آشنایی با روش دکلره کردن مو

دکلره به منظور پاک کردن رنگ طبیعی مو است که باعث می شود رنگ مو تا ۱۰درجه روشن شود و با آن می توان مو‌های بدن را بی رنگ کرد. اما بیشتر برای موهای سر به کار برده می شود. البته با کرم دکلره نیز می‌توان موهای بدن را به راحتی بی رنگ کرد. در ادامه با روش دکلره کردن مو، بسته به ویژگی‌ موهای خود آشنا خواهید شد.

 

دکلره چیست؟

دکلره از مواد پرکساید تشکیل شده که در ترکیب آن دو مولکول اکسیژن وجود دارد. به همین دلیل عوارض استفاده از دکلره نسبت به مواد دیگر مانند کلر بسیار کمتر است.

آب اکسیژنه یکی از مهمترین ترکیبات رنگ در این ماده است. البته دکلره فقط با اکسیدان فعال می‌شود و اگر آب به آن اضافه کنید چیزی تغییر نمی‌کند. از این جهت، آب اکسیژنه برای رقیق شدن مواد کاربرد دارد، زیرا احتمال خطر را کمتر می‌کند.

دکلره معمولا قبل از قرار گرفتن رنگ مورد نظر روی سر استفاده می‌شود و اگر بخواهیم رنگ مو روشن تر به نظر آید از دکلره استفاده می‌کنیم.

 

روش دکلره کردن مو

 

آشنایی با انواع دکلره

دکلره انواع مختلفی دارد؛ از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دکلره پودری
 • دکلره دکوکرم

دکلره پودری

پودرهای دکلره در نوع سفید و آبی استفاده می شود. پودرهای سفید برای موهای رنگ شده و حساس و پودرهای آبی برای موهای تیره و طبیعی با مقاومت بالا استفاده می شود.

دکلره دکوکرم

دکوکرم ماده ای است که حاوی دکلره و ماسک مو بوده و برای روشن سازی مو استفاده می‌شود. این نوع از دکلره دست کمی از نوع پودری آن ندارد و به اندازه‌ی پودرها برای روشن سازی مو تا درجات بالا کمک می کند. کرم دکلره می تواند موها  را با حداقل آسیب روشن کند؛ چون در خود روغن های محافظت از مو مانند روغن جوجوبا دارد و می تواند با ملایمت موهای شما را تا دو سه درجه روشن کند.

 

 

روش دکلره کردن مو

برای دکلره کردن لازم است طبق اصول و قواعدی که بسته به ویژگی های پوست و موی شما تعیین شده، عمل کنید.

روش دکلره کردن مو با پودر

 • برای موهای ضعیف پودر دکلره سفید را به اکسیدان شماره ۳ اضافه می کنیم. (مواد بدست آمده باید به صورت ماست غلیظ باشد).
 • برای موهای مقاوم پودر دکلره سفید را به اکسیدان شماره ۲ اضافه می کنیم. (مواد بدست آمده باید به صورت ماست غلیظ باشد).
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن به پیشانی صورت و گردن، بهتر است این نواحی را چرب کنید (با روغن بچه) بعد از آن موها را به چهار قسمت تقسیم کنید.
 • یک الی دو سانت مانده به ریشه ی مو را جدا می کنیم و به وسیله ی قلمو، مواد را تا انتهای مو اضافه میکنیم.
 • همچنین قسمت های دیگر مو به همین روش تکرار می شود.
 • مواد را پاک کرده و مجددا با اکسیدان شماره ۱ ترکیب کرده و اینبار نیز به ریشه و ساقه اضافه می کنیم.
 • برای رنگ گرفتن مو، نیم ساعت زمان مناسبی است اما می تواند به جنس مو نیز بستگی داشته باشد.
 • در غیر این صورت زمانی که مو به درجه روشنی دلخواه رسید، آن را می شوییم و رنگ مورد نظر را اضافه می کنیم.

روش دکلره کردن مو با دکوکرم

در روش دکوکرم برای روشن کردن مو به دلیل اینکه در محتوای آن ماسک مو موجود است، پوست سر آسیب کمتری می‌بیند. همچنین در این روش از اکسیدان ۹ % استفاده می‌شود.

در هنگام به پایه رساندن موها، کراتین مو به اندازه قابل توجهی از بین می‌رود. کراتین پروتئینی است که مقدار زیادی از آن را آب و چربی تشکیل داده است و اگر از روغن‌های رطوبت رسان در ترکیب دکلره استفاده شود، می‌تواند کراتین از دست رفته مو را مجددا به دست آورد. به همین منظور از روغن ترمیم کننده موهای آسیب دیده باید به میزان خاصی در ترکیب پودر دکلره و اکسیدان استفاده شود. شما برای هر اسکوپ از پودر دکلره حدود ۴ تا ۵ قطره از روغن ترمیم کننده موهای آسیب دیده بریزید. مخلوط را به خوبی هم بزنید تا یک دست شود سپس استفاده کنید.

 

چند نکته ی حائز اهمیت در دکلره کردن مو

برای جلوگیری از آسیب پذیری مو می‌توان در مواد برای قسمت ریشه، شکر و برای قسمت ساقه، نمک اضافه کنیم.

یکی از اصلی‌ترین دلایل آسیب دیدن موها در هنگام دکلره کردن، استفاده از اکسیدان قوی است؛ مانند اکسیدان ۱۲%. دکلره به تنهایی آسیب پذیر نیست اما هنگامی که با اکسیدان ۱۲% ترکیب کنید، باعث می‌شود موها به شدت بسوزد.

برای جلوگیری از تماس مواد دکلره با ریشه، می توان از پنبه استفاده کرد. توجه داشته باشید که ریشه مو زرد نشود.

اگر متوجه شدید که هنگام دست کشیدن به موها حالت کش آمدن پیدا کرده، باید هرچه سریعتر موهایتان را بشویید چون کش آمدن مو نشان دهنده‌ی سوختن موهاست و دیگر مقاومتی ندارد.

افرادی که قبلا از رنگ‌های پرکلاغی و شرابی و یا رنگ‌های گیاهی مانند حنا استفاده کرده‌اند، برای دکولوراسیون باید از ریمور استفاده کنند؛ زیرا موهایی که قبلا حنا خورده‌اند و با پودر دکلوره روشن شده‌اند، به پایه سبز تغییر رنگ می‌دهند.

هنگام شست و شو پس از دکلره از شامپو استفاده کنید تا مواد دکلره کاملا از پوست سر و موها جدا شود. برخی برای شست و شو از نرم کننده استفاده می‌کنند که باعث مصدود شدن پولک‌های مو ‌شود؛ در نتیجه رنگساژی که به کار می‌بریم رنگ دلخواهی به دست نمی‌آید. اما بعد از مصرف رنگساژ در آخرین مرحله فقط از نرم کننده استفاده می‌کنیم که پولک‌های مو بسته شود، زیرا رنگ به داخل مو نفوذ می‌کند و ماندگار می‌شود و به سرعت از مو خارج نمی‌شود.

 

انواع پایه های دکلره

 

انواع پایه های دکلره

در اینجا شما را با انواع پایه‌های دکلره آشنا می‌کنیم.

دکلره ی قوی

۱- زرد روشن

۲- زرد خیلی روشن

۳- پلاتینه و سفید

موهای طبیعی (رنگ نشده) که تیره هستند پس از دکلره به یکی از پایه‌های فوق تغییر رنگ می‌دهند.

برای این پایه‌ها می‌توان رنگ‌های بلوند روشن، بلوند خاکستری، بلند زیتونی و در کل رنگ‌های روشن استفاده کرد.

دکلره ی متوسط

۱- نارنجی زرد

۲- زرد نارنجی

۳- زرد

برای این پایه‌ها می‌توان رنگ‌های قهوه‌ای روشن، رنگهای خاکستری پایه ی پنج و شش استفاده کرد.

دکلره ی ضعیف

۱- قرمز

۲- قرمز نارنجی

۳- نارنجی قرمز

۴- نارنجی

موهای غیر طبیعی (رنگ شده) پس از دکلره به هر یک از پایه های فوق تغییر رنگ دهد، مو بیشتر از این توان روشن شدن ندارد. برای این پایه ها می توان رنگ های قهوه ای، مسی، فندقی و در کل رنگ های تیره استفاده کرد.

 

 

 

عوارض ناشی از دکلره

یکی از عوارض مصرف دکلره، حساسیت پوستی است که منجر به تاول و سوختگی می‌شود. البته دکلره با هر قسمتی از پوست در تماس باشد، سوختگی و حساسیت ایجاد می‌کند. پس آن را در دسترس پوست قرار ندهید و هنگام مصرف از دستکش استفاده کنید.

از دیگر عوارض دکلره حساسیت‌هایی است که برای مو ایجاد می‌کند و منجر به ریزش مو، خشکی، نازک و کم حجم شدن مو و موخوره می‌شود؛ زیرا این مواد حاوی آمونیاک هستند و باعث پوسانده شدن مو به ویژه ریشه مو می‌شود.

اگر ساقه‌ها موخوره داشته باشند هیچ راه درمان و تقویتی برای آن وجود ندارد جز کوتاه کردن موها. پس تا حد امکان از روش انجام دکولوراسیون خودداری و از روش‌های هایلایت مو استفاده کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare