لاک زدن در بارداری؛ آیا لاک زدن ناخن در بارداری خطرناک است؟

لاک زدن در بارداری

شما مثبت و شاد هستید؛ اما امروزه و در عصر رشد محصولات آرایشی شیمیایی، آگاهی از محصولات ایمن و ناایمن بسیار مهم است. گزارش‌های اخیر نشان داده‌اند که لاک زدن در بارداری برای رشد نوزاد مضر است. این امر منجر به پریشانی بسیاری از زنان در مورد جنبه‌های ایمنی لاک زدن در بارداری شده است. این مقاله همه حقایق را در مورد استفاده از لاک ناخن روشن می‌سازد و همچنین برخی نکات ایمنی را در هنگام استفاده از آن‌ها ارائه می‌دهد.

 

آیا در دوران بارداری می‌توان از لاک استفاده کرد؟

لاک زدن در بارداری درصورتی‌که گاهی اوقات صورت بگیرد مشکلی ندارد. تاکنون هیچ شواهدی از تأثیرات ناخوشایند لاک زدن در بارداری گزارش نشده است. بااین‌حال سازمان غذا و دارو (FDA) می‌گوید برخی از مواد شیمیایی موجود در لاک و پاک‌کننده لاک مضر بوده و برخی عفونت‌های پوستی، مسمومیت و سایر عوارض ناشی از آن را به دنبال دارند.


بیشتر بخوانید: رنگ کردن مو در بارداری چه عوارض و خطراتی دارد؟


مواد شیمیایی استفاده‌شده در لاک ناخن

لاک زدن ناخن در بارداری

برخی از مواد شیمیایی استفاده‌ شده در لاک ناخن تأثیرات مضری بر بدن دارند. این امر به‌ویژه هنگامی‌که جنین در حال رشد است بسیار خطرناک می‌شود. سه مورد از مهم‌ترین مواد شیمیایی استفاده‌شده در لاک ناخن عبارت‌اند از:

۱. فرمالدئید

فرمالدئید در بسیاری از لاک‌های ناخن به‌عنوان سخت‌کننده استفاده می‌شود. فرمالدئید باعث سوزش بینی، چشم و گلو هنگام استنشاق می‌شود. درصورتی‌که فرمالدئید تصادفی استنشاق شود، بدن مادر این ماده شیمیایی را تجزیه می‌کند. فرمالدئید به‌عنوان یک ماده شیمیایی کم‌خطر برای کودک تلقی می‌شود.


بیشتر بخوانید: راهنمایی های لازم برای بارداری بعد از سقط‌ جنین


۲. تولوئن

تولوئن موجود در لاک باعث ایجاد بافت صاف و نرم می‌شود. استنشاق این ماده شیمیایی می‌تواند موجب تحریک گلو، ریه‌ها و چشم‌ها شود و قرار گرفتن در معرض آن می‌تواند بر سیستم عصبی کودک اثر بگذارد.

هنگام لاک زدن در بارداری، می‌توانید با رعایت کردن موارد زیر مواجهه شدن خود با فرمالدئید و تولوئن را کاهش دهید:

 • از لاک‌هایی استفاده کنید که عاری از فرمالدئید و تولوئن باشد.
 • از لاک ناخن حاوی فرمالدئید و تولوئن یک‌بار در هفته استفاده کنید. اگر تکنسین ناخن هستید، لاک زدن ناخن را به همکارانتان محول کنید.
 • قبل از لاک زدن، درب‌ها و پنجره‌ها را بازکنید.
 • دمیدن در ناخن‌ها برای خشک شدن، شما را در معرض خطرات تنفسی قرار می‌دهد.

۳. دی بوتیل فتالات

دی بوتیل فتالات (DBP) ماده شیمیایی دیگری است که در برخی از لاک‌ها استفاده می‌شود و تأثیراتی مشابه فرمالدئید و تولوئن دارد. هنگام خرید لاک دقت کنید این مواد شیمیایی در آن‌ها بکار نرفته باشد.

 

کدام لاک ناخن برای استفاده ایمن است؟

لاک ناخن‌های بسیاری در بازار وجود دارد که بدون ۳ ماده شیمیایی بالا عرضه می‌شوند. پس از تائید عدم وجود هیچ‌یک از مواد شیمیایی بالا، لاک زدن در بارداری مشکلی ندارد.

همان‌طور که سعی می‌کنید گزینه‌ها را محدود کرده و تصمیم درستی بگیرید، در اینجا عواملی مطرح‌شده که هنگام خریدن لاک ناخن، بهتر است به آن‌ها توجه داشته باشید:

 • Cruelty-Free: حتماً توجه داشته باشید که بر روی لیبل لاک یکی از این دو عبارت نوشته‌شده باشد، PETA-certified یا Cruelty-Free. این عبارات به معنای عاری بودن از سم می‌باشند، به این معنا که هیچ حیوانی در تولید آن آسیب‌ندیده است.

لاک ناخن فاقد مواد شیمیایی

 • Long-Lasting: ناامیدکننده است که لاک Long-Lasting نداشته باشد. Long-Lasting بهترین مارک‌ها بین ۷ تا ده روز است. به این معنا که لازم نیست در این مدت مجدداً لاک را روی ناخن بمالید و خودش ماندگاری دارد.
 • Chip-Resistant: لاک ناخن با کیفیت پایین احتمالاً به‌راحتی تراشیده می‌شود. با این گزینه، به دنبال لاکی خواهید بود که در برابر تراشیدگی و کنده شدن مقاومت بالایی دارد.
 • Easy to Apply: در جستجوی لاکی باشید که به‌راحتی بتوانید از آن استفاده کنید.
 • Brush: کیفیت برس لاک را نادیده نگیرید. استفاده از برس پهن‌تر توصیه می‌شود، زیرا باعث می‌شود کار شما سریع‌تر پیش برود. یک برس پهن، قادر به پوشش بخش‌های بیشتری از ناخن است.

 

توصیه‌های ایمنی برای استفاده از لاک در دوران بارداری

برای جلوگیری از خطرات ناشی از استفاده لاک، می‌توانید برخی از اقدامات حیاطی زیر را دنبال کنید:

 • گاهی اوقات از لاک ناخن استفاده کنید.
 • از لاک ناخنی استفاده کنید که حاوی مواد شیمیایی بالا نباشد.
 • هنگام لاک زدن در بارداری، درب‌ها و پنجره‌ها را حتماً باز بگذارید تا بوی قوی لاک خارج شود.
 • هنگام خشک‌کردن لاک ناخن، بازوها را از بدن دور نگه‌دارید.
 • برای حذف بقایای موجود در دست، دست‌ها را با صابون بشویید.
 • ترجیحاً لاک را روی ناخن یک‌بار پوشش دهید نه اینکه دو بار روی‌هم لاک بزنید.
 • اگر لاک سریع‌تر از زمان‌های دیگر از روی ناخن کنده شد، از استفاده مجدد از آن اجتناب کنید زیرا شانس فاسدشدنش وجود دارد.

 

آیا می‌توانید از پاک‌کننده لاک ناخن استفاده کنید؟

لاک زدن در بارداری

سؤال مهم دیگری که خانم‌ها می‌پرسند این است که آیا در سه‌ماهه اول بارداری می‌توان از پاک‌کننده لاک ناخن استفاده کرد؟

پاک‌کننده‌های لاک ناخن اغلب ایمن بوده و حاوی استون هستند. استون در اطراف بدن ما وجود دارد و هنگامی‌که به‌طور اتفاقی استفاده شود هیچ اثر ضرری ندارد.

اگر برای مدت طولانی در معرض دوز بالای استون قرار بگیرید، احتمال کمی وجود دارد که این امر منجر به مشکلات رشد و نقص مادرزادی شود. بااین‌حال، حتی استفاده روزانه از پاک‌کننده لاک، به‌اندازه کافی برای شما و جنین‌تان مضر نیست. اگر باز در این رابطه نگران هستید، پاک‌کننده لاک ناخنی بخرید که عاری از استون باشد.

پس از پاک کردن لاک ناخن، همیشه دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا هرگونه بقایای شیمیایی را حذف کنید.

برگرفته از: parenting.firstcry.com

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare