انگیزه های جذاب زندگی

۱۰ روش خانگی برای پاکسازی پوست چرب

درمان‌های دارویی و دخالت‌های پزشکی متعددی برای رفع چربی اضافی پوست وجود دارد، اما در این مطلب بر آنیم تا به روش‌های خانگی پاکسازی پوست چرب پرداخته و از درمان‌های جایگزین پیروی کنیم.

پوست چرب زاییده تولید بیش از حد سبوم (چربی) از غدد سباسه زیر پوستی است. سبوم یک ماده روغنی و چرب است که در واقع ماهیت نامطلوبی ندارد. این ماده باعث محافظت و رطوبت پوست شما شده و موهایتان را نیز براق و سالم نگاه می‌دارد. اما ترشح بیش از اندازه آن به داشتن پوستی چرب منجر می‌شود. ژنتیک، تغییرات هورمونی و حتی استرس‌ها می‌توانند منجر به افزایش تولید چربی پوست شوند.

 

روش های خانگی پاکسازی پوست چرب

۱. شستشوی صورت

شاید این مورد بسیار ابتدایی به نظر برسد؛ اما واقعیت این است که علت بسیاری از چربی‌های زائد پوست صورت، عدم شستشوی کافی و به موقع است! در صورتی که پوست شما چرب است، دو بار در روز صورت خود را بشویید. البته این بدان معنا نیست که باید از صابون‌های سخت با مواد شوینده قوی استفاده کنید، بلکه صابون‌های ملایم مانند صابون گلیسیرینه برایتان کافی خواهد بود.

شستشوی صورت

۲. استفاده از کاغذهای خشک کن

این کاغذهای نازک و کوچک از ترشح بیش از اندازه غدد سباسه شما جلوگیری نکرده و ایجاد آسیب نمی‌کنند، اما کمک می‌کنند تا چربی اضافی از روی پوست خود پاک شده و براقی دلخواهی بر جای بماند. این کاغذهای خشک کن، ارزان قیمت و در دسترس هستند و در طول روز می‌توانید چندین بار از آن‌ها استفاده کنید.

۳. عسل برای پاکسازی پوست چرب

عسل یکی از بهترین و معروف‌ترین داروهای طبیعی پوست است. با توجه به قابلیت‌های ضدباکتری و ضدعفونی کننده آن، می‌توان عسل را یک راهکار موثر برای پاکسازی پوست چرب دانست. عسل یک ماسک طبیعی‌ست که به جای چرب کردن، به پوست رطوبت رسانی می‌کند.
جهت استفاده از عسل برای درمان آکنه و پاکسازی پوست چرب، یک لایه نازک از آن را روی صورت خود قرار داده و اجازه دهید برای ۱۰ دقیقه باقی بماند تا کاملا روی پوست، خشک گردد. سپس آن را با آب گرم شستشو داده و از روی پوست کاملا پاک نمایید.

عسل برای پاکسازی پوست چرب

۴. خاک رس آرایشی

خاک رس آرایشی، به عنوان یک درمان طبیعی و معدنی شناخته می‌شود. این ماده به جذب روغن پوست کمک کرده و درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی است. خاک رس سبز فرانسوی، یک درمان محبوب برای پوست‌های چرب و دارای آکنه است. این خاک به شکلی قوی چربی‌ها را جذب کرده و پوستی درخشان و سالم برجای می‌گذارد.

طریقه ساخت ماسک فرانسوی: آب تصفیه شده یا آب گل رز را با ۱ قاشق چایخوری خاک رس مخلوط کنید، به شکلی که در فرم پودینگ درآمده و نسبت غلظت مناسبی داشته باشد. مخلوط تهیه شده را روی پوست صورت خود بمالید و آن را همان طور رها کنید، تا کاملا خشک شود. سپس ماسک خاک رس را از روی پوست خود به کمک آب گرم، شسته و بزدایید. ماسک خاک رس روی پوست شما حالت شکننده‌ای داشته و به راحتی جدا می‌گردد.

۵. ماسک جو دوسر

بلغور جو دوسر به آرامش پوست ملتهب کمک کرده و چربی های اضافی پوست را به خود جذب می‌کند. همچنین این ماسک، پوست‌های مرده را جدا ساخته و نوعی لایه بردار پوستی به حساب می‌آید. بلغور جو دوسر را می‌توانید با ماست، عسل یا میوه‌های پخته مانند موز، سیب یا پاپایا نیز مخلوط سازید.

دستور ساخت: یک و نیم فنجان جو را با آب داغ مخلوط کنید تا به شکل خمیری دربیاید. سپس به این مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید. این ماسک را برای مدت سه دقیقه روی صورت خود قرار دهید و سپس به خوبی ماساژ دهید. بعد از گذشت سه دقیقه ماساژ، صورتتان را با آب گرم آبکشی کرده و به آرامی خشک کنید.

سپس از مخلوط بلغور جو دوسر دوباره روی صورت خود قرار داده و بگذارید برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، روی پوست بماند. بعد از آن با آب گرم آبکشی‌اش کرده و به آرامی خشک نمایید.

۶. سفیده تخم مرغ و لیمو برای پاکسازی پوست چرب

سفیده تخم مرغ و لیمو برای پوست چرب، بسیار مفید هستند. اسید موجود در لیمو و سایر مرکبات، به جذب چربی پوست کمک کرده و دارای قابلیت‌های ضدباکتری نیز هست. البته این دستورالعمل و ماسک سفیده تخم مرغ، برای افرادی که دارای آلرژی تخم مرغ هستند، توصیه نمی‌شود.

روش تهیه: برای این منظور ۱ سفیده تخم مرغ را با ۱ یک قاشق چایخوری آب لیموی تازه مخلوط کنید. سپس آن را روی صورت خود قرار داده و بگذارید کاملا خشک شود. پس از آن، ماسک را با آب گرم شسته و پوست خود را خشک نمایید.

سفیده تخم مرغ و لیمو  برای پاکسازی پوست چرب

۷. بادام زمینی

بادام زمینی باعث بالا رفتن سطح الاستیته پوست شما شده و روغن‌های اضافی و ناخالصی‌های آن را نیز می‌زداید. برای استفاده از اسکراب صورت بادام؛ مراحل زیر را دنبال کنید:

به اندازه ۳ قاشق چایخوری بادام زمینی را پودر کرده و آماده کنید. ۲ قاشق غذاخوری عسل خام، به این پودر بادام بیفزایید. مخلوط به دست آمده را به آرامی و با حرکات دایره‌ای، روی پوست صورت خود بمالید. بعد از گذشت چند دقیقه، ماسک را به وسیله آب گرم شسته و به آرامی خشک کنید.

۸. آلوئه ورا

آلوئه ورا برای سوختگی‌ها و سایر وخامت‌های پوستی، عالی شناخته شده است. با توجه به پژوهشی که کلینیک Mayo منتشر ساخته است؛ شواهد علمی قوی وجود دارد که آلوئه ورا برای درمان پوسته پوسته شدن پوست صورت بر اثر چربی نیز مفید واقع می‌شود.

شما می‌توانید پیش از خواب، یک لایه نازک از ژل آلوئه ورا را روی پوست صورت خود بگذارید و اجازه دهید تا صبح روی صورت باقی بماند. گزارشات حاکی از آن است که ژل آلوئه ورا می‌تواند باعث تحریکات پوستی خفیف تا شدید شود. به همین علت پیش از استفاده از ماسک صورت آن، مقداری از ژل آلوئه‌ورا را روی پوست ساعد خود امتحان کنید تا از عدم حساسیت پوستی نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید. اگر هیچ واکنش آلرژیکی ظرف مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت ظاهر نشد، می‌توانید با اطمینان خاطر از این ژل روی پوست صورت خود استفاده نمایید.

ژل آلوورا

۹. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی حاوی سالیسیلیک اسید است که یک درمان طبیعی عالی برای آکنه به شمار می‌رود. اسیدهای گوجه فرنگی می‌تواند به جذب چربی‌های اضافی پوست نیز کمک کرده و موجب بسته شدن منافذ پوستی گردند.

روش تهیه: یک گوجه فرنگی پوره شده را با یک قاشق چایخوری شکر، مخلوط سازید. سپس از این ماسک با حرکات دایره‌ای روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید برای مدت ۵ دقیقه باقی بماند. بعد از آن ماسک را با آب گرم شسته و از صورت خود پاک کنید. (همین طور می‌توانید از گوجه فرنگی به تنهایی و بدون اضافه کردن شکر، روی پوست خود استفاده نمایید.)

ماسک گوجه فرنگی پاکسازی پوست چرب

۱۰. روغن جوجوبا

اگر چه ایده استفاده از روغن، روی پوست چرب؛ کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما روغن جوجوبا یک درمان عالی و فوق العاده برای پوست‌های چرب، دارای آکنه و سایر مشکلات است.

به نظر می‌رسد که روغن جوجوبا قادر به تقلید عملکرد سبوم روی پوست است و به نوعی غده‌های چربی ساز را فریب می‌دهد تا دیگر چربی تولید نکنند. البته هنوز اثبات علمی دقیق برای این مدعا وجود ندارد، اما در نهایت این روغن از بهترین درمان‌های طبیعی برای پاکسازی پوست چرب است.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ میلادی نشان داد که استفاده از ماسک ساخته شده از روغن جوجوبا و خاک رس، می‌تواند به بهبود مشکلات پوستی و آکنه کمک کند.

به خاطر داشته باشید که کمی روغن جوجوبا، مدت‌ها پاسخگوی نیاز شما خواهد بود. همین طور نباید در مصرف این روغن زیاده روی کنید، زیرا این خود می‌تواند اوضاع چربی پوستتان را بدتر کند. تنها چند قطره از این روغن را روی پوست خود ماساژ داده و نتیجه را بیازمایید. در صورتی که نتیجه کار رضایت بخش بود، به صورت روزانه ماساژ روغن را ادامه دهید.

 

پیشگیری از چربی پوست

در صورتی که چربی پوست شما به دلایل ژنتیکی و هورمونی باشد، جلوگیری از آن سخت خواهد بود. برای مراقبت از پوست و پیشگیری از چربی بیش از حد آن، از غذاهای پر قند و فرآوری شده و همین طور غذاهای سرخ شده؛ اجتناب کنید.

وسوسه استفاده از وسایل آرایشی سنگین و کرم پودرهای قوی، همیشه همراه افراد با پوست چرب است. اما به خاطر داشته باشید که این ابزار آرایشی، اوضاع را وخیم‌تر خواهند ساخت. محصولات مبتنی بر آب را به جای آن‌هایی که پایه روغنی دارند، انتخاب کنید.

پیشگیری از چربی پوست

توصیه نهایی

بسیاری از مردم به سراغ داروهای طبیعی و خانگی برای مراقبت از پوست خود می‌روند. اما همیشه به یاد داشته باشید که ممکن است نسبت به محصول خاصی (هرچند خانگی و گیاهی) حساسیت داشته باشید و اوضاع پوست صورتتان بدتر شود.

توصیه می‌شود که برای درمان خانگی مشکلات پوستی و پاکسازی پوست چرب خود، با پزشک مشورت کنید. درمان‌های خانگی یا دارویی باید تحت نظر پزشک و با مشورت وی بوده و به هیچ وجه انتخاب‌های خودسرانه و بدون مطالعه، توصیه نمی‌شوند. پیشنهاد می‌شود از بین بردن جوش سرسیاه روی بینی به کمک روش‌های خانگی را نیز در مجله انگیزه بخوانید. فراموش نکنید که در بخش پیام‌ها منتظر ابراز نظرات و تجربیات ارزشمند شما هستیم.

مطالب زیر را هم ببینید