رنگ کردن مو در بارداری چه عوارض و خطراتی دارد؟

یکی از روش‌های آرایشی که اغلب خانم‌ها برای زیبایی استفاده می‌کنند، رنگ کردن موهاست. اما با شروع شدن دوران بارداری مادران، دغدغه‌ای برای رنگ کردن موهایشان به وجود می آید؛ از جمله برای زنانی که قبل از بارداری، عادت به رنگ کردن دائمی موهایشان داشته‌‌اند، چه برای آن‌هایی که قصد دارند آن را برای نخستین بار تجربه کنند. در ادامه به جوانب رنگ کردن مو در بارداری خواهیم پرداخت.

 

آیا رنگ کردن مو در بارداری مجاز است؟

متخصصان می گویند که مادران در دوران بارداری تا جایی که امکان دارد از رنگ کردن موهای‌ خود پرهیز کنند. علت این هشدار کاملا روشن است زیرا رنگ مو حاوی مواد شیمیایی است که برای سلامت جنین خطرآفرین خواهد بود. البته درباره این موضوع، متخصصان نظرهای مختلفی دارند و نمی‌توان نظریه‌ی قطعی درباره زیان‌های رنگ مو روی جنین ارائه داد.

اما در هر صورت آنچه قطعی اعلام شده است، این است که در دوران بارداری بخصوص در سه ماهه اول، تا حد امکان نباید از رنگ مو استفاده کرد، مخصوصا اگر رنگ مو به صورت کامل در زمینه مو استفاده شود. زیرا سه ماهه اول، دوران بسیار حساسی است و از طرفی پوست سر مواد شیمیایی رنگ مو را به سرعت جذب می‌کند و این مواد می‌توانند وارد جریان خون مادر شوند و از طریق جریان خون به جنین صدمه برسانند. در سه ماهه دوم یا سوم، مادران می‌توانند از رنگ مو استفاده کنند اما با این شرط که آن‌ها از روش‌های مش یا های‌لایت روى زمینه طبیعى مو استفاده کنند و از دکلره نیز استفاده نکنند.

 

عوارض رنگ کردن مو در بارداری

رنگ کردن مو در بارداری می‌تواند در صورت استفاده مکرر به عوارض جدی منجر شود. استفاده از آن در هنگام تقسیمات اصلی سلولی و ایجاد شبکه‌های عصبی جنین سبب نقص جنین خواهد شد. همچنین ممکن است سبب ایجاد آلرژی و مشکلات پوستی و در جینن گردد و یا ممکن است جنین در معرض مواد سمی قرار گیرد.

رنگ کردن مو در بارداری

نکاتی که زنان باردار باید رعایت کنند

۱. در دوران بارداری، مو با سرعت بیشتری رشد می‌کند. بنابراین ممکن است در طول این ۹ ماه بیشتر به ریشه ‌گیری موهای خود نیاز داشته باشید. برای به حداقل رساندن آسیب به جنین در حال رشد برخی از کارشناسان رنگ کردن مو در ۱۲ هفته اول بارداری را توصیه نمی‌کنند. برای رنگ کردن مو در بارداری، باید تا سه ماهه دوم صبر کنید. رشد سریع موها در سه ماه‌ی اول صورت می‌گیرد. ایجاد یک محیط محافظتی و ایمن برای کودک در طول این زمان بسیار مهم است.

۲. رنگ‌های شیمیایی یا گیاهی در این مورد تفاوتی با هم ندارند. در برخی موارد به زنان باردار توصیه می‌کنند تا از رنگ موهای گیاهی استفاده کنند، اما استفاده از این رنگ‌ها نیز به میزان رنگ‌های شیمیایی خطرناک هستند؛ دلیل این توصیه این است که تأثیرگذاری رنگ موهای گیاهی به اندازه رنگ‌های شیمیایی نیست یا در رنگ موهای گیاهى از جمله حنا نیز مواد اکسیدان وجود دارد و بهتر است براى رنگ کردن مو در باردارى به ویژه در سه ماهه اول استفاده نشوند. راه‌کارهای رنگ مو در ماه‌های دیگر بارداری که ممنوعیت کمتری وجود دارد، در سه ماهه دوم یا سوم، مادران می‌توانند از رنگ مو استفاده کنند، اما مجاز‌اند که فقط از روش‌های مش یا های‌لایت استفاده کنند. زیرا در این روش‌ها به دلیل قرار گیری یک کلاه روی سر، از تماس مستقیم رنگ مو با پوست سر جلوگیری می‌شود.

۳. مورد دیگری که مهم است به خاطر داشته باشید نوع رنگ مورد استفاده است. اگر موهای خود را زیاد رنگ می‌کنید، رنگ نیمه دائمی را در نظر بگیرید، این رنگ‌ها حاوی سفید کننده نیستند، بیشتر از رنگ‌های دائمی به موهای شما جلوه می‌بخشند و بعد از یک یا چند ماه به تدریج محو می‌شود.

۴. اگر باردارهستید و برای رنگ کردن مو در بارداری خود به آرایشگاه مراجعه کرده‌اید، باید در یک محیط با تهویه خوب قرار بگیرید. اگر در خانه هستید، پنجره‌ها را باز کنید تا از هوای تازه نفس بکشید و گازهای سمی در محیط نباشند. اگر رنگ مو را خودتان را به موهای خود می‌مالید، همیشه دستکش دستتان کنید و برای ایمنی بدنتان بهتر است پیراهن آستین بلند بپوشید.

رنگ کردن مو در بارداری

۵. به خاطر داشته باشید که تغییرات هورمونی می‌تواند باعث شود موهای شما به رنگ مو واکنش متفاوتی داشته باشند. بهتر است قبل از اینکه تمام سر خود را رنگ کنید، رنگ مو را بر روی یک دسته از موها امتحان کنید تا مطمئن شوید که رنگ مو به قرمزی نمی‌گراید (البته، مگر آنکه زمینه رنگی مورد نظر زن اینگونه باشد).

۶. دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید و بیش از حد لازم مواد شیمیایی را روی سر نگه ندارید. پس از اتمام رنگ مو برای از بین بردن هر گونه اثر رنگ مو از روی پوست، سر و پیشانی خود را بشویید. از آنجایی که قرار گرفتن بیش از حد در معرض مواد سفیدکننده و مواد سمی می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد، باید هنگام استفاده از مواد شیمیایی بیشتر مراقب باشید.

 

خطرات و عوارض رنگ کردن مو در بارداری

جمع بندی نکات ایمنی

 • رنگ موهای باکیفیت بخرید
 • هنگام کار با رنگ مو دستکش بپوشید
 • سه ماه اول بارداری به هیچ وجه موها را رنگ نکنید
 • در حاملگی از مش و هایلایت استفاده نکنید
 • موهایتان را با حنا رنگ کنید
 • موهایتان را مکرر رنگ نکنید
 • پس از رنگ کردن موها به خوبی آن ها را آبکشی کنید
 • برندهای مختلف رنگ مو را ترکیب نکنید
 • اتاق باید تهویه مناسبی داشته باشد

تمام نکاتی که گفته شد بهتر است در دوران شیردهی نیز رعایت شوند. در دوران شیردهی سعی کنید کمتر موهایتان را رنگ کنید. برای رنگ کردن مو در این دوران از رنگ موهای بدون آمونیاک و طبیعی استفاده کنید.

 

نکاتی که آرایشگران باید رعایت کنند

 • بطور مکرر دستکش‌های محافظ را تعویض کنید.
 • در اطراف محل کار غذا نخورید.
 • در هنگام استفاده از مواد شیمیایی ماسک بزنید.
 • هر گونه اثر رنگ مو بر روی پوست خود را بشویید.

خطرات رنگ کردن مو در بارداری

راه‌های جایگزین رنگ کردن مو

 • اغلب خانم‌هایی که عادت به رنگ کردن دائمی موهای‌شان دارند از زبری و ضعیف شدن ساقه ی موهایشان رنج می‌برند. از این لحاظ می‌توانید به ممنوعیت رنگ کردن مو در بارداری به عنوان یک فرصت مناسب نگاه کنید و به موهای‌ تان اجازه دهید کمی بهبود پیدا کنند و قوی‌تر شوند.
 • بهترین روش برای تغییر در یکنواختی موهای‌‌تان این است که اقدام به کوتاه کردن آن‌ها کنید. این کار علاوه بر اینکه تنوعی در شرایط موی شما ایجاد می‌کند، باعث می‌شود قسمت‌هایی از ساقه‌های ضعیف یا موخوره گرفته و خشک، جدا شده و در عوض ساقه‌های جدید و سالمی به تارهای مو اضافه شوند.
 • اگر به مش یا های‌لایت دائمی علاقه‌مند نیستید و باید برای مراسم خاصی آماده شوید، می‌توانید از مش‌های موقت و رنگارنگی که در بازار وجود دارند و در شکل‌های مختلف اسپری یا پودری یا گچی وجود دارند، استفاده کنید.

 

نتیجه‌گیری

اگر تغییر رنگ موها ظاهر شما را زیبا کرده و اعتماد به نفستان را افزایش می‌دهد، برای تعیین بهترین گزینه برای خود با یک متخصص مشورت کنید. هیچ مطالعه قطعی در مورد پیامدهای بهداشتی رنگ کردن مو در بارداری وجود ندارد. با اینکه مطالعات هیچ منعی را نشان نمی‌دهند، اما بدین معنی نمی‌باشد که این مواد شیمیایی موجود در رنگ‌های مو بدون خطر برای سلامتی هستند. رنگ کردن مو باید یکی از فعالیت‌های با کمترین اولویت برای زنان باردار باشد زیرا موارد مهم‌تری هستند که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند از جمله انتخاب نام فرزند، خرید لوازم کودک، شرکت در کلاس‌های زایمان و…

اما اگر رنگ کردن مو در بارداری برای شما بسیار ضروری باشد، ابتدا رنگ را بر روی چند رشته مو تست کنید تا مطمئن شوید که رنگی که می‌خواهید است. تغییرات هورمونی در حین بارداری می‌توانند بر واکنش موها به رنگ تاثیر بگذارند.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare