انواع خط چشم و روش استفاده از آن‌ها

آشنایی با انواع خط چشم ها

انگیزه – آرایش و زیبایی – با کشیدن خط چشم می‌توان تغییرات زیادی در چهره ایجاد کرد که باعث می‌شود جذاب‌تر به نظر آیید. اما بستگی دارد که کدامیک از انواع مدل خط چشم را انتخاب می‌کنید. وقتی برای اولین بار از هر یک از انواع خط چشم استفاده می‌کنید،‌ احتمالا هدفتان درشت جلوه دادن چشمتان است، اما اگر کمی در کشیدن خط چشم تسلط پیدا کنید، می توانید آن طور که می‌خواهید به صورتتان زیبایی ببخشید. یکی از زیباترین کارهایی که خط چشم می‌کند، این است که به مژه‌ها عمق بخشیده و آنها را پر پشت‌تر نشان می‌دهد.

 

انواع خط چشم

۱- خط چشم مایع

از بین انواع خط چشم بهترین نوع، خط چشم مایع است که البته نحوه کشیدن آن از دیگر خط چشم‌ها سخت‌تر بوده و به دقت بیشتری نیاز دارد. نوک قلمو باید تیز و باریک باشد. اگر هنگام خط چشم کشیدن مرتکب اشتباه شدید، اجازه دهید تا خط چشم کاملا خشک شود. سپس با یک گوش پاک کن آغشته به پاک کننده آرایش آن را پاک کنید. سپس پلک را خشک کنید و دوباره خط چشم بکشید.

نحوه کشیدن خط چشم مایع


بیشتر بخوانید: آموزش پاک کردن آرایش در خانه


۲- مداد چشم

بهترین مداد چشم برای استفاده، مدادی است که جنس چرب و نرمی نداشته باشد بلکه باید خشک و تیز باشد. بعد از این که خط چشم را با مداد کشیدید، مقداری سایه پودری روی آن بزنید تا پخش نشود. مداد چشم ماندگاری کمی دارد و سریع پاک می‌شود. به همین دلیل استفاده از سایه پودری هم رنگ با مداد به ماندگاری بیشتر آن کمک می‌کند.

نحوه ی کشیدن مداد چشم


۳- سایه چشم پودری

سایه چشم پودری یکی دیگر از انواع خط چشم است که به صورت ملایم و پخش استفاده شده و تاثیر بسزایی در زیبایی شما دارد. این نوع پودر برای آرایش‌های ملایم‌تر مناسب است. بهتر است که این سایه را با قلموهای نازک بر روی پلک بکشید. این نوع پورد را می‌توانید به صورت خشک یا خیس استفاده کنید.

نحوه ی استفاده از سایه پودری


۴- کرم خط چشم

در مقایسه با انواع خط چشم، این کرم در اطراف چشم بخش نمی‌شود و فوق العاده چشم گیر است. این نوع کرم برای افرادی که پلک‌هایشان چرب است، انتخاب مناسبی است. توجه داشته باشید که بعد از هردفعه استفاده، قلمو را بشویید تا کرم‌ها بر روی آن خشک نشود.

انواع مدل خط چشم

نحوه کشیدن خط چشم

برای کشیدن خط چشم و جلوگیری از لرزش دست هنگام کشیدن، بهتر است تکیه گاهی برای دستتان پیدا کنید تا آرنج دست را روی آن قرار دهید. بعضی از خانم‌ها خط چشم را به صورت نقطه‌ای، پشت مژه‌ها می‌کشند و بعد نقطه‌ها را به هم وصل می‌کنند، اما بعضی ترجیح می‌دهند که خط چشم را یک دست بکشند.

سعی کنید خط را تا جای ممکن تمیز و نزدیک به مژه‌ها نگه دارید. به این صورت که نوک قلمو را در انحنای چشم قرار داده و از آنجا شروع به کشیدن کنید و به سمت گوشه چشم پیش بروید.

در نهایت بستگی به خود شما دارد که از میان انواع مدل خط چشم چه مدلی را انتخاب کرده و با چه نحوه اجرایی راحت‌تر هستید. می‌توانید برای آن که آرایش چشم کمی دودی باشد، انتهای خط چشم را اندکی محو کنید.

مدل خط چشم برای چشم های بادومی

خط چشم مناسب برای انواع چشم

۱- فرم چشم های بادومی

در قسمت داخلی پلک سایه روشن بکشید. در گوشه بیرونی پلک کمی سایه تیره ایجاد کنید. برای پلک بالا خط پهنی تا گوشه بیرونی پلک بکشید و برای پلک پایین یک خط نازک و ظریف بکشید.

مدل خط چشم برای پلک افتاده ها

۲- فرم چشم های پلک افتاده

افرادی که پلک‌های افتاده ای دارند باید خط چشم پهنی روی پلک‌ها بکشند. انتهای خط چشم را ظریف و نازک و به سمت بالا بکشید. برای اینکه چشم‌هایتان درشت به نظر آید بهتر است از یک ریمل مناسب که مژه‌ها را به سمت بالا هدایت کند، استفاده کنید.

مدل خط چشم برای چشم های رو به پایین

۳- فرم چشم‌های رو به پایین

در این مدل از سایه روشن برای بالا نشان دادن پلک‌ها استفاده کنید. می‌توانید رنگ سایه را قرمز یا صورتی انتخاب کنید. خط چشم را مقداری بالاتر از جایگاه اصلی خط چشم بکشید و خط را از وسط پلک به سمت شقیقه‌‌ها بکشید. اگر خط چشم را از وسط پلک بکشید، چشم‌‌های شما حالت بازتر و بالا رفته ‌ای خواهد داشت.

مدل خط چشم برای چشم های رو به بالا

۴- فرم چشم های رو به بالا

در این مدل باید مقداری سایه رنگ روشن روی پلک پایینی بزنید و بعد روی پلک بالایی کار کنید. در گوشه‌های بیرونی، خط چشم را پهن‌تر بکشید. برای اینکه قسمت‌های پهن را کمی محو کنید بهتر است از خط چشم مدادی استفاده کنید. خط چشم را روی هر دو پلک بالایی و پایینی چشم به کار ببرید. نیاز نیست حالت بالا رفته چشم را با خط چشم کمتر کنید. اجازه دهید چشم‌ها حالت طبیعی خودشان را داشته باشند.

مدل خط چشم باری چشم های گرد

۵- فرم چشم‌های گرد

خانم‌هایی که چشم‌های گرد دارند در میان انواع مدل خط چشم باید مدلی را انتخاب کنند که چشم‌هایشان حالت کشیده‌ای پیدا کند. برای اینکار بهتر است از مدادهای پررنگ استفاده کنید. می‌توانید از مدل گربه‌ای استفاده کنید.

خط چشم برای چشم های ریز

۶- فرم چشم های ریز

در این مدل باید به گونه ای خط چشم بکشید که چشمانتان را درشت‌تر نشان دهد. برای اینکار باید از مداد چشم سفید برای داخل چشمتان استفاده کنید. به طور کلی از مداد چشم مشکی برای داخل چشمتان استفاده نکنید زیرا چشم‌هایتان را ریزتر نشان می‌دهد. فقط کافی است مداد چشم مشکی را در انتهای پلک بالایی و رو به بالا بکشید و خط را در گوشه های چشم محو کنید. این روش باعث می شود چشم‌هایتان درشت‌تر به نظر آیند.

 

رنگ خط چشم مناسب برای چشمان شما

بهتر است بدانید که رنگ چشمان شما تعیین کننده رنگ خط چشمی است که برای چشمانتان انتخاب می‌کنید. پس ابتدا رنگ چشمانتان را بشناسید تا بهترین انتخاب خط چشم را برای چشمانتان داشته باشید.

چه رنگی به چشمانتان می آید

 • خانم هایی که چشمان آبی دارند می توانند از خط چشم هایی به رنگ قهوه‌ای استفاده کنند زیرا رنگ چشمان شما را بیشتر نشان می دهد و جلب توجه می کند. رنگ آبی تیره نیز برای چشمان آبی مناسب است، اما در صورتی که خط چشم تیره تر از چشمان شما باشد. همچنین رنگ خاکستری در زیبایی چشمان آبی تاثیر گذار است.
 • خانم‌هایی که رنگ چشمانشان سبز است، می توانند خط چشم های بنفش یا قهوه‌ای، را برای چشمانشان انتخاب کنند.
 • خانم هایی که رنگ چشمانشان فندقی است، خط چشم طلایی با توجه به رنگ چشمشان، مناسب است.
 • و اما خانم هایی که چشمان قهوه‌ای دارند، اکثر رنگ‌ها برای چشمانشان مناسب است و می توانند آزادانه رنگ مورد نظرشان را انتخاب کنند.

رنگ خط چشم‌هایی که برای تمامی رنگ چشم‌های فوق مناسب هستند، شامل خط چشم‌های مشکی و آبی تیره یا سورمه‌ای است که اثر متفاوتی بر زیبایی چشم ها می‌گذارند.

نکاتی درباره کشیدن انواع خط چشم

 • خانم‌هایی که گوشه چشمشان افتادگی دارند، می‌توانند خط چشم را به سمت بالا بکشند تا افتادگی گوشه چشم کمتر به چشم بخورد.
 • از گوشه‌ی داخلی پلک شروع به کشیدن یک خط باریک کنید و از نصف پلک تا انتها را پهن‌تر بکشید.
 • خانم‌هایی که چشم‌های ریزی دارند نباید خط چشم پهن بکشند زیرا چشم‌ها را ریزتر نشان می‌دهد.
 • در قسمت اشک چشم، خط چشم نکشید زیرا بعد از مدتی، خط چشم پخش می‌شود.
 • خط چشم باید بعد از این که سایه چشم را زدید، کشیده شود تا واضح‌تر دیده شود.
 • برای این که خط چشم بیشتر جلوه کند، خط گوشه بیرونی را پهن‌تر بکشید.
 • از آینه درشت نما استفاده کنید تا انتهای مژه‌ها را با دقت بیشتری ببینید.
 • اصولا خط چشم باید نزدیک به مژه‌ها کشیده شود.
 • از کشیدن خط به درون چشم خودداری کنید.
 • در شروع کار خط چشم را باریک بکشید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare