از دانه‌ی قهوه اشاره ندارند و تنها در شیوه‌ی دم‌کردن با هم فرق می‌کنند.

انواع قهوه از نظر دم کردن بصورت زیر می باشند:

۱. قهوه ترک: قهوه‌ای است که در دنیا آن‌را با نام قهوه‌ی خاورمیانه‌ای هم می‌شناسند. این نوع قهوه با استفاده از ترکیب کردن آب و دانه‌های آسیاب‌شده‌ی قهوه و جوشاندن مستقیم آن روی شعله‌ی اجاق گاز به دست می‌آید. برای درست‌کردن قهوه‌ی تُرک، به ابزار خاصی به نام قهوه‌جوش نیاز دارید که تُرک‌ها به آن، جِزوه (Cezve) یا اِبریق (Ibrik) می‌گویند. ولی شما از همان کلمه قهوه‌جوش استفاده کنید، خیلی بهتر است!

۲. قهوه  فرانسه: در سمت مقابل، قهوه‌ی فرانسه را داریم که امروزه با استفاده از دستگاه‌های قهوه‌ساز (Coffe Maker) درست می‌شود. در دستگاه‌های قهوه‌ساز، آب داغ از روی قهوه‌ی آسیاب‌شده‌ای که روی صافی قرار گرفته، عبور می‌کند و نوشیدنی به دست‌آمده، در یک لیوان یا قوری جمع می‌شود. دستگاه‌های قهوه‌ساز، معمولا به یک المنت گرمایی در زیر قوری قهوه مجهز هستند تا دمای قهوه همواره در سطح مطلوبی نگه داشته‌شود. قهوه‌ها‌ی دم‌کرده را در صورت نگه‌داری صحیح می‌توان تا دو ساعت پس از دم‌کردن هم مصرف کرد.

۳. قهوه اسپرسو: این نوشیدنی قهوه با عبور دادن آب نزدیک به نقطه‌ی جوش با فشار زیاد از میان دانه‌های پودرشده‌ی قهوه تهیه می‌شود.

۴ . قهوه های دمی: در این نوع دم آوری معمولا یک قهوه صاف بدون لرد(ته نشین ) و معمولا فاقد کف را خواهید داشت.

۵. قهوه های فوری: به قهوه هایی که در یک روند و با یک سری متد های خاص هر کارحانه ای به طور مثال (شرکت نسکافه) فراوری شده و به صورتی تبدیل می شود که با آب جوش به شما و یا شیر به شما یک نوشدنی آماده بدهد قهوه فوری یا به اصطلاح انگلیسی (Instant coffee) گفته می شود.

۶. اسپرسو دوپیو: یعنی دبل اسپرسو!

۷. اسپرسو لانگو: از اسپرسوی دوبل هم بیشتر است و لانگو (Lungo) نام دارد.

۸. اسپرسو ریستریتو: حاصل قاطی‌کردن دو کلمه‌ی Espresso و Restrict (به معنای محدود کردن و محدود شدن) است. این نوع، باز همان اسپرسو است که در حجم کمتری سرو می‌شود.

۹. اسپرسو ماکیاتو: قهوه اسپرسو به همراه مقدار کمی شیر بخار داده شده!

۱۰. اسپرسو کوبانو cubano: نوعی اسپرسو است که ریشه در کوبا دارد.

۱۱. لاته ماکیاتو: در ترکیبات با لاته مشترک است؛ اما مقدار شیری که در آن ریخته می‌شود از لاته کمتر است و به آن ماکیاتو (Macchiato) گفته می‌شود.

۱۲. کافه لاته: با استفاده از اسپرسو (یک سوم)، شیر بخار داده شده (دو سوم) و حدود یک سانتیمتر کف، کافه لاته تهیه می‌شود.

۱۳. کاپوچینو: این نوشیدنی ایتالیایی به طور سنتی با اسپرسو و شیر گرم تهیه می‌شود و با شیر کف‌دار پوشانده می‌شود.

۱۴. اسپرسو کن پانا: اسپرسو کن پانا CON PANA یک یا دو شات قهوه اسپرسوست که روی آن خامه زده شده قرار میگیرد.

۱۵. کافه بِرِو café Breve: در واقع کاپوچینویی خامه ایست! ۵۰-۵۰!

۱۶. رِد آی red eye: یک شات قهوه اسپرسو با یک فنجان متوسط قهوه دمی!

۱۷. بلک آی black eye: دو شات قهوه اسپرسو را عصاره گیری کرده و سپس به آن یک فنجان قهوه دمی اضافه نمایید.

۱۸. دِد آی Dead eye: سه شات قهوه اسپرسو عصاره گیری کرده و سپس به آن یک فنجان قهوه دمی اضافه نمایید!

۱۹. کافه موکا: می‌تواند شامل یک لایه شیر یا خامه به جای شکلات داغ در بالایش باشد.

۲۰. آمریکانو : از ترکیب آب داغ با اسپرسوی آماده شده به دست می‌آید. برای ساخت قهوه‌ی آمریکانو، آب داغ را با اسپرسو ترکیب می‌کنند تا از غلظت اسپرسو کم شود.

 

قهوه عربی چیست؟

قهوه عربی

یکی دیگر از انواع قهوه، قهوه عربی است که بیشتر در کشور های عرب زبان و یا شهر های جنوبی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد، قهوه عربی دو مشخصه بسیار مهم دارد ، اول دَله یا همان وسیله ای که در آن قهوه آماده می‌شود و دوم ادویه هایی که در زمان تهیه این نوع قهوه به آن اضافه می شود .

کافی میکس چیست؟

کافی میکس ها نیز با ترکیبی مختلف از انواع قهوه های فراوری شده (فوری) همراه با افزودنی های مختلفی به طور مثال شکر و میت و … عرضه می شود و امروزه تنوع بسیار زیادی دارد و شرکت های بسیاری در این زمینه محصولات متنوع و فوری ارائه می کنند که شما می توانید در سایت ملوکافی بسیاری از این محصولات را مشاهده کنید.

در ادامه برخی از نوشیدنی های قهوه را معرفی می کنیم ، که در اصل با قهوه های اسپرسو یا دمی تهیه می شوند و با شیر و مواد دیگری مانند شکلات ؛ پودر کاکائو ؛ یا فوم شیر ، خامه هاف اند هاف ، خامه زده شده و مواد دیگر ، ترکیب شده و رسپی های مختلف را بوجود می آورند.

قهوه سرد چیست؟

یکی از ویژگی های بارز قهوه سرد اینست که طعم آب کمتری می دهد و طعم اصل قهوه را بیشتر احساس می کنید! زیرا در درست کردن قهوه سرد، به جای آب گرم، در آب سرد (یا دمای اتاق) تولید می شود.

برخلاف قهوه معمولی، تهیه قهوه سرد هرگز در معرض گرما صورت نمی گیرد قهوه سرد به جای حرارت از زمان استفاده می کند تا روغن، قند و کافئین قهوه را استخراج کند.

قهوه سرد برای کسانی است که برای تهیه قهوه با برنامه ریزی پیش می روند و از قبل به فکر تهیه قهوه شان هستند. چون یک روند طولانی و تدریجی است که می تواند حتی ۲۴ ساعت طول بکشد!

نتیجه، یک قهوه سرد بسیار صاف و غنی با سطح اسیدیته پایین است که می تواند برای افرادی که دارای سیستم گوارشی حساس هستند، یک مسکن باشد.

درست کردن آن بسیار آسان است. دانه های قهوه را با آب سرد مخلوط کنید، بگذارید به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت بماند، صاف کنید و سپس کنسانتره را با آب با نسبت ۱به ۱ رقیق کنید.

در اصل، شما فقط آن را تنظیم کرده و کارهایتان را انجام می دهید تا اینکه زمان آن فرا رسد و از نوشیدن فنجان قهوه با طعم واقعی لذت ببرید.

در هنگام نوشیدن قهوه سرد می توانید چند تکه یخ به برای خنکی بیشتر به آن اضافه کنید.

طرز تهیه آیس کافی

طرز تهیه انواع قهوه پرطرفدار کافی شاپی

۱. طرز تهیه قهوه اسپرسو

اسپرسو پایه‌ای برای نوشیدنی‌های مختلف است. طرز تهیه‌ی اسپرسو را یاد بگیرید و به این ترتیب نیمی از مسیر یاد گرفتن طرز تهیه‌ی کاپوچینو، کافه لاته و ماکیاتوی خودتان را یاد گرفته‌اید.

در این‌جا مواد لازم را برای تهیه‌ی قهوه‌ی اسپرسو می‌بینید:

 • دستگاه اسپرسو
 • دستگاه آسیاب قهوه
 • سبدپورتافیلتر
 • تمپر
 • ترازویی که گرم را وزن می‌کند.
 • لیوان شات

روش تهیه‌ی قهوه‌ اسپرسو با دستگاه: مخزن ماشین اسپرسو را با آب سرد و تصفیه‌شده پر کنید، که نه خیلی سخت و نه خیلی نرم است. ابدا از آب مقطر استفاده نکنید چون ممکن است به دستگاه آسیب شدیدی وارد کند.

دستگاه خود را روشن کنید تا گرم شود، این کار بسته به اندازه‌ی دستگاه، از ۱۵ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. هنگامی‌که دستگاه شما به اندازه‌ی دمای دم کشیدن رسید، کمی بیشتر صبر کنید تا بدنه‌ی دستگاه اسپرسو نیز گرم شود.

پورتافیلتر را در هدگروپ قرار دهید و دستگاه اسپرسو را برای چند ثانیه روشن کنید تا آب جلو بیاید و قسمت‌هایی از دستگاه را که نزدیک به قهوه‌ هستند گرم کند.

داخل پورتافیلتر و قسمت پایین هدگروپ را تمیز کنید.

مقداری دانه‌‌‌ی قهوه را آسیاب کنید و باقی‌مانده‌ی پودر قهوه را از داخل دستگاه آسیاب پاک کنید. ۱۸ تا ۲۱ گرم قهوه‌ی تازه داخل پورتافیلتر بریزید.

روی قهوه را با استفاده از انگشتان‌تان فشار وارد کنید تا سطح قهوه برابر با لبه‌ی سبد پورتافیلر شود.

پورتافیلتر را به هدگروپ ببندید و کار دم کردن را شروع کنید. اگر دستگاه اسپرسو شما مرحله‌ی قبل از دم کردن دارد، ابتدا آن را انجام بدهید.

دم کردن را شروع کنید و با تولید ۳۰ میلی‌لیتر قهوه یا حدود ۳۰ گرم اسپرسو کارتان را پایان بدهید.

قهوه اسپرسو

روش تهیه اسپرسو با قوری موکا:

آب را در بخش پایینی تا زیر سوراخ گرد موجود در قوری بریزید. حداقل ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلی لیتر آب استفاده کنید تا به جوش نیاید یا اسپرسو را نسوزاند.

برای هر ۵۹ میلی لیتر اسپرسویی که میخواهید، ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری (۵ تا ۱۰ گرم) پودر قهوه استفاده کنید. پودر قهوه را به صورت فشرده درون محفظه قرار ندهید زیرا آب به سختی میتواند از بین آن عبور کند. مطمئن شوید که پودر با بالای محفظه همسطح باشد تا بیشترین طعم و کافئین را به اسپرسو بدهد. برای درست کردن اسپرسو از پودر نرم استفاده کنید. این کار زمان بیشتری نسبت به استفاده از پودر زبر میبرد اما طعم بیشتری به آب اضافه میکند.

محفظه ی قهوه را در مخزن پایین قرار دهید و سپس روی قسمت بالای قوری بگذارید. قوری را روی لبهی شعله نگه دارید تا دسته ی آن برای بلند کردنش خیلی داغ نشود.

مطمئن شوید که در قوری موکا هنگام دم کردن قهوه بسته باشد تا حرارت را از دست ندهد. زمانی که صدای جوشیدن از قوری شنیدید، آن را از روی حرارت بردارید تا اسپرسو طعم سوختگی نگیرد.

وقتی آب در مخزن پایین حرارت میبیند، فشار زیاد میشود و آب را به بین پودر قهوه و به بالای قوری میفرستد.

۲. طرز تهیه قهوه فرپوچینو

 •  یک یا دو فنجان یخ
 •  نصف فنجان اسپرسو (یا قهوه با غلظت دو برابر)
 •  نصف فنجان شیر کامل
 •  ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری شکر
 •  ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری شربت طعم‌دار (موکا، شکلات و غیره)

طرز تهیه انواع قهوه خوشمزه

روش تهیه: 

قهوه را دم کنید. اگر یک قهوه جوش دارید، دانه‌های کامل قهوه را بخرید و قبل از دم کردن، آنها را پودر کنید، زیرا فرپوچینو بهترین مزه را زمانی خواهد داشت که از قهوه‌ی تازه‌ی پودر شده استفاده کنید.

اجازه بدهید قهوه به طور طبیعی خنک شود و منتظر بمانید تا به دمای اتاق برسد. ابدا آن را به طور مستقیم روی یخ نریزید، زیرا با این کار نوشیدنی حاصل مزه‌ی خوبی نخواهد داشت.

بعد از اینکه قهوه خنک شد، آن را با مواد تشکیل‌دهنده‌ی دیگر – شکر، شیر و شربت – داخل مخلوط‌کن بریزید. به مدت حدود ۲۰ ثانیه مواد را مخلوط کنید، سپس مخلوط‌کن را با یخ پر کنید.

۳. طرز تهیه کافه لاته

 • اسپرسو (یا قهوه‌ی قوی دم کرده)
 • شیر دو درصد چربی یا بدون چربی
 • پودر کاکائو برای تزئین کردن
 • قاشق
 • ظرف شیشه‌ای دردار
 • یک فنجان پهن و کم عمق

قهوه لاته

روش تهیه:

اسپرسو یا قهوه‌ی قوی‌ را دم کنید.

برای کف کردن شیر، آن را داخل یک ظرف شیشه‌ای بریزید به طوری که تا نیمه پر شود. درب ظرف را خوب ببندید و به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه آن را به شدت تکان دهید.

شیر را بدون گذاشتن درب ظرف به مدت ۳۰ ثانیه در مایکروویو حرارت بدهید، به طوری که کف تا سر شیشه برسد. گرما سبب می‌شود که کف ثابت بماند.

اسپرسو را به یک فنجان پهن و کم عمق منتقل کنید و برای نگه داشتن کف، با استفاده از یک قاشق بزرگ، شیر حرارت دیده در مایکروفر را داخل اسپرسو بریزید. می‌توانید هر اندازه که می‌خواهید، شیر اضافه کنید.

با استفاده از قاشق هر اندازه که دوست دارید کف شیر روی لاته بریزید. با پودر کاکائو نوشیدنی‌تان را تزیین کنید و خوب کار تمام است!

۴. طرز تهیه کاپوچینو

 • اسپرسو
 • شیر
 • همزن و یک لیوان

طرز تهیه کاپوچینو

روش تهیه‌ کاپوچینو یکی از انواع قهوه محبوب:

مثل همیشه اسپرسو را آماده کنید.

۱/۲ فنجان شیر (با استفاده از مایکروویو یا اجاق گاز) را تا نزدیک به نقطه‌ی جوش حرارت بدهید.

برای زدن شیر از همزن استفاده کنید تا به یک کف قطور تبدیل شود، ولی نباید حباب‌های بزرگ داشته باشد.

شیر را در یک ظرف شیشه‌ای تکان دهید تا غلیظ شود و کف کند.

شیشه را روی کانتر بزنید تا حباب‌های بزرگ بترکند.

ظرف را خالی کنید و دوباره این کار را تکرار کنید تا یک کف خوب و خامه‌ای داشته باشید.

شیر را پس از آخرین چرخاندن در ظرف شیشه‌ای به اسپرسو اضافه کنید، مچ دست‌تان را به اطراف بچرخانید تا کف روی شیر قبل از خود شیر خارج شود.

۴. طرز تهیه قهوه ترک

مواد لازم برای تهیه‌ی این قهوه عبارتند از:

 • قهوه ترک
 • آب سرد و تصفیه‌شده (همیشه)
 • جذوه، نوعی قهوه‌جوش مسی که قسمت پایینی آن پهن است.
 • شکر

روش آماده کردن قهوه ترک:

قاعده کلی: از ۱ و نیم فنجان آب برای هر فنجان قهوه استفاده کنید.

قهوه ترک ریزتر از قهوه پودرشده‌ی معمولی است و توصیه می‌شود که خودتان قهوه را پودر نکنید. در عوض می‌توانید قهوه ترک را در سوپرمارکت‌های خاورمیانه به راحتی پیدا کنید.

۱ قاشق چایخوری قهوه را به ازای هر فنجان قهوه اضافه کنید. اگر می‌خواهید آن را شیرین کنید در همان ابتدا شکر را اضافه کنید و خوب هم بزنید.

مخلوط را به آرامی به نقطه‌ی جوش برسانید، اما حتما باید از حرارت متوسط استفاده کنید. این فرآیند فقط ۳ تا ۴ دقیقه طول می‌کشد، بنابراین باید کاملا حواس‌تان به قهوه‌ی روی اجاق باشد.

در هنگام گرم شدن ترکیب، کف تیره رنگی روی آن تشکیل می‌شود و باید از یک قاشق چایخوری برای انتقال مقداری از کف تیره به فنجان استفاده کنید چون رسم است که قهوه ترک با کف روی آن سرو می‌شود.

 

سخن آخر

اگر می‌خواهیم به انواع قهوه روی بیاوریم، باید ابزار مخصوص آن را هم تهیه کنیم. برای قهوه‌ی دم‌کردنی نیاز نیست آن‌قدرها هزینه کنیم و می‌توان با مبلغ کمی، تجهیزات مورد نیاز را برای منزل تهیه کرد. در مورد اسپرسوسازها قضیه اندکی متفاوت است؛ در صورتی که بخواهیم یک اسپرسوساز خوب و باکیفیت داشته‌باشیم، باید چند میلیون تومان هزینه کنیم. اما این را هم باید در نظر گرفت که با تهیه‌ی چنین دستگاهی، هم طعم برتری از قهوه را خواهیم چشید و هم انواع بیشتری از قهوه‌ را در دسترس خواهیم داشت که باعث می‌شود بتوانیم طعم دلخواه‌مان را میان انواع قهوه انتخاب کنیم.

در آخر به شما پیشنهاد میکنیم طرز تهیه قهوه دالگونا را که یک قهوه سرد محسوب می شود، در انگیزه بخوانید و طعم این قهوه بی نظیر را نیز از دست ندهید!

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare