بیوگرافی نیکولا تسلا ، اختراعات و چند سخن از وی

بیوگرافی کامل نیکولا تسلا

نیکولا تسلا دانشمندی برجسته بود که بیوگرافی وی بسیار خواندنی است. اختراعات اصلی تسلا شامل کویل تسلا، برق جریان متناوب (AC) و کشف میدان مغناطیسی در حال چرخش می‌شوند. او را به دلیل طراحی سیستم الکتریکی جریان متناوب می‌شناسیم که توانست فناوری AC را متحول سازد. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی نزدیک‌تر به بیوگرافی و اختراعات این دانشمند بیندازیم.

 

بیوگرافی نیکولا تسلا

نیکولا تسلا مهندس و دانشمند شناخته شده برای طراحی سیستم الکتریکی جریان متناوب (AC) که سیستم برقی غالب امروزه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، است. وی همچنین “کویل تسلا” را ایجاد کرد که هنوز هم در فناوری رادیو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تسلا که در کرواسی مدرن متولد شد، در سال ۱۸۸۴ به ایالات متحده آمد و مدت کوتاهی با توماس ادیسون کار کرد. او همچنین چندین حق ثبت اختراع از جمله موارد مربوط به ماشین آلات AC خود را به جورج وستینگهاوس فروخت.

بیوگرافی نیکولا تسلا

بیوگرافی نیکولا تسلا با فراز و نشیب های زیادی همراه است.

کودکی تسلا

تسلا ۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶ در اسمیلان کرواسی متولد شد. او یکی از پنج فرزند در میان دین، آنجلینا، میلکا و ماریکا بود. علاقه تسلا به اختراع الکتریکی توسط مادرش، جوکا مندیچ که در اوقات فراغت وسایل خانگی کوچک را اختراع می‌کرد، کشف شد. پدر تسلا، میلوتین تسلا، یک کشیش ارتدوکس صربستان و نویسنده بود که پسرش را برای پیوستن به کلیسا تحت فشار قرار می‌داد. اما منافع نیکولا کاملا در کسب علوم نهفته بود.

تحصیلات

پس از تحصیل در Realschule، کارلستاد (که بعدها به Johann-Rudolph-Glauber Realschule Karlstadt  تغییر نام داد) در آلمان، در انستیتوی پلی تکنیک در گراس، اتریش؛ و دانشگاه پراگ در دهه ۱۸۷۰، تسلا به بوداپست نقل مکان کرد؛ جایی که او مدتی برای کار در صرافی تلفن مرکز انتخاب کرده بود.

در حالی که در بوداپست زندگی را می‌گذراند، ایده برای اختراع موتور القایی ابتدا به ذهن تسلا خطور کرد، اما پس از چند سال تلاش، در سن ۲۸ سالگی تسلا تصمیم گرفت اروپا را به مقصد آمریکا ترک کند.

نیکولا تسلا در مقابل توماس ادیسون

در سال ۱۸۸۴ تسلا نامه‌ای برای مخترع معروف و شخص بانفوذ تجارت توماس ادیسون که کارهای الکتریکی بر پایه جریان برق مستقیم که به سرعت در حال تبدیل شدن به استاندارد در کشور بود را انجام می‌داد، نوشت. ادیسون تسلا را استخدام کرد و این دو مرد خستگی ناپذیر در کنار یکدیگر کار کردند و پیشرفت‌هایی را در اختراعات ادیسون ایجاد کردند.

چند ماه بعد، این دو به دلیل روابط تجاری و علمی متناقض، که توسط مورخین آن‌ها شخصیت‌های بسیار متفاوت از هم تعریف شده‌اند، از هم جدا شدند؛ در حالی که ادیسون شخصیت قدرتمندی بود که روی بازاریابی و موفقیت مالی متمرکز شده بود، تسلا از نظر اقتصادی بسیار آسیب پذیر می‌نمود.

بیوگرافی نیکولا تسلا

تسلا بر خلاف ادیسون از اقبال مناسبی به جهت حمایت مالی برخوردار نبود.

اولین کار انفرادی

در سال ۱۸۸۵ تسلا بودجه‌ای برای شرکت برق الکتریکی تسلا دریافت کرد و از طرف سرمایه گذاران وی وظیفه گرفت تا نورپردازی با قوس بهتر را توسعه دهد. با این حال، پس از کسب موفقیت با این کار، تسلا از سرمایه گذاری کنار گذاشته شد؛ به گونه‌ای که مدتی او مجبور شد تا برای امرار معاش به عنوان کارگر کار کند. البته دو سال بعد با دریافت بودجه مجدد، وضعیت تسلا نیز بهبود پیدا کرد.

 

اختراعات نیکولا تسلا

در طول حرفه خود، تسلا ایده‌های بسیاری از اختراعات مهم – که اکثر آن‌ها به طور رسمی توسط سایر مخترعین ثبت شده بودند – کشف، طراحی و توسعه داد که  از جمله آن‌ها می‌توانیم به دینام‌ها (ژنراتورهای برقی مشابه باتری‌ها) و موتور القایی اشاره کنیم.

او همچنین در زمینه کشف فناوری رادار، فناوری اشعه ایکس، کنترل از راه دور و چرخش مغناطیسی معروف است. تسلا به دلیل مشارکتش در تولید برق AC و سیم پیچ تسلا (کویل تسلا) نیز به شهرت فراوانی رسید.

انرژی آزاد

در حدود ۱۹۰۰ تسلا با وسواس در مورد انتقال بی سیم انرژی، کار خود را بر روی جسورانه‌ترین پروژه انجام داد: ساختن یک سیستم ارتباطی بی سیم جهانی – انتقال از طریق یک برج بزرگ برقی – برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات و تامین انرژی رایگان در سراسر جهان.

با تامین بودجه گروهی از سرمایه گذاران که شامل غول مالی JP Morgan بود، در سال ۱۹۰۱ میلادیتسلا کار خود را روی پروژه انرژی آزاد به صورت جدی آغاز کرد و به طراحی و ساخت آزمایشگاه با نیروگاه و یک برج انتقال گسترده در محوطه ای در لانگ آیلند، نیویورک پرداخت که به Wardenclyffe معروف شد.

با این وجود، شبهاتی در بین سرمایه گذاران وی در مورد موفقیت‌آمیز بودن سیستم تسلا وجود داشت. درحالی که رقیب وی، گوگللیمو مارکونی – با حمایت مالی اندرو کارنگی و توماس ادیسون – با پیشرفت فناوری‌های رادیویی خود موفقیت‌های چشمگیری داشت، برای تسلا راهی جز کنار گذاشتن پروژه باقی نمانده بود.

اشعه مرگ

پس از بسته شدن پروژه انرژی آزاد و تحمل فشارهای عصبی شدید، تسلا سرانجام به عنوان مشاور به کار بازگشت. اما با گذشت زمان، ایده‌های او به تدریج عجیب‌تر و غیرعملی‌تر شدند. او به طور فزاینده‌ای غیرعادی شد و بیشتر وقت خود را به مراقبت از کبوتران وحشی در پارک‌های شهر نیویورک اختصاص داد.

تسلا حتی با صحبت‌های خود در مورد ساختن “پرتو مرگ” قدرتمند که مورد علاقه اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ جهانی دوم بود، توجه FBI را جلب کرد.

بیوگرافی نیکولا تسلا مخترع نابغه

بیشترین اختراعات نیکولا تسلا زمانی به ثمر نشست که زودتر از او دیگر افراد با حمایت مالی، آن‌ها را به ثبت رسانده بودند.

تسلا چگونه درگذشت؟

فقیر و تنها، تسلا در ۷ ژانویه سال ۱۹۴۳ در سن ۸۶ سالگی در نیویورک، جایی که نزدیک به ۶۰ سال در آن زندگی کرده بود، در اثر ترومبوز عروق کرونر درگذشت.

 

تعدادی از برترین سخنان نیکولا تسلا

  • اگر می‌خواهید اسرار جهان را کشف و پیدا کنید، از منظر انرژی و فرکانس و ارتعاش فکر کنید.
  • از بین همه چیز، من بهترین کتاب‌ها را دوست دارم.
  • تنها باشید، این راز اختراع است. آن زمان هنگام تولد ایده‌هاست. (منظور از تنها بودن داشتن آرامش درونی و ذهنی است)
  • مغز من فقط گیرنده است. در جهان ذراتی وجود دارد که از آن، دانش، قدرت و ایده و الهام می‌گیریم. من به اسرار این ذره نفوذ نکرده‌ام، اما می‌دانم که آن وجود دارد.
  • هر فردی باید صادقانه فکر کند، اما می‌تواند عمیق فکر کند و کاملاً مجنون باشد.

 

سخن پایانی

شما از بیوگرافی نیکولا تسلا چه چیزهایی می‌دانید که در بالا به آن‌ها پرداخته نشده باشد؟ همین طور توصیه می‌کنیم که بیوگرافی بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت و ثروتمندی نیکوکار را نیز مطالعه کنید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare