بیوگرافی داریوش ارجمند؛ بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون

داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت و خوشنام کشورمان، در پنجم مردادماه سال ۱۳۲۳ در مشهد به دنیا آمد. او برادر زنده‌یاد انوشیروان ارجمند و عموی بهار و برزو ارجمند از بازیگران مطرح کشورمان است. پسر او امیریَل ارجمند نیز در همین حوزه مشغول به فعالیت است.

داریوش ارجمند لیسانس خود را در رشته تاریخ و جامعه شناسی از دانشگاه فردوسی مشهد دریافت کرد. جالب است بدانید که دکتر علی شریعتی یکی از اساتید او در آن دوران بوده است. این هنرمند پس از اخذ مدرک کارشناسی راهی فرانسه شد و مدرک فوق لیسانس خود را در رشته تئاتر و سینما از دانشگاه سوربن دریافت کرد.

ارجمند فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۴۰ و با بازیگری و کارگردانی تئاتر آغاز کرد. در اواخر دهه ۴۰ بود که او به همراه یکی از دوستان خود، سینمای آزاد مشهد را تاسیس کرد. در همان دوران به ساخت فیلم‌های کوتاه ۸ میلیمتری روی آورد که ساخت فیلم “هیس” یکی از معروفترین آن‌هاست. این پیشکسوت سینما و تلوزیون، همچنین توانست با ساخت فیلم “گفت زیر سلطه من آیید” در سال ۶۲ اولین تجربه کارگردانی خود را در سینما رقم بزند.

داریوش ارجمند نخستین تجربه بازیگری خود را در سال ۶۵ و با بازی در فیلم سینمایی “ناخدا خورشید” بدست آورد. در همان اولین تجربه حضورش مقابل دوربین سینما بود که موفق شد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را از آن خود کند. ۵ سال پس از اولین حضورش در سینما، بازی تاثیرگذار او در نقش مالک اشتر در سریال امام علی (ع)  از او چهره‌ای ماندگار ساخت. داریوش ارجمند توانست در سال ۷۹ و برای بازی در فیلم سینمایی “سگ کشی” دومین سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خود اختصاص دهد. در دهه های ۸۰ و ۹۰ ، بازی او در نقش حشمت فردوس در سریال “ستایش” توانست، بار دیگر توانایی او را در بازیگری به اثبات برساند. او همچنین در سال ۹۴ تندیس حافظ را برای بازی در سریال”ستایش ۲″ از آن خود کرد.

داریوش ارجمند تا به امروز در بیش از ۵۰ اثر سینمایی و تلویزیونی ایفای نقش کرده.  او همچنین در طول مدت زمان فعالیت خود در این عرصه، با کارگردانان مطرحی چون بهرام بیضایی، مسعود کیمیایی و داوود میرباقری همکاری داشته است.

داریوش ارجمند در سال ۵۲، یعنی زمانی که ۲۹ سال داشت با فرشته یغمایی ازدواج کرد و در حال حاضر از او سه فرزند به نام‌های امیرسام، امیریَل و یلدا دارد.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare