بیوگرافی مارادونا ، از فقر و کوکائین تا ستاره فوتبال شدن!

بیوگرافی مارادونا بازیکن مشهور فوتبال

فوتبال ورزشی است که در همه کشورهای جهان جایگاه ویژه و پررنگی دارد. به همین دلیل رقابت در آن بسیار شدید است و فردی که به ستاره در تیم‌های بین المللی تبدیل می‌شود، بسیار تلاش کرده و البته که یک نبوغی دارد! مارادونا نیز یکی از ستاره‌های بین‌المللی فوتبال است که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. شاید شما نیز از طرفدارانش باشید و دوست دارید با ببیوگرافی مارادونا به طور کامل آشنا شوید.

در این مطلب می‌خواهیم به طور کامل بیوگرافی مارادونا که بسیار جالب است را برای شما عزیزان ارائه دهیم.

 

بیوگرافی مارادونا

 کودکی و نوجوانی مارادونا

دیگو مارادونا در ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در شرایط نامناسب اقتصادی خانواده در شهری به نام ویلا فیوریتو در نزدیکی بوینوس آیرس به‌عنوان چهارمین فرزند توتا و چیتوری مارادونا به دنیا آمد. وقتی او کودکی سه ساله بود توپی را به‌عنوان هدیه تولد از پسر خاله‌اش دریافت کرد. از آن به بعد این توپ علاوه بر یک هدیه ارزشمند به یک دوست وفادار برای او تبدیل شد که همیشه با او بود.

مارادونا از همان سنین نوجوانی استعداد فوق‌العاده‌ای در انجام حرکات ضربه‌ای با توپ داشت. وقتی تنها هشت سال داشت برای تست دادن به آرژانتینو جونیورز رفت. مربیان از دیدن کارهایی که او با توپ می‌کرد شگفت زده شده بودند و باورشان نمی‌شد که او تنها یک کودک هشت ساله باشد. تا حدی که می‌گفتند او سن خود را دروغ گفته است و دوباره کارت شناسی‌اش را گرفتند تا بررسی کنند و دیدند که واقعا هشت سال دارد. کارهایی که او انجام می‌داد خیلی بیشتر از سنش بود. آن روز مربیانی که نمایش زیبای او را دیدند تصمیم گرفتند وی را تعلیم داده تا به‌صورت تکنیکی ورزش فوتبال را ادامه دهد. بعدها او را دائما به برنامه‌های تلویزیونی دعوت می‌کردند تا کارهای فوق‌العاده‌اش با توپ را به همه مردم نشان دهد.

کودکی و نوجوانی مارادونا

اولین بازی رسمی ماردونا

او اولین بازی رسمی خود را در سال ۱۹۷۶، درست ۱۰ روز قبل از تولد شانزده سالگی‌اش انجام داد. با استعدای که از خود نشان داده بود چهار ماه بعد، اولین بازی خود را در تیم ملی آرژانتین مقابل مجارستان انجام داد و به جوان‌ترین بازیکن آرژانتین تا آن زمان تبدیل شد. دو سال بعد به دلیل اینکه احساس می‌شد هنوز خیلی جوان است از تیم ملی فاصله گرفت و در تیم ملی زیر ۲۰ سال، تیمی که او را از کودکی حمایت کرده بود، با سرمربی گری بوکا بازی کرد. با وجود اینکه او فقط یک فصل برای بوکا بازی کرد، همان یک فصل را به دوره‌ای ویژه و طلایی برای بوکا تبدیل کرد. او با ۲۸ گل در ۴۰ بازی، عنوان قهرمانی لیگ برتری را برای بوکا به دست آورد.

پیوستن مارادونا به تیم بارسلونا

مارادونا در سال ۱۹۸۳ در ۲۶ ژوئن با پیشنهاد ۷.۳ میلیون دلاری در ال کلاسیکو بازی کرد و نمایش شگفت انگیزی را در برابر رئال مادرید به نمایش در آورد. با این حال در لالیگا نتوانست آن طور که از او انتظار داشتند ظاهر شود. زیرا دائما با کارکنان زمین بدرفتاری می‌کرد و گاه و بی گاه غیبش می‌زد. حتی زمانی فرا رسید که او را با کوکائین دستگیر کردند. این کارهای او در نهایت منجر به اخراجش از تیم بارسلونا شد.

اما دوباره در سال ۱۹۸۴ با توافق ۱۳ میلیون دلاری، با تیم ناپل قرارداد بست. بعدها او با تیم‌های شناخته شده دیگر جهان در ایتالیا و اسپانیا نیز بازی کرد. وی حدود ۲۰ سال در زمین بازی کرد و مجموعا ۲۵۹ گل را در تیم‌های معروف دنیا به ثمر رساند.

مارادونا اسطوره فوتبال در جهان

زندگی شخصی مارادونا

با وجود موفقیت‌های فراوانی که مارادونا در زمینه فوتبال داشت، اما وی از زندگی شخصی خوبی برخوردار نبود. در آن زمان خبرنگارها می‌گفتند که وی با طایفه‌ای به نام جولیانو در ارتباط است و در یکی از مهمانی‌های آن‌ها دیده شده بود و به همین دلیل از اواخر دهه ۸۰ معتاد به کوکائین شد. زندگی او در ناپل بدتر شد و مطبوعات شروع به نوشتن در مورد او و معشوقه وی به نام کریستیانا سیناگرا و فرزندشان کردند که در سال ۱۹۸۶ و بدون اطلاع عمومی متولد شده بود و تا مدت‌ها مارادونا این ارتباط را انکار می‌کرد. وی به دلیل اینکه به همراه کوکائین دستگیر شد حدود ۱۵ ماه از بازی تعلیق شد تا سرانجام تصمیم به ترک آن گرفت و تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفته و کوکائین را ترک کرد. او بازی‌های مختلفی را پس از بهبودش انجام داد و در نهایت در سال ۲۰۰۸ به‌عنوان سرمربی تیم آرژانتین منصوب شد و تا سال ۲۰۱۰ موقعیت خود را حفظ کرد و به دلیل باخت در برابر آلمان با نتیجه ۰-۴ از تیم آرژانتین اخراج شد.

دیگو مارادونا اسطوره فوتبال آرژانتین و جهان در سال ۲۰۲۰، در ۶۰ سالگی به دلیل حمله قلبی در خانه‌اش درگذشت.

 

علت شهرت مارادونا در فوتبال

علت اصلی شهرت این فوتبالیست آرژانتینی، توانایی فوق‌العاده او در کنترل توپ و ایجاد فرصت‌های ناب گل زنی برای خودش و هم تیمی‌هایش است. مارادونا در کل دهه ۱۹۸۰ به‌عنوان برترین فوتبالیست جهان شناخته می‌شد. وی در تیم‌های زیادی در کشورهای آرژانتین، ایتالیا و اسپانیا بازی کرد و  در تیم ملی آرژانتین که در سال ۱۹۸۶ به خاطر وجود مارادونا قهرمان جام جهانی شد، به ستاره فوتبال تبدیل شد.

با این حال، در آرژانتین، مارادونا همیشه بیش از یک قهرمان ورزشی بود. از نظر مردم آرژانتین او یک شخصیت الهی بود. در کتاب‌های تاریخی مربوط به آن زمان نوشته شده است که: او ترکیبی از ورزشکاری مایکل جردن، قدرت باب روت و قابلیت پذیری انسانی مایک تایسون بود؛ در کشوری که از ناامیدی‌های اجتماعی بسیار و چندین دیکتاتوری نظامی رنج می‌برد، جان سالم به در برد و به بتی از امید برای میلیون‌ها نفر تبدیل شد.

 

افتخارات دیگو مارادونا

باشگاهی

۱. آرژانتین – بوکا جونیورز

قهرمان لیگ برتر آرژانتین در سال ۱۹۸۱

۲. اسپانیا – بارسلونا

قهرمان کوپا دل ری در سال ۱۹۸۳

قهرمان کوپا دی لالیگا در سال ۱۹۸۳

قهرمان سوپرجام فوتبال اسپانیا در سال ۱۹۸۳

۳.ایتالیا – ناپولی

قهرمان سری آ (۲) در سال‌های ۸۷–۱۹۸۶، ۹۰–۱۹۸۹

قهرمان جام حذفی ایتالیا در سال‌های ۱۹۸۶–۸۷

قهرمان لیگ اروپا در سال ۱۹۸۹

قهرمان سوپرجام ایتالیا در سال ۱۹۹۰

نایب قهرمان سری آ (۲) در سال‌های ۸۸–۱۹۸۷، ۸۹–۱۹۸۸

نایب قهرمان جام حذفی ایتالیا در سال‌های ۸۹–۱۹۸۸

ملی

تیم ملی آرژانتین

قهرمان جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال در سال ۱۹۷۹

قهرمان جام جهانی در سال ۱۹۸۶

نایب قهرمان جام جهانی در سال ۱۹۹۰

 

تصاویری زیبا از دیگو مارادونا

مارادونا بازیکن فوتبال آرژانتینی


بیوگرافی مارادونا - فوتبالیست جنجالی


بیوگرافی مارادونا چهره فوتبالی


بیوگرافی مارادونا فوتبالیست مشهور


بیوگرافی مارادونا

سخن آخر

با وجود زندگی شخصی جنجالی مارادونا، تأثیر وی در بازی فوتبال جهانی قابل انکار نیست. میشل پلاتینی (رئیس سابق فدراسیون یوفا) وقتی در مورد مارادونا از وی سؤال شد، گفت: “کارهایی که من می‌توانم با یک توپ فوتبال انجام دهم، او می‌توانست با یک پرتقال انجام دهد.” حتی فراتر از استعداد شگفت انگیز خود در زمین، مارادونا به‌عنوان کسی شناخته می‌شد که هرگز از حرف زدن در مورد موضوعات مختلف تیم به نمایندگی از هم تیمی‌هایش هراسی نداشت و بیشتر اوقات مشکلات تیم از طریق او حل می‌شد.

به خواندن بیوگرافی فوتبالیست‌های مشهور علاقه دارید؟ پس پیشنهاد می‌کنیم حتما در انگیزه بیوگرافی « علی دایی و حواشی وی در فضای مجازی» را نیز بخوانید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare