بسته

۴ ایده انشا درباره اربعین حسینی برای مقاطع مختلفم

ایده انشا درباره اربعین حسینی برای مقاطع مختلف

اربعین حسینی چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) که با ۲۰ صفر مصادف است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ صفر سال ۶۱ قمری در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا رفتند؛ البته گروهی از علما همچون شیخ مفید و شیخ طوسی تصریح کرده‌اند که اسرا در بازگشت از شام به مدینه رفتند. همچنین جابر بن عبدالله انصاری، در این روز به‌عنوان اولین زائر بر سر مزار امام حسین(ع) حاضر شده است. در این مطلب سعی کرده ایم زیباترین انشا درباره اربعین مناسب دبستان و مقاطع بالاتر را به عنوان ایده برای شما ارائه دهیم؛ با ما همراه باشید.

انواع انشا درباره اربعین حسینی

۱. انشا درباره اربعین با موضوع پیاده روی اربعین

دلیل این‌کـه چرا پیاده بـه زیارت امام حسین می‌رویم و دلیل پیاده روی در اربعین ریشه احادیث و سفارش هایی دارد کـه در منابع شیعی آمده اسـت. دراین منابع آماده اسـت کـه زیارت سید‌الشهدا «ع» با پای پیاده، ثواب بسیار دارد. امام صادق«ع» فرموده اسـت: «مـن خرج مـن منزله یرید زیاره قبر الحسین بن علی «ع»کان ماشیا کتبت له بکل خطوه حسنه و محا عنه سیئه…»

هر کس بـه قصد زیارت امام حسین«ع» پیاده از خانه‌اش خارج شود، خداوند در مقابل هر گام، برای او حسنه‌ای مینویسد و گناهی از او می‌زداید. این پیاده بودن، یا بـه جهت فقیر بودن زائر اسـت کـه نشان می دهد این زیارت، برخاسته از شوق و محبت اسـت، یا بـه جهت آن اسـت کـه زائر، خودرا در برابر پادشاه اقلیم جوانمردی و خورشید سپهر عصمت و شهادت، کوچک می‌شمارد.

ودر راه او رنج سفر پیاده را بر خود هموار می کند و هردو ارزشمند اسـت. معاویه بن وهب، از اصحاب امام صادق«ع» می گوید: خدمت آن حضرت رسیدم. در مصلای خود در خانه‌اش نشسته بودو پس از نماز با خداوند راز و نیاز میکرد. از جمله در دعا نسبت بـه زائران کـه بدن‌های خودرا دراین راه در دسترس قرار میدهند… خدایا رحمت کن بر چهره‌هایی کـه آفتاب، رنگ آن‌ها را تغییر داده.

صورت‌هایی کـه متوجه قبر اباعبدالله اسـت، چشم‌‌هایی کـه در محبت مـا اشک می‌ریزد… خدایا این جان‌ها و بدن‌ها رابه تـو می‌سپارم، تا کنار حوض کوثر بـه هم برسیم… این سنت زیارت پیاده، از زمان ائمه بوده اسـت و تا کنون نیز ادامه دارد و اجر بی شماری برای آن نقل شده اسـت. زیارت حسین با خستگی پیاده روی گویی مزه ای دوچندان دارد و اینجاست کـه پا و دل باهم ارتباط پیدا میکنند!

در طول مسیر هنگامیکه پاهایمان خسته یا حتی در مواردی جراحتی کوچک پیدا می کند. کافی اسـت برای آماده شدن دل. کمی اگر مرغ دل را پرواز دهی بـه وضوح کاروانی را خواهی دید کـه از کربلا بـه سوی شام بـه اسیری می‌روند. و وقتی نگاهت رابه طرفین بر میگردانی و می بینی این چنین با عزت در حال راه رفتنی و این چنین از تـو پذیرایی می شود. مطمئناً با خود می‌گویی این کجا و آن کجا؟

ایده انشا درباره اربعین حسینی برای مقاطع مختلف
انشا درباره اربعین حسینی

۲. انشا درباره اربعین با موضوع وقایع اربعین

روز بیستم ماه صفر ـ یعنی اربعین ـ زمانی اسـت کـه حرم امام حسین «ع» یعنی کاروان اسرا، از شام بـه مدینه بازگشتند و روزی اسـت کـه جابر بن عبدالله انصاری، صحابی رسول خدا «ص»، از مدینه بـه کربلا رسید تا بـه زیارت قبر امام حسین «ع» بشتابد و او اولین کسی اسـت کـه قبر آن حضرت را زیارت کرد. در این روز، زیارت امام حسین «ع» مستحب اسـت و این زیارت، همانا خواندن زیارت اربعین اسـت.

در ایران، سوگواری بیشتر در ماه‌های محرم و صفر و بـه ویژه اربعین برگزار میشوند. طبق معمولً هر مجلس روضه از دو بخش زنانه و مردانه تشکیل میشود. برخی روضه‌ها ممکن اسـت کاملاً زنانه باشند و گاه کاملاً مردانه. مجلس روضه ممکن اسـت در خانه تشکیل شود و یا در تکیه ها، مساجد و حسینیه ها برپا شود. کـه مجلس روضه طبق معمولً با قرائت قرآن و یا زیارت عاشورا شروع می شود و از سخنرانی و ذکر مصیبت هم تشکیل می شود.

هرساله در روز اربعین حسینی، شیعیان دنیا در شهر کربلا محل دفن امام حسین «ع» و یارانش جمع می شوند و سوگواری می‌کنند. در مورد ورود خانواده‌ی امام حسین بـه کربلا در راه بازگشت از شهر شام بـه مدینه در روز اربعین، نویسندگان تاریخ مطالب مختلفی نوشته‌اند اما معروف ترین آنها در بین شیعیان بـه این صورت اسـت کـه:

امام سجاد «ع» بـه همراه خانوادی امام حسین «ع» در راه بازگشت بـه شهر شام، بـه کربلا رفته ودر روز اربعین موفق بـه زیارت قبر مطهر امام حسین «ع» و یاران با وفایش شده اند و پس از سه روز سوگواری و ماتم در غم از دست دادن شهیدان کربلا بـه مدینه، شهر پیامبر بازگشتند و همچنین در بین شیعیان معروف اسـت کـه امام سجاد «ع» سر مطهر امام حسین «ع» را در روز اربعین در کنار بدن شریف آن حضرت قرار داد.

زیباترین انشا درباره اربعین حسینی
ایده انشا درباره اربعین حسینی

۳. انشا درباره اربعین به زبان کودکانه

بنام گوینده توانا

چهل روز بعد از شهادت امام حسین اربعین است. ما در اربعین امام حسین دلاوری ها و استقامت و اذیت و آزاری که به خانواده ی امام حسین شده است را یادآوری می کنیم. با زدن سنج ، تبل، دهل و زنجیر زدن ،سینه زنی، و با خواندن مرثیه روزهای سخت عشورا را به همه یاداوری می کنیم. که چه رنج و سختی هایی امام حسین کشیده است. هزاران نفر که همه بخاتر امام حسین آمدند سینه بزنند، زنجیر بزنند تا در سختی هایی که امام حسین کشیدند آن ها هم شریک باشند. زندگی امام حسین درس فداکاری و شجاعت است. ما باید از امام حسین درس فداکاری وشجاعت را یاد بگیریم.

بهترین ایده انشا درباره اربعین حسینی برای مقاطع مختلف
انشا درباره اربعین حسینی برای کلاس سوم، چهارم و پنجم

۴.  انشا اربعین حسینی کوتاه

اربعین روز بیستم ماه صفر است که چهل روز بعد از واقعه دلخراش عاشوراست .

مسلمانان  شیعه  جهان در این روز مراسم سوگواری به یاد امام حسین (ع) و هفتاد و دو تن از یاران با وفایش

که در روز عاشورا به دست لشکریان یزید شهید شدند برگزار می کنند.

در ایران سوگواری بیشتر در ماه‌های محرم و صفر و به ویژه اربعین برگزار می‌شوند.

مجلس روضه معمولاً با قرائت قرآن و یا زیارت عاشورا شروع می شود و از سخنرانی و ذکر مصیبت هم تشکیل می شود.

همه ساله در روز اربعین حسینی شیعیان دنیا در شهر کربلا محل دفن امام حسین ع و بارانش جمع می شوند

و به عزاداری می پردازند.

در مورد ورود خانواده ی امام حسین  به  کربلا در راه باز گشت از شهر شام به مدینه در روز اربعین

مورخین مطالب مختلفی نوشته اند

اما مشهور ترین انها در بین  شیعبان  به این صورت است که امام سجاد  ع به  همراه خانوادی امام حسین  ع

در راه بازگشت از به شهر شام  به کربلا رفته و در روز اربعین موفق به  زیارت  قبر مطهر امام حسین  ع و یاران با  وفایش شده ند

و  پس از سه  روز عذاداری و  ماتم در غم از دست  دادن شهیدان کربلا  به مدینه  شهر پپامبر بازگشتند

ما شیعیان نیز در این روز خود را عزادار مظلوم ترین شهید عال میدانیم .

 اگر بتوانیم به همراه خانواده در پیاده روی عظیم اربعین شرکت میکنیم .

و اگر نتوانیم به مجالس روضه و هیات میرویم و تا نشان دهیم ما راه امام حسین (ع) را ادامه خواهیم داد.

 

سخن آخر

امیدواریم از این انشاهای اربعینی ایده گرفته باشید و زیباترین انشا اربعین را بنویسید. شما می توانید زیباترین مجموعه شعر عاشورا و  گلچین تک بیتی محرم در وصف کربلا، امام حسین (ع) و یارانش را نیز در انگیزه بخوانید و در بخش مقدمه انشای خود از این اشعار زیبا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا