راهنمای انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت

در جامعه‌ای که ما زندگی می‌کنیم، داشتن ظاهری آراسته و زیبا بسیار مهم است. افرادی که دارای ظاهری زیبا هستند، در بسیاری از امور زندگی خود نیز موفق‌ترند. داشتن جذابیت و ظاهر زیبا باعث می‌شود که دیگران بیشتر به حرف شما گوش دهند  و همین باعث تأثیرگذاری حرف شما بر روی آنها می‌شود.

اما نکته‌ای که باید دراین‌بین بدانید این است که جذابیت به سادگی به دست نمی‌آید. جذابیت تا حد زیادی به زیبایی صورت شما بستگی دارد ولی مقدار بسیار زیادی از جذابیت دست خود شماست.  معنی این حرف این است که شما می‌توانید کارهای بسیار زیادی را برای بیشتر جذاب نشان دادن خودتان انجام دهید. از جمله آن‌ها می‌توان به انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت اشاره کرد.

در ادامه بیایید باهم راه‌هایی را که برای جذاب‌تر شدن شما وجود دارد مرور کنیم.

 • لباس‌های زیبا در جذابیت و داشتن ظاهری آراسته به شما کمک شایانی می‌کند.
 • استفاده از عطرهای خوشبو نیز در جذاب به نظر آمدن شما مؤثرند.

یکی دیگر از این عوامل که در جذابیت شما نقش پررنگی را بازی می‌کند، مدل موی شما است. فردی را تصور کنید که لباس آراسته‌ای به تن دارد و بسیار خوشبو است ولی در عوض موهای او بسیار شلخته و زشت است.

انتخاب مدل مو

با بیان این مثال به خوبی متوجه اهمیت مدل مو بر جذابیت یک فرد شدید. اگر صورت زیبایی ندارید یا اینکه حالت صورت شما نقصی دارد، به‌راحتی می‌توانید این نقطه‌ضعف خود را به نقطه قوت و عامل جذابیت خود تبدیل کنید؛ برای مثال اگر پیشانی بلند و صورت کشیده‌ای دارید که از آن ناراضی هستید، می‌توانید با انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت خود؛ یک انتخاب هوشمندانه، آن را برطرف کنید.

وقتی به آرایشگاه می‌روید ژورنال را به دستتان می‌گیرید، با انواع مدل موها روبه‌رو می‌شوید ولی سؤالی که در اینجا پیش می‌آید این است که همه این مدل موها برای شما مناسب هستند؟ پاسخ شما به این سؤال منفی است. تعداد کمی از مدل موها هستند که برای شما مناسب خواهند بود و شما را زیباتر می‌کنند.

فرض کنید پیشانی بلندی دارید، در این صورت نمی‌توانید از مدلی استفاده کنید که در آن باید مویتان را به بالا بزنید. بالا زدن مو پیشانی شما را بزرگ‌تر از حد معمول نشان می‌دهد پس انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت امری ضروری است.

در این مقاله قصد داریم شما را برای انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورتتان راهنمایی کنیم. این مقاله هم برای مردان و هم برای زنان راهنمایی‌هایی را بیان کرده است. پس امیدواریم این مقاله را با دقت بخوانید و از نکات آن به‌صورت کامل بهره ببرید. ما در این مقاله مدل موهایی که برای فرم صورت شما مناسب‌تر هستند را معرفی می‌کنیم؛ پس قبل از هر کاری شما باید با فرم صورتتان آشنا باشید و فرم و حالت صورت خود را بدانید. در ادامه شما را با انواع فرم‌های صورت آشنا می‌کنیم.

 

انواع فرم صورت

انواع فرم صورت

اگر فرم صورت خود را نمی‌دانید، کافی است به جلوی آینه‌ای بروید و با دقت به صورت خود نگاه کنید؛ بدین ترتیب متوجه خواهید شد که صورتتان شبیه کدام یک از فرم‌های زیر است. در ادامه به بررسی این فرم‌ها می‌پردازیم. قبل از بررسی انواع فرم صورت لازم است، شما با مفهوم‌هایی ازجمله طول صورت و عرض آن آشنا شوید. طول صورت عبارت است از فاصله بین بالاترین نقطه پیشانی تا چانه و عرض صورت فاصله بین دو گونه می‌باشد.

فرم‌های صورت در آقایان و خانم‌ها یکسان است. اگر فرم صورت خود را نمی‌دانید، کافی است جلوی آینه‌ای بروید. موهایتان را بالا بزنید و با دقت به حالت چهره خود نگاه کنید. و بررسی کنید که چهره‌تان شبیه به کدام‌یک از چهره‌هایی است که در زیر توضیح می‌دهیم.

۱. فرم صورت بیضی

اگر اندازه طول صورت شما تقریباً دو برابر عرض آن باشد، شما دارای فرم صورت بیضی شکل هستید. در اصطلاح صورت شما شبیه به یک بیضی است.

۲. فرم صورت گرد

فرم صورت گرد یا دایره‌ای زمانی است که طول صورت شما با عرض آن تقریباً برابر باشد.

۳. فرم صورت مربعی

در این فرم، طول و عرض صورت با هم برابرند و صورت در کناره‌ها ها دارای زاویه می‌باشد. اگر به صورت افرادی که دارای فرم مربعی هستند نگاه کنید، به خوبی متوجه حالت مربعی شکل صورت آنها خواهید شد. فرم صورت مربعی، ایده آل‌ترین فرم برای صورت مردان بوده و مردان دارای این فرم صورت، معمولاً جذاب‌تر تر به نظر می‌آیند.

۴. صورت مستطیلی

در این حالت نیز طول صورت از عرض آن بیشتر است و صورت در کناره‌ها زاویه‌دار است. این فرم صورت از لحاظ کشیدگی شبیه فرم بیضی است و از لحاظ زاویه‌دار بودن، شبیه فرم صورت مربعی خواهد بود.

۵. فرم صورت قلبی

این فرم صورت، شبیه به قلب است. این مدل از صورت در قسمت پیشانی عریض بوده و هرچه به چانه نزدیک‌تر می‌شویم، باریک و باریک‌تر می‌شود.

۶. فرم صورت لوزی

در این فرم صورت، طول صورت از عرض آن بیشتر است و صورت در قسمت گونه‌ها دارای زاویه است. در این حالت عرض پیشانی و چانه کم می‌باشد. این فرم صورت از فرم‌های های کمیاب و نادر است.

۷. فرم صورت مثلثی

این حالت نیز از جمله فرم‌های صورت کمیاب است. در این فرم صورت، چانه عریض‌تر از دیگر اجزای صورت است و هرچه به پیشانی نزدیک‌تر می‌شویم باریک و باریک‌تر تر می‌شود. این حالت صورت دقیقا تداعی کننده مثلث است.

۸. فرم صورت الماسی یا ناموزون

صورت زاویه‌دار و معمولاً ناموزون که اغلب استخوانی و لاغر است. عریض‌ترین بخش صورت در این فرم، در بخش شقیقه‌ ها است. البته این فرم صورت نیز، بسیار کمیاب است.

۹. فرم صورت دراز یا کشیده

صورت در کناره‌های گونه به‌تدریج باریک می‌شود. باریکی و کشیدگی در سرتاسر صورت ادامه دارد. گاهی اوقات نیز چانه این‌گونه افراد برجسته است. این‌گونه از فرم صورت نیز کمیاب است.

حالا که فرم‌های های مختلف صورت را شناختید، وقت آن فرارسیده است که با مدل موهایی که مناسب این فرم‌های صورت است آشنا شوید. حال در این مقاله به تفکیک آقایان و خانم‌ها و بیان این موضوع می‌پردازیم.

 

انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت برای خانم‌ ها

۱. فرم صورت گرد

فرم صورت گرد

اگر دارای فرم صورت گرد هستید، مهم‌ترین نقطه‌ضعف چهره شما، میزان کشیدگی کم آن است. پس باید از مدل موهایی استفاده کنید که صورت شما را کشیده‌تر نشان می‌دهند. هرگز موهای خود را کوتاه نکنید. این کار سبب می‌شود که صورت شما حجیم‌تر به نظر بیاید و کم بودن کشیدگی آن خودنمایی کند. در زیر پیشنهادهایی برای انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت گرد به شما می‌دهیم.

 • موهای خود را صاف و بلند کنید

فرم صورت گرد

موهای بلند و صاف، صورت شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد. همچنین می‌توانید از دو طرف سرتان فرق بازکنید و موهایتان را آزادانه روی شانه‌هایتان بریزید.

 • موهای بلند و چندلایه

اگر موهایتان بلند و بدحالت است، از مدل چندلایه استفاده کنید. این مدل موهای شما را حجیم‌تر و خوش‌فرم‌تر نشان می‌دهد و لایه‌لایه بودن آن به کشیده‌تر نشان دادن صورت شما کمک می‌کند.

 • اگر به موی بلند علاقه‌ای ندارید، در صورتی که فرم صورت شما گرد است و می‌خواهید از مدل موهای کوتاه استفاده کنید، موی خود را به موازات چانه چندلایه کوتاه کنید. این کار صورت شما را کمی کشیده‌تر نشان می‌دهد.

۲. فرم صورت بیضی

فرم صورت بیضی

داشتن صورتی با فرم بیضی، بهترین حالت برای خانم‌ها است. انواع مدل موها را می‌توان برای این فرم از صورت انتخاب کرد. اگر دارای موهای لخت هستید، از مدل چتری صاف استفاده کنید ولی اگر موهای شما موج‌دار است آن را بلند نگه‌دارید. اگر طرفدار موهای کوتاه هستید آن را لایه‌لایه کوتاه کنید. رعایت این موارد به زیباتر نشان دادن صورت شما کمک می‌کند.


۳. فرم صورت مربعی

فرم صورت مربعی

اگر صورتی مربعی دارید، باید کاری کنید که استخوان فک شما بیشتر نمایان شود. باید از مدل موهایی استفاده کنید که جزئیات صورت شما را بیشتر نشان دهند.

 •  مدل مصری زاویه‌دار

فرم صورت مربعی

این مدل بسیار زیباست و می‌تواند به خوبی چانه و گردن شما را نمایان سازد. در این مدل مو می‌توانید موهای خود را صاف یا مواج کنید.

 • چتری های صاف با اندازه موی متوسط

فرم صورت مربعی

این مدل کلاسیک است و به خوبی زیبایی های صورت شما، به خصوص زیبایی فک شما را به نمایش می گذارد.


۴. فرم صورت قلبی

فرم صورت قلبی

مهم‌ترین نقطه‌ضعف افراد دارای فرم صورت قلبی، چانه تیز آنها است؛ پس باید کاری کنید که توجه‌ها از سمت چانه شما منحرف شده  و به گونه و چشم شما معطوف شود. پیشنهادهای ما برای انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت قلبی به شرح زیر است:

 • مدل موهای دارای موج‌های حجم دهنده

فرم صورت قلبی

این نوع از موج‌ها باعث می‌شود موی شما حجیم‌تر به نظر برسد و چانه شما دیگر به چشم نیاید.

 • مدل موهای کوتاه

اگر موهای نازک و کم‌حجم دارید، آنها را تا روی شانه خود کوتاه کنید. این حالت از مو، صورت قلبی شما را زیباتر نشان می‌دهد.


۵. فرم صورت الماسی

فرم صورت الماسی

در این فرم صورت باید کاری کنید تا باریکی چانه و برجستگی پیشانی شما خودنمایی نکنند و بیشتر توجه‌ها به سمت گونه‌های شما معطوف شود. برای انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت الماسی این نکات را در نظر داشته باشید.

 • مدل موهای کوتاه و یک‌طرفه

فرم صورت الماسی

موهای کوتاه و یک‌طرفه، برجستگی گونه شما را بیشتر نمایان  می‌کند و از نامتقارنی صورت شما می‌کاهد.

 • مدل موهای فر با اندازه متوس

فر بودن موها، تا حد زیادی گونه‌های شما را برجسته نشان می‌دهد.


۶. فرم صورت دراز و کشیده

فرم صورت کشیده

اگر صورتی دراز و کشیده دارید، باید مدل موهایتان را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که از کشیدگی صورت شما بکاهد.

 • مدل چتری صاف یا خمیده

این مدل پیشانی شما را می‌پوشاند و صورت شما با کشیدگی کمتری نمایان می‌شود.

 • فرق کج

فرم صورت کشیده

اگر موهایتان را به یک‌ طرف صورتتان بریزید، از کشیدگی آن کم می‌شود و صورت شما زیباتر نشان می‌دهد.


۷. فرم صورت مستطیلی

فرم صورت مستطیلی
باید کاری کنید تا کشیدگی صورت شما کمتر و عرض آن بیشتر شود. موهای کوتاهی که در دو طرف صورت شما پرحجم باشند، برای شما مناسب‌تر است و اگر شینیون می‌کنید، دقت کنید که موهای دو طرف صورت شما بیشتر باشد.

۸. فرم صورت مثلثی

فرم صورت مثلثی

برای انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت مثلثی باید کاری کنید تا پیشانی شما عریض‌تر و چانه شما کم‌عرض‌تر نشان دهد:
 • از مدل موهای فر استفاده کنید
 • از مدل موهایی که قدری از صورت شما را بپوشاند، استفاده کنید.
 • از مدل موهای ژولیده و درهم استفاده کنید.
 • از مدل موهای شلوغ استفاده کنید.

۹. فرم صورت لوزی

باید مدل موهایی را انتخاب کنید که پیشانی و چانه شما را عریض‌تر نشان دهد و استخوان‌های گونه شما را کم‌حجم. شما می‌توانید از انواع مدل‌ها استفاده کنید ولی مدل چتری از همه بیشتر برای شما مناسب است.

انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت برای آقایان

۱. فرم صورت گرد

فرم صورت گرد
اگر صورت گردی دارید، به آن زاویه دهید و به مربعی کردن آن کمک کنید.
 • مدل موهای با کناره‌های کوتاه  به بالای پرحجم و دارای پوش
 • مدل موی فرق کج با کمی زاویه برای شما مناسب است.
 • کچل کردن برای شما مناسب نیست.

۲. فرم صورت بیضی

فرم صورت بیضی

این فرم صورت برای بانوان مناسب است اما برای آقایان چندان مناسب نیست. با اینحال برای انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت بیضی شکل در آقایان به نکات زیر توجه کنید.

 • موهای خود را به عقب شانه کنید و سپس فرق کج بازکنید.

از مدل موی کلاسیک استفاده کنید.

 • جلوی موی خود را خردکرده و بر روی پیشانی‌تان بریزید.

۳. فرم صورت مربعی

فرم صورت مربعی

این فرم صورت برای آقایان بسیار مناسب است. تمام مدل موها برای این فرم صورت مناسب هستند. ولی موارد زیر به زیباتر شدن چهره شما کمک می‌کند.

 • مدل موهای کوتاه

این مدل از مو، زاویه‌های صورت شما را بیشتر نمایان می‌کنند و باعث جذاب‌تر شدن شمامی‌شود.

 • لایه‌های رویی موی خود را خردکنید.
 • از مدل فرق کج استفاده کنید.

۴. فرم صورت مستطیلی

فرم صورت مستطیلی

باید از کشیدگی و عرض کم صورت خود بکاهید. برای انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت مستطیلی به نکات زیر توجه کنید.

 • هرگز دور موهای خود را کوتاه نکنید.
 • اطراف موهای خود را بلند نگه‌دارید.
 • مقداری از موهای خود را روی  پیشانی‌تان بریزید.

۵. فرم صورت لوزی

فرم صورت لوزی

 

باید از مدل موهایی استفاده کنید که پیشانی شما را عریض‌تر نشان دهد.

 • از مدل موهای خردشده و لایه‌لایه استفاده کنید
 • موهای خود را بلند کنید و آن را پشت گوشتان بدهید.
 • فرق خیلی کج بازکنید و موهایتان را به یک طرف بریزید.
 • ته‌ریش به جذابیت شما کمک می‌کند.

۶. فرم صورت قلبی

فرم صورت قلبی

 • از مدل موهای کوتاه بپرهیزید.
 • اندازه موی متوسط و بالای موی خود را کم‌حجم کنید

۷. فرم صورت مثلثی

فرم صورت مثلثی

 • جلوی موی خود را پرحجم نشان دهید
 • بالای موهای خود را بلند کرده و در کنار صورتتان بریزید.

۸. فرم صورت الماسی و ناموزون

 • کنار موهای خود را کوتاه نگه‌دارید.
 • بالای موهایتان را بلند نگه‌دارید و آن را بر روی پیشانی‌تان بریزید.
 • ریش خود را بتراشید.

۹. فرم صورت دراز و کشیده

 • دور موهایتان را کوتاه نکنید.
 • مقداری از موهایتان را روی پیشانی‌تان بریزید.
 • موهای بلند خود را در یک طرف صورتتان بریزید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare