انگیزه های جذاب زندگی

معرفی بهترین ماسک ها برای پوست چرب

راه کارهایی برای کنترل چربی پوست

پوست روغنی و چرب یکی از خسته کننده‌ترین و مشکل‌سازترین انواع پوست‌ها است. اگر صورتتان را صبح بشویید، بعد از گذشت ۲ ساعت، با یک توپ چربی مواجه خواهید شد. همچنین، نگه داشتن آرایش روی این پوست غیر ممکن است. همانطور که می‌دانید پوست چرب می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود.

به هر حال، دلیل اصلی چهره‌ی براق شما٬ وجود غده‌های چربی بیش از حد و انسداد این غده‌ها، به نظر می‌رسد. این غلاف‌های کوچک بر روی پوست شما با تولید ماده‌ای چرب، پوست و مو را روغنی می‌کنند. در برخی از افراد ممکن است تولید روغن این غدد بیشتر از حد طبیعی باشد. این امر می‌تواند به دلیل ژنتیک، هورمون ها یا محیطی که در آن زندگی می کنید باشد.

روش هایی وجود دارد که شما می توانید ماسک متناسب با صورت خود را انتخاب کنید و همچنین می‌توانید هر هفته برای حذف چربی پوست خود از این ماسک‌ها استفاده کنید. برای تهیه ماسک برای پوست چرب لازم نیست هزینه‌ی زیادی صرف کنید؛ شما اکثر مواد لازم را در منزل خود خواهید یافت. مواد غذایی روزانه مانند لیمو، میوه، جو و خاک رس به طرز معجزه آسایی، راه کارهایی برای خلاص شدن از پوست روغنی هستند.

برای شروع به کار، در اینجا ۱۲ ماسک صورت برای پوست روغنی و چرب معرفی شده که با استفاده از آنها می‌توانید شر چربی پوست خلاص شوید.

 

ماسک برای پوست چرب با لیمو

ماسک اول: لیمو و ماست

ماسک برای پوست چرب

اسید سیتریک موجود در لیمو باعث خنثی شدن و کنترل ترشحات طبیعی پوست می‌شود. ازطرفی، ماست دارای اسید لاکتیک بوده که پاک کننده ای طبیعی است و سلول‌های مرده پوست و چربی زیاد پوست که باعث بروز آکنه می‌شود را از بین می‌برد.

موادی که نیاز دارید:

 • آب لیموی تازه (کنترل کننده چربی)٬ دو قاشق غذا خوری
 • ماست (پاک کننده صورت)٬ دو قاشق غذا خوری

برای تهیه این ماسک برای پوست چرب آبلیمو را به ماست اضافه کنید و هم بزنید تا یک خمیر یک دست ایجاد شود. سپس ماسک را بر روی پوست خود با دقت بمالید و بعد از ۵ – ۱۰ دقیقه با آب گرم شستشو دهید.

از این ماسک هفته ای یک بار استفاده نمایید.


بیشتر بخوانید: آشنایی با خواص و طرز تهیه ماسک انگور


ماسک دوم: مخلوط سودا (آب گازدار) و لیمو

ماسک برای پوست چرب

سودا یک ماده عالی برای پوست‌های چرب و اشباع شده است و به حفظ تعادل pH پوست شما کمک می‌کند. لیمو نیز به عنوان عامل ضد باکتری عمل می‌کند، از مشکلات پوستی جلوگیری کرده و همچنین ترشح روغن را کنترل می‌کند.

موادی که نیاز دارید:

 • سودا (متعادل کننده pH پوست)٬ دو قاشق غذا خوری
 • آب لیموی تازه (کنترل کننده چربی) ٬ یک قاشق غذا خوری

آبلیموی تازه را به سودا اضافه و مخلوط کنید. به علت گاز سودا حباب‌هایی ایجاد می‌شود که طبیعی است. ماسک را ۱۵ دقیقه بر روی صورت نگه دارید و سپس با آب گرم بشویید. در نهایت یک مرطوب کننده متعادل اعمال کنید.

از این ماسک هفته ای یک بار استفاده نمایید.


ماسک سوم:‌ لیمو و زردچوبه

ماسک برای پوست چرب

این ماسک را می‌توان به عنوان یک اسکراب خالص طبیعی برای پوست‌های روغنی استفاده کرد. این ماسک متشکل از آرد نخود است که کمک می‌کند تا سلول‌های پوست مرده و روغن انباشته شده، از منافذ پاک شود. زردچوبه خواص ضد باکتری و ضد آکنه را به ماسک اضافه می‌کند و همچنین کمک می‌کند تا تیرگی از بین برود. شیر حاوی اسید لاکتیک، به عنوان یک پاک کننده عمل کرده و لیمو کمک می‌کند تا ترشح روغن کنترل شود.

موادی که نیاز دارید:

 • آرد نخود (لایه بردار)٬ دو قاشق غذا خوری
 • شیر (پاک کننده)٬ ¼ فنجان
 • پودر زردچوبه (ضد عفونی کننده)٬ ½ قاشق چای خوری
 • آب لیموی تازه (کنترل کننده چربی)٬ ½ قاشق چای خوری

ابتدا آرد نخود را در یک کاسه بریزید سپس به ترتیب زردچوبه٬ شیر و آبلیمو را به آن اضافه کنید و مخلوط نمایید تا به خمیری یکدست برسید. به مدت ۲۰ دقیقه ماسک را بر روی صورت بمالید و سپس با آب بشویید.


ماسک برای پوست چرب با میوه

ماسک چهارم: موز

ماسک برای پوست چرب

این میوه حاوی ویتامین A، B، E و پتاسیم است که با لکه‌های پوستی می‌جنگد و حتی پوست را جوان می‌کند. از طرف دیگر موز مرطوب کننده پوست بوده و با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند و در نهایت باعث جلوگیری از پیر شدن پوست می شود. با استفاده از مخلوط لیمو، عسل و موز می‌توانید با کنترل ترشحات طبیعی پوست خود از آکنه جلوگیری کنید.

موادی که نیاز دارید:

 • موز رسیده (کاهش دهنده ضایعات) – ۱ عدد
 • عسل (ضد باکتری) – ۱ قاشق غذا خوری
 • آب لیموی تازه (کنترل کننده چربی) – ۱ قاشق غذا خوری

یک موز رسیده را با استفاده از چنگال له کنید. عسل و آب لیمو را به ترتیب اضافه و مخلوط نمایید. ۲۰ دقیقه ماسک را بر روی صورت نگه دارید و بعد با آب سرد بشویید. این ماسک را دوبار در هفته استفاده نمایید.


بیشتر بخوانید: آبرسانی پوست به کمک ۹ راهکار قابل دسترس 


 ماسک پنجم: خیار

ماسک برای پوست چرب

ماسک خیار ارزان‌ترین ماسک برای پوست چرب است. خواص خیار به بسته شدن منافذ پوست کمک می‌کند و خاک و سلول های مرده پوست را از سطح پوست حذف می‌کند. خیار همچنین دارای ویتامین C است که به حفظ تعادل روغن پوست شما کمک می‌کند. افزودن مقداری آبلیمو به ماسک خیار باعث کنترل بیشتر چربی پوست می‌شود. این ماسک شامل خاک رس Fuller است که به عنوان عامل جذب کننده چربی کار می‌کند. علاوه بر این، باعث سفتی پوست شده و ظاهر کلی صورت شما را بهبود می‌بخشد.

موادی که نیاز دارید:

 • خاک رس – ۲ قاشق غذا خوری
 • آب خیار (به عنوان مرطوب کننده عمل می‌کند) – ۲ قاشق غذا خوری
 • آب لیموی تازه (میزان چربی پوست را کنترل می‌کند) – ۱ قاشق غذا خوری

ابتدا خاک رس را در کاسه‌ای بریزید و آب خیار و آب لیمو را به ترتیب اضافه و مخلوط کنید. ماسک را ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی صورت بمالید و بگذارید کامل خشک شود سپس با آب بشویید.


 ماسک ششم: گوجه فرنگی

ماسک برای پوست چرب

گوجه فرنگی دارای خواص مرطوب کنندگی طبیعی است. از این رو، ماسک گوجه فرنگی می‌تواند در رفع چربی اضافی از سطح پوست شما موثر باشد و تعداد منافذ بزرگ پوست را کاهش دهد. شما می‌توانید آب گوجه فرنگی را مستقیما روی پوست خود بگذارید یا مقداری عسل به آن را اضافه کنید تا پوست هیدراته شود.

موادی که نیاز دارید:

 • پالپ گوجه فرنگی (کاهنده چربی پوست) – ۱ قاشق غذا خوری
 • عسل (هیدراته کننده پوست) – ۱ قاشق غذا خوری

برای درست کردن این ماسک برای پوست چرب پالپ گوجه را با عسل مخلوط کرده و بر روی پوست بمالید. این ماسک را ۱۵ دقیقه بر روی پوست نگه دارید و سپس با آب بشویید. این ماسک را ۲ بار در هفته استفاده نمایید.

برگرفته از: fabhow.com

مطالب زیر را هم ببینید