زندگینامه ایلان ماسک، کارآفرین ثروتمند و موفق آمریکایی

زندگینامه ایلان ماسک

ایلان ماسک، در ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱، در پرتوریا در آفریقای جنوبی متولد شد. این کارآفرین آمریکایی متولد آفریقای جنوبی، بنیان پرداخت الکترونیکی PayPal و SpaceX را بنا نهاده و سازنده‌ی وسایل پرتاب و فضاپیما‌ها است. او همچنین یکی از اولین سرمایه‌گذاران بزرگ و مدیر اجرایی تولیدکننده‌ی خودرو‌های برقی تسلا بوده است. در ادامه‌ی این مطلب می‌توانید بیشتر با زندگینامه‌ ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا، ۳۸ مین فرد قدرتمند جهان، ۱۵ مین فرد ثروتمند در حوزه‌ی تکنولوژی و ۱۰۰ مین میلیاردر در جهان در سال ۲۰۱۵، آشنا شوید.

 

ایلان ماسک کیست؟

ایلان ماسک (Elon Reeve Musk)، یک کارآفرین و مدیر بازرگانی آمریکایی متولد آفریقای جنوبی است که در سال ۱۹۹۹ X.com (که بعد‌ها به PayPal تبدیل شد)، در سال ۲۰۰۲ SpaceX و در سال ۲۰۰۳ تسلا موتورز تاسیس کرد. ماسک در اواخر دهه‌ی بیستم زندگی خود، با فروش استارتاپ Zip۲ به یک میلیونر تبدیل شد.
ماسک در ماه مه ۲۰۱۲، هنگامی که SpaceX یک راکت را که اولین وسیله‌ی نقلیه‌ی تجاری را به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال می‌کرد، به فضا فرستاد، به سرخط خبر‌ها تبدیل شد. وی با خرید SolarCity در سال ۲۰۱۶، پورتفوی خود را تقویت کرد و با بر عهده گرفتن نقش مشاور در اوایل دولت دونال ترامپ، جایگاه خود را به عنوان رهبر صنعت تثبیت کرد.

اوایل زندگی

ماسک در ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱ در پرتویا، آفریقای جنوبی متولد شد. در زمان کودکی، او چنان در آرزوهایش درباره اختراعات گم شد که والدین و پزشکان وی برای بررسی شنوایی‌اش، شروع به انجام آزمایشاتی کردند. در حدود زمان طلاق والدینش، زمانی که ۱۰ ساله بود، ماسک به رایانه علاقه‌مند شد. او به صورت خودآموز برنامه‌نویسی را فراگرفت و در ۱۲ سالگی، اولین نرم‌افزار خود را فروخت؛ یک بازی با نام «Blastar». در مدرسه‌ی ابتدایی، ایلان ماسک کوتاه، درونگرا و کتابی بود. او تا ۱۵ سالگی مورد آزار و اذیت بود تا اینکه به صورت ناگهانی رشد کرد و یاد گرفت چگونه از طریق کاراته و کشتی از خود دفاع کند.

جوانی ایلان ماسک

خانواده

مادر ماسک، مایا ماسک، یک مدل کانادایی و پیرترین ستاره‌ی زن در کمپین «Covergirl» است. در کودکی ایلان ماسک، مادرش برای حمایت از خانواده در ۵ شغل فعالیت می‌کرد. پدرش، ارول ماسک، یک مهندس ثروتمند آفریقای جنوبی است. ماسک دوران کودکی خود را با برادرش کیمبل و خواهرش توسکا در آفریقای جنوبی گذراند و پدر و مادرش در ۱۰ سالگی او، از یکدیگر جدا شدند.

تحصیلات ایلان ماسک

ماسک در ۱۷ سالگی، درسال ۱۹۸۹، برای شرکت در دانشگاه ملکه و اجتناب از خدمت اجباری در ارتش آفریقای جنوبی، به کانادا نقل مکان کرد. در آن سال، ماسک تابعیت کانادایی خود را گرفت، چرا که معتقد بود بدین طریق، آسان‌تر خواهد توانست شهروندی آمریکا را بدست آورد. در سال ۱۹۹۲، ماسک برای تحصیل در زمینه‌ی تجارت و فیزیک در دانشگاه پنسیلوانیا، کانادا را ترک کرد. وی با مدرک لیسانس اقتصا فارع‌التحصیل شد و برای یک لیسانس دوم در رشته‌ی فیزیک در همان دانشگاه ماند.
پس از ترک پنسیلوانیا، ماسک عازم دانشگاه استنفورد کالیفرنیا شد تا دکترای فیزیک انرژی را دنبال کند. این کار کاملا با رونق یافتن اینترنت مصادف بود و این باعث شد که وی پس از گذشت ۲ روز، دانشگاه استنفورد را رها کند تا با جریان اینترنت همراه شود. بدین ترتیب وی شرکت Zip۲ را در سال ۱۹۹۵ بنا نهاد. ماسک در سال ۲۰۰۲ شهروند آمریکا شد.

شرکت‌های ایلان ماسک

شرکت Zip۲

ماسک اولین شرکت خود را با نام Zip۲ در سال ۱۹۹۵ همراه با برادرش، کیمبل ماسک، راه‌اندازی کرد. Zip۲، به عنوان یک «راهنمای شهری» آنلاین، محتوای مورد نیاز برای وبسابت‌های «نیویورک تایمز» و «شیکاگو تریبون» را فراهم می‌کرد. در سال ۱۹۹۹، بخشی از شرکت «Compaq Computer»، Zip۲ را به مبلغ ۳۰۷ میلیون دلار وجه نقد و ۳۴ میلیون دلار به وسیله‌ی سهام خریداری کرد. ۷٪ یا ۲۲ میلیون دلار از این فروش به ماسک رسید.

پی پال

در سال ۱۹۹۹، ایلان و کیمبل ماسک از سرمایه‌ی برآمده از فروش Zip۲، یک شرکت سرویس‌دهنده مالی و پرداخت ایمیلی به نام X.com را تاسیس کردند. در سال بعد، ادغام این شرکت با «کانفینیتی» منجر به ایجاد PayPal شد که امروزه می‌شناسیم. در اکتبر ۲۰۰۲، هنگامی که پی پال توسط eBay ۱.۵ میلیارد دلار سهام بدست اورد، ماسک اولین «میلیارد» خود را بدست آورد. پیش از فروش، وی ۱۱ درصد از سهام پی پال را در اختیار داشت.

ایلان ماسک و برادرش موسسین پی پال

SpaceX

ماسک سومین شرکت خود به نام «Space Exploration Technologies Corporation» یا SpaceX را در سال ۲۰۰۲ با هدف ساخت فضاپیما برای سفر‌های تجاری فضایی تاسیس کرد. تا سال ۲۰۰۸، SpaceX به خوبی جای خود را تثبیت کرد و ناسا با این با این شرکت یک قرارداد ۱٫۶ میلیارد دلاری برای پرواز فضانوردان آمریکایی از مدار زمین امضا کردند.

ایلان ماسک موسس اسپیس ایکس

تسلا موتورز

ماسک بنیانگذار، مدیرعامل و معمار محصول در شرکت تسلا موتورز است. شرکتی که در سال ۲۰۰۳ تشکیل شده و به تولید اتومبیل‌های برقی مقرون به صرفه و همچنین باتری و سقف‌های خورشیدی مشغول است. ماسک نظارت بر همه‌ی محصولات، مهندسی و طراحی آن‌ها را در این شرکت بر عهده دارد. در سال ۲۰۰۴، ماسک در طراحی اولین خودروی الکتریکی همکاری کرد. این پروژه در سال ۲۰۰۶ در روزنامه‌های انتشار یافت و ایلان ماسک بابت این طراحی، برنده‌ی جایزه‌ی «Global Green ۲۰۰۶» شد. تسلا موتورز به همین ترتیب به رشد خود ادامه داد و هم اکنون سرمایه‌گذاران بسیاری در این شرکت سهام‌دار هستند؛ از جمله گوگل، لری پیج و سرگئی برین. مبلغ این سرمایه به بیش ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است.
ایلان ماسک در کنار خودروی تسلا

در ادامه، ایلان ماسک شرکت‌های «SolarCity» (آگوست ۲۰۱۶) و «The Boring Company» (ژانویه ۲۰۱۷) را نیز تاسیس کرد.

زندگی شخصی ایلان ماسک

ازدواج و فرزندان

ماسک دو بار ازدواج کرده است. وی در سال ۲۰۰۰ با جاستین ویلسون ازدواج کرد و این زوج شش فرزند با هم داشتند. در سال ۲۰۰۲، پسر اول آن‌ها در ۱۰ هفتگی، از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد در گذشت. ماسک و ویلسون پنج پسر دیگر در کنار هم داشتند: دوقلو‌های گریفین و خاویر (متولد ۲۰۰۴) و یک سه قلو با نام‌های کای، ساکسون و دامیان (متولد ۲۰۰۶). پس از جدایی جنجالی ماسک و ویلسون، ماسک با «طلولا رایلی»، بازیگر زن، ملاقات کرد. این زوج در سال ۲۰۱۰ ازدواج کردند، در سال ۲۰۱۲ از هم جدا شدند، اما در سال بعد دو مرتبه ازدواج کردند. رابطه‌ی آن‌ها در نهایت با طلاق در سال ۲۰۱۶ پایان یافت.

ایلان ماسک در کنار همسر و فرزندان

جمع بندی

اینفورگرافی زندگینامه ایلان ماسک

نظر شما درباره‌ی این مرد ثروتمند و چهره‌ی جهانی چیست؟ اگر به خواندن بیوگرافی چهره‌های بین المللی علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم بیوگرافی کریستیان بیل ؛ بازیگر مشهور و گران‌قیمت هالیوود! را نیز در انگیزه بخوانید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare