۲ متن انشا در مورد سردار سلیمانی با قلمی بسیار زیبا

متن انشا در مورد سردار سلیمانی با قلمی بسیار زیبا

سردار سلیمانی، شخصیتی آرام و در عین حال شجاع داشت. صحبت های ایشان خلاصه و مفید بود و به گونه ای حرف می زد که کسی از صحبت های او خسته نمی شد. شجاعت یکی از ویژگی های برجسته در سردار سلیمانی بود که حتی با وجود احساس خطر در لحظه های حساس، تصمیم درست را می گرفت و کاری را انجام می داد که نتیجه آن به نفع مردم و کشورش بود. به مناسبت سالگرد شهادت ایشان ۲ انشا در مورد سردار سلیمانی نوشته ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 

متن انشا در مورد سردار سلیمانی

انشای شماره یک

مقدمه انشا در مورد سردار سلیمانی

امروز تمام ذهنم را و همه وجودم را آماده کردم و بر صفحه سفید کاغذ عرضه کردم تا برای تو بنویسم. ساعت ها فکر کردم که برای تو چه بنویسم و چگونه از تو بگویم؟ برای تو که چون آب چشمه سار صاف و یکرنگ بودی و با رنگ خدایی خودت را رنگ آمیزی کرده بودی؛ آری رنگ آمیزی که نقاش عالم بر پیکره تو نگاشته بود. شگفتا که رنگ تو چقدر مصداق حرف حضرت دوست است؛ همانجا که می گوید “چنین است رنگ‌آمیزی الهی و کیست بهتر از خدا در رنگ‌آمیزی و نگارگری؟” (سوره بقره، آیه۱۳۸). نوشتن برای تو همانند دل پاک و زلالت چه راحت است؛ تو نه با جمله های لاکچری قابل وصفی و نه با ادبیات پیچیده و لبریز از تملق، نوشتن در مورد تو باید ساده و شفاف باشد به همان سادگی که نگاهت داشت، نگاهی برگرفته از دل رئوفت، دلی که دلبری می کرد و تو را “سردار دل ها” کرده بود.

بدنه انشا در مورد سردار سلیمانی

آری؛ امروز هم من، هم ذهنم و هم قلمم شرمساریم که میخواهیم از تو بنویسیم، میخواهیم دریا را در چارچوب حقیر یک مستطیل سفید جای دهیم! میخواهیم واژه های حقیر و جمله های حقیرتر را بر ریل سطرهای کاغذ به حرکت درآوریم تا از تو بنویسیم. ببخش ما را و بپذیر ترواش ناچیز اما زلال و خنک کلمات را از کوزه دل من.

تو همان خلقت نابی هستی که مایه فخر خداوندگار عالم هستی. همان آفریده ای که قطعا مصداق رضایت حق تعالی و ستایش خداوند از خلقتت هستی؛ آنجا که حتی خدا هم در ستایش آفریده های پاکی چون تو لب به اعتراف می گشاید و به خود می گوید: “فتبارک اللّه احسن الخالقین“. تو همان ثلاله پاک خدایی که بصیرت و ایمان واقعی در نگاه تو و در کردار تو موج می زد و در روزگاری که هر کس سوار بر موج هواها و هوسها به سوی ساحل عدم و پوچی سیر می کرد، تو خودت موجی بودی که هزاران انسان وارسته را به سوی مقصد امن الهی سوق دادی.

تو مالک اشتر زمان بودی، ژنرال بودی، سردار بودی و هزاران هزار لقب دیگری که هر کس به زبان خود تو را با آن خطاب می کرد. اما تمامی القابی که انسان های دنیوی برای تو ساخته بودند روح مرا از وسعت و عظمت تو شگفت زده نکرده بود. تو خود می دانستی این ها همه غل و زنجیرهایی از جنس دنیا هستند که تو و بال های تورا از رسیدن به معشوق زمین گیر می کردند. قلب من زمانی به عشق تو تپید و وسعت و عظمت تو را درک کرد که با همه این القاب و افتخارها کانون توجه پسر بچه ای شدی که در هنگام معاشقه با معشوقت عظمت نگاه تو را و ارتباط راستین دل تو را با او درک کرده بود. آن زمان که در برابر معشوق سر به زیر بودی و خاموش در حال عاشقی بودی از قلب معصوم و بی گناه پسرکی که همان نمود پاک خدا بود بخاطر تمام عاشقی هایت گل گرفتی.

فقدان تو برای ما فقدان تمام خوبی ها بود. فقدان تو دل ما را دل ریش نکرد، بلکه روح حقیقی دل ما را از ما گرفت. تو خلاصه تمام خوبی های عالم بودی. همان روز که وداع با تو رستاخیری بود در ایران و دل دوست و دشمن برای تو دلگیر شده بود، رهبر زمانه ما چه زیبا و دلنشین حرف دل ما را سه بار در نماز بر پیکر تو و سرداران مقاومت خواندند: “اللهم انا لا نعلم منهم الا خیرا، خدایا! ما جز خیر و خوبی از ایشان ندیده‌ایم”. تو خیر و خوبی بودی، تمام دریاهای مردانگی و رودهای وارستگی از وجود مردان مردی چون تو سرچشمه می گیرند و فقدان وجود تو در دنیا چیزی جز خشکسالی و برهوت در دنیا نمی آفریند.

نتیجه گیری انشا در مورد سردار سلیمانی

سردار دل من! حاج قاسم دوست داشتنی! ژنرال سلیمانی! ببخش مرا و از من خرده نگیر. چرا که من هم از جنس دنیا هستم و برای تو در وسعت محدود دنیا نوشتم و تو را با زبان دنیوی ام صدا زدم. مقصد تمام آمال و آرزوهای تو هم پیاله شدن با معشوقت بود که با صاف شدن برای او، به آن رسیدی. تو نمود واقعی افسانه ققنوس در دنیای ما بودی؛ دشمنت فکر می کرد تو را نیست و نابود می کند اما نمی دانست که برای تو توده‌ای بزرگ از هیزم و آتش می آفریند تا تو بر آن بال بگشایی و آواز “یَآ أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّه، ارْجِعِى إِلَى‏ رَبِّکَ رَاضِیَهً مَّرْضِیَّهً ” (آیه ۲۷ و ۲۸ سوره مبارکه  فجر) بخوانی و از آواز خویش به وجد و اشتیاق بیایی و با سوختن در آتش زیبایی بیافرینی. تو تا ابد در قلب ما زنده ای و تا همیشه سایه گسترده ات ما را از آفتاب دنیازدگی محفوظ می دارد، چرا که؛ وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ (ای پیامبر!) هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده‌اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند. (سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۶۹)

.. متن انشا در مورد سردار سلیمانی ..

متن انشا در مورد سردار سلیمانی

متن انشا در مورد سردار سلیمانی و شهادتش

انشای شماره دو

بسم الله القاصم الجبارین

مقدمه انشا در مورد سردار سلیمانی

می خواستم در ارتباط با این سپهبد بزرگ انشایی بنویسم اما وقتی بخواهی که ابهت و عظمت این سردار را وصف کنی قلم از کار می افتد و زبان قاصر است . آری بزرگی ایشان را نمی شود در یک نوشته بیان کرد.شکوه و شخصیت این بزرگ مرد نه تنها ایران بلکه خاورمیانه و حتی کل جهان را حیران خود کرده بود . متاسفانه دشمن کور دل ، تاب و تحمل دیدن اینهمه اقتدار و عزت ایشان که حتی بردن نامشان کاخ های دشمن را به لرزه می انداخت نداشت و در اقدامی نابخردانه اوج حماقت و دیوانگی خویش را نشان داد و نه تنها سردار سلیمانی را به شهادت رساند بلکه همزمان قلب هشتاد میلیون ایرانی را به درد آورد .

بدنه انشا در مورد سردار سلیمانی

نسیم می وزد و شاخه های درختان در این زمستان تلخ ، رقص مرگ سر می دهند و مردم داغدار ایران زمین در غم از دست دادن پدرشان می گریند، گویا این ماتم تمامی ندارد .

سایه حضور پربرکت ایشان هنوز نیز در کل منطقه باقی است و صد البته یاد و خاطره مبارکشان تا ابد در دلها و قلبهای مردم ایران باقی خواهد ماند و به راستی که لقب سردار دلها برازنده ایشان است.نام ایشان نه تنها در قلب تک تک مردم ایران بلکه در تمامی صفحات کتابهای تاریخ این ملت نیز حک خواهد شد.و همچنین مطابق با آیه شریفه قرآن: ( و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل ا… امواتا بل احیا و عند بهم یرزقون ) ایشان همواره در میان ما حاضرند و روح مبارکشان نیز همچنان حافظ این مملکت خواهد بود .

سردار قاسم سلیمانی در تمامی جبهه های حق علیه باطل در خط مقدم حضور داشت و گویی به استقبال شهادت می رفتند و سرانجام به آرزویشان نیز رسیدند.در طول عمر با برکتشان حتی یک لحظه هم از اشتیاقشان به خدا و دفاع از میهن کم نشد .

سخنان قاطع و متین که لرزه بر وجود دشمن می انداخت، نگاه نافذ و دقیق و جسارت و صلابت و قدرت ایشان زبانزد خاص و عام بود. شجاعت این مرد در مبارزه بی نظیر بود.غرور این ژنرال امنیت را برای کشورمان به ارمغان آورده بود و یقینا هیچ عزتی بالاتر از شهادت برایشان یافت نمیشد.

رایحه خوش امنیت در فضای مملکتمان عطرآگین شده است و هیچ ابرقدرتی نمی تواند به سرزمین ما دست درازی کند و ما همه اینها را مدیون ایشانیم. آقایی و بزرگواری شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی که کلکسیونی از عناوین و افتخارات را در پرونده اش دارد آنجایی بیشتر مشخص می شود که وصیت میکند روی سنگ قبرش فقط بنویسند سرباز وطن !

نتیجه گیری انشا در مورد سردار سلیمانی

شخصیت والای سردار سلیمانی بر هیچکس پوشیده نیست،به راستی که او یکی از بهترین الگوها و سرمشق برای جوانان و نسل امروزی ماست،باشد که ما نیز راه ایشان را با قدرت هرچه تمامتر ادامه دهیم و در مسیر مبارزه با استکبار دریغ نورزیم و گرچه دیگر فرد بزرگی همچون ایشان دیگر تکرار نخواهد شد اما راه و روش خود را به او و ویژگی هایی همچون رشادت،عزت نفس و دلاوری و…نزدیک و نزدیکتر کنیم تا هم خودمان به رستگاری بینهایت برسیم و هم از ایران عزیزمان با جان و دل حمایت کنیم . . .

 

سخن آخر

در این مطلب ۲ متن انشا در مورد سردار سلیمانی را خواندید؛ اما اگر خودتان ایده ای درباره متن انشا در مورد سردار سلیمانی دارید، در پایین همین مطلب با ما در میان بگذارید.

شما می توانید ۱۶ ایده نقاشی سردار سلیمانی کودکانه آسان و زیبا را نیز در انگیزه ببینید. فراموش نکنید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare