آشنایی با ۶ نوع ﻣﺎﺳﮏ لایه‌ بردار ﺻﻮرت و طرز تهیه آن‌ها

ماسک لایه‌ بردار صورت

انگیزه – آرایش و زیبایی – برای داشتن ﭘﻮﺳﺘﯽ ﺷﻔﺎف و ﺑﺪون ﭼﺮوک و ﻟﮑﻪ، ﻣﻮاد ﻃﺒﯿﻌﯽ بسیاری وﺟﻮد دارد. در این مقاله ﻣﺎ با استفاده از مواد طبیعی، روش‌های ﺑﮑﺮی را ﺑﺮای ﺗﻬﯿﻪ چند نوع ﻣﺎﺳﮏ لایه‌ بردار ﺻﻮرت ﻣﻌﺮﻓﯽ می‌کنیم.

اﯾﻦ روزﻫﺎ ﺣﺠﻢ زﯾﺎدی از آلودگی‌ها ﻧﻈﯿﺮ دود و دم ماشین‌ها و ﻧﺪاﺷﺘﻦ ﺗﻐﺬﯾﻪ ﻣﻨﺎﺳﺐ و بی‌کیفیت ﺑﻮدن ﻣﻮاد ﻏﺬاﯾﯽ و ﺣﺘﯽ ﻣﯿﺰان استرس‌ها و ﻓﺸﺎرﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ هر روز ﺑﻪ ﻫﺮ دﻟﯿﻠﯽ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ وارد می‌شود، ﺳﺒﺐ ﺗﺠﻤﻊ اﻧﻮاع چربی، ﺟﻮش و آﮐﻨﻪ در ﺻﻮرت شما می‌شود. استفاده از ماسک لایه‌ بردار صورت ﺳﺒﺐ کمتر شدن آسیب‌های اﺣﺘﻤﺎﻟﯽ ﺑﻪ ﭘﻮﺳﺖ ﺷﻤﺎ می‌شود. از اینرو، بر اساس نوع پوست خود می‌توانید ﯾﮏ ﻣﺎﺳﮏ مؤثر لایه‌بردار را ﺗﻬﯿﻪ و اﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﯿﺪ. اﻟﺒﺘﻪ ﻧﮕﺮان ﻋﻮارض ﺟﺎﻧﺒﯽ اﯾﻦ ماسک‌ها ﻧﺒﺎﺷﯿﺪ، زﯾﺮا ﺧﻮﺷﺒﺨﺘﺎﻧﻪ ﻣﻮاد تشکیل‌دهنده این لایه‌بردارها ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺑﻮده و هیچ‌گونه ﺧﻄﺮی ﺑﺮای ﭘﻮﺳﺖ ندارند. در ادامه شما را با چند ماسک لایه بردار، طرز تهیه و روش استفاده از آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

 

ماسک لایه‌ بردار صورت با پرتقال و جو دوسر

پودر پوست پرتقال و جو دوسر را در اندازه‌های مساوی (دو قاشق غذاخوری از هرکدام) با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط‌ کنید. سپس کمی آب به این مخلوط بیفزایید. حالا با استفاده از سوزن‌های خیلی کوچک گرد و غبار روی پوست خود را تمیز کنید. اجازه دهید این ﻣﺎﺳﮏ لایه‌ بردار ﺻﻮرت برای چند دقیقه روی پوست شما باقی بماند و سپس به‌خوبی صورت خود را با آب بشویید. این ماسک لایه‌ بردار جهت از بین بردن جوش‌های سرسیاه و لکه‌های تیره بسیار کاربردی خواهد بود. اگر به دنبال شیوه مؤثرتری هستید، می‌توانید به این اسکراب خانگی، کمی زردچوبه نیز اضافه نمایید.

ماسک لایه‌ بردار صورت


ماسک لایه‌ بردار صورت با شکر

اگر به دنبال یک ﻣﺎﺳﮏ لایه‌ بردار ﺻﻮرت ارزان با سریع‌ترین تأثیرگذاری برای پوست‌های خشک هستید، باید بگوییم وقت آن رسیده که از شکر برای لایه‌برداری استفاده کنید. شکر به دلیل آب‌رسانی طبیعی پوست، یک اسکراب مناسب برای پوست‌های خشک و حساسی که دارای آسیب‌دیدگی‌های پوستی همانند آفتاب‌سوختگی هستند، می‌باشد.

برای تهیه ماسک شکر، بهتر است از شکر قهوه‌ای که نرم‌تر است، استفاده کنید. شکر سفید یا قهوه‌ای را در یک ظرف شیشه‌ای ریخته و مقداری روغن نارگیل جهت نرم‌تر شدن شکر به آن اضافه کنید. می‌توانید برای تأثیرگذاری بیشتر ماسک خود از نعنای خورد شده نیز استفاده کرده و به ترکیب خود اضافه کنید. در آخر چند ساعتی اجازه دهید تا ماسک استراحت کرده و کاملاً نرم شود و به‌صورت آهسته و دورانی روی صورت خود بمالید و بعد از بیست دقیقه ماسک خود را با آب گرم بشوید. بعد از چندین روز استفاده از این اسکراب شاهد پوستی شفاف‌تر خواهید بود.

ماسک لایه‌بردار صورت


ماسک لایه‌ بردار صورت با سدر

خاصیت خنک‌کنندگی سدر برای پوست و مو و کلی فواید دیگر آن باعث شده به این گیاه توجه بیشتری شود. سدر که “کنار” نیز نامیده می‌شود، از گیاهانی است که موجب سفتی پوست شده و از شل شدن و افتادگی پوست جلوگیری می‌کند. سدر مناسب افراد با پوست‌های چرب است.

برای تهیه ﻣﺎﺳﮏ لایه‌ بردار ﺻﻮرت سدر کافی است مقداری از آن را با آب و سرکه مخلوط‌ کنید تا حالت خمیری بگیرد. سپس ماسک را به‌صورت دورانی روی پوست خود بمالید و اجازه دهید خشک شود. این ماسک به‌صورت اسکراب عمل کرده و موجب لایه‌برداری و تمیزی پوست می‌شود.

برای شفافیت پوست نیز می‌توانید سدر را جوشانده و نصف قاشق از آبش را با نصف قاشق روغن بادام تلخ یا روغن‌زیتون مخلوط‌ کنید و به مدت دو تا سه ساعت اجازه دهید روی پوست بماند. این کار را هفته‌ای ۳ الی ۴ بار تکرار کنید. پس از مدتی متوجه اثربخشی آن و شفافیت پوست خود خواهید بود.

ماسک لایه‌بردار صورت


ماسک لایه‌ بردار صوت با جوش‌ شیرین

حتماً در خانه اکثر شما، جوش‌شیرین موجود است. جوش‌شیرین به‌عنوان لایه‌بردار قوی صورت معروف است. این ماره کاربردهای زیادی اعم از بوگیر یخچال و سفید کننده دندان و … دارد اما در کنار تمامی این خوبی‌های جوش‌شیرین باید به صحبت درباره نقش اساسی این ماده طبیعی برای پوست بپردازیم. جوش‌شیرین یک اسکراب قوی برای از بین بردن چربی‌های اضافی صورت است که سبب می‌شود پوست شما کمتر در معرض باکتری‌های مضر قرارگرفته و درنتیجه صورتتان کمتر جوش بزند. برای درست کردن این ماسک لایه‌ بردار صورت، باید خمیری از جوش‌شیرین و آب تهیه کنید و ماسک آماده‌شده را به‌ آرامی روی صورت ماساژ دهید و بعد از یک ربع الی بیست دقیقه صورتتان را با آب ولرم بشویید.

ماسک لایه‌ بردار صوت


ماسک لایه‌ بردار صورت با عسل، سفیده تخم‌مرغ و شیر

عسل ضدعفونی‌کننده‌ای طبیعی است که به بهبود پوست کمک می‌کند. عسل همچنین به‌عنوان یک ﻣﺎﺳﮏ لایه‌ بردار ﺻﻮرت عمل کرده و آلودگی‌ها را از سطح پوست پاک می‌کند. این ماده طبیعی، لایه‌های بالایی پوست را مرطوب نگه می‌دارد. شیر سال‌هاست که به‌عنوان یک ماده مراقبت از پوست مورداستفاده قرار می‌گیرد. شیر غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی است که به حفظ زیبایی پوست کمک کرده و از مشکلات پوستی جلوگیری می‌کند. اسیدلاکتیک موجود در شیر، سلول‌های مرده پوست را از بین برده و سلول‌های جدیدی را جایگزین می‌کند. شیر همچنین دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است که به مبارزه با سموم محیطی می‌پردازد.

مواد لازم برای تهیه این ماسک لایه‌بردار عبارت‌اند از:

  • یک عدد سفیده تخم‌مرغ
  • ۱ قاشق غذاخوری ژلاتین
  • یک قاشق غذاخوری عسل
  • ۱۰ میلی‌لیتر شیر تازه
  • آب گرم

در یک‌کاسه، مقدار کافی از ژلاتین و آب را با هم مخلوط‌ کنید. بقیه مواد را در کاسه جداگانه‌ای مخلوط کرده و به‌خوبی با هم ترکیب کنید. سپس همه مواد را با هم ترکیب کنید و کمی حرارت دهید. صورت خود را تمیز شسته و با استفاده از قلم‌مو ماسک را به صورتتان بزنید. منتظر بمانید تا ماسک خشک شود، سپس ماسک را برداشته و صورت خود را با آب سرد بشویید.

ماسک لایه‌ بردار صورت


ماسک لایه‌ بردار صورت با زغال چوب

یکی دیگر از ماسک‌های رایج برای لایه‌برداری پوست، ماسک زغال چوب است. این ماسک ناخالصی‌ها و روغن بیش‌ازحد پوست را از بین برده و پوست را تازه و شفاف می‌کند. این ماسک با حذف مایعات و سمومی که روند بهبودی را کند می‌کنند، می‌تواند در بهبود زخم‌ها و آسیب‌های پوستی مؤثر باشد.

مواد لازم برای تهیه این ماسک لایه‌بردار عبارت‌اند از:

  • نصف قاشق غذاخوری زغال چوب
  • نصف قاشق چای‌خوری ژلاتین
  • یک قاشق غذاخوری آب مقطر گرم

قبل از اضافه کردن آب مقطر گرم، زغال چوب و ژلاتین را با هم مخلوط‌ کنید تا خمیر چسبناکی به دست آید. با استفاده از یک قلم‌مو، ماسک را روی پوست تمیز و خشک خود اعمال کنید. ۲۰ تا ۴۰ دقیقه زمان دهید تا ماسک خشک شود، سپس آن را از روی پوست بردارید.

ماسک لایه‌ بردار صورت

برگرفته از: wellinsiders.com

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare