تفاوت کباب سلطانی و بختیاری در چیست؟

در میان انواع کباب ایرانی، کباب هایی هستند که فقط سامل یک نوع کباب نیستند؛ یعنی به صورت ترکیبی دو نوع کباب را در خود چای داده اند و این کباب ها مخصوص کباب بازهای قهاری است که همیشه بین دو انتخاب گیر می کنند! کباب سلطانی، بختیاری و وزیری از این نوع کباب است. در ادامه این مطلب تفاوت کباب سلطانی و بختیاری را برایتان خواهیم گفت و در ادامه طرز تهیه آنها را ارائه می دهیم تا در خانه بهترین کباب را تهیه و میل کنید.

 

تفاوت کباب سلطانی و بختیاری

کباب سلطانی یکی از کبابهای سنتی و مشهور ایرانی است، که برای تهیه آن از راسته گوسفندی یا فیله گوساله، استفاده می‌شود. کباب سلطانی همانطور که از نام آن مشخص است، یک غذایی اعیانی محسوب می‌شده است. این غذا شامل یک سیخ کباب کوبیده و یک سیخ کباب برگ است که در کنار پلو زعفرانی سرو می‌شود.

فرق بین کباب سلطانی و بختیاری

کباب سلطانی خوشمزه

کباب بختیاری همان کباب چنجه می باشد ولی با این تفاوت که تکه های گوشت و مرغ یکی در میان به سیخ زده می شوند. مرغ برای اینکه زودتر از گوشت می پزد باید حتما گوشت بیات باشد یا اینکه تکه های مرغ را گوشت کمی بزرگتر باشد تا در زمان پخت به اندازه یکدیگر پخته شوند.

تفاوت کباب سلطانی با بختیاری

کباب بختیاری اصل

نکته: کباب وزیری هم ترکیبی از یک سیخ کوبیده و یک سیخ جوجه است.

 

طرز تهیه کباب سلطانی نرم و لذیذ

مواد لازم
گوشت فیله‌ یا راسته ۸۰۰ گرم
کره آبکرده  ۱۰۰ گرم
نمک و فلفل به میزان لازم
زعفران حل‌کرده غلیظ ۱ قاشق سوپخوری
آب پیاز ۲ قاشق سوپخوری
فرق کباب سلطانی با بختیاری

کباب سلطانی رستورانی

روش تهیه کباب خوشمزه خانگی

 • گوشت را از طول به ضخامت یک بند انگشت، ببرید. آن‌گاه با پشت کارد بر روی آن بکوبید تا قدری نرم و پهن شود.
 • بعد آن را به عرض ۸ و طول ۱۲ سانتیمتر ببرید و به آرامی سیخ را درون گوشت فرو ببرید.
 • این بار گوشت را به عرض ۵ و طول ۱۲ سانتیمتر ببرید و در سیخ فرو برید و در نهایت گوشت را به عرض ۳ و طول ۶سانتیمتر ببرید و به سیخ بکشید.
 • اکنون سیخ را روی تخته نمناک قرار دهید و با دست مرطوب به آن فرم دهید. اضافی‌های گوشت را از دو طرف ببرید تا کباب به شکل مخروط منظمی درآید.
 • حالا آن را روی آتش کباب کنید.
 • وقتی نیم‌پز شد، سس را با قلم‌مو روی کباب بمالید و دوباره روی آتش قرار دهید تا کاملاً برشته و کباب شود.
 • نکته: برای تهیه سس، همه مواد دستور را با یکدیگر مخلوط کنید.

 

طرز تهیه کباب کوبیده را از اینجا بخوانید:

طرز تهیه کباب کوبیده خوشمزه با تمام فوت و فن‌ها

 

طرز تهیه کباب بختیاری رستورانی در خانه

مواد لازم
فیله گوسفند یا گوساله ۴۰۰ گرم
فیله مرغ ۴۰۰ گرم
پیاز ۱ عدد
ماست ۸ قاشق غذاخوری
روغن مایع ۸ قاشق غذاخوری
زعفران ۱ قاشق غذاخوری
کره ۵۰ گرم
فلفل سیاه به میزان لازم
نمک به میزان لازم
فرق چلو کباب سلطانی و بختیاری

کباب بختیاری خوشمزه

روش پخت کباب بختیاری ذغالی خوشمزه

 • ابتدا فیله مرغ را به اندازه کبابی برش می زنیم و داخل یک کاسه می ریزیم. برای گوشت قرمز می توانیم از فیله گوساله یا راسته گوسفند استفاده کنیم. گوشت قرمز را هم به همین صورت برش می زنیم و به گوشت مرغ اضافه می کنیم.
 • پیاز را می توانیم به صورت خلالی خرد کنیم یا اینکه آب پیاز را بگیریم و به کاسه اضافه کنیم. ۱ قاشق غذاخوری زعفران دم کرده به کاسه اضافه می کنیم و پس از آن ماست ، روغن مایع ، نمک و فلفل را به مواد اضافه می کنیم.
 • مواد را خوب زیر و رو می کنیم تا مواد طعم دهنده به تمام نقاط گوشت برسند. پس از مخلوط کردن مواد درب کاسه را با یک سلفون می پوشانیم و برای مدت حداقل ۳ ساعت در یخچال قرار می دهیم تا گوشت استراحت کند و طعم دار شود.
 • پس از گذشت این زمان و طعم دار شدن گوشت کاسه را از یخچال خارج می کنیم. گوشت ها را یکی در میان گوشت مرغ و گوشت قرمز سیخ می کنیم. پس از اینکه تمام گوشت را سیخ کردیم ذغال یا کباب پز را برای کباب کردن گوشت ها آماده می کنیم.
 • سیخ ها را روی منقل می چینیم تا کباب شوند. در این بین کره را آب می کنیم و با بُرِس روی کباب ها می زنیم تا خشک نشود. در کنار کباب بختیاری چند سیخ گوجه فرنگی و فلفل هم می توانیم کباب کنیم. در پایان کباب را با برنج یا نان سرو می کنیم.

 

سخن آخر

کباب ها از دسته غذاهای هستند که طرفداران زیادی دارند به گونه ی که شما در شهر می توانید رستورانها و کبابی های زیادی را ببنید. جالب اینجاست که از زمان ناصرالدین شاه این غذای خوشمزه به ایران وارد شده است.کباب ها انواع مختلفی دارند که می توانیم به کباب کوبیده ، کباب سلطانی ، کباب بختیاری ، کباب قفقازی ، کباب برگ زعفرانی و … اشاره کنیم و هر کدام از آنها دارای دستورالعمل های برای پخت هستند که باید در زمان پخت به آنها دقت کرد تا بتوان یک کباب خوشمزه را آماده کرد.

در این مطلب فرق چلو کباب بختیاری با سلطانی را برایتان شرح دادیم؛ پیشنهاد می کنیم اگر به طعم کباب ها علاقه دارید، حتما طرز تهیه کوبیده مرغ را در مطلب «طرز تهیه کباب مرغ خوشمزه با سس کره و زعفران» دنبال کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare