انگیزه های جذاب زندگی

اصول و راهکارهای موفقیت در بازاریابی تلفنی و دیجیتالی

موفقیت یک کسب و کار منوط بر شناسایی نیازهای بازار و تلاش برای رفع آن است. در حقیقت سوددهی کسب و کار کاملاً به بازاریابی بستگی دارد. بازاریابی وظیفه مطالعه و تحقیق روی بازارهای در دسترس کسب و کار و نیازهای آن را به عهده دارند. در واقع در بازاریابی اقدامانی انجام می‌شود که مشتری برای پرداخت هزینه کالا یا خدمات کسب و کار متقاعد شود. البته موضوع به این سادگی هم نیست، موفقیت در بازاریابی اصول خاص خود را دارد که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 

اصول موفقیت در بازاریابی

۱. اصول اولیه بازاریابی را در اولویت قرار دهید

علت اصلی تصمیم مشتری در انتخاب محصول یا خدمات شما، بازاریابی مؤثر است. بازاریابی از همان ابتدای شروع کسب و کار آغاز می‌شود و برای همیشه ادامه دارد. فرآیند توسعه و معرفی محصول به مشتری و ایجاد اطمینان خاطر در آن‌ها به منظور رفع نیازهای‌شان و در نهایت تصمیم به خرید محصول توسط مشتری، کل پروسه بازاریابی مؤثر را شامل می‌شود.

قدم بعدی قیمت‌گذاری است. قیمت‌گذاری باید به گونه‌ای باشد که شما به عنوان ذی‌نفعان کسب و کار، سود کافی از فروش ببرید و همچنین مشتری نیز از قیمت راضی بوده و مزیت‌های محصول را بیشتر از قیمت آن بداند. همچنین مشتری در این حالت تعامل ساده‌تر و مؤثرتری با محصولات شما برقرار می‌کند.

مرحله آخر ارتقاء کیفیت محصول است. در این مرحله باید با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کنید و نظر آن‌ها را در رابطه با کیفیت محصولات‌ و خدمات‌تان جویا شوید. سپس سعی کنید در صورت امکان نظرات آن‌ها را مبنای ارتقاء کیفیت کار خود قرار دهید.

موفقیت در بازاریابی
تفاوت تبلیغ و بازاریابی

۲. تبلیغات را با بازاریابی اشتباه نگیرید

تبلیغات به هیچ وجه به معنای بازاریابی نیست و تنها بخش کوچکی از آن را شامل می‌شود. تبلیغات مربوط به بخش آخر بازاریابی یعنی بخش ارتقاء کیفیت محصول است. اغلب صاحبان کسب و کارها تبلیغات و بازاریابی را برابر می‌دانند و در نتیجه شانس بزرگ کنترل بازار با استفاده از مراحل قبل را از دست می‌دهند. مراحل قبل از تبلیغات باید به خوبی انجام شوند تا تکنیک‌های تبلیغات یا ارتقاء کیفیت محصول نیز با موفقیت به نتیجه برسد.

۳. تنها نظرات و عقاید خود را مبنای بازاریابی قرار ندهید

معمولاً صاحبان کسب و کارها معتقدند دیگر نیازی نیست به نظرات کسی اهمیت دهند. چرا که آ‌ن‌ها رئیس هستند و اختیار نظرات خود و البته دیگران را دارند. در حالی که اینگونه نیست و کسی نمی‌تواند با چنین رفتاری مشتری را متقاعد به خرید کند. در واقع رفتار شما در قانع کردن مشتری به خرید یا عدم خرید محصولات‌تان اهمیت بسیاری دارد.

اگر روی نظرات و انتقادات مشتریان تمرکز کنید، نیازهای آن‌ها را به خوبی درک کنید و از دیدگاه آن‌ها به محصول نگاه کنید، به مرور تعداد مشتریان‌تان افزایش خواهد یافت و فروش موفقی خواهید داشت.

۴. در مورد مشتریان بالقوه خود اطلاعات کسب کنید

برای موفقیت در بازاریابی باید در مورد این که مشتریان شما چه چیزهایی را دوست دارند بخرند، چرا فکر می‌کنند که باید این محصول یا خدمات را تهیه کنند، چگونه فکر می‌کنند و چه زمانی دوست دارند خرید کنند، اطلاعات عمیقی داشته باشید.

موفقیت در بازاریابی
مشتریان خود را غربال کنید

۵. مشتریان خود را غربال‌ کنید

متاسفانه اغلب کسب و کارها نمی‌توانند این کار را انجام دهند،  در نتیجه وقت، هزینه و انرژی خود را بیهوده از دست می‌دهند. شما باید بتوانید مشتریانی که به کسب و کارتان صدمه می‌زنند را غربال کنید تا زمان، انرژی و هزینه خود را بر مشتریان مناسب‌تر متمرکز کنید.

۶. از مشتریان وفادار خود قدردانی کنید

شاید در مواقعی جذب مشتری جدید را در اولویت قرار دهید. اما باید بدانید توجه به مشتریان قدیمی و وفادار یکی از منابع اصلی درآمد شماست و از دست دادن آن‌ها صدمه زیادی به کسب و کارتان خواهد زد. حتی یک مشتری راضی، می‌تواند بازایاب خوبی برای محصولات شما باشد. بنابراین به یاد داشته باشید ارزش طول عمر مشتری وفادار بسیار بیشتر است و جذب مشتری جدید هزینه بیشتری نیاز دارد.

۷. هویتی مثبت از خود ایجاد کنید که شما را از رقبا متمایز کند

اغلب مشتریان قبل از خرید مقایسه می‌کنند. در واقع آن‌ها به دلیلی خوب برای انتخاب محصول شما از میان هزاران محصول دیگر نیاز دارند. بنابراین سعی کنید رقبای خود را به خوبی بشناسید و البته اولویت‌ها و نیازهای مشتریان را هم به خوبی آنالیز کنید. در این صورت فروش بهتر و برند معتبرتری خواهید داشت.

۸. قدرت احساسات را دست کم نگیرید

روند عادی تصمیم گیری یک انسان برای خرید، از نیازهای عاطفی او آغاز می‌شود. در حالی که شاید شما قیمت را در اولویت بازاریابی خود قرار دهید، اما تحقیقات ثابت کرده است بیش از ۸۰ درصد خریدهای مردم احساسی است. بنابراین باید احساسات مشتری را در نظر بگیرید و با مشتریان بالقوه خود ارتباط عاطفی عمیق برقرار کنید.

موفقیت در بازاریابی
موفقیت در بازاریابی تلفنی

موفقیت در بازاریابی تلفنی

با وجود رشد روزافزون بازاریابی دیجیتال، استفاده از روش بازاریابی تلفنی هنوز هم یکی از روش‌های خوب برای جذب مشتریان جدید از راه دور است. بازاریابی تلفنی اگر به خوبی انجام شود می‌تواند به برقراری ارتباطی مؤثر با مشتری‌های آینده، گسترش دایره مشتریان و… منجر شود.

۱. برای کمپین بازاریابی تلفنی خود برنامه‌ریزی داشته باشید

مانند هر کار دیگری داشتن برنامه‌ریزی برای موفقیت ضروری است. پس باید سعی کنید هدف خود را بشناسید. معمولاً متداول‌ترین اهداف یک کمپین بازاریابی، جذب مشتری و فروش بیشتر است. اگر برای فروش محصولات خود با خارج از کشور تماس می‌گیرید،‌ محصول یا خدمات خاصی را مدنظر قرار دهید و روی اصلی‌ترین ویژگی‌های آن تمرکز کنید. سعی کنید در کمترین زمان ممکن، بیشترین اطلاعات را به مشتری بدهید.

به علاوه، باید مشتریان خود را هم بشناسید. نکته مهم دیگر این است که بدانید چه کسانی هدف کمپین شما خواهند بود. در واقع باید تعیین کنید به دنبال فعال کردن مشتری‌های فعلی و قدیمی هستید یا قصد دارید مشتریان جدیدی را جذب کنید. برای داشتن یک بازاریابی مؤثر شناخت مشتری، بسیار مهم است.

۲. مراحل یک مکالمه مؤثر را بدانید

جلب توجه مشتری و مجاب کردن او به ادامه مکالمه، پشت تلفن کار ساده‌ای نیست. باید با اصول اساسی این کار آشنا باشید.

مرحله اول، برنامه ریزی برای کوتاه بودن مکالمه است. سعی کنید جملات کوتاه، واضح و جذاب بگویید، بیش از دو الی سه جمله نیاز نیست. هرگز با جمله «امروز چطور هستید؟» شروع نکنید. اگر مشتری این سؤال را بپرسد، شما هم می‌توانید پاسخ داده و حال او را بپرسید. در غیر این صورت به زمان خود و او احترام گذاشته و اصل مطلب را در کمترین زمان ممکن، انتقال دهید.

موفقیت در بازاریابی
در کمترین زمان ممکن اصل مطلب را به مشتری انتقال دهید

مرحله دوم، مطرح کردن یک سؤال باز است. در این حالت مشتری علاقه بیشتری به ادامه مکالمه خواهد داشت و شما می‌توانید نیازها، علایق و عواطف او را بررسی کنید. به یاد داشته باشید هر چه بیشتر گوش داده و کمتر صحبت کنید، نفع بیشتری از مکالمه خواهید برد.

مرحله سوم، شرح دادن مزیت‌های محصول و خدمات است. در این مرحله کاملاً صادقانه و واضح، مزیت‌ها و کارکردهای محصول خود را برای مشتری توضیح دهید.

مرحله چهارم، مشخص کردن تکلیف نهایی است. برای مشتری تعیین کنید که بعد از قطع کردن تلفن چه اتفاقی قرار است، رخ دهد. به طور مثال قرار است ملاقات حظوری داشته باشید، ایمیلی برای‌ او خواهید فرستاد، یا او باید پس از دو ماه پیگیری کند، قرار است محصول خریداری شده پس از ۲ روز به دست‌اش برسد یا هر برنامه دیگری که قرار است اتفاق بیافتد را به مشتری بگویید.

۳. عملکرد کمپین را بررسی کنید

نظارت بر عملکرد و نتایج کمپین‌ها به خصوص کمپین‌های از راه دور اهمیت بسیاری دارد. سؤال اصلی این است که میزان بازگشت سرمایه چقدر بوده است؟ شاخص عملکرد کلیدی را تعیین و عملکرد خود را نسبت به آن ارزیابی کنید. نرخ تبدیل، فروش و درآمد خود را کنترل کنید. بازرسی بازخورد مشتریان و… نیز مهم است.

 

موفقیت در بازاریابی دیجیتال

علیرغم رشد سریع صنعت، بازاریابان با چالش‌های بسیاری به خصوص در بازاریابی دیجیتال، مواجه هستند. نگرانی‌هایی در رابطه با فناوری و امنیت داده‌ها و حریم خصوصی کاربران، قوانین و اصول نظارت بر فضای دیجیتال، هزینه‌های اجرای کمپین‌ها و… تنها تعدادی از مشکلاتی است که بازاریابان دیجیتال با آن‌ها درگیر هستند، اما مراحلی که در زیر معرفی می‌کنیم، می‌توانند تا حدودی این مشکلات را هموار کنند.

ارزش منحصر به فرد خود را تعیین کنید
ارزش منحصر به فرد خود را تعیین کنید

۱. ارزش منحصر به فرد محصول خود را بشناسید

ویژگی منحصر به فرد محصولات خود را بشناسید تا بتوانید در بازار شلوغ دنیای امروز حرفی برای گفتن داشته باشید. تعیین این ویژگی می‌تواند پایه و اساس استراتژی بازاریابی شما را شامل شود.

۲. مخاطبان خود را بشناسید

برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال باید بتوانید مخاطبین خود و علایق و نیازهای آن‌ها را به خوبی شناسایی کنید. در واقع مهم‌ترین عواملی که باید به آن توجه کنید شامل شناخت پرسونای مخاطبان،‌ نیازهایی که باید رفع شوند و برانگیختن احساسات آنها برای خرید است.

۳. شخصی سازی کنید

سعی کنید با در نظر گرفتن معیارهای زیر، نسبت به هر پرسونا، محتوای شخصی‌سازی شده او را ارائه دهید.

  • رفتار: آیا کاربران اولین مرتبه است که از وب سایت شما خرید می‌کنند یا از مشتریان قدیمی هستند؟ آیا آن‌ها محصولی را خریداری کرده‌اند یا به صفحه‌ای خاص از وب سایت سر زده‌اند؟
  • شرایط: کاربران با چه دستگاهی، در چه ساعتی از روز و در چه روزی از هفته بیشترین میزان بازدید یا خرید را دارند؟
  • شرایط دموگرافیک: فراوانی هر کدام از پرسوناها، در کدام منطقه، شهر و کشور اقامت بیشتر است؟ جنسیت، سن و سطح درآمد آن‌ها چیست؟

۴. محتوای چند رسانه‌ای تولید کنید

محتوا ابزاری است که کاربران را درگیر و وفادار نگه می‌دارد. طبق رفتاری که مخاطب در وب سایت شما داشته است، سعی کنید محتوایی طبق رفتار او تولید کنید. همچنین باید بهترین محتوای خود را به روش‌های مختلفی مانند وبینار، مقاله، پست، اینفوگرافیک و… ارائه دهید تا سلایق تمام مخاطبان تأمین شود.

۵. مطمئن شوید که مخاطبان می‌توانند شما را پیدا کنید

فضای دیجیتال بسیار شلوغ است و پیدا کردن وب سایت و محصولات شما در این شلوغی ساده نیست. بنابراین موفقیت در بازاریابی دیجیتال و داشتن فروشی موفق، نیازمند اصولی است که در زیر معرفی می‌کنیم.

  • تحقیق در مورد کلیدواژه‌ها: باید اطمینان حاصل کنید وب سایت و محتوای محصولات شما طبق آنچه مخاطبان سرچ می‌کنند، بهینه می‌شود. بنابراین باید در مورد کلیدواژه‌های محتوای وب سایت خود تحقیق و سئوی سایت را بهینه کنید.
  • استفاده از کلیدواژه‌های طولانی: اغلب مردم از جملات بلند و اصطلاحات طولانی برای سرچ استفاده می‌کنند. برای اینکه آن‌ها هم بتوانند وب سایت شما را پیدا کنند، باید از کلیدواژه‌های بلند برای بهینه کردن سایت استفاده کنید.
  • بهبود صفحات فرود نبست به کلمات کلیدی: این کار در ضبط رفتار مخاطبان در وب سایت به شما کمک می‌کند.
موفقیت در بازاریابی
مشتریان را علاقه‌مند نگه دارید

۶. مشتریان خود را علاقه‌مند نگه دارید

در حالت کلی فرآیند فروش پیچیده است و چرخه‌ای طولانی مدت دارد. اما توانایی ایجاد علاقه در مشتری و دادن چشم‌اندازی استراتژیک و قابل پیش‌بینی، می‌تواند او را علاقه‌مند و اکتیو نگه دارد. در حقیقت شما باید بتوانید نسبت به ترجیحات مشتری، چشم‌انداز او را تأمین کرده و مزیت‌هایی که انتظار دارد را در اختیارش قرار دهید. در این صورت است که مشتری در آینده نیز از شما خرید می‌کند.

۷. امنیت اطلاعات را تضمین کنید

مخاطبان را نسبت به امنیت اطلاعات خود مطمئن کنید. اغلب افراد به دلیل سوء استفاده‌هایی که در دنیای دیجیتال از اطلاعات شخصی آن‌ها می‌شود، از خریدهای اینترنتی اجتناب می‌کنند. اگر بتوانید امنیت اطلاعات آن‌ها را تضمین کنید بازاریابی موفق و در نتیجه فروش بیشتر خواهید داشت.

 

سخن پایانی

در حالت کلی موفقیت در بازاریابی به کمک بهبود کیفیت محصول و معرفی مؤثر آن به مشتریان امکان پذیر است. به علاوه، بازاریابی روش‌های مختلفی از جمله بازاریابی حضوری، تلفنی و دیجیتال را شامل می‌شود که همه آن‌ها یک اصل مشترک و مهم را دنبال می‌کنند. این اصل مهم، شناخت صحیح مشتری است. برای موفقیت در هر کدام از روش‌های بازاریابی، باید ابتدا مخاطب، رفتار و نیازهای اساسی او را بشناسید و بتوانید اعتماد او را جلب کنید. البته جلب اعتماد مشتری،‌ چندان ساده نیست، اما روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. در مطلب روش‌های ایجاد اعتماد در مشتری به صورت حضوری و آنلاین، نکات کاربردی و مهمی در این رابطه وجود دارد. در نهایت فراموش نکنید ما در انگیزه منتظر نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما هستیم.

منبع powerhomebiz theleadgenerationcompany smartbrief
مطالب زیر را هم ببینید