بسته

۵ مدل انشا در مورد کرونا و درس‌هایی که به ما آموخت

انشا در مورد کرونا و زندگی و قرنطینه

کرونا ویروس منحوسی که دنیا را فرا گرفته است پایش به مدرسه و موضوعات انشا هم باز شده است. از این رو در این مطلب، چند نمونه انشا در مورد کرونا ارائه داده‌ایم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد. این این مجموعه انشا در مورد کرونا برای پایه چهارم تا پایه هفتم، پایه هشتم و پایه نهم مناسب است.

انشا در مورد کرونا – شماره یک

مقدمهکرونا نام ویروسی است که این روزها سرو صدای زیادی برپا کرده است و افراد زیادی را مبتلا کرده است. این ویرویس ابتدا از ووهان چین به جهان سرایت کرد و گفته می‌شود که عامل اصلی آن، خفاش ها باشند. با اینکه کرونا کشندگی کمتری نسبت به آنفولانزا دارد، ولی قدرت سرایت آن به حدی بالاست که در کمتر از یک ماه ، به کشورهای زیادی، از جمله ژاپن ، آمریکا ، ایتالیا و حتی ایران رسیده است.

بدنه: لازم است که در این شرایط بهداشت فردی و عمومی را رعایت کنیم تا از گسترش آن پیشگیری کنیم.مثلاً تا می‌توانیم از رفتن به مکان‌های شلوغ مثل اتوبوس، مترو، سینما و … خود داری کنیم و اگر در مکان‌های شلوغ حضور داشتیم، حتماً از ماسک استفاده کنیم و پس از رسیدن به خانه، دست‌هایمان را با آب و صابون بشوییم و ضد عفونی کنیم. همچنین از دست دادن و روبوسی کردن با دیگران پرهیز کنیم.

علائم اولیه کرونا، شباهت زیادی به آنفولانزا دارد و در نگاه اول ممکن است با سراخوردگی اشتباه گرفته شود. ازجمله این علائم می‌توان به تب، سرفه، تنگی نقس، آبریزش بینی و… اشاره کرد. درصورتی که این علائم را داشتید، حتماً به پزشک مراجعه کنید و از میوه‌های دارای ویتامین ث و مایعاتی مانند آش و سوپ استفاده کنید. همچنین تا زمانی که کاملاً خوب نشده‌اید، در خانه بمانید و استراحت کنید.

کرونا با تمام نگرانی‌ها و مشکلاتی که با خود آورده، حاشیه‌های زیادی هم به دنبال داشته. از جمله آن‌ها، می‌توان به کمبود ماسک و وسائل بهداشتی در داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی اشاره کرد که مردم را نگران کرده است. افرادی که از وضعیت موجود در جامعه در جهت رسیدن به سود بیشتر استفاده می‌کنند و جان مردم را به خطر می‌اندازند، باید خود را به جای مبتلایان به این ویروس و مردم نگران بگذارند و در جهت حل مشکلات تلاش کنند.

نتیجه: “بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند – چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار.”
این شعر سعدی هشداری است برای همه جهانیان تا دست در دست یکدیگر دهند و مرزهای جغرافیایی را نادیده بگیرند. رنگ پوست، نژاد، زبان، اختلافات و تنش‌ها را کنار بگذارند و بدانند که با هم می‌توانند جهانی بهتر برای خودشان بسازند، در مواقعی نظیر این، از هرگونه کمک مالی، دارویی و بهداشتی دوری نکنند و مبتلایان به ویروس را همانند خانواده خودشان حمایت کنند.

انشا در مورد کرونا و زندگی
انشا در مورد کرونا

انشا در مورد کرونا – شماره دو

مقدمهکرونا ، کلمه‌ای که به همراه خود وحشت مردم، استرس مبتلایان از مرگ و اندوه خانواده‌هایشان را به دوش می‌کشد، شاید کمتر کسی قبل از اتفاقات اخیر از وجود چنین ساختاری خبر داشت ولی این اتفاق نیز مانند بمبی در زندگی ما منفجر شد.

بند : ویروس کرونا ، مثال بارزی است برای این مثل که مرگ در نمی‌زند!، کرونا، ترسی آموزنده است، کرونا به ما یادآوری می‌کند که گاهی چه زود دیر می‌شود، به ما یادآوری می‌کند که امروز و فردا نکنیم و از فرصت اندکی که در زندگی در اختیار داریم برای دوست داشتن، ریسک کردن، به معنای واقعی زندگی کردن استفاده کنیم!

کرونا به ما یادآوری کرد، زمان کمی برای موفقیت و در آغوش کسیدن عزیزان خود داریم، به ما یادآوری کرد تمامی انسان‌ها، چه فقیر یا ثروتمند، چه سفید یا سیاه از نظر خدواند یکی هستند و هیچکدام با نژاد و رنگ خود نمی‌توانند جلوی بیماری یا عذاب الهی را بگیرند، همانطور که این ویروس در تمامی دنیا پخش شد!

فارغ از بحث احساسی، به ما یادداد که پیشرفت در علم، همکاری و وحدت مردم چقدر می‌تواند جلوی بزرگ شدن مشکل را بگیرد، مانند مردم چین و به ما یادداد که آر موقعیت‌ها و انسان‌هایی که به ویروس بدبینی و منفی نگری مبتلا هستند دوری کنیم و خودرا با ماسک آگاهی و بصیرت و انسان دوستی مجهز کنیم.

گاهی اوقات اینگونه مشکلات به ما شخصیت اصلی افراد را نمایان می‌کنند، کسانی که در هنگام آسانی وعده و وعیدهایی می‌دهند و در هنگام سختی تنها چیزی که به آن فکر می‌کنند و نجات می‌دهند، خودشان هستند، چه بسا که افرادی از خانواده‌ی خود در این سختی باشد و از ترس مبتلا شدن حتی به آن‌ها نزدیک هم نشوند.

نتیجه : فارغ از موارد منفی و مضر بی شمار ویروس‌ها، فهمیدیم که می‌توان اندکی خوشبین بود و از تک تک عناصر زندگانی لذت برد و خوشحال بود و از آن‌ها به عنوان کلیدی برای درب زندگانی خود استفاده کرد.

انشا در مورد کرونا و قرنطینه
انشا در مورد کرونا

انشا در مورد کرونا – شماره سه

مقدمه : سلام، اسم من کرونا است!، من فقط یک عضو از میلیون‌ها عضو این خانواده هستم، بعد از اینکه خانواده‌ام به من بی توجهی کردند، حاضر شدم تا این مصاحبه را با شما انجام دهم.

بدنه : در این مصاحبه می‌خواهم از نقاط قوت و ضعف خانواده‌مان و نکات مثبت و منفی همه گیری ویروسمان برای شما صحبت کنم، البته باید قول بدهید که از من به خاطر حرف‌هایم محافظت کنید!

شنیده‌ام که تقریباً تمامی مردم از ما بیزارند و می‌خواهند هرچه زودتر از شر ما خلاص شوند، راه حل اش خیلی ساده است، ولی باید تمامی مردم این موارد را که نقاط ضعف ما محسوب می‌شوند رعایت کنند، اولی و مهم‌تر از همه اینکه بهتر است در خانه بمانید، یعنی قرنطینه شوید، که مدت این قرنطینه به میزان همکاری شما وابسته است، و دومی اینکه ما نمی‌توانیم از پس دیواری به نام ماسک عبور کنیم یا از الکل جان سالم به در ببریم تا به شما آسیب برسانیم، به طور کلی باید تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود تا نسل ما منقرض شود.

تعریف از خود نباشد یکی از نقاط قوت ما ترسناک بودن و ماندگار بودن ما است که وجود این صفات به دلیل رفتارهای نا مناسب برخی افراد در جامعه است، افرادی مانند کسانی که به مسافرت می‌روند و باعث می‌شوند اخباری مانند: ((کرونا تا آخر عمر با ماست!)) را از تلویزیون بشنویم.

نتیجه : از نکات منفی وجود ما هرچه بگویم کم گفته‌ام!، اما در خصوص نکات مثبت اگر بخواهم گلچین کنم، می‌توانم به قدر شناسی مردم از نعمت سلامتی و در آغوش کشیدن عزیزان گرفته تا حسرت امروز و فردا کردن کارهای دلخواه در زندگی قبل از کرونایشان اشاره کنم!؛ اگر مصاحبه تمام شد می‌خواهم بروم…!

انشا در مورد کرونا را شکست خواهیم داد
انشا در مورد کرونا

انشا در مورد کرونا – شماره چهار

مقدمهکرونا، ویروسی ناشناخته است که در انتهای ماه بهمن وارد کشور ما شد. هیچ یک از ما حتی فکر نمی‌کردیم که این ویروس ماه‌ها ما را در خانه‌هایمان زمین گیر کند. در چندماه اول فکر می‌کردیم می‌توانیم با قرنطینه کردن خودمان در خانه‌هایمان شر ویروس کرونا را بکنیم. از خیر دید و بازدیدهای عید نوروز گذشتیم و به امید اینکه شرایط زودتر درست شود کسب و کارها را رها کردیم.

بدنه: ولی نه، انگار کرونا به این زودی‌ها دست بردار نبود. از آن سو، مشکلات اقتصادی ترس مردم از ویروس کرونا را گرفت و شرایط و زندگی‌ها را به روال قبلی‌مان بازگرداند بدون در نظر اینکه هر روز عده زیادی از مردم کشور به این بیماری مبتلا می‌شوند و جانشان را از دست می‌دهند.

علاوه بر این، پزشکان، پرستاران و کادر درمان بیمارستان خسته شده‌اند و ماسک‌های چند لایه و لباس‌های ویژه در هوای گرم تابستان انرژی آن‌ها را گرفته است.  این انسان‌های شریف ماه‌هاست که روی خانه خود را ندیده‌اند و از خانواده‌هایشان دور مانده‌اند و شمار قابل توجهی از آن‌ها نیز در راه نجات جان دیگران، جان خودشان را از دست داده‌اند.

بنابرین وظیفه همه ماست که تا حد امکان دستورالعمل‌های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنیم تا از ابتلا به این ویرویس خطرناک پیشگیری کنیم. همچنین باید سفرها و مسافرت‌های تفریحی‌مان را به خاطر خودمان و دیگران به فراموشی بسپاریم.

 نتیجه: ویروس کرونا با همه بدی‌ها و اذیت‌هایی که داشته است، چیزهای خوب زیادی هم به ما یاد داده است. به ما یاد داده که قدر چیزهایی که داشتیم را بدانیم و بابت آن‌ها شکر گزار باشیم. حال، تنها چیزی که از دست ما بر می‌آید این است که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم تا باز هم لحظات خوش با هم بودن را تجربه کنیم.

انشا در مورد کرونا به ما چه آموخت
انشا در مورد کرونا

انشا در مورد کرونا – شماره پنج

مقدمه : امروز یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸ است. ترس و دلهره همه را برداشته. وزارت بهداشت هم حیران و عاجز است و کاری نمی‌تواند از پیش ببردآن‌ها نمی‌توانند کرونا ویروس را دستگیر کنند؛ قاتلی زنجیره‌ای که تا به امروز شش هزار انسان را به قتل رسانده و ۱۶۰ هزار نفر را اسیر خود کرده است. آیا کرونا ویروس جهان ما را به سمت فنا می‌برد؟

بدنه : بیایید کمی به گذشته برگردیم، به یکی دو ماه پیش. روزهایی که هنوز سر و کله این قاتل زنجیره‌ای پیدا نشده بود. آن روزها بعد از رسیدن به خانه، و یا قبل از غذا، دست‌هایمان را نمی‌شستیم. این که غذایی که در رستوران یا کافه می‌خوریم تمیز و بهداشتی هست یا نه زیاد برایمان مهم نبودلباس‌ها و ظرف‌های غذایمان هم به تمیزی الان نبود. عجب! از وقتی سرو کله کرونا ویروس پیدا شده، سبک زندگی‌مان خیلی بهتر شده؛ چه خوب!

تا یه ماه پیش وقتی چشمم به تلویزیون و کنترلش می افتاد فوراً آن دکمه قرمز رنگ روی کنترل را فشار می‌دادم و از شر تلویزیون خلاص می‌شدم ولی حالا دیگه نه سریال‌های غم انگیز و افسرده کننده جایشان را به سریال‌های خنده دار و طنز داده‌اند. اگرچه قدیمی‌اند و کیفیت ضبطشان خوب نیست ولی در هرحال خیلی خوبند و حسابی من را به خنده می‌اندازند. بعضی وقت‌ها به خودم میگم: چه خوب شد کرونا اومدآگه نبود الان خبری از این سریال‌ها و فیلم‌های خوب نبود.حتماً باید سر و کله یکی مثل کرونا پیدا به شه تا تلویزیون یه چیز درست و حسابی بذاره؟!

یادمه یه جایی خونده بودم که آگه در جنگ جهانی دوم حدود ۸۰ میلیون نفر انسان کشته نمی‌شدند، جهان فعلی ما به این صورت می‌بینید و مشاهده می‌کنید نبود و زباله و آلودگی کره زمین را فرا می‌گرفت. اگرچه عامل اصلی مرگ این ۸۰ میلیون انسان به اسم هیتلر و نازی‌ها زده شده ولی در حقیقت این قوانین طبیعی دنیا ما بودند که تصمیم گرفتن ۸۰ میلیون نفر آدم بمیرن. حال کرونا ویروس به دلایل مشخصی پیش ما اومده. چه بسا همین قاتل زنجیره‌ای که داریم درباره‌اش حرف می‌زنیم، اومده که جهان ما رو نجات بده!

نتیجه : ویروس  کرونا در عین اینکه خیلی ترسناک و بی رحمه، چیزهای خوبی رو هم یاد داده. چه بسا هنوز متوجه بعضی هاشون نشدیم ولی مطمئناً در آینده می‌بینیم و ازش تشکر هم خواهیم کرد. تنها کاری که باید بکنیم، اینه که مواظب خودمون باشیم و اینو بدونیم که خدا همیشه و همه جا همراه ماست، ما رو دوست داره و میدونه داره چیکار میکنه.

 

سخن آخر

در آخر به شما پیشنهاد می‌کنیم از مطالب مرتبط «۱۴ ایده برای نقاشی ویروس کرونا و آموزش به کودکان» و «۳۳ عکس پروفایل کرونایی دخترانه، پسرانه و مفهومی بسیار زیبا» نیز در انگیزه دیدن بفرمایید. همچنین فراموش نکنید که نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا