انگیزه های جذاب زندگی

نکات کلیدی در شستشوی سر بعد از کاشت مو

امروزه برای رفع مشکل کم‌پشتی مو یا طاسی، از روش کاشت مو استفاده می‌شود. کاشت مو به روش‌های مختلفی از جمله کاشت مو به روش prp و کاشت به روش fue قابل انجام است که پزشک بعد از معاینه، مناسب‌ترین روش را به شما پیشنهاد خواهد داد. علاوه بر اینکه کاشت مو باید تحت نظر یک متخصص مجرب انجام شود، برای دستیابی به نتیجه‌گیری مطلوب و مورد انتظار، لازم است مراقبت‌های بعد از کاشت را جدی گرفت. مهم‌ترین نکته‌ای را که باید بعد از کاشت مو موردتوجه قرار داد، شستشوی سر است. شستشوی سر بعد از کاشت مو نباید باعث آسیب رسیدن به گرافت‌های کاشته شده (پیوند) شود. عدم رعایت این موضوع و تمیز نکردن سر باعث ایجاد شوره و چربی و درنتیجه افزایش کیست مویی روی سر می‌شود.

 

زمان رفتن به حمام بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو لازم است به مدت دو الی سه روز به موها استراحت داده شود و فشاری به سطح سر وارد نشود. معمولا دو روز بعد از عمل، پزشک از شما می‌خواهد به کلینیک مراجعه کنید تا پانسمان را باز کند و موهای سرتان را شستشو دهد. علاوه بر این، پزشک نحوه پانسمان و شستشوی سر بعد از کاشت مو را به شما آموزش می‌دهد.

 

نحوه شستشوی سر بعد از کاشت مو

فردی که کاشت مو انجام داده است لازم است بعد از گذشت ۲ الی ۳ روز، روزانه یک‌بار موهای خود را شستشو دهد. باید عمل شستشوی مو به آرامی انجام شود تا گرافت ها آسیب نبینند.

شستشوی موها بعد از کاشت باعث می‌شود پوسته‌های سر بریزند و بیمار سریع‌تر بهبود پیدا کند. بعد از کاشت لازم است تا مدت ۱۵ روز از دستورالعمل‌ها پیروی کنید. برای شستشوی سر می‌توانید از شامپو و لوسیون استفاده کنید.

۱) شستشوی موها با آب

بعد از کاشت مو، نباید به مدت یک تا دو هفته به طور مستقیم زیر دوش آب رفت. در طی این مدت لازم است برای شستشوی موها، آب را با فاصله کم روی سر بریزید یا اینکه آب را روی موهایتان اسپری کنید. همچنین می‌توانید از سرم نمکی استفاده کنید. بعد از هفته دوم می‌توانید زیر دوش آب بروید و با کمی فشار بیشتر موهای خود را شستشو دهید. نکته قابل‌توجه این است که برای شستن سر باید از آب ولرم استفاده کنید.

۲) شستشوی موها با لوسیون

استفاده از لوسیون بعد از کاشت مو موجب آب‌رسانی به پوست می‌شود و پوسته‌های سر را کاهش می‌دهد. در هفته اول بعد از کاشت، تنها می‌توان لوسیون را برای پشت سر استفاده کرد. برای این منظور، لوسیون را به پشت سر بزنید و بعد از یک ساعت، با رعایت مقداری فاصله، محل موردنظر را با آب ولرم بشویید.

در هفته دوم بعد از کاشت، هم می‌توانید در پشت سر و هم بخش‌هایی که کاشت انجام داده‌اید از لوسیون استفاده کنید و بعد از یک ساعت، با رعایت مقداری فاصله، محل موردنظر را با آب ولرم بشویید.

۳) شستشوی موها با شامپو

هر یک از پزشکان طبق تجربیات خود و بر اساس نوع موهای بیمار، برای ریختن پوسته‌ها و بهبود زخم‌های سر، یک نوع شامپو را برای او تجویز می‌کنند. ترجیح اکثر پزشکان تجویز شامپوهای ملایم یا شامپوهایی است که برخی از مواد افزودنی خاص را ندارند. برای شستن موها با شامپو لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • مقدار معینی از شامپو را با آب ولرم ترکیب کنید.
 • با کمک یک اسفنج مقداری از کف را روی سر خود، پشت سر خود و محل کاشت بریزید.
 • سپس لازم است از فاصله نزدیک روی کف‌ها آب ولرم بریزید. حرکات شستشو باید فقط عمودی باشند.
 • این روند را تا وقتی‌که موهایتان کاملا تمیز شوند ادامه دهید.

 

سوالات متداول درباره شستشوی سر بعد از کاشت مو

۱. از چه شامپویی بعد از کاشت مو می‌توان استفاده کرد؟

شامپوی مناسب شامپویی است که پزشک با توجه به در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند میزان PH شامپو، میزان چربی موی بیمار، ترکیبات شامپو و بسیاری از موارد دیگر تجویز می‌کند. پزشکان اکثرا شامپوهایی را تجویز می‌کنند که دارای زینک، مس و اسیدهای مفید هستند.

۲. آیا شستشوی سر بعد از کاشت مو با شامپو بچه امکان‌پذیر است؟

با این وجود که شامپو بچه الکل ندارد و در دسته شامپوهای ملایم و فاقد مواد شیمیایی جای می‌گیرد، استفاده از آن بعد از کاشت مو توصیه نمی‌شود؛ زیرا شامپویی بسیار غلیظ است و موجب ایجاد جوش در سر می‌شود.

۳. نحوه خشک‌کردن موها به چه شکل باشد؟

برای خشک‌کردن موهایتان به‌هیچ‌عنوان از حوله استفاده نکنید. سشوار را روی هوای سرد تنظیم کنید و با فاصله کمی دورتر از موهایتان بگیرید.

 

توصیه‌های لازم بعد از کاشت مو

 • مصرف آب و نوشیدنی‌های زیاد
 • مصرف روزانه قرص مولتی‌ویتامین بعد از ناهار
 • نوشیدن روزانه ۱ لیوان شیر کم‌چرب
 • داشتن تغذیه مناسب
 • مصرف آناناس و آلوئه ورا
 • عدم مصرف سیگار، مشروبات الکلی، سیر و ویتامین E حداقل تا یک هفته پس از کاشت مو
 • ورزش نکردن در هفته اول و انجام ورزش‌های سبک در هفته دوم. از هفته سوم به بعد می‌توانید ورزش‌هایتان را از سر بگیرید.

آیا شما تجربه کاشت مو را داشته‌اید؟ پس از کاشت به چه طریقی موهای خود را شستشو داده‌اید؟ تجربیات خود را در بخش “نظرات” با ما و سایر مخاطبان انگیزه به اشتراک بگذارید.

مطالب زیر را هم ببینید