نحوه پاک کردن سیرابی مثل برف، بدون بو و کثیفی!

طریقه پاک کردن سیرابی گوسفند و گاو

بوی نامطبوع و ناخشوایند سیرابی قبل از پاک کردن سیرابی ، کمی غیر قابل تحمل است و برای استفاده از آن ، باید به خوبی پاک شده و با دقت و حوصله زیاد شستشو داده شود. سیرابی محل تخمیر غذای جویده شده توسط دام است که دارای میلیاردها باکتری می باشد. تغذیه دام در رنگ سیرابی تاثیر دارد و ممکن است سیرابی قبل از شستشو به رنگ زرد یا سبز مایل به خاکستری یا قهوه ای باشد .اگر غذای دام از علوفه سبز باشد ، سبزتر و تیره تر از دامی است که از جو استفاده کرده است.

بهرحال ما در این مطلب به شما می گوییم که چگونه باید سیرابی را راحت و سریع پاک کنید! با ما باشید.

 

روش های پاک کردن سیرابی

۱. پاک کردن سیرابی با آب جوش

 • یک قابلمه نسبتا بزرگ انتخاب کنید و آب را در آن بجوشانید.
 • سیرابی را از قسمت هزارلا و شیردان جدا کنید.
 • با یک قیچی و یا چاقوی تیز، سیرابی را برش بزنید تا مانند یک پوسته صاف شود و از حالت کیسه ای خارج گردد. سیرابی را با یک قیچی یا چاقوی تیز برش بزنید تا از حالت کیسه ای خارج شده و مانند یک پوسته ی صاف شود. سپس آن را به ۳ یا ۴ قسمت برشبزنید تا راحت تر تمیز شود.
 • وقتی آب جوشید ، قابلمه را از روی حرارت بردارید و یک بخش از سیرابی را به مدت چند ثانیه در آب جوش فرو برید. نباید سیرابی زیاد در آب جوش بماند زیرا پخته شده و نمی توان دیگر آن را شستشو داد.
 • حالا چگونه پرز سیرابی را تمیز کنیم؟ با کمک یکدیگر، دو طرف سیرابی را نگه دارید تا صاف شود ، سپس با یک چاقوی تیز روی سیرابی بکشید تا پرزهای رنگی آن جدا شده و سیرابی به رنگ سفید و یا صورتی ملایم شود.
 • در صورت جدا نشدن همه پرزها، بار دیگر مرحله قبل را تکرار کنید.
 • همه بخش های سیرابی را که جدا کردید به همین ترتیب تمیز کنید.
 • در صورت سرد شدن آب قابله، دوباره آن را گرم کنید چرا که با آب سرد، پرزها جدا نمی شوند.
 • در تمیزکردن هزارلا هم به همین منوال عمل کنید، یعنی با فرو کردن آن در آب جوش و تمیز کردن آن با دست، می توان هزارلا را نیز پاک و تمیز کرد.

 نکته: اگر سیرابی زیاد در آب داغ بماند، پخته شده و دیگر قابل تمیز کردن نیست، بنابراین در حد چند ثانیه کافی است.

نحوه پاک کردن سیرابی

۲. نحوه پاک کردن سیرابی با جوش شیرین

سیرابی رنگ زرد متمایل به کرم دارد و همین مساله سبب می شود هر کسی میل خوردن آن را نداشته باشد.به همین دلیل یکی از راهکارهای تمیز کردن سیرابی به گونه ای که رنگ زرد آن به سفید تبدیل شود و سیرابی خوردنی تر کند ، استفاده از جوش شیرین در تمیز کردن سیرابی است.

سشتن سیرابی با جوش شیرین چاره کار است؛ برای این کار مقداری آب جوش تهیه کرده و کمی پودر جوش شیرین به آن اضافه نمایید و هم بزنید تا کاملاً در آب حل شود. در ادامه تکه های سیرابی را درون محلول آب جوش و سیرابی انداخته و بلافاصله پرزها را از پوسته سیرابی جدا نمایید. نکته قابل تامل در مورد پاک کردن سیرابی به این روش این است که اینبار سیرابی شما شفاف و درخشنده تر از روش های قبلی است و همین روش توسط مغازه های سرو کله و پاچه و سیرابی مورد استفاده قرار می گیرد و نتیجه آن نیز درخشان است.

۳. پاک کردن سیرابی با آسپرین

این روش نیز مانند روش استفاده از جوش شیرین است اما به هیچ عنوان به شما توصیه نمیکنیم که از آن استفاده کنید چراکه نمی توان تضمین کرد که آثار آسپرین از روی سیرابی پاک شود.

روش پاک کردن سیرابی

روش از بین بردن بوی سیرابی از دست

برای از بین بردن بوی بد دست ناشی از تماس با سیرابی به روش های زیر عمل کنید:

 • مالیدن دستان به ظروف استیل
 • مالیدن دست ها با نمک
 • شستن دست ها با لیمو ترش یا آب لیمو
 • شستن دست ها با دهانشویه
 • شستن دست ها با سرکه سفید
 • مالیدن دست ها با دانهه ای قهوه

از بین بردن بوی سیرابی از خانه

برای از بین بردن بوی سیرابی از خانه، کافی است مقداری پوست پرتقال یا لیمو ترش را درون آبجوش بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا عطر آن همه جا را بگیرد. اگر این دو میوه در دسترس نبود از دارچین یا وانیل استقاده کنید و در آبجوش بریزید.

از بین بردن بوی سیرابی در غذا

برای پخت سیرابی ابتدا آن را داخل آب قرار بدهید و اجازه بدهید چند دقیقه داخل آب بجوشد سپس آب آن را خالی کنید و داخل زودپز یک عدد پیاز را نگینی خرد کنید و با کمی روغن تفت بدهید زمانی که پیازها سبک شدند سیرابی را به آن ها اضافه کنید و بعد آب جوش و نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به آن اضافه کنید.

دقت کنید آب آن کم نباشد زیرا حدود ۲-۳ ساعت به آن اجازه بدهید تا به آرامی بپزد. و بعد از این زمان آن را تست کنید اگر پخته بود نمک آن را بچشید اگر لازم بود باز به آن نمک اضافه کنید. اگر نپخته بود باز به آن اجازه بدهید تا بپزد. مدت زمان پخت با هم متفاوت است.

نکته: ادویه مخصوص سیرابی چیزی جز نمک و فلفل وزردچوبه نیست و مابقی آن بسته به سلیقه شماست.

 

سخن آخر

سیرابی تازه ، راحت تر تمیز می شود . فصل بهار و تابستان برای خرید سیرابی بهتر است زیرا دام از علوف تازه تغذیه می کند، در نتیجه سیرابی به رنگ روشن است.  سیرابی نباید بوی فاسد شدن داشته باشد ، با اینکه سیرابی نپخته بوی نامطبوعی دارد اما نباید بو و رنگ فاسد شدن داشته باشد. رنگ سبز سیرابی مربوط به کلروفیل موجود در علوفه دام است.  برای این که غذای شما بوی خوبی داشته باشد می بایست با دقت و حوصله تمیز شود تا هیچ گونه ناخالصی روی آن باقی نماند.

شما چگونه سیرابی را پاک می کنید؟ تجربیات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین شما می توانید طرز پاک کردن میگو را نیز در انگیزه به صورت ساده یاد بگیرید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare