انگیزه های جذاب زندگی

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

در حال حاضر بسیاری از افراد جامعه، به دنبال درآمدزایی با سرمایه کم هستند. از آن‌جایی که شاید ایده‎های راه‌اندازی انواع شغل آزاد در شهرهای بزرگ راحت‌تر از شهرهای کم جمعیت باشد، در این مطلب از سایت انگیزه، به شما چند ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت را ارائه می‌دهیم.

 

۲۲ ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

۱. تولید محصولات ارگانیک

تولید میوه‌ها و سبزیجات عاری از مواد شیمیایی و فروش این محصولات به افراد متقاضی در شهرهای بزرگ، کاری سودآور است؛ چراکه امروزه مردم آگاهی بیشتری نسبت به موضوع کشاورزی ارگانیک دارند و حاضرند هزینه زیادی را در این زمینه پرداخت کنند تا محصولی سالم و عاری از مواد شیمیایی را خریداری کنند.

بنابراین، می‌توانید کسب‌وکار کشاورزی محلی، با استفاده از روش‌های ارگانیک برای کشت سبزیجات و میوه‌ها راه‌اندازی کنید. مطمئن باشید افراد از دور و نزدیک برای خرید محصولات ارگانیک به سراغ شما خواهند آمد.

۲. فروشگاه غذایی سیار

داشتن یک ون برای فروش مواد غذایی ممکن است قدری عجیب و غریب به نظر برسد؛ اما بسته به موقعیت شهر شما و آب و هوا آن، شروع کسب و کار با ماشین فروش مواد غذایی می‌تواند یک سرمایه گذاری عالی و سودآور باشد.

بسیاری از شهرهای کوچک، جوامع پر جنب و جوشی دارند و بیشتر فعالیت‌های اجتماعی در این شهرها مانند رویدادهای ورزشی، جشنواره‌ها و بازارها در فضایی باز انجام می‌شوند. از این‌رو شما باید ون خود را به چنین مکان‌هایی منتقل کتید.

توجه داشته باشید که برای یک شهر کوچک که ممکن است خدمات غذایی مناسبی نداشته باشد، راه‌اندازی یک فروشگاه غذایی سیار، ایده‌ای بسیار مناسب است.

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

۳. فروش محصولات لبنی خاص

در کنار استفاده از محصولات لبنی گاو و گوسفند، در حال حاضر استفاده از محصولات لبنی دیگر احشام نظیر بز، شتر و غیره با استقبال مواجه شده است. می‌توانید با آغاز کردن کسب ‌و کاری در این زمینه و فراهم آوردن شرایط مورد نیاز برای نگهداری این دسته از دام‌ها درآمد خوبی داشته باشید.

۴. خدمات تدریس

اگرچه اینترنت با خدمات آموزش آنلاین بسیار گسترش یافته است، اما هیچ وقت نمی‌تواند مزایای داشتن معلم خصوصی را داشته باشد. شما در این کار می‌توانید یک موسسه کوچک آموزشی، شامل چندین معلم تأسیس کنید. اگر به دنبال استخدام کارکنان هستید، توصیه می‌کنیم با چند معلم که در ریاضیات، ادبیات و علوم تخصص دارند، شروع کنید.

شما همچنین می‌توانید در مقیاس کوچک شروع به کار کنید و خودتان به عنوان تنها معلم موسسه شروع به کار کنید. از آنجایی که بیشتر کودکان در شب‌ها مشغول انجام تکالیف خود هستند، تدریس خصوصی نیز به عنوان یک کسب و کار پاره وقت محسوب می‌شود.

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

۵. مغازه خوار و بار فروشی

در شهرهای کوچک نیز به احتمال زیاد مانند شهرهای بزرگ فروشگاه‌های زنجیره‌ای وجود دارد؛ اما هنوز هم برای تأسیس یک مغازه خوار و بار فروشی فضای مناسبی وجود دارد؛ بنابراین شما می‌توانید فروشگاه کوچک خود را که انواع محصولات غذایی را به فروش می‌رساند تأسیس کنید. سعی کنید چنین مغازه‌هایی را در محله‌هایی شلوغ راه‌اندازی کنید.

همچنین شما می‌توانید محصولات یا مواد غذایی خانگی خود را در یک ایستگاه کنار جاده به فروش برسانید. بسته به اینکه شهر شما، شهری مسافر پذیر است یا خیر، درآمد شما می‌تواند کم یا زیاد باشد. مطمئن باشید که مسافران زیادی وجود دارند که حاضرند برای خرید غذای بهداشتی و سالم خانگی پول خوبی پرداخت کنند.

۷. فروش صنایع دستی دست ساز

یکی دیگر از ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت ، متمرکز شدن روی صنایع دستی است. برای این منظور می‌توانید فروشگاه خود را برای فروش صنایع دستی که شما یا همشهری‌های شما ساخته‌اند احداث کنید. همچنین می‌توانید کسب و کار خود را به صورت مجازی رونق داده و فروش اینترنتی داشته باشید. برای مثال می‌توانید از فروش قالی، حصیر، گلیم، گبه و… شروع کنید.

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

۸. تولید زغال

بسیاری از افراد در هنگام سفر به دنبال خرید اقلامی مانند زغال هستند. شما در صورتی که به چوب‌های اضافه و به اصطلاح لاشه چوب دسترسی داشته باشید، می‌توانید با زغال کردن این چوب‌ها درآمد زیادی را کسب کنید. اگر شهر شما مسافرخیز باشد، درآمد زیادی از این راه کسب خواهید کرد.

۹. کتاب‌فروشی سیار

در جامعه ما تا وقتی که کتاب به سمت افراد نرود، آن‌ها نیز تمایلی به آن نشان نمی‌دهند. از این‌رو، به جای تأسیس یک کتاب‌فروشی می‌توانید یک کتاب‌فروشی سیار تأسیس کنید. برای این کار با سرمایه‌ای اندک تعدادی کتاب خریداری کرده و آن‌ها را به صورت میدانی به افراد معرفی کنید. می‌توانید از این راه کتاب‌های خود را به فروش برسانید یا اینکه آن‌ها را اجاره دهید.

۱۰. راهنمای تور

اگر شهر کوچک شما دارای ابنیه، بناها و جاذبه‌های تاریخی است که می‌تواند گردشگران زیادی را به خود جذب کند، شما می‌توانید کسب و کار تور لیدری خود را شروع کرده و درآمد قابل توجهی کسب کنید.

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

۱۱. نقاشی ساختمان

با فراگیری آموزش‌های لازم می‌توانید شغل نقاشی ساختمان را آغاز کنید. بسیاری از افراد در شهرهای کم جمعیت به خصوص در ایام عید به دنبال نو نوار کردن منزل خود هستند. توجه کنید که با تبلیغ مناسب در این زمینه می‌توانید درآمد خوبی را به دست آورید.

۱۲. لوله‌ کشی و تاسیسات

در صورتی که در کار تاسیسات خبره هستید، می‌توانید کسب و کار خود را شروع کنید. برای شروع می‌توانید مغازه‌ای را اجاره کنید. همچنین می‌توانید با تبلیغی مناسب این کار را به صورت سیار نیز انجام دهید و هزینه‌های خود را کمتر کنید.

۱۳. تعمیرات رایانه سیار

برای بسیاری از افراد در شهرهای کوچک که دارای رایانه هستند، پیدا کردن تعمیرکار ماهر کار سختی است. از این رو شما می‌توانید شغل تعمیرات کامپیوتر سیار را انتخاب کرده و به تعمیر کامپیوترها در منزل این افراد مشغول شوید.

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

۱۴. پرورش درختچه‌ های بن‌ سای

هم اکنون فرصت‌های فراوانی برای فروش درختان بن‌سای در بازار شهرهای بزرگ وجود دارد. با این حال، پیش از آغاز این کسب ‌و کار، می‌بایست علاقه و صبر داشته باشید و هم چنین از مهارت‌ مورد نیاز برای کاشت و پرورش گیاهان برخوردار باشید. پس از آن می‌توانید با عرضه بن‌سای‌های زیبای خود در بازارهای شهرهای پرجمعیت، سود خوبی کسب کنید.

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

۱۵. گل ‌فروشی

همواره مردم برای مناسبت‌های ویژه‌ گل می‌خرند؛ از مراسم‌های شاد مانند تولد و عروسی گرفته تا مراسم‌های غم نظیر مراسم ختم و مراسم یادبود؛ اما در شهرهای کم جمعیت فروشگاه‌های تخصصی گل بسیار کم هستند؛ از این‌رو، اگر بتوانید کسب ‌و کاری برای فروش گل راه‌اندازی کنید، درآمد زیادی خواهید داشت.

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

۱۶. احداث باشگاه ورزشی

مهم نیست که در شهرهای کوچک زندگی می‌کنید یا ساکن روستا هستید، چراکه همیشه افرادی وجود دارند که مزایای ورزش و تناسب ‌اندام را درک می‌کنند. چنین افرادی از باشگاه ورزشی محلی حمایت می‌کنند. نکته اینجاست که باید سالن ورزشی را طراحی کنید که مناسب علایق افراد همان منطقه باشد. به‌عنوان‌ مثال، اگر در شهر شما دوستداران ورزش کشتی زیاد باشند، می‌توانید کلاس‌های کشتی در باشگاه برگزار کنید.

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

۱۷. خدمات تمیز کردن خانه

بعضی از مردم به تمیز کردن خانه تمایل ندارند. چرا یک کسب و کار در زمینه تمیز کردن خانه‌ها شروع نمی‌کنید؟ این کسب و کار هر روزه با تبلیغ دهان به دهان پیشرفت می‌کند و حتی می‌تواند با سایر خدمات، مانند خدمات نگهداری از بچه‌ها یا مراقبت از سالمندان نیز همراه شود. تمیز کردن نیازی به مدرک خاصی ندارد و یک مهارت است؛ بنابراین اگر شما به دنبال کاری بدون نیاز به سرمایه اولیه هستید، کار خدماتی گزینه عالی برای شماست.

۱۸. عتیقه فروشی

فروشگاه‌های عجیب و غریب عتیقه فروشی به خصوص در مناطق توریستی، می‌توانند سود خوبی به جیب بزنند. در حالی که ممکن است گردش مالی برای یک فروشگاه عتیقه کند باشد، اما درآمد شما تاریخ انقضا نخواهد داشت.

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

۱۹. گیم نت

بازی‌های کامپیوتری در شهرهای بزرگ به راحتی در دسترس هستند؛ اما برای نوجوانان و جوانان روستایی و کسانی که عاشق بازی‌های کامپیوتری هستند، رفتن به شهر و برگشتن سخت است. بنابراین شما می‌توانید این کسب و کار را در روستا یا شهر خود راه‌اندازی کنید و با دادن قیمت ‌پایین‌تر، باعث جذب بسیاری از علاقه‌مندان به بازی‌های کامپیوتری شوید. شما می‌توانید با یک یا دو دستگاه این کار را آغاز کرده و در مراحل اول، هزینه‌های به دست آمده را صرف توسعه کار خود کنید.

۲۰. فروش تخم‌مرغ‌های ارگانیک

تخم‌‌ مرغ‌هایی که با غذاهای ارگانیک تغذیه شده‌اند، هم‌اکنون در فروشگاه‌های مواد غذایی و مغازه‌های پروتئینی به میزان زیادی با استقبال افراد رو شده‌است. شروع کسب ‌و کاری در راستای پرورش مرغ و طیور، به زمین و محوطه چندان بزرگی نیاز ندارد. با این وجود، می‌بایست قوانین مربوط به این نوع کسب‌وکارها را بررسی کرده و از الزامات موردنیاز آن‌ها اطلاع کسب کنید.

ایده کسب و کار کوچک برای شهرهای کم جمعیت

۲۱. تولید و پخش گیاهان دارویی

این روزها توجه به گیاهان دارویی دو چندان شده است و متقاضیان بسیاری دارد. محیط طبیعی بهترین بستر برای تولید، تکثیر و پرورش گیاهان دارویی است. با کسب اطلاعات لازم در این زمینه شما می‌توانید یکی از تولیدکنندگان موفق در زمینه گیاهان دارویی شوید. به علاوه می‌توانید با شناسایی گونه گیاهان اطراف خود، اقدام به جمع‌آوری گیاهان دارویی نادر کرده و با فروش آن‌ها ضمن تأمین نیاز بازار به درآمد خوبی برسید.

۲۲. پرورش قارچ

پرورش قارچ از شغل‌هایی است که به سرمایه کمی نیاز داشته و سود آن نیز مناسب است. برای پرورش قارچ به یک سالن نیاز است که اندازه آن بسته به اندازه حجم تولید قارچ شما متفاوت است. به علاوه، نیاز به اقداماتی نظیر عایق کاری سالن برای جلوگیری از اتلاف گرما و سرما، قفسه‌بندی و … دارید. با فراگیری فوت و فن‌های این کار می‌توانید به درآمد بالایی برسید.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی شد تا برای شهرهای کم جمعیت، ایده‌های مناسب و پولسازی برای شروع یک کسب و کار موفق ارائه شود. اما دقت داشته باشید که مهم‌ترین عنصر در راه‌اندازی یک کسب و کار موفق، علاقه و مهارت است. آیا شما ایده‌ای برای راه‌اندازی کسب و کار در شهرهای کوچک دارید؟ لطفاً تجربیات و نظرات خود را با ما و سایر کاربران انگیزه به اشتراک بگذارید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم تا با ۳۰ شغل آزاد پردرآمد و همچنین شغل‌‌های پردرآمد ایران نیز در سایت انگیزه آشنا شوید.

مطالب زیر را هم ببینید